„8 tygodni do zdrowia” » „8 tygodni do zdrowia” to tytuł programu profilaktyczno-treningowego przygotowanego przez Akademię N... Prof. Gwizdała złożył mandat Rektora Uniwersytetu Gdańskiego » Dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG z dniem 28 września 2020 r. na ręce Przewodniczącego Rady Uni... „Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos... Pierwsza myjnia tunelowa Grupy LOTOS » Przy ul. Kołobrzeskiej na Przymorzu Grupa LOTOS otworzyła pierwszą w swojej sieci i jedną z nieliczn...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
niedziela, 27 września 2020 19:18
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
Do 34 minuty Stoczniowiec prowadził z KH Energą Toruń. Po
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krystynie Górskiej
czwartek, 24 września 2020 09:50
Wspomnienie o Krystynie Górskiej
Kiedy w 2012 roku przygotowywałem się do spotkania z Krystyną

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kochajmy się! Wystawa Białorusi na UG

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 kwietnia 2012 13:51

„Prace graficzne Łazarza Rana i fotografie, poświęcone życiu i twórczości klasyka białoruskiej literatury Jakuba Kołasa z okazji 130 rocznicy urodzin” - to tytuł wystawy jaką uroczyście otwarto w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego. Wystawa zgromadziła wielu znamienitych gości.

GALERIAW swoim wystąpieniu Konsul Generalny Republiki Białoruś w Gdańsku Aleksander Korol (na zdjęciu drugi z prawej) zaznaczył, że jest to kolejna na tej uczelni wystawa będąca dowodem na coraz bardziej ożywioną współpracę gospodarczą i kulturalną obu sąsiednich państw.


altDyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego Grażyna Jaśkowiak wyraziła uznanie wobec organizatorów tej ciekawej wystawy plastycznej, która z pewnością zainteresuje młodzież akademicką, bowiem wielu studentów jest pochłonięta sztuką fotografowania, w tym zwłaszcza ciekawych krajobrazów.


Z kolei dyrektor Centrum Kulturalnego Białorusi w Polsce Aleksander Karaczun zwrócił uwagę na fakt, że w naszym kraju coraz częściej organizowane są tego rodzaju wystawy przybliżające nam naszych wschodnich sąsiadów.


alt


Prezes Zarządu Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Polska-Białoruś Anna Firlej kolejną wystawę Białorusinów na UG określiła jako miód na jej skołatane serce ,.bowiem właśnie poprzez kulturę pozwala ona przełamywać stereotypy". Zaapelowała, abyśmy starali się działać tak, aby na spokojnie wyjaśniać naszą sąsiedzką wzajemną historię. Swoje emocjonujące wystąpienie zakończyła cytatem Adama Mickiewicza z 12 księgi Pana Tadeusza - „Kochajmy się”.


Spośród oficjalnych gości uczestniczyli także dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Bernard Mathea oraz przedstawiciel Departamentu Współpracy Zagranicznej Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Zbigniew Czajka.


altUroczystość otwarcia wystawy uświetniło wystąpienie trzech uczennic z 30-osobowego Zespołu Tańca Ludowego "Kundzia" z Chełmna (na zdjęciu od lewej: Maria Kaczorek, Adrianna Blok i Zuzanna Milaniuk), które na podkładzie muzycznym wykonały utwór Jakuba Kołasa, pt. "Mój rodny kraju". Zespół „Kundzia”, prowadzony jest przez choreografa, a chemika z wykształcenia, Jarosława Wygnańskiego, prezesa Zarządu Fundacji Centrum Dialogu Kultur imienia Jakuba Kołasa w Chełmnie. Prezentując swoje podopieczne powiedział m.in. iż Chełmno prowadzi ożywioną wymianę turystyczną i kulturalną młodzieży polskiej i białoruskiej, w ilości do 400 osób rocznie.  


altJuż tradycyjnie w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego przy tego rodzaju uroczystościach wystawiona została księga wpisów.


altUwieczniony na zdjęciu powyżej Jacek Kołakowski, prezes Stowarzyszenia Pomorskie Towarzystwo Fotograficzne, wpisując się na pamiątkę wyraził osobiste zadowolenie z faktu, że taka wystawa jest organizowana właśnie na największej uczelni humanistycznej Pomorza, co w łatwy sposób umożliwia studentom bliżej zapoznać się z kulturą i historią Białorusi.


Wieloletni przedstawiciel Konsulatu Generalnego Republiki Białoruś w Gdańsku Jan Gajdel, wyraził pochwałę z dużej frekwencji na uroczystości otwarcia wystawy, zaznaczając, że prawie dwugodzinny wspólny pobyt w murach szacownej uczelni jest też okazją do zawiązywania się nowych znajomości i przyjaźni międzyludzkich.


W ulotce dostępnej na wystawie można wyczytać, iż w Mińsku od 1956 roku znajduje się Państwowe Literacko-Memorialne Muzeum Jakuba Kołasa, w którym została zgromadzona cała historia życia i twórczości jednego z założycieli białoruskiej mowy i literatury. Mieści się ono w budynku, w którym w ostatnich latach swojego życia (1945-56) mieszkał poeta. Jego mogiła znajduje się na istniejącym od 110 lat cmentarzu wojskowym przy ulicy Kozłowa w Mińsku, będącym bardzo ważnym pomnikiem kultury białoruskiej stolicy. W dniu 16 sierpnia 1956 roku, w trzy dni po śmierci poety, Komitet generalny KPB i Rada Ministrów BSRR podjęły decyzję m.in. o zmianie nazwy ulicy Trakt Łogojski, na ulicę Jakuba Kołasa oraz zmianie nazwy Placu Komorowskiego w Mińsku na Plac im. Jakuba Kołasa.


Na wystawie w UG prezentowane też są prace graficzne wykonane techniką akwaforty, znanego białoruskiego artysty Łazarza Rana (1909-1989) ukazujące rodzinne strony poety Jakuba Kołasa. Białoruski malarz urodził się w Dyneburgu na Łotwie (obecnie Daugawpils, po polsku Dźwińsk). Na wystawie uwagę przyciąga portret młodego poety z okresu, kiedy dopiero co ukończył seminarium nauczycielskie w Nieświeżu.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski i Jacek Kołakowski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież