Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Niebezpieczne polskie drogi

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 08 maja 2012 11:06

65 ofiar śmiertelnych, 5 tys. zatrzymanych osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu, w tym połowa rowerzystów, to tragiczny bilans długiego weekendu majowego w Polsce. W tej niechlubnej statystyce swój udział, z kilkoma ofiarami śmiertelnymi, ma również Trójmiasto.


Jakie podjąć przedsięwzięcia, aby Polacy nie siadali za kierownicę po spożyciu alkoholu? Aby nie stanowili potencjalnych „morderców”, ewentualnie „samobójców”. 
Otóż liczba osób zabitych w wypadkach drogowych w Polsce na przestrzeni ostatnich dwóch dekad oscylowała od 5,5 do 7 tys. rocznie. W tym okresie rekordowymi były lata 1991 oraz 1997, gdy liczba ofiar sięgnęła prawie 8 tys. Dopiero w roku 2009 i 2010 nastąpiła poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego wyrażana spadkiem ilości zabitych na polskich drogach w ilości około 15 proc. w porównaniu do poprzednich lat. Niestety w roku 2011 nastąpił wzrost ofiar śmiertelnych o 7,2 proc., ale w tym okresie wzrosła też niemal trzykrotnie liczba zarejestrowanych pojazdów w Polsce.


Takie dane na początku swego wystąpienia zaprezentował podinspektor Rafał Kozłowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, biorący udział w IX Międzynarodowym Seminarium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego GAMBIT, jakie niedawno odbyło się na Politechnice Gdańskiej.
Policja jest jednym z podmiotów współodpowiedzialnych za stan bezpieczeństwa ruchu drogowego i swoje zadania w tym zakresie koncentruje przede wszystkim w obszarach związanych z działaniami kontrolnymi, legislacyjnymi, profilaktyczno – edukacyjnymi oraz logistyczno – organizacyjnymi.


Mówiąc o najważniejszym obszarze – „kontrolnym”, mówca podkreślił, że policjanci każdego roku ujawniają ok. 5 mln wykroczeń drogowych, z czego blisko 70 proc spraw kończy się nałożeniem mandatu karnego, zaś pozostałą część stanowią pouczenia lub sprawy skierowane do sądu. Ponad 1.5 mln przypadków, to wykroczenia polegające na przekroczeniu dozwolonej prędkości, która stanowi bezpośrednią przyczynę największej liczby wypadków drogowych. Zatrważające jest to, że tylko w roku 2011 policjanci ujawnili ponad 183 tys. kierujących pojazdami „po spożyciu alkoholu”.
Jak powiedział podinsp. Rafał Kozłowski, do priorytetów zawartych w IV Europejskim Programie Działań na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2011-2020, należy m.in. skuteczniejsze egzekwowanie przepisów ruchu drogowego. Z zadaniem tym wiąże się reakcja na przekraczanie dozwolonych prędkości, zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz motocyklistom. Istotny wpływ na skuteczniejsze egzekwowanie przepisów w tych obszarach mogą mieć takie elementy jak: zwiększenie kadr policji ruchu drogowego o 10 proc., nowoczesny sprzęt specjalistyczny i dostępne nowe technologie oraz możliwość płacenia mandatu kartą.


Z wielu powodów i przyczyn obiektywnych, kolejna propozycja policji w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, mianowicie podwyższenie wysokości mandatów karnych, rodzi kontrowersje. Jest to propozycja niechętnie zyskująca aprobatę społeczną. Nie mniej jednak doświadczenia wielu innych państw europejskich wskazują, że na pewno jest ona merytoryczna i skuteczna. Ostatni raz wysokość mandatów w Polsce podnoszona była w 1995 roku, kiedy wówczas przeciętne miesięczne wynagrodzenie wg. GUS wynosiło 702,62 zł, zaś w 2011 roku – 3 399,52 zł, a aktualnie maksymalny mandat jest w wysokości 500 zł.


Przyszłość pracy policji na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, to również współpraca z policjami oraz instytucjami i podmiotami europejskimi. Oprócz udziału w procesie tworzenia prawa europejskiego w tym zakresie, ma to bardziej wymierne i widoczne znaczenie w wymiarze lokalnym, zwłaszcza poprzez tzw. „wspólne patrole ruchu drogowego” w strefach przygranicznych.


Podinsp. Rafał Kozłowski powiedział również, że najważniejsze zadania, które stoją obecnie przed policją związane są przede wszystkim z przygotowaniami do zabezpieczenia oraz działaniami prowadzonymi podczas piłkarskiego turnieju EURO 2012. Policjanci będą odpowiedzialni za zapewnienie płynności ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa na drogach, szczególnie w miastach, w których już niebawem odbywać się będą mecze piłkarskie. W tym samym czasie, nie można jednak zapominać o stałych, codziennych obowiązkach związanych z patrolowaniem pozostałych dróg w kraju.
Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież