Pomorscy outsiderzy - poniżej 200 głosów » (Nie)sejmowi outsiderzy. Tych, którzy wygrali wybory parlamentarne jest zdecydowanie mniej niż tych,... Osteobus przed Galerią Przymorze » W czwartek, 24 października, w godzinach od 9 do 16, przed Centrum Handlowym Galeria Przymorze przy ... „Środa z profilaktyką” w pomorskim NFZ » W środę, 23 października, w ramach cyklicznej akcji „Środa z profilaktyką” w godzinach od 10 do 14 n... W tygodniku „Sieci”: Triumf i ostrzeżenie » W nowym numerze tygodnika „Sieci” dziennikarze i publicyści analizują wyniki wyborów parlamentarnych... Zmarł Waldemar Świerkowski » 16 października zmarł Waldemar Świerkowski, wieloletni dyrektor należącej do RSW Prasa Książka Ruch... Zmarł Tadeusz Jabłoński » W nocy z 15 na 16 października, tydzień przed swoimi 100. urodzinami zmarł Tadeusz Jabłoński, pisarz... Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w...
Reklama
Pomorscy outsiderzy - poniżej 200 głosów
środa, 23 października 2019 15:16
Pomorscy outsiderzy - poniżej 200 głosów
(Nie)sejmowi outsiderzy. Tych, którzy wygrali wybory parlamentarne je ...
Lotos PKH przełamał serię porażek
wtorek, 22 października 2019 20:11
Lotos PKH przełamał serię porażek
Hokeiści Lotos PKH wreszcie przełamali serię porażek. Gdańszczani ...
Emocjonujące derby na remis
niedziela, 20 października 2019 15:57
Emocjonujące derby na remis
Ponad sto minut trwały niedzielne derby Trójmiasta – sytuacji bram ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mariusz Hoffman - poeta, grafik, malarz
poniedziałek, 14 października 2019 16:42
Mariusz Hoffman - poeta, grafik, malarz
Mariusz Hoffman posiada wiele talentów, czasami łączy je ze sobą, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Arkadiusz "Aram" Rybicki patronem szkoły podstawowej w Kokoszkach

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 10 kwietnia 2015 18:47

Arkadiusz "Aram" Rybicki od 10 kwietnia 2015 roku jest patronem Pozytywnej Szkoły Podstawowej przy Azaliowej w Gdańsku. W uroczystości nadania szkole imienia wzięli udział członkowie rodziny, żona Małgorzata i rodzeństwo, przedstawiciele władz samorządowych premier Ewa Kopacz.Arkadiusz Rybicki dla przyjaciół Aram. W liceum zaangażował się w działalność opozycyjną. W 1977 na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie studiował historię, założył Studencki Komitet Solidarności. Był drukarzem "Biuletynu Informacyjnego", pomorskiej edycji "Opinii", redaktorem "Bratniaka". Współpracował z Wolnymi Związkami Zawodowymi, działał w ROPCiO, przede wszystkim jednak angażował się w działalność Ruchu Młodej Polski. W 1980 r. namalował słynne tablice z 21 postulatami wpisane na listę UNESCO. Rybicki był Posłem na Sejm RP, zginął w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku, osierocił dwoje dzieci. "Z fotela 320" to tytuł cyklu felietonów Arkadiusza "Arama" Rybickiego publikowany na łamach "Gazety Gdańskiej" w latach 2008-2009.


alt

Przekazanie sztandaru szkoły uczniom- Dziś patronem waszej szkoły zostaje Arkadiusz Rybicki, który byłby dziś w wieku waszych dziadków gdyby żył - powiedziała Małgorzata Rybicka, żona Arkadiusza "Arama" Rybickiego. - Zginął dokładnie pięć lat temu w strasznej katastrofie pod Smoleńskiem. Chciałabym żebyście myśląc o nim uśmiechali się, bo był bardzo wesołym człowiekiem. Żebyście byli dumni, że macie takiego patrona. Myślę, że możecie z życiorysu waszego patrona wziąć coś dla siebie. Na przykład to że warto być człowiekiem odważnym, nawet gdy jest to trudne. Że warto być nie tylko dla siebie, ale i dla innych. I że lepiej szukać zrozumienia niż okazji do kłótni. Chciałabym podziękować w imieniu własnym, rodziny i przyjaciół społeczności szkolnej za tak piękne upamiętnienie Arkadiusza "Arama" Rybickiego.


alt

Koszulka Arkadiusza "Arama"Rybickiego, legitymacja poselska i tabliczka z fotela w sejmie - pamiątki przekazane szkole przez Małgorzatę RybickąMałgorzata Rybicka przekazała szkole legitymację poselską i tabliczkę z krzesła w sejmie z napisem "Poseł na sejm Arkadiusz Czesław Rybicki" oraz koszulkę piłkarską z numerem 2 i napisem A. Rybicki.


alt

Gościem uroczystości nadania imienia była premier Ewa Kopacz- Chcę, żebyście przez całe swoje dziecięce lata, ale również młodzieńcze, a później dorosłe pamiętali tę nazwę szkoły -  powiedziała premier Ewa Kopacz odnosząc się do nazwy Pozytywna Szkoła Podstawowa. - Pozytywne myślenie pomaga nam wszystkim, a szczególnie pomaga nam w trudnych sytuacjach, jak chociażby dzisiejszy dzień. Dziś jest piąta rocznica wielkiej tragedii. Arkadiusz Rybicki był również moim przyjacielem. Byliśmy razem w jednej rodzinie politycznej, w Platformie Obywatelskiej. Arkadiusz Rybicki nie był tylko politykiem. Był bardzo pogodnym człowiekiem, był wyjątkowym ojcem, był również człowiekiem, który oddawał swój wolny czas innym, był społecznikiem. Dziś bardzo trudno o tym mówić w tym szczególnym dniu. Należał do pokolenia Solidarności. Myślę, że nie mogliście lepiej wybrać. Wybraliście wyjątkowego człowieka na patrona swojej szkoły. Ale to też zobowiązuje ponieważ Arkadiusz Rybicki żył dla ideałów Solidarności. Cenił ponad wszystko wolność. Więc wy ucząc się w tej szkole, gdzie on patrząc na was będzie wam patronował, uczcie się tego samego. Uczcie się tolerancji dla innych. Arkadiusz Rybicki w naszym klubie Platformy Obywatelskiej wiele ciepła i radości. Mówił, że trzeba tym co się ma, nawet jeśli się ma niewiele, umieć podzielić z innymi. Mówił "Ja jestem w tym wiarygodny, bo miałem liczne rodzeństwo i musiałem się z nimi dzielić". Uczcie się od Arama Rybickiego, bo tak go nazywaliśmy, tego ciepła, tej zdolności podzielenia się z innymi nawet jak niewiele macie.

Tomasz Łunkiewicz

fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież