Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rekordowa inscenizacja obrony Twierdzy Wisłoujście - GALERIA

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 05 maja 2012 16:18

Rekord frekwencji - około 8 tys. widzów - padł podczas drugiej edycji Bitwy Morskiej, plenerowej imprezy, która jako Obrona Twierdzy Wisłoujście odbyła się w sobotę 5 maja.


GALERIAW zeszłym roku uczestniczyło w niej około 5000 widzów, zatem teraz było o 3000 osób więcej. Większość robiła pamiątkowe filmy i zdjęcia. Tym razem dopisała słoneczna pogoda i swoje zrobiły media, wcześniej informujące o możliwości obejrzenia historycznej inscenizacji bitwy morskiej na wodach okalających Twierdzę Wisłoujście.


altTrwała ona półtorej godziny z udziałem około dwustu rekonstruktorów, kilkudziesięciu armat różnego kalibru rozstawionych na wałach Wisłoujścia oraz pokładach trzech okrętów. Zamiast jak poprzednio dwóch galeonów pojawiły się trzy - dwa atakujące "Czarna Perła" i "Lew" oraz jeden broniący "Dragon". On, mając aż 45 metrów długości i 9 metrów szerokości z łatwością pokonał dwie napierające jednostki. I tym razem nie udało się Brytyjczykom zrabować skarbu Napoleona, gdyż jego flota i obrońcy twierdzy odparli atak nieprzyjaciela.


Całość inscenizacji, pełnej głośnych wystrzałów i fajerwerków, wsparł komentarzem przez rozstawione głośniki dr Andrzej Nieuważny, wybitny znawca wojskowości nowożytnej.


altWidownia, podobnie jak w zeszłym roku, znajdowała na nabrzeżu przy przeprawie promowej przez Wisłę. Wstęp był bezpłatny. Dla widzów zmotoryzowanych przygotowano parkingi nr P4 i P3 przy stadionie PGE Arena. Można też było dojechać tramwajem linii nr 14 do Nowego Portu. Wiele osób zdecydowało się dotrzeć rowerami co umożliwia oddana niedawno do użytku ścieżka rowerowa łącząca Śródmieście Gdańska z Wrzeszczem, Brzeźnem i Nowym Portem.


altWiele osób po zakończeniu widowiska skorzystało z bezpłatnej możliwości przepłynięcia promem Wisłoujście na drugą stronę Wisły, aby celem zwiedzenia już pieszo dotrzeć do Twierdzy Wisłoujście. Oblężenie promu było równie widowiskowe. Tłum tak bardzo napierał, że musieli interweniować funkcjonariusze policji i Straży Miejskiej.

Przypomnijmy, w 2011 roku inscenizacja organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska cieszyła się zainteresowaniem wielu regionalnych i ogólnopolskich mediów. Wydarzenie nagrodzone zostało w prestiżowych konkursach:
- I miejsce w konkursie na Gdański Produkt Turystyczny (Gdańska Organizacja Turystyczna)
- I miejsce w kategorii "Impreza turystyczna" w konkursie Najlepsza Promocja Turystyki Województwa Pomorskiego 2011
- II miejsce w Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku (Muzeum Historii Polski w Warszawie, portal historia.org.pl)
- wyróżnienie w Konkursie: Turystyczne Odkrycia 2012, kategoria "Imprezy i wydarzenia"


altUczestniczący w drugiej edycji imprezy dwaj dyrektorzy Adam Koperkiewicz z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska oraz Henryk Paner z Muzeum Archeologicznego, rozważają możliwość zorganizowania inscenizacji Bitwy pod Oliwą, podczas której flota szwedzka przez całe lato 1627 r. blokowała Zatokę Gdańską. Bitwę można by zainscenizować pomiędzy dwoma molami w Brzeźnie i Sopocie. Takie widowisko mogło by swobodnie oglądać z plaży o wiele więcej widzów, mając doskonały przegląd sytuacji.


alt


Wła-49
fot: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież