Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Film "Wałęsa" cdn

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 07 maja 2012 13:43

We wtorek rozpoczyna się druga część zdjęć do filmu „Wałęsa”, które realizowane będą w Trójmieście. Przedstawiać one będą m.in.  sceny walk i tłumienia protestów na ulicach Gdańska w 1970 r. oraz sceny ze strajków sierpniowych 1980 r. Prace filmowe  potrwają do połowy maja, następnie ekipa wróci do Warszawy, gdzie będą kontynuowane zdjęcia. Film "Wałęsa" w reżyserii Andrzeja Wajdy według scenariusza Janusza Głowackiego opowiada o losach pierwszego przywódcy "Solidarności" od 1970 do 1988 roku. Szczegóły scenariusza są owiane tajemnicą m.in. sposób prezentacji roli Wałęsy w WZZ. Na poniedziałkowej konferencji prasowej można była zaś obejrzeć kilka nakręconych ujęć. Pretekstem do zwołania konferencji w Ratuszu Głównego Miasta było podpisanie umowy pomiędzy Prezydentem Miasta Gdańsk Pawłem Adamowiczem a producentem i prezesem Akson Studio Michałem Kwiecińskim. Miasto Gdańsk na film o swym najsłynniejszym żyjącym mieszkańcu wygospodarowało bowiem z miejskiej kasy pół miliona złotych.
- Lech Wałęsa to nasz najwybitniejszy obywatel. W jego życiu nastąpiła kumulacja losów, w których jak w lustrze można się przejrzeć - tłumaczył poetycko decyzje o partycypacji finansowej prezydent Adamowicz.


Film ma pokazać Wałęsę jako człowieka z krwi i kości. Tak bynajmniej zapewnia nas Janusz Głowacki.
- Wałęsa to olbrzym, który się pochylał, ale zawsze się podnosił, ku rozpaczy jego krytyków i przeciwników. W jego życiorysie wielkość przeplata się ze strachem i groteską, śmieszność stara się iść pod rękę z patosem. To w tej postaci wyjątkowe bo nie ma wielkości bez elementów słabości - mówi Głowacki, w którego scenariuszu, jak się dowiadujemy, wydarzenia historyczne, znane z zapisów filmowych, przeplatają się z kameralnymi sekwencjami, ukazującymi Lecha Wałęsę na tle rodziny. W scenariuszu wykorzystano też zapis autentycznych rozmów, przesłuchań, wywiadów. Sięgnięto też po materiały archiwalne wkomponowane w sferę fabuły. Głowacki przyznał też, że przeczytał znaną książkę "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii", jak i inne krytyczne wobec byłego prezydenta opracowania, ale te nie przesłoniły mu "wielkości olbrzyma jakim jest Wałęsa". Lech Wałęsa bowiem, podobnie jak Martin Luther King, Dalajlama, czy Gandhi stał się już elementem popkultury.
- Oto scenarzysta jest mniej ważny od elektryka - zauważył Głowacki.


Że były elektryk, lider związku i prezydent RP to postać wyjątkowa przekonany jest też Paweł Adamowicz.
- Lech Wałęsa potrafi mnie wkurzyć jak mało kto, ale fascynuje swoją osobowością i ogromem dokonań. Film jest jednak realizowany z potrzeby i poczucia misji - uważa Adamowicz.


alt


O Gdańsku ciepło rozwodził się mistrz Wajda.
- Jako student ASP przyjeżdżałem tutaj, do prawdziwie wolnego miasta. Z wolnym miastem Gdańskiem splotły się moje losy w 1980 i 1981 roku,kiedy na zamówienie jednego stoczniowca zrobiłem "Człowieka z Żelaza". Wałęsa to Kościuszko naszych czasów. Nikt inny nie mógłby w Polce takiej roli odegrać. Film zaś nie ma zadowolić wszystkich. Jeśli ktoś chce zrobić inny film o Wałęsie niech robi. Na tym polega też wolność - mówił Wajda, przekonując jednocześnie, że obecnie mamy Polskę podzieloną jak nigdy dotąd, ale jesteśmy normalnym krajem. W filmie jest scena przesłuchania młodego Wałęsy przez kilku funkcjonariuszy SB, kiedy ten odpowiada:
- Bo ja jestem za zgodą.
Wajda zaś mówi:
- Wielkie przemiany mają swoich bohaterów. Takim jest Lech Wałęsa, któremu życiowe doświadczenie robotnika i świadomość rzeczywistości kazała używać dostępnych form negocjacji w sytuacji, gdy Polacy zazwyczaj toczą przegraną walkę - zauważa Wajda.


Danuta Wałęsowa odtwarzana przez Agnieszkę Grochowską też ma w filmie swoje miejsce.
- Ta para ludzi miała w tamtych latach wewnętrzną wolność, która nie wiem z czego się brała, ale była. Chcę by było widać tą wolność i siłę kobiety - powiedziała Grochowska.


Z kolei Robert Więckiewicz (filmowy Lech Wałęsa), skromnie opowiadał, że pracuje mu się dobrze u Andrzeja Wajdy, bo reżyser "kocha artystów", a bez miłości aktor przestaje grać. Tą grę nieco mu ułatwiły materiały dźwiękowe i filmowe z lat 80. dzięki którym aktor przyswoił sobie specyficzny wałęsowski styl.


Ja stało się możliwym, by jeden człowiek potrafił tak bardzo zmienić współczesny świat? W filmie o Lechu Wałęsie pytanie to stawia Andrzej Wajda . Wdzierając się w prywatność, nawet intymność związkowego przywódcy reżyser próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności robotnika w charyzmatycznego przywódcę. Wałęsa, kontrowersyjny, niepozbawiony słabości wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności, co dało energię dla przemian przerastających ówczesną wyobraźnię. Historia Wałęsy ma jednak nie tylko psychologiczny czy lokalny wymiar. Życie zwyczajnego, walczącego o pracownicze prawa stoczniowego elektryka kontrapunktuje się tu z odległymi wydarzeniami, aż do czasu kiedy to sam Wałęsa z milionami rodaków stają się  światowym newsem.


Jak zapowiada Andrzej Wajda - premiera filmu najpewniej w grudniu tego roku.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież