Nitras i Karnowski - twarze Trzaskowskiego » Zanim obywatel Trzaskowski udoskonali demokrację eliminując zbędne pytania, towarzysz jego kampanii,... Zarząd Razem za... 0,8 mln zł » Liderzy socjalistycznej partii Razem zarobili... w zarządzie partii Razem w 2019 roku po 200 tys. zł... Tomasz Jakubiak w Radiu Gdańsk » Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popula... Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później... PKW podała wyniki z prawie wszystkich obwodów głosowania: Duda powięks... » W poniedziałek 29 czerwca po godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z blisko 100 proc. o...
Reklama
Kaszubi murem za Dudą
środa, 01 lipca 2020 16:54
Kaszubi murem za Dudą
30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów pre ...
Południe lepsze od Północy w żuzlowej inauguracji sezonu w Gdańsku
poniedziałek, 06 lipca 2020 20:31
Południe lepsze od Północy w żuzlowej inauguracji sezonu w Gdańsku
Drużyna Południa pokonała na gdańskim torze drużynę Północy 48 ...
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
sobota, 04 lipca 2020 20:44
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
Po słabej grze Lechia przegrała na Stadionie Energa z Cracovią 0:3 ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Film "Wałęsa" cdn

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 07 maja 2012 13:43

We wtorek rozpoczyna się druga część zdjęć do filmu „Wałęsa”, które realizowane będą w Trójmieście. Przedstawiać one będą m.in.  sceny walk i tłumienia protestów na ulicach Gdańska w 1970 r. oraz sceny ze strajków sierpniowych 1980 r. Prace filmowe  potrwają do połowy maja, następnie ekipa wróci do Warszawy, gdzie będą kontynuowane zdjęcia. 



Film "Wałęsa" w reżyserii Andrzeja Wajdy według scenariusza Janusza Głowackiego opowiada o losach pierwszego przywódcy "Solidarności" od 1970 do 1988 roku. Szczegóły scenariusza są owiane tajemnicą m.in. sposób prezentacji roli Wałęsy w WZZ. Na poniedziałkowej konferencji prasowej można była zaś obejrzeć kilka nakręconych ujęć. Pretekstem do zwołania konferencji w Ratuszu Głównego Miasta było podpisanie umowy pomiędzy Prezydentem Miasta Gdańsk Pawłem Adamowiczem a producentem i prezesem Akson Studio Michałem Kwiecińskim. Miasto Gdańsk na film o swym najsłynniejszym żyjącym mieszkańcu wygospodarowało bowiem z miejskiej kasy pół miliona złotych.
- Lech Wałęsa to nasz najwybitniejszy obywatel. W jego życiu nastąpiła kumulacja losów, w których jak w lustrze można się przejrzeć - tłumaczył poetycko decyzje o partycypacji finansowej prezydent Adamowicz.


Film ma pokazać Wałęsę jako człowieka z krwi i kości. Tak bynajmniej zapewnia nas Janusz Głowacki.
- Wałęsa to olbrzym, który się pochylał, ale zawsze się podnosił, ku rozpaczy jego krytyków i przeciwników. W jego życiorysie wielkość przeplata się ze strachem i groteską, śmieszność stara się iść pod rękę z patosem. To w tej postaci wyjątkowe bo nie ma wielkości bez elementów słabości - mówi Głowacki, w którego scenariuszu, jak się dowiadujemy, wydarzenia historyczne, znane z zapisów filmowych, przeplatają się z kameralnymi sekwencjami, ukazującymi Lecha Wałęsę na tle rodziny. W scenariuszu wykorzystano też zapis autentycznych rozmów, przesłuchań, wywiadów. Sięgnięto też po materiały archiwalne wkomponowane w sferę fabuły. Głowacki przyznał też, że przeczytał znaną książkę "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii", jak i inne krytyczne wobec byłego prezydenta opracowania, ale te nie przesłoniły mu "wielkości olbrzyma jakim jest Wałęsa". Lech Wałęsa bowiem, podobnie jak Martin Luther King, Dalajlama, czy Gandhi stał się już elementem popkultury.
- Oto scenarzysta jest mniej ważny od elektryka - zauważył Głowacki.


Że były elektryk, lider związku i prezydent RP to postać wyjątkowa przekonany jest też Paweł Adamowicz.
- Lech Wałęsa potrafi mnie wkurzyć jak mało kto, ale fascynuje swoją osobowością i ogromem dokonań. Film jest jednak realizowany z potrzeby i poczucia misji - uważa Adamowicz.


alt


O Gdańsku ciepło rozwodził się mistrz Wajda.
- Jako student ASP przyjeżdżałem tutaj, do prawdziwie wolnego miasta. Z wolnym miastem Gdańskiem splotły się moje losy w 1980 i 1981 roku,kiedy na zamówienie jednego stoczniowca zrobiłem "Człowieka z Żelaza". Wałęsa to Kościuszko naszych czasów. Nikt inny nie mógłby w Polce takiej roli odegrać. Film zaś nie ma zadowolić wszystkich. Jeśli ktoś chce zrobić inny film o Wałęsie niech robi. Na tym polega też wolność - mówił Wajda, przekonując jednocześnie, że obecnie mamy Polskę podzieloną jak nigdy dotąd, ale jesteśmy normalnym krajem. W filmie jest scena przesłuchania młodego Wałęsy przez kilku funkcjonariuszy SB, kiedy ten odpowiada:
- Bo ja jestem za zgodą.
Wajda zaś mówi:
- Wielkie przemiany mają swoich bohaterów. Takim jest Lech Wałęsa, któremu życiowe doświadczenie robotnika i świadomość rzeczywistości kazała używać dostępnych form negocjacji w sytuacji, gdy Polacy zazwyczaj toczą przegraną walkę - zauważa Wajda.


Danuta Wałęsowa odtwarzana przez Agnieszkę Grochowską też ma w filmie swoje miejsce.
- Ta para ludzi miała w tamtych latach wewnętrzną wolność, która nie wiem z czego się brała, ale była. Chcę by było widać tą wolność i siłę kobiety - powiedziała Grochowska.


Z kolei Robert Więckiewicz (filmowy Lech Wałęsa), skromnie opowiadał, że pracuje mu się dobrze u Andrzeja Wajdy, bo reżyser "kocha artystów", a bez miłości aktor przestaje grać. Tą grę nieco mu ułatwiły materiały dźwiękowe i filmowe z lat 80. dzięki którym aktor przyswoił sobie specyficzny wałęsowski styl.


Ja stało się możliwym, by jeden człowiek potrafił tak bardzo zmienić współczesny świat? W filmie o Lechu Wałęsie pytanie to stawia Andrzej Wajda . Wdzierając się w prywatność, nawet intymność związkowego przywódcy reżyser próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności robotnika w charyzmatycznego przywódcę. Wałęsa, kontrowersyjny, niepozbawiony słabości wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności, co dało energię dla przemian przerastających ówczesną wyobraźnię. Historia Wałęsy ma jednak nie tylko psychologiczny czy lokalny wymiar. Życie zwyczajnego, walczącego o pracownicze prawa stoczniowego elektryka kontrapunktuje się tu z odległymi wydarzeniami, aż do czasu kiedy to sam Wałęsa z milionami rodaków stają się  światowym newsem.


Jak zapowiada Andrzej Wajda - premiera filmu najpewniej w grudniu tego roku.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież