W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Czy gdańskie sądy czeka wyprowadzka?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 18 kwietnia 2012 14:04

Partnerstwo publiczno-prywatne nie okazało się dobrym rozwiązaniem dla gdańskiego wymiaru sprawiedliwości mimo 157 milionów złotych w puli. Nadal nie ma finału żmudnych negocjacji o przyszłości parceli przy ul. 3 Maja w Gdańsku, na których posadowione są nowe gmachy gdańskich sądów. Ministerstwo Sprawiedliwości złożyło Przedsiębiorstwu Budowlanemu "Górski" propozycję nabycia nieruchomości. Przedsiębiorca jednak zwleka z podpisaniem umowy. Negocjacje utknęły w martwym punkcie. Kompleks obiektów budowanych dla wymiaru sprawiedliwości powstał w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.


- Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło swoje warunki i zaoferowało przedsiębiorcy 157 milionów złotych za nieruchomości przy ulicy 3 Maja. Ministerstwo nadal podtrzymuje wolę wykupienia gruntu, na którym posadowione są budynki sądów w Gdańsku. Chcemy wypracować porozumienie – poinformowała nas Patrycja Loose, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Sprawiedliwości.


Kwota zaoferowana przez ministerstwo ma być pomniejszona o już zapłacony Górskiemu czynsz dzierżawny za użytkowanie pomieszczeń.
Jak się dowiadujemy oferta ministerstwa jest ostateczna. Co się stanie, gdy prezes PB "Górski" Bogdan Górski nie zgodzi się na ofertę ministra Jarosława Gowina? Gdańskie sądy czeka wówczas poważna logistyczna operacja. Zaplanowane wokandy zostaną przełożone, a sędziowie i urzędnicy sądowi będą musieli poszukać innej siedziby. O problemach z finalizacją umowy niechętnie rozmawia rzecznik gdańskiego Sądu Okręgowego sędzia Tomasz Adamski.
- Koncentrujemy się na orzekaniu, na prowadzeniu wokand - stwierdza sędzia Adamski i odsyła nas do dyrektora gdańskiego Sądu Okręgowego Jana M. Brodnickiego, który m.in. odpowiada za prowadzenie działalności inwestycyjnej Sądu Okręgowego w Gdańsku i Sądów Rejonowych na obszarze okręgu.


alt


-  Temat nieruchomości przy ul. 3 Maja nie jest zamknięty. Co prawda negocjacje zostały zawieszone, ale będziemy starali się niebawem do nich wrócić by osiągnąć jakieś porozumienie. Doprecyzowanie informacji kiedy ono nastąpi i na jakich zasadach w tej sytuacji byłoby przedwczesna - oświadczył w rozmowie z portalem wybrzeze24.pl dyrektor Brodnicki.
 

W budynkach sąsiadujących z gdańskim PUP pracują dwa wydziały Sądu Okręgowego i część wydziałów Sądu Rejonowego Gdańsk – Południe. Te mozolne negocjacje między Ministerstwem Sprawiedliwości a Przedsiębiorstwem Budowlanym „Górski” owiane są aurą tajemniczości. W siedzibie przedsiębiorstwa poinformowano nas, że jedynie prezes PB "Górski" może się wypowiadać na ich temat. Prezes Bogdan Górski przebywa w Chinach, ale telefonicznie poinformował nas, że porozmawia o pacie w negocjacjach, ale po powrocie, czyli za tydzień. 


- Proszę o wyrozumiałość. To kwestia, o której możemy porozmawiać dopiero po moim powrocie   – stwierdził pytany przez nas o stan rozmów i swoje stanowisko w negocjacjach Bogdan Górski, założyciel i prezes wywodzącego się z Kartuz Przedsiębiorstwa Budowlanego „Górski” Sp. z o.o., bardzo aktywnego na rynku gdańskich nieruchomości. Na razie bowiem to PB "Górski" jest właścicielem budynków gdańskich sądów, posadowionych przy ul. 3 Maja w myśl zasady – czyj grunt tego budynek. 

Firma Górskiego była już właścicielem kilku działek  przy 3 Maja przed inwestycją. W ramach PPP deweloper zgodził się na wymianę innych działek. W zamian z kilkadziesiąt mieszkań, które przekazał do zasobów komunalnych oraz działki przekazane miastu przy ul. Toruńskiej, otrzymał pozostały grunt przy ul. 3 Maja pod zabudowę na rzecz sądów.


Co do oferty przedstawionej przez Ministerstwo Sprawiedliwości także Górski się nie wypowiada, gdyż, jak mówi - podpisał zobowiązanie do zachowania poufności. 


Jak się nieoficjalnie dowiadujemy termin dzierżawy pomieszczeń w nowym kompleksie upłynął w lutym. Wydziały Sądu Rejonowego i Sądu Okręgowego nadal funkcjonują w budynkach przy ul. 3-go Maja.
 

Roboczą nazwą Centrum Sprawiedliwości określa się kompleks budynków prokuratury i sądów mających mieć lokalizację przy ul. 3 Maja w Gdańsku w sąsiedztwie dworca PKS i Powiatowego Urzędu Pracy. Do nowych obiektów mają się też wprowadzić prokuratury Apelacyjna i Okręgowa.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież