Duda - Trzaskowski 51,21:48,79 » Państwowa Komisja Wyborcza ujawniła cząstkowe dane na podstawie wyników z 99,97 proc. obwodów. - Ogł... Andrzej Duda wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich » Według pierwszych sondażowych wyników II tury wyborów prezydenckich zwyciężył Andrzej Duda, który uz... Barwy kampanii A. Dudy » Kampania prezydencka przed II turą wyborów zbliża się do końca. W Gdańsku akcję wywieszania banerów ... Pellowski - piekarz niepokorny » Przed I turą wyborów prezydenckich gdański piekarz Grzegorz Pellowski przyjął w siedzibie swojej fir... Idee Olechnowicza misją PKN Orlen - prezes Lotosu wieszczył fuzję... » "Gazeta Wyborcza" wieszczy dziś na podstawie źródeł nieznanych, że pomysł połączenia Orlenu z Lotose... Daniel Obajtek: Nasz kraj, nasz rynek, nasz kapitał » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen- Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Grupy L... Pół roku elektronicznej recepty w Polsce » 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wy... Igor Strzok: Miasto bez wizji? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku- W Gdańsku jest wiele probl... Energa stawia na potencjał zielonej energii » Spółka Energa, wchodząca w skład Grupy ORLEN, uruchomiła nowoczesną farmę wiatrową o mocy 31 MW. Now... Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 8... » W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, ...
Reklama
Duda - Trzaskowski 51,21:48,79
poniedziałek, 13 lipca 2020 07:03
Duda - Trzaskowski 51,21:48,79
Państwowa Komisja Wyborcza ujawniła cząstkowe dane na podstawie wyn ...
niedziela, 12 lipca 2020 14:53
Już w pierwszej kolejce żużlowcy Zdunek Wybrzeże musieli przełkn ...
Lech zrewanżował się Lechii za Puchar Polski - wynik
niedziela, 12 lipca 2020 18:18
Lech zrewanżował się Lechii za Puchar Polski - wynik
Lechii nie udało się po raz drugi w ciągu czterech dni zdobyć Pozn ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Moja Wisła” Mirka Bruckiego
niedziela, 05 lipca 2020 15:10
„Moja Wisła” Mirka Bruckiego
Nie da się ukryć, że nadwiślańskie pejzaże Mirka Bruckiego miesz ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Cmokanie prezydenta. Brak dymisji, brak wstydu

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
środa, 18 marca 2015 20:31

altGdańscy radni nie przyjęli apelu opozycyjnego PiS, w którym wzywali oni urzędującego prezydenta do rezygnacji ze stanowiska. Inicjatorzy apelu mówili o trosce o Gdańsk, przeciwnicy … o tym samym. Schodzący po schodach w otoczeniu strażników prezydent w charakterystyczny sposób cmokał na protestujących.Ostatecznie apel został odrzucony. Platforma Obywatelska, która ma w gdańskiej radzie większość zagłosowała jak jeden mąż za prezydentem, który wprawdzie zawiesił członkostwo w partii, ale jak widać nadal może liczyć na wsparcie koleżanek i kolegów z PO. – To polityczny spektakl – mówiła szefowa klubu radnych PO Aleksandra Dulkiewicz odnosząc się do inicjatywy opozycji. Zdaniem radnej spektakl zaaranżowany z premedytacją przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi. Zarówno ona jak i inni przedstawiciele PO argumentowali, że  apel opozycji może zdestabilizować sytuację w mieście. „To działanie przeciwko miastu i mieszkańcom, obliczone tylko na wywołanie chaosu” argumentowała Dulkiewicz. Podczas środowej, wieczornej sesji wymieniano listę zasług Pawła Adamowicza dla miasta, m.in. to, że Gdańsk jest liderem w pozyskiwaniu środków z UE, że przyciąga inwestorów, że umiejętnie wykorzystał EURO 2012.

Troską o wizerunek i o stan miasta kierowali się również radni PiS. Ich szef Grzegorz Strzelczyk argumentował, że postawienie zarzutów prokuratorskich to poważne obciążenie dla wizerunku miasta i coś co nadweręża zaufanie mieszkańców do prezydenta. Z kolei prof. Piotr Czauderna na początku swojego wystąpienia przypomniał, że jemu jako szefowi kliniki dziecięcej bardzo dobrze współpracowało się z Pawłem Adamowiczem, jednak później jego wypowiedź nie była już tak koncyliacyjna. - Zrezygnował pan z członkostwa w Platformie Obywatelskiej bo uznał, że zarzuty prokuratorskie narażają partię na szwank. A nas gdańszczan nie narażają? W czym gdańszczanie są gorsi od członków PO? – pytał profesor. Wspominał o tym, że Paweł Adamowicz sam siebie wystawia do rad nadzorczych firm komunalnych, czego nie ma na przykład w Gdyni, przywołał też przykład Sopotu i referendum ws. odwołania Jacka Karnowskiego.

Mniej więcej w połowie wystąpień radnych głos zabrał sam Paweł Adamowicz. – Sprawuję urząd prezydenta Gdańska i właśnie obowiązki prezydenta mnie wzywają – tłumaczył swoją konieczność przedwczesnego opuszczenia sali obrad prezydent Gdańska. Paweł Adamowicz poinformował, że spieszy się na spotkanie z premierem Flandrii.

W emocjonalnym przemówieniu do radnych podkreślał: – Żyjemy w państwie prawa! O  czyjejś winie można mówić tylko po prawomocnym wyroku sądu. Nie róbmy z Polski Białorusi! – apelował. Wyjaśniał, że błędy w oświadczeniach majątkowych wzięły się z omyłki, która później została powielona, jednak później Paweł Adamowicz miał skorygować odpowiednie dokumenty. - Mam prawo dowieść swojej niewinności i będę z niego korzystał – zapowiedział prezydent Gdańska.

Nadzwyczajna sesja rady miasta cieszyła się sporym zainteresowaniem. Na sali obrad oprócz licznego grona dziennikarzy zauważyć można było m.in. przedstawicieli biznesu: Kazimierza Wierzbickiego, Jana Zarębskiego czy Zbigniewa Canowieckiego. Również balkon dla publiczności pękał w szwach a ci, którzy nie zmieścili się na balkonie  zajęli miejsce na korytarzach „starego Żaka”. Publiczność nie była już tak kurtuazyjna. Wiele razy buczano w czasie wystąpienia prezydenta i radnych PO z kolei wystąpienia radnych PiS wywoływały oklaski. Duże zamieszanie wytworzyło się również w czasie gdy prezydent opuszczał Nowy Ratusz.

Osoby, które przysłuchiwały się sesji w znakomitej większości wykrzykiwały w kierunku Pawła Adamowicza hasła: „Oszust”, „Złodziej”, „Zadłużasz Gdańsk”.  

Sesja na tyle wzbudziła emocje, że w gmachu pojawiła się policja, wystarczyła jednak tylko sama obecność stróżów prawa, aby normy demokratycznej, choć ostrej dyskusji nie zostały przekroczone.

Jerzy Domski.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież