NFZ wysyła aneksy przedłużające umowy z lekarzami POZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ wysłał do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej aneksy do umów na ok... Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko... » W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczące... Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy...
Reklama
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
poniedziałek, 26 października 2020 19:18
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
środa, 28 października 2020 19:34
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
Trzy punkty dopisali do swojego dorobku piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
poniedziałek, 19 października 2020 16:26
Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
W ubiegłym tygodniu pisałem o pierwszych polskich wystawach w

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

67. rocznica końca wojny w Europie - GALERIE

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 08 maja 2012 14:18

Gdańsk uczcił 67 rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie, zwanej swego czasu Dniem Zwycięstwa. Tuż przed godz. 11. przy pomniku „Tym, co za Polskość Gdańska" przy Podwalu Staromiejskim stawiły się jednostki reprezentacyjne wojska (Kompania Honorowa 49. Bazy Lotniczej z Pruszcza Gdańskiego) i orkiestra Marynarki Wojennej, poczty sztandarowe związków kombatanckich i kilku gdańskich szkół, samorządowcy, korpus dyplomatyczny i grupa kombatantów. 


GALERIA

GALERIA II


Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zastępował wiceprezydent Maciej Lisicki.
- Polskiemu żołnierzowi przypadł w maju 1945 roku zaszczyt zatknięcia biało-czerwonej flagi na murach zdobytego Berlina. Trudne to było zwycięstwo. I nie dla wszystkich. Walka trwała. Nadal w lasach pozostali żołnierze wyklęci. Być może pokolenia naszych dzieci, pozbawione bagażu lat wojny i doświadczeń powojennych będzie mogło ten dzień traktować jako święto dumy i radości - mówił Lisicki.  


alt


Za poległych i pomordowanych w latach II wojny światowej modlił się ks. kmdr prałat dr Marian Próchniak, delegat Biskupa Polowego Wojska Polskiego.
- Jest nas tu garstka, reprezentantów półmilionowego miasta, ale o tych, którzy oddali swe życie za Ojczyznę trzeba pamiętać. Wiele jest jeszcze w polskiej ziemi i na dnie mórz pozostałości po tamtej wojnie. Wciąż znajdowane są pociski  z tamtych lat. Wiele jest jeszcze spraw niewyjaśnionych mimo upływu lat jak chociażby tragedia obławy augustowskiej  - mówił kmdr Próchniak.
Po Apelu Poległych i salwie honorowej u stóp pomnika spoczęły wieńce i kwiaty.


altII wojna światowa w Europie zaczęła się 1 września atakiem nazistowskich Niemiec na Polskę, a zakończyła się bezwarunkową kapitulacją III Rzeszy 8 maja 1945. Niemcy kapitulowały w kwaterze głównej Alianckich Sił Ekspedycyjnych generała D. Eisenhowera w Reims we Francji przed przedstawicielami armii USA i Wspólnoty Brytyjskiej. Kapitulującą armię niemiecką reprezentował tam Alfred Jodl, lotnictwo Wilhelm Oxenius, a marynarkę Hans-Georg von Friedeburg.  Na żądanie Stalina przed północą 8 maja (było to według czasu moskiewskiego już 9 maja) w kwaterze marszałka Gieorgija Żukowa w dzielnicy Karlshorst w Berlinie powtórzono podpisanie bezwarunkowej kapitulacji przed przedstawicielami trzech mocarstw sojuszniczych – ZSRR, USA i Wielkiej Brytanii.  Podpisujący akt kapitulacji w imieniu zwyciężonych  feldmarszałek Wilhelm Keitel głównodowodzący Wehrmachtu skomentował obecność francuskiego generała de Tassigny, że powinien on złożyć podpis po stronach składających i przyjmujących kapitulację.  Do 1990 roku świat zachodni obchodził rocznicę zakończenia wojny z hitlerowskimi Niemcami 8 maja, a ZSRR i państwa bloku socjalistycznego – 9 maja.


alt


W Gdańsku powstaje Muzeum II Wojny Światowej w obrysie ul. Wałowej w obrębie Starego Miasta Gdańska przy nabrzeżu Kanału Raduni, w bezpośrednim sąsiedztwie  Pl. Obrońców Poczty Polskiej. W tym miejscu rozpoczął się niemiecki atak na terytorium Rzeczpospolitej, jakie w myśl obowiązującego wówczas prawa stanowiła Poczta Polska. W maju powinien rozpocząć się pierwszy etap budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Drugi etap planowany był na lata 2013-14. Jest już jednak niemal pewne, że nie uda się utrzymać tego harmonogramu i zgodnie z pierwotnym planem, muzeum nie zostanie otwarte 1 września 2014 r.
 ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież