Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
piątek, 23 października 2020 21:10
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
Tylko swojej nieskuteczności piłkarze Lechii mogą zawdzięczać,

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zmniejszają się zapasy leków do chemioterapii

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 kwietnia 2012 13:33

Za leki przeciwnowotworowe pomorskie szpitale płacą nawet kilkanaście razy więcej niż przed kilkoma miesiącami. NFZ nie zamierza renegocjować umów. Skutkuje to dalszym zadłużaniem się szpitali.Nic na to nie poradzą lekarze, dyrektorzy szpitali, ani lokalni włodarze. Zakupy interwencyjne leków są w gestii „Centrali”. Leków wystarczy na tydzień, góra do dwóch tygodni. Już dzisiaj brakuje doxorubicyny, leku stosowanego w chorobach nowotworowych, jak białaczka, chłoniaki, rak piersi i płuca, działającego na zasadzie hamowania podziałów komórek i etapozydu, leku fazowo-specyficznego. Aptekarze i medycy dokonują cudów by leki sprowadzić. Najprostsza droga – kupić. Ale ceny w hurtowniach poszybowały w górę. Tak skończyła się polityka lekowa zapoczątkowana  przez minister Ewę Kopacz, obecną marszałek Sejmu. Jej następca Bartosz Arłukowicz zabrał głos w środę – obiecując, że leki lada dzień dotrą do Kraju. Tak w czasach kryzysu propaganda PRL informowała o rejsach statku z cytrusami. Tyle, że leki onkologiczne to nie pomarańcze, bez których można przeżyć.


Tymczasem do Jerzego Karpińskiego, lekarza wojewódzkiego w woj. pomorskim dotarł alarmistyczny list konsultantów wojewódzkich w dziedzinie onkologii, który został też przekazany konsultantowi krajowemu d.s. onkologii i do Ministra Zdrowia. List jest już na biurku wojewody Ryszarda Stachurskiego. Ten zaś chce na środę zwołać w trybie pilnym Pomorską Radę d.s. Ochrony Zdrowia. Tymczasem z dnia na dzień zmniejszają się zapasy medykamentów stosowanych przy chemioterapii.  Niebawem może ich  zabraknąć.  Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że w ciągu tygodnia sytuacja będzie opanowana, bo firma, produkująca część leków cytostatycznych, „ma problemy z zagwarantowaniem ich dostępności, ale chorzy na nowotwory nie zostaną pozbawieni dostępu do leczenia”.  


Opracowana przez byłą minister zdrowia  Ewę Kopacz i wprowadzana przez ministra Bartosza Arłukowicza ustawa o lekach refundowanych w założeniu miała przynieść budżetowi oszczędności. Specjalny ministerialny zespół prowadzi więc negocjacje z koncernami farmaceutycznymi. Jednak zadziałały prawa rynku, czego nie przewidzieli resortowi urzędnicy. W sytuacji rosnącego zapotrzebowania na leki onkologiczne firmy farmaceutyczne ukierunkowały sprzedaż na kraje, w których uzyskują wyższą cenę niż oferowana przez stronę polską. Dramatyczne luki w zaopatrzeniu szpitali w leki wynikają z ich braku w hurtowniach. Jest to tym boleśniejsze, że dotyczy leków od dawna stosowanych w terapii, leków podstawowych. Zatem wymaga to rozwiązań systemowych na poziomie całego kraju. Onkologiczne leczenie musi przejść co drugi ze 120 tys. pacjentów, u których co roku wykrywa się nowotwór. Konieczna jest zatem zgoda resortu zdrowia na import jednego z zamienników. Tu jednak napotykamy opór Komisji Europejskiej, która zakazuje np. importu leków spoza Unii Europejskiej, w sytuacji, gdy dany lek jest na liście leków dostępnych w kraju.


Przypomnijmy, że leki cytostatyczne, cytostatyki, leki przeciwnowotworowe to grupa substancji naturalnych i syntetycznych używanych w chemioterapii nowotworów, działająca toksycznie na komórki nowotworowe charakteryzujące się szybkimi podziałami. Używa się ich, kiedy inne metody leczenia (chirurgiczna i radiologiczna) zawodzą lub przed albo po operacji usunięcia guza w celu zniszczenia ewentualnie pozostałych komórek rakowych.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież