Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Chcesz żyć? Rzuć palenie!

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 23 listopada 2017 17:27

Nawet 90% osób, u których diagnozuje się raka płuc przyznaje się do palenia papierosów. Nałóg nikotynowy drastycznie wpływa na nasze samopoczucie, finanse, zdrowie, ale przede wszystkim znacząco skraca życie. Powyższe zależności, wraz z profilaktyką i leczeniem raka płuc były szeroko omawiane podczas naukowej debaty, jaka odbyła się w czwartek, w gdańskim Zespole Szkół Łączności.
Interdyscyplinarną konferencję poprowadził prof. Jan Skokowski – prezes Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuc. Na widowni pojawili się zarówno uczniowie placówki, jak i mieszkańcy, którzy chcieli wysłuchać ekspertów z różnych dziedzin służby zdrowia. Spotkanie zostało zorganizowane w sposób modułowy, aby jak najobszerniej podejść do zagadnienia. Na początku odbył się Panel Młodzieży, w którym wystąpili uczniowie – gospodarze oraz przedstawiciele Kół Naukowych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W tej części uczestnicy mogli przede wszystkim poznać wpływ palenia wyrobów tytoniowych na środowisko, społeczeństwo, ale przede wszystkim na nasze zdrowie.


altPodczas procesu spalania do organizmu uwalniają się silnie szkodliwe substancje, wśród nich; aceton, arsen, cyjanowodór, polon. Oddziaływanie tych toksycznych czynników powoduje, że palacze żyją średnio 15 lat krócej, a każda paczka skraca życie o około 55 dni. Zostały poruszone, także kwestie ekonomiczne. Okazuje się, że tylko w 2010 roku gdańszczanie wydali na papierosy 291 mln zł, a dziś te dane są prawdopodobnie jeszcze wyższe ze względu na wzrost cen wyrobów tytoniowych. Oprócz tego wiele uwagi zostało poświęconej tzw. e-papierosom.


alt- Mamy dane na temat tego, iż e-papierosy szkodzą – wpływają negatywnie na układ krążenia i układ oddechowy. Ostatnie wyniki badań pokazują, iż elektroniczne papierosy, także podtrzymują nałóg, a szansa na skuteczne rzucenie papierosów jest znacznie mniejsza. E-papierosy nie są żadną alternatywą – uczulał lek. Marcin Ostrowski z Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej, który następnie objaśniał etapy leczenia raka płuc, ze szczególnym uwzględnieniem procedury chirurgicznego usuwania. Młodzież mogła obejrzeć dokumentację filmową z różnego rodzaju operacji i dokładnie przyjrzeć się jak palenie niszczy nasze płuca.


altNastępnie przyszedł czas na Panel Ekspercki, w którym wystąpili wybitni specjaliści między innymi z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Na początku prof. Rafał Dziadziuszko zakreślił główne problemy medyczne i społeczne raka płuc, a następnie dr med. Łukasz Balwicki przedstawił zagadnienia związane z profilaktyką. Ostatni panel był w głównej mierze skupiony na pacjencie. Uczestnicy mogli wysłuchać zarówno wystąpień chorych, jak i dowiedzieć się o możliwościach wsparcia - nie tylko tych bezpośrednich, ale również związanych z odpowiednim żywieniem i pomocą psychologiczną.


altCałe wydarzenie było przeplatane krótkimi dyskusjami, podczas których głos zabierali goście i pacjenci. Na uwagę zasługuje przede wszystkim ważna informacja dotycząca bezpłatnych badań diagnostycznych. Mogą z nich skorzystać osoby palące (bądź byli palacze) w wieku od 50 do 79 lat. Program MOL TEST BIS zakłada darmowe badanie krwi oraz tomografii komputerowej. Wystarczy skontaktować się z gdańskim ośrodkiem pod numerem tel. 58 349 31 39.


Nie była to pierwsza tego typu inicjatywa w Zespole Szkół Łączności. 23 października odbyły się tutaj warsztaty, których tematem przewodnim była również szkodliwość palenia wyrobów tytoniowych. Edukacja i stałe uświadamianie to skuteczna metoda obniżania zachorowalności na nowotwory, zwłaszcza w przypadku raka płuc, który rozwija się w zdecydowanej większości u palaczy. Dotarcie do grupy młodych ludzi może okazać się nieocenionym krokiem w kierunku skutecznej profilaktyki.


Piotr Kallalas

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież