Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kochajmy się! Wystawa Białorusi na UG

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 kwietnia 2012 13:51

„Prace graficzne Łazarza Rana i fotografie, poświęcone życiu i twórczości klasyka białoruskiej literatury Jakuba Kołasa z okazji 130 rocznicy urodzin” - to tytuł wystawy jaką uroczyście otwarto w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego. Wystawa zgromadziła wielu znamienitych gości.

GALERIAW swoim wystąpieniu Konsul Generalny Republiki Białoruś w Gdańsku Aleksander Korol (na zdjęciu drugi z prawej) zaznaczył, że jest to kolejna na tej uczelni wystawa będąca dowodem na coraz bardziej ożywioną współpracę gospodarczą i kulturalną obu sąsiednich państw.


altDyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego Grażyna Jaśkowiak wyraziła uznanie wobec organizatorów tej ciekawej wystawy plastycznej, która z pewnością zainteresuje młodzież akademicką, bowiem wielu studentów jest pochłonięta sztuką fotografowania, w tym zwłaszcza ciekawych krajobrazów.


Z kolei dyrektor Centrum Kulturalnego Białorusi w Polsce Aleksander Karaczun zwrócił uwagę na fakt, że w naszym kraju coraz częściej organizowane są tego rodzaju wystawy przybliżające nam naszych wschodnich sąsiadów.


alt


Prezes Zarządu Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Polska-Białoruś Anna Firlej kolejną wystawę Białorusinów na UG określiła jako miód na jej skołatane serce ,.bowiem właśnie poprzez kulturę pozwala ona przełamywać stereotypy". Zaapelowała, abyśmy starali się działać tak, aby na spokojnie wyjaśniać naszą sąsiedzką wzajemną historię. Swoje emocjonujące wystąpienie zakończyła cytatem Adama Mickiewicza z 12 księgi Pana Tadeusza - „Kochajmy się”.


Spośród oficjalnych gości uczestniczyli także dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Bernard Mathea oraz przedstawiciel Departamentu Współpracy Zagranicznej Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Zbigniew Czajka.


altUroczystość otwarcia wystawy uświetniło wystąpienie trzech uczennic z 30-osobowego Zespołu Tańca Ludowego "Kundzia" z Chełmna (na zdjęciu od lewej: Maria Kaczorek, Adrianna Blok i Zuzanna Milaniuk), które na podkładzie muzycznym wykonały utwór Jakuba Kołasa, pt. "Mój rodny kraju". Zespół „Kundzia”, prowadzony jest przez choreografa, a chemika z wykształcenia, Jarosława Wygnańskiego, prezesa Zarządu Fundacji Centrum Dialogu Kultur imienia Jakuba Kołasa w Chełmnie. Prezentując swoje podopieczne powiedział m.in. iż Chełmno prowadzi ożywioną wymianę turystyczną i kulturalną młodzieży polskiej i białoruskiej, w ilości do 400 osób rocznie.  


altJuż tradycyjnie w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego przy tego rodzaju uroczystościach wystawiona została księga wpisów.


altUwieczniony na zdjęciu powyżej Jacek Kołakowski, prezes Stowarzyszenia Pomorskie Towarzystwo Fotograficzne, wpisując się na pamiątkę wyraził osobiste zadowolenie z faktu, że taka wystawa jest organizowana właśnie na największej uczelni humanistycznej Pomorza, co w łatwy sposób umożliwia studentom bliżej zapoznać się z kulturą i historią Białorusi.


Wieloletni przedstawiciel Konsulatu Generalnego Republiki Białoruś w Gdańsku Jan Gajdel, wyraził pochwałę z dużej frekwencji na uroczystości otwarcia wystawy, zaznaczając, że prawie dwugodzinny wspólny pobyt w murach szacownej uczelni jest też okazją do zawiązywania się nowych znajomości i przyjaźni międzyludzkich.


W ulotce dostępnej na wystawie można wyczytać, iż w Mińsku od 1956 roku znajduje się Państwowe Literacko-Memorialne Muzeum Jakuba Kołasa, w którym została zgromadzona cała historia życia i twórczości jednego z założycieli białoruskiej mowy i literatury. Mieści się ono w budynku, w którym w ostatnich latach swojego życia (1945-56) mieszkał poeta. Jego mogiła znajduje się na istniejącym od 110 lat cmentarzu wojskowym przy ulicy Kozłowa w Mińsku, będącym bardzo ważnym pomnikiem kultury białoruskiej stolicy. W dniu 16 sierpnia 1956 roku, w trzy dni po śmierci poety, Komitet generalny KPB i Rada Ministrów BSRR podjęły decyzję m.in. o zmianie nazwy ulicy Trakt Łogojski, na ulicę Jakuba Kołasa oraz zmianie nazwy Placu Komorowskiego w Mińsku na Plac im. Jakuba Kołasa.


Na wystawie w UG prezentowane też są prace graficzne wykonane techniką akwaforty, znanego białoruskiego artysty Łazarza Rana (1909-1989) ukazujące rodzinne strony poety Jakuba Kołasa. Białoruski malarz urodził się w Dyneburgu na Łotwie (obecnie Daugawpils, po polsku Dźwińsk). Na wystawie uwagę przyciąga portret młodego poety z okresu, kiedy dopiero co ukończył seminarium nauczycielskie w Nieświeżu.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski i Jacek Kołakowski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież