Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kochajmy się! Wystawa Białorusi na UG

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 kwietnia 2012 13:51

„Prace graficzne Łazarza Rana i fotografie, poświęcone życiu i twórczości klasyka białoruskiej literatury Jakuba Kołasa z okazji 130 rocznicy urodzin” - to tytuł wystawy jaką uroczyście otwarto w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego. Wystawa zgromadziła wielu znamienitych gości.

GALERIAW swoim wystąpieniu Konsul Generalny Republiki Białoruś w Gdańsku Aleksander Korol (na zdjęciu drugi z prawej) zaznaczył, że jest to kolejna na tej uczelni wystawa będąca dowodem na coraz bardziej ożywioną współpracę gospodarczą i kulturalną obu sąsiednich państw.


altDyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego Grażyna Jaśkowiak wyraziła uznanie wobec organizatorów tej ciekawej wystawy plastycznej, która z pewnością zainteresuje młodzież akademicką, bowiem wielu studentów jest pochłonięta sztuką fotografowania, w tym zwłaszcza ciekawych krajobrazów.


Z kolei dyrektor Centrum Kulturalnego Białorusi w Polsce Aleksander Karaczun zwrócił uwagę na fakt, że w naszym kraju coraz częściej organizowane są tego rodzaju wystawy przybliżające nam naszych wschodnich sąsiadów.


alt


Prezes Zarządu Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Polska-Białoruś Anna Firlej kolejną wystawę Białorusinów na UG określiła jako miód na jej skołatane serce ,.bowiem właśnie poprzez kulturę pozwala ona przełamywać stereotypy". Zaapelowała, abyśmy starali się działać tak, aby na spokojnie wyjaśniać naszą sąsiedzką wzajemną historię. Swoje emocjonujące wystąpienie zakończyła cytatem Adama Mickiewicza z 12 księgi Pana Tadeusza - „Kochajmy się”.


Spośród oficjalnych gości uczestniczyli także dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Bernard Mathea oraz przedstawiciel Departamentu Współpracy Zagranicznej Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Zbigniew Czajka.


altUroczystość otwarcia wystawy uświetniło wystąpienie trzech uczennic z 30-osobowego Zespołu Tańca Ludowego "Kundzia" z Chełmna (na zdjęciu od lewej: Maria Kaczorek, Adrianna Blok i Zuzanna Milaniuk), które na podkładzie muzycznym wykonały utwór Jakuba Kołasa, pt. "Mój rodny kraju". Zespół „Kundzia”, prowadzony jest przez choreografa, a chemika z wykształcenia, Jarosława Wygnańskiego, prezesa Zarządu Fundacji Centrum Dialogu Kultur imienia Jakuba Kołasa w Chełmnie. Prezentując swoje podopieczne powiedział m.in. iż Chełmno prowadzi ożywioną wymianę turystyczną i kulturalną młodzieży polskiej i białoruskiej, w ilości do 400 osób rocznie.  


altJuż tradycyjnie w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego przy tego rodzaju uroczystościach wystawiona została księga wpisów.


altUwieczniony na zdjęciu powyżej Jacek Kołakowski, prezes Stowarzyszenia Pomorskie Towarzystwo Fotograficzne, wpisując się na pamiątkę wyraził osobiste zadowolenie z faktu, że taka wystawa jest organizowana właśnie na największej uczelni humanistycznej Pomorza, co w łatwy sposób umożliwia studentom bliżej zapoznać się z kulturą i historią Białorusi.


Wieloletni przedstawiciel Konsulatu Generalnego Republiki Białoruś w Gdańsku Jan Gajdel, wyraził pochwałę z dużej frekwencji na uroczystości otwarcia wystawy, zaznaczając, że prawie dwugodzinny wspólny pobyt w murach szacownej uczelni jest też okazją do zawiązywania się nowych znajomości i przyjaźni międzyludzkich.


W ulotce dostępnej na wystawie można wyczytać, iż w Mińsku od 1956 roku znajduje się Państwowe Literacko-Memorialne Muzeum Jakuba Kołasa, w którym została zgromadzona cała historia życia i twórczości jednego z założycieli białoruskiej mowy i literatury. Mieści się ono w budynku, w którym w ostatnich latach swojego życia (1945-56) mieszkał poeta. Jego mogiła znajduje się na istniejącym od 110 lat cmentarzu wojskowym przy ulicy Kozłowa w Mińsku, będącym bardzo ważnym pomnikiem kultury białoruskiej stolicy. W dniu 16 sierpnia 1956 roku, w trzy dni po śmierci poety, Komitet generalny KPB i Rada Ministrów BSRR podjęły decyzję m.in. o zmianie nazwy ulicy Trakt Łogojski, na ulicę Jakuba Kołasa oraz zmianie nazwy Placu Komorowskiego w Mińsku na Plac im. Jakuba Kołasa.


Na wystawie w UG prezentowane też są prace graficzne wykonane techniką akwaforty, znanego białoruskiego artysty Łazarza Rana (1909-1989) ukazujące rodzinne strony poety Jakuba Kołasa. Białoruski malarz urodził się w Dyneburgu na Łotwie (obecnie Daugawpils, po polsku Dźwińsk). Na wystawie uwagę przyciąga portret młodego poety z okresu, kiedy dopiero co ukończył seminarium nauczycielskie w Nieświeżu.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski i Jacek Kołakowski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież