Szymon Pawlicki, aktor, odważny człowiek – nie żyje » Nie żyje Szymon Pawlicki, aktor, człowiek “Solidarności”. Zmarł 25 stycznia br. w konińskim szpitalu... Tomasz Augustyniak, szef pomorskiego sanepidu, odwołany » Tomasz Augustyniak został odwołany z funkcji Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanita... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Rządowi wystawiłbym czwórk... » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wywiad z prezydentem RP Andrzejem Dudą, który za walkę z epid... Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Stoczniowiec rozbity w końcówce
niedziela, 24 stycznia 2021 20:25
Stoczniowiec rozbity w końcówce
Hokeiści Stoczniowca w Nowym Targu trzymali przyzwoity wynik do 54
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia
niedziela, 17 stycznia 2021 13:37
Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia
Ostatni raz ze Zbyszkiem Szczepankiem spotkałem się w październiku

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Czy gdańskie sądy czeka wyprowadzka?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 18 kwietnia 2012 14:04

Partnerstwo publiczno-prywatne nie okazało się dobrym rozwiązaniem dla gdańskiego wymiaru sprawiedliwości mimo 157 milionów złotych w puli. Nadal nie ma finału żmudnych negocjacji o przyszłości parceli przy ul. 3 Maja w Gdańsku, na których posadowione są nowe gmachy gdańskich sądów. Ministerstwo Sprawiedliwości złożyło Przedsiębiorstwu Budowlanemu "Górski" propozycję nabycia nieruchomości. Przedsiębiorca jednak zwleka z podpisaniem umowy. Negocjacje utknęły w martwym punkcie. Kompleks obiektów budowanych dla wymiaru sprawiedliwości powstał w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.


- Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło swoje warunki i zaoferowało przedsiębiorcy 157 milionów złotych za nieruchomości przy ulicy 3 Maja. Ministerstwo nadal podtrzymuje wolę wykupienia gruntu, na którym posadowione są budynki sądów w Gdańsku. Chcemy wypracować porozumienie – poinformowała nas Patrycja Loose, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Sprawiedliwości.


Kwota zaoferowana przez ministerstwo ma być pomniejszona o już zapłacony Górskiemu czynsz dzierżawny za użytkowanie pomieszczeń.
Jak się dowiadujemy oferta ministerstwa jest ostateczna. Co się stanie, gdy prezes PB "Górski" Bogdan Górski nie zgodzi się na ofertę ministra Jarosława Gowina? Gdańskie sądy czeka wówczas poważna logistyczna operacja. Zaplanowane wokandy zostaną przełożone, a sędziowie i urzędnicy sądowi będą musieli poszukać innej siedziby. O problemach z finalizacją umowy niechętnie rozmawia rzecznik gdańskiego Sądu Okręgowego sędzia Tomasz Adamski.
- Koncentrujemy się na orzekaniu, na prowadzeniu wokand - stwierdza sędzia Adamski i odsyła nas do dyrektora gdańskiego Sądu Okręgowego Jana M. Brodnickiego, który m.in. odpowiada za prowadzenie działalności inwestycyjnej Sądu Okręgowego w Gdańsku i Sądów Rejonowych na obszarze okręgu.


alt


-  Temat nieruchomości przy ul. 3 Maja nie jest zamknięty. Co prawda negocjacje zostały zawieszone, ale będziemy starali się niebawem do nich wrócić by osiągnąć jakieś porozumienie. Doprecyzowanie informacji kiedy ono nastąpi i na jakich zasadach w tej sytuacji byłoby przedwczesna - oświadczył w rozmowie z portalem wybrzeze24.pl dyrektor Brodnicki.
 

W budynkach sąsiadujących z gdańskim PUP pracują dwa wydziały Sądu Okręgowego i część wydziałów Sądu Rejonowego Gdańsk – Południe. Te mozolne negocjacje między Ministerstwem Sprawiedliwości a Przedsiębiorstwem Budowlanym „Górski” owiane są aurą tajemniczości. W siedzibie przedsiębiorstwa poinformowano nas, że jedynie prezes PB "Górski" może się wypowiadać na ich temat. Prezes Bogdan Górski przebywa w Chinach, ale telefonicznie poinformował nas, że porozmawia o pacie w negocjacjach, ale po powrocie, czyli za tydzień. 


- Proszę o wyrozumiałość. To kwestia, o której możemy porozmawiać dopiero po moim powrocie   – stwierdził pytany przez nas o stan rozmów i swoje stanowisko w negocjacjach Bogdan Górski, założyciel i prezes wywodzącego się z Kartuz Przedsiębiorstwa Budowlanego „Górski” Sp. z o.o., bardzo aktywnego na rynku gdańskich nieruchomości. Na razie bowiem to PB "Górski" jest właścicielem budynków gdańskich sądów, posadowionych przy ul. 3 Maja w myśl zasady – czyj grunt tego budynek. 

Firma Górskiego była już właścicielem kilku działek  przy 3 Maja przed inwestycją. W ramach PPP deweloper zgodził się na wymianę innych działek. W zamian z kilkadziesiąt mieszkań, które przekazał do zasobów komunalnych oraz działki przekazane miastu przy ul. Toruńskiej, otrzymał pozostały grunt przy ul. 3 Maja pod zabudowę na rzecz sądów.


Co do oferty przedstawionej przez Ministerstwo Sprawiedliwości także Górski się nie wypowiada, gdyż, jak mówi - podpisał zobowiązanie do zachowania poufności. 


Jak się nieoficjalnie dowiadujemy termin dzierżawy pomieszczeń w nowym kompleksie upłynął w lutym. Wydziały Sądu Rejonowego i Sądu Okręgowego nadal funkcjonują w budynkach przy ul. 3-go Maja.
 

Roboczą nazwą Centrum Sprawiedliwości określa się kompleks budynków prokuratury i sądów mających mieć lokalizację przy ul. 3 Maja w Gdańsku w sąsiedztwie dworca PKS i Powiatowego Urzędu Pracy. Do nowych obiektów mają się też wprowadzić prokuratury Apelacyjna i Okręgowa.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież