Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Film "Wałęsa" cdn

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 07 maja 2012 13:43

We wtorek rozpoczyna się druga część zdjęć do filmu „Wałęsa”, które realizowane będą w Trójmieście. Przedstawiać one będą m.in.  sceny walk i tłumienia protestów na ulicach Gdańska w 1970 r. oraz sceny ze strajków sierpniowych 1980 r. Prace filmowe  potrwają do połowy maja, następnie ekipa wróci do Warszawy, gdzie będą kontynuowane zdjęcia. 



Film "Wałęsa" w reżyserii Andrzeja Wajdy według scenariusza Janusza Głowackiego opowiada o losach pierwszego przywódcy "Solidarności" od 1970 do 1988 roku. Szczegóły scenariusza są owiane tajemnicą m.in. sposób prezentacji roli Wałęsy w WZZ. Na poniedziałkowej konferencji prasowej można była zaś obejrzeć kilka nakręconych ujęć. Pretekstem do zwołania konferencji w Ratuszu Głównego Miasta było podpisanie umowy pomiędzy Prezydentem Miasta Gdańsk Pawłem Adamowiczem a producentem i prezesem Akson Studio Michałem Kwiecińskim. Miasto Gdańsk na film o swym najsłynniejszym żyjącym mieszkańcu wygospodarowało bowiem z miejskiej kasy pół miliona złotych.
- Lech Wałęsa to nasz najwybitniejszy obywatel. W jego życiu nastąpiła kumulacja losów, w których jak w lustrze można się przejrzeć - tłumaczył poetycko decyzje o partycypacji finansowej prezydent Adamowicz.


Film ma pokazać Wałęsę jako człowieka z krwi i kości. Tak bynajmniej zapewnia nas Janusz Głowacki.
- Wałęsa to olbrzym, który się pochylał, ale zawsze się podnosił, ku rozpaczy jego krytyków i przeciwników. W jego życiorysie wielkość przeplata się ze strachem i groteską, śmieszność stara się iść pod rękę z patosem. To w tej postaci wyjątkowe bo nie ma wielkości bez elementów słabości - mówi Głowacki, w którego scenariuszu, jak się dowiadujemy, wydarzenia historyczne, znane z zapisów filmowych, przeplatają się z kameralnymi sekwencjami, ukazującymi Lecha Wałęsę na tle rodziny. W scenariuszu wykorzystano też zapis autentycznych rozmów, przesłuchań, wywiadów. Sięgnięto też po materiały archiwalne wkomponowane w sferę fabuły. Głowacki przyznał też, że przeczytał znaną książkę "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii", jak i inne krytyczne wobec byłego prezydenta opracowania, ale te nie przesłoniły mu "wielkości olbrzyma jakim jest Wałęsa". Lech Wałęsa bowiem, podobnie jak Martin Luther King, Dalajlama, czy Gandhi stał się już elementem popkultury.
- Oto scenarzysta jest mniej ważny od elektryka - zauważył Głowacki.


Że były elektryk, lider związku i prezydent RP to postać wyjątkowa przekonany jest też Paweł Adamowicz.
- Lech Wałęsa potrafi mnie wkurzyć jak mało kto, ale fascynuje swoją osobowością i ogromem dokonań. Film jest jednak realizowany z potrzeby i poczucia misji - uważa Adamowicz.


alt


O Gdańsku ciepło rozwodził się mistrz Wajda.
- Jako student ASP przyjeżdżałem tutaj, do prawdziwie wolnego miasta. Z wolnym miastem Gdańskiem splotły się moje losy w 1980 i 1981 roku,kiedy na zamówienie jednego stoczniowca zrobiłem "Człowieka z Żelaza". Wałęsa to Kościuszko naszych czasów. Nikt inny nie mógłby w Polce takiej roli odegrać. Film zaś nie ma zadowolić wszystkich. Jeśli ktoś chce zrobić inny film o Wałęsie niech robi. Na tym polega też wolność - mówił Wajda, przekonując jednocześnie, że obecnie mamy Polskę podzieloną jak nigdy dotąd, ale jesteśmy normalnym krajem. W filmie jest scena przesłuchania młodego Wałęsy przez kilku funkcjonariuszy SB, kiedy ten odpowiada:
- Bo ja jestem za zgodą.
Wajda zaś mówi:
- Wielkie przemiany mają swoich bohaterów. Takim jest Lech Wałęsa, któremu życiowe doświadczenie robotnika i świadomość rzeczywistości kazała używać dostępnych form negocjacji w sytuacji, gdy Polacy zazwyczaj toczą przegraną walkę - zauważa Wajda.


Danuta Wałęsowa odtwarzana przez Agnieszkę Grochowską też ma w filmie swoje miejsce.
- Ta para ludzi miała w tamtych latach wewnętrzną wolność, która nie wiem z czego się brała, ale była. Chcę by było widać tą wolność i siłę kobiety - powiedziała Grochowska.


Z kolei Robert Więckiewicz (filmowy Lech Wałęsa), skromnie opowiadał, że pracuje mu się dobrze u Andrzeja Wajdy, bo reżyser "kocha artystów", a bez miłości aktor przestaje grać. Tą grę nieco mu ułatwiły materiały dźwiękowe i filmowe z lat 80. dzięki którym aktor przyswoił sobie specyficzny wałęsowski styl.


Ja stało się możliwym, by jeden człowiek potrafił tak bardzo zmienić współczesny świat? W filmie o Lechu Wałęsie pytanie to stawia Andrzej Wajda . Wdzierając się w prywatność, nawet intymność związkowego przywódcy reżyser próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności robotnika w charyzmatycznego przywódcę. Wałęsa, kontrowersyjny, niepozbawiony słabości wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności, co dało energię dla przemian przerastających ówczesną wyobraźnię. Historia Wałęsy ma jednak nie tylko psychologiczny czy lokalny wymiar. Życie zwyczajnego, walczącego o pracownicze prawa stoczniowego elektryka kontrapunktuje się tu z odległymi wydarzeniami, aż do czasu kiedy to sam Wałęsa z milionami rodaków stają się  światowym newsem.


Jak zapowiada Andrzej Wajda - premiera filmu najpewniej w grudniu tego roku.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież