NFZ wysyła aneksy przedłużające umowy z lekarzami POZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ wysłał do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej aneksy do umów na ok... Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko... » W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczące... Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy...
Reklama
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
poniedziałek, 26 października 2020 19:18
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
środa, 28 października 2020 19:34
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
Trzy punkty dopisali do swojego dorobku piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
poniedziałek, 19 października 2020 16:26
Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
W ubiegłym tygodniu pisałem o pierwszych polskich wystawach w

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Lis: Przedłużenie wieku emerytalnego to kolejne lata na bezrobociu

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 09 maja 2012 12:23

altZ Bogdanem Lisem, sygnatariuszem Porozumień Sierpniowych, działaczem „pierwszej” Solidarności rozmawia Artur S. Górski
- „Solidarność” ma plan akcji protestacyjnych, ale także lider związku przekazał swoje projekty zmian w ustawie o Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz propozycje dotyczące pracy tymczasowej. Czy gotów jest pan podpisać się pod związkowymi postulatami i projektami?
Bogdan Lis: Cóż, od lat jestem poza związkiem. Zatem nie znam dokładnie projektów przedstawionych przez „Solidarność”. Jestem jednak przekonany, że konieczna jest poważna debata o tym, co dotyka miliony Polaków. To nie jest tylko sprawa Tuska, Dudy, czy Lisa. Proponuje się nie tyle pracę, co dłuższe pozostawanie na bezrobociu. Program pracy dla osób w wieku „50+” to fikcja. Polsce potrzebna jest nie tylko dyskusja ale pilna reforma rynku pracy.
 

- Rząd tej debaty unikał. W zamian zaproponował kampanię reklamową za pieniądze podatników. Z kolei posłowie koalicji nie dopuścili do publicznej debaty w Sejmie, do wysłuchania publicznego.
Bogdan Lis: Jakaś pseudodyskusja, daleko niewystarczająca, się odbyła. Niepokoi mnie zaś fakt, że zlekceważone zostało dwa miliony obywateli, którzy podpisali się pod wnioskiem o referendum w sprawie wieku emerytalnego.

- Nadal zbiera podpisy lewica. Referendum to narzędzie demokracji…
Bogdan Lis: I dlatego też zlekceważenie tego wniosku jest niepokojące. Zrobiła to partia „obywatelska”.

- Był pan sygnatariuszem umowy społecznej w 1980 roku. W porozumieniach sierpniowych była mowa o wieku emerytalnym 60 lat. Skąd zatem pomysł 67 roku życia uprawniającego do przejścia na emeryturę?
Bogdan Lis: 1980 rok to był inny czas, ale rzeczywiście nie ma wiarygodnych danych, które by wskazywały akurat na granicę 67 roku życia jako prawa do emerytury. O tym mówiła kanclerz Niemiec i były prezydent Francji. Widocznie tak przekonywująco, że przekonali też Donalda Tuska (śmiech).

- Inny jest komfort pracy w Niemczech, czy poziom medycyny pracy niż w Polsce…
Bogdan Lis: Może Tusk o tym nie wie, a może nie chce się dowiedzieć. Zamiast argumentów proponuje się nam statystykę. Z danych ma wynikać, że nie będzie miał kto pracować na emerytów.

- Statystyka źródłem manipulacji?
Bogdan Lis: Dane GUS można różnie interpretować. Statystyki trzeba przeanalizować. Zwracam uwagę na top, że mamy w Polsce 12-13. procentowe bezrobocie rejestrowane. Mamy kilka milionów ludzi bez pracy. Zatem tych rzeczywiście pracujących na emerytów już dzisiaj jest o wiele mniej. To godziwa praca i odprowadzane składki są receptą na niewydolny system, a nie przesuwanie wieku emerytalnego. Powtórzę, to nie jest reforma emerytalna, ale przedłużenie wieku po to by dwa, trzy, a może i siedem lat dłużej pozostawać na bezrobociu.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież