Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Arkadiusz "Aram" Rybicki patronem szkoły podstawowej w Kokoszkach

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 10 kwietnia 2015 18:47

Arkadiusz "Aram" Rybicki od 10 kwietnia 2015 roku jest patronem Pozytywnej Szkoły Podstawowej przy Azaliowej w Gdańsku. W uroczystości nadania szkole imienia wzięli udział członkowie rodziny, żona Małgorzata i rodzeństwo, przedstawiciele władz samorządowych premier Ewa Kopacz.Arkadiusz Rybicki dla przyjaciół Aram. W liceum zaangażował się w działalność opozycyjną. W 1977 na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie studiował historię, założył Studencki Komitet Solidarności. Był drukarzem "Biuletynu Informacyjnego", pomorskiej edycji "Opinii", redaktorem "Bratniaka". Współpracował z Wolnymi Związkami Zawodowymi, działał w ROPCiO, przede wszystkim jednak angażował się w działalność Ruchu Młodej Polski. W 1980 r. namalował słynne tablice z 21 postulatami wpisane na listę UNESCO. Rybicki był Posłem na Sejm RP, zginął w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku, osierocił dwoje dzieci. "Z fotela 320" to tytuł cyklu felietonów Arkadiusza "Arama" Rybickiego publikowany na łamach "Gazety Gdańskiej" w latach 2008-2009.


alt

Przekazanie sztandaru szkoły uczniom- Dziś patronem waszej szkoły zostaje Arkadiusz Rybicki, który byłby dziś w wieku waszych dziadków gdyby żył - powiedziała Małgorzata Rybicka, żona Arkadiusza "Arama" Rybickiego. - Zginął dokładnie pięć lat temu w strasznej katastrofie pod Smoleńskiem. Chciałabym żebyście myśląc o nim uśmiechali się, bo był bardzo wesołym człowiekiem. Żebyście byli dumni, że macie takiego patrona. Myślę, że możecie z życiorysu waszego patrona wziąć coś dla siebie. Na przykład to że warto być człowiekiem odważnym, nawet gdy jest to trudne. Że warto być nie tylko dla siebie, ale i dla innych. I że lepiej szukać zrozumienia niż okazji do kłótni. Chciałabym podziękować w imieniu własnym, rodziny i przyjaciół społeczności szkolnej za tak piękne upamiętnienie Arkadiusza "Arama" Rybickiego.


alt

Koszulka Arkadiusza "Arama"Rybickiego, legitymacja poselska i tabliczka z fotela w sejmie - pamiątki przekazane szkole przez Małgorzatę RybickąMałgorzata Rybicka przekazała szkole legitymację poselską i tabliczkę z krzesła w sejmie z napisem "Poseł na sejm Arkadiusz Czesław Rybicki" oraz koszulkę piłkarską z numerem 2 i napisem A. Rybicki.


alt

Gościem uroczystości nadania imienia była premier Ewa Kopacz- Chcę, żebyście przez całe swoje dziecięce lata, ale również młodzieńcze, a później dorosłe pamiętali tę nazwę szkoły -  powiedziała premier Ewa Kopacz odnosząc się do nazwy Pozytywna Szkoła Podstawowa. - Pozytywne myślenie pomaga nam wszystkim, a szczególnie pomaga nam w trudnych sytuacjach, jak chociażby dzisiejszy dzień. Dziś jest piąta rocznica wielkiej tragedii. Arkadiusz Rybicki był również moim przyjacielem. Byliśmy razem w jednej rodzinie politycznej, w Platformie Obywatelskiej. Arkadiusz Rybicki nie był tylko politykiem. Był bardzo pogodnym człowiekiem, był wyjątkowym ojcem, był również człowiekiem, który oddawał swój wolny czas innym, był społecznikiem. Dziś bardzo trudno o tym mówić w tym szczególnym dniu. Należał do pokolenia Solidarności. Myślę, że nie mogliście lepiej wybrać. Wybraliście wyjątkowego człowieka na patrona swojej szkoły. Ale to też zobowiązuje ponieważ Arkadiusz Rybicki żył dla ideałów Solidarności. Cenił ponad wszystko wolność. Więc wy ucząc się w tej szkole, gdzie on patrząc na was będzie wam patronował, uczcie się tego samego. Uczcie się tolerancji dla innych. Arkadiusz Rybicki w naszym klubie Platformy Obywatelskiej wiele ciepła i radości. Mówił, że trzeba tym co się ma, nawet jeśli się ma niewiele, umieć podzielić z innymi. Mówił "Ja jestem w tym wiarygodny, bo miałem liczne rodzeństwo i musiałem się z nimi dzielić". Uczcie się od Arama Rybickiego, bo tak go nazywaliśmy, tego ciepła, tej zdolności podzielenia się z innymi nawet jak niewiele macie.

Tomasz Łunkiewicz

fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież