Piotr Gierszewski: Szkoła czy biznes » Z Piotrem Gierszewskim, radnym Gdańska od 1998 r., wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, rozmawia... Oświadczenie Radnych PiS w sprawie wywiadu prezydent Dulkiewicz » W odniesieniu do wywiadu prezydent Dulkiewicz dla niemieckiej rozgłośni radiowej Radni Prawa i Spraw... Wręczono nagrody w pierwszej edycji konkursu "Pro bono Poloniae" » W sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej podczas uroczystej gali wręc... „8 tygodni do zdrowia” » „8 tygodni do zdrowia” to tytuł programu profilaktyczno-treningowego przygotowanego przez Akademię N... Prof. Gwizdała złożył mandat Rektora Uniwersytetu Gdańskiego » Dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG z dniem 28 września 2020 r. na ręce Przewodniczącego Rady Uni... „Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr...
Reklama
Oświadczenie Radnych PiS w sprawie wywiadu prezydent Dulkiewicz
czwartek, 01 października 2020 06:25
Oświadczenie Radnych PiS w sprawie wywiadu prezydent Dulkiewicz
W odniesieniu do wywiadu prezydent Dulkiewicz dla niemieckiej
Mecz w Tarnowie przełożony na niedzielę
środa, 30 września 2020 17:49
Mecz w Tarnowie przełożony na niedzielę
Zaplanowany na czwartek mecz Unii Tarnów ze Zdunek Wybrzeże został
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krystynie Górskiej
czwartek, 24 września 2020 09:50
Wspomnienie o Krystynie Górskiej
Kiedy w 2012 roku przygotowywałem się do spotkania z Krystyną

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Chcesz żyć? Rzuć palenie!

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 23 listopada 2017 17:27

Nawet 90% osób, u których diagnozuje się raka płuc przyznaje się do palenia papierosów. Nałóg nikotynowy drastycznie wpływa na nasze samopoczucie, finanse, zdrowie, ale przede wszystkim znacząco skraca życie. Powyższe zależności, wraz z profilaktyką i leczeniem raka płuc były szeroko omawiane podczas naukowej debaty, jaka odbyła się w czwartek, w gdańskim Zespole Szkół Łączności.
Interdyscyplinarną konferencję poprowadził prof. Jan Skokowski – prezes Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuc. Na widowni pojawili się zarówno uczniowie placówki, jak i mieszkańcy, którzy chcieli wysłuchać ekspertów z różnych dziedzin służby zdrowia. Spotkanie zostało zorganizowane w sposób modułowy, aby jak najobszerniej podejść do zagadnienia. Na początku odbył się Panel Młodzieży, w którym wystąpili uczniowie – gospodarze oraz przedstawiciele Kół Naukowych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W tej części uczestnicy mogli przede wszystkim poznać wpływ palenia wyrobów tytoniowych na środowisko, społeczeństwo, ale przede wszystkim na nasze zdrowie.


altPodczas procesu spalania do organizmu uwalniają się silnie szkodliwe substancje, wśród nich; aceton, arsen, cyjanowodór, polon. Oddziaływanie tych toksycznych czynników powoduje, że palacze żyją średnio 15 lat krócej, a każda paczka skraca życie o około 55 dni. Zostały poruszone, także kwestie ekonomiczne. Okazuje się, że tylko w 2010 roku gdańszczanie wydali na papierosy 291 mln zł, a dziś te dane są prawdopodobnie jeszcze wyższe ze względu na wzrost cen wyrobów tytoniowych. Oprócz tego wiele uwagi zostało poświęconej tzw. e-papierosom.


alt- Mamy dane na temat tego, iż e-papierosy szkodzą – wpływają negatywnie na układ krążenia i układ oddechowy. Ostatnie wyniki badań pokazują, iż elektroniczne papierosy, także podtrzymują nałóg, a szansa na skuteczne rzucenie papierosów jest znacznie mniejsza. E-papierosy nie są żadną alternatywą – uczulał lek. Marcin Ostrowski z Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej, który następnie objaśniał etapy leczenia raka płuc, ze szczególnym uwzględnieniem procedury chirurgicznego usuwania. Młodzież mogła obejrzeć dokumentację filmową z różnego rodzaju operacji i dokładnie przyjrzeć się jak palenie niszczy nasze płuca.


altNastępnie przyszedł czas na Panel Ekspercki, w którym wystąpili wybitni specjaliści między innymi z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Na początku prof. Rafał Dziadziuszko zakreślił główne problemy medyczne i społeczne raka płuc, a następnie dr med. Łukasz Balwicki przedstawił zagadnienia związane z profilaktyką. Ostatni panel był w głównej mierze skupiony na pacjencie. Uczestnicy mogli wysłuchać zarówno wystąpień chorych, jak i dowiedzieć się o możliwościach wsparcia - nie tylko tych bezpośrednich, ale również związanych z odpowiednim żywieniem i pomocą psychologiczną.


altCałe wydarzenie było przeplatane krótkimi dyskusjami, podczas których głos zabierali goście i pacjenci. Na uwagę zasługuje przede wszystkim ważna informacja dotycząca bezpłatnych badań diagnostycznych. Mogą z nich skorzystać osoby palące (bądź byli palacze) w wieku od 50 do 79 lat. Program MOL TEST BIS zakłada darmowe badanie krwi oraz tomografii komputerowej. Wystarczy skontaktować się z gdańskim ośrodkiem pod numerem tel. 58 349 31 39.


Nie była to pierwsza tego typu inicjatywa w Zespole Szkół Łączności. 23 października odbyły się tutaj warsztaty, których tematem przewodnim była również szkodliwość palenia wyrobów tytoniowych. Edukacja i stałe uświadamianie to skuteczna metoda obniżania zachorowalności na nowotwory, zwłaszcza w przypadku raka płuc, który rozwija się w zdecydowanej większości u palaczy. Dotarcie do grupy młodych ludzi może okazać się nieocenionym krokiem w kierunku skutecznej profilaktyki.


Piotr Kallalas

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież