„8 tygodni do zdrowia” » „8 tygodni do zdrowia” to tytuł programu profilaktyczno-treningowego przygotowanego przez Akademię N... Prof. Gwizdała złożył mandat Rektora Uniwersytetu Gdańskiego » Dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG z dniem 28 września 2020 r. na ręce Przewodniczącego Rady Uni... „Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos... Pierwsza myjnia tunelowa Grupy LOTOS » Przy ul. Kołobrzeskiej na Przymorzu Grupa LOTOS otworzyła pierwszą w swojej sieci i jedną z nieliczn...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
niedziela, 27 września 2020 19:18
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
Do 34 minuty Stoczniowiec prowadził z KH Energą Toruń. Po
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krystynie Górskiej
czwartek, 24 września 2020 09:50
Wspomnienie o Krystynie Górskiej
Kiedy w 2012 roku przygotowywałem się do spotkania z Krystyną

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Czy gdańskie sądy czeka wyprowadzka?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 18 kwietnia 2012 14:04

Partnerstwo publiczno-prywatne nie okazało się dobrym rozwiązaniem dla gdańskiego wymiaru sprawiedliwości mimo 157 milionów złotych w puli. Nadal nie ma finału żmudnych negocjacji o przyszłości parceli przy ul. 3 Maja w Gdańsku, na których posadowione są nowe gmachy gdańskich sądów. Ministerstwo Sprawiedliwości złożyło Przedsiębiorstwu Budowlanemu "Górski" propozycję nabycia nieruchomości. Przedsiębiorca jednak zwleka z podpisaniem umowy. Negocjacje utknęły w martwym punkcie. Kompleks obiektów budowanych dla wymiaru sprawiedliwości powstał w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.


- Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło swoje warunki i zaoferowało przedsiębiorcy 157 milionów złotych za nieruchomości przy ulicy 3 Maja. Ministerstwo nadal podtrzymuje wolę wykupienia gruntu, na którym posadowione są budynki sądów w Gdańsku. Chcemy wypracować porozumienie – poinformowała nas Patrycja Loose, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Sprawiedliwości.


Kwota zaoferowana przez ministerstwo ma być pomniejszona o już zapłacony Górskiemu czynsz dzierżawny za użytkowanie pomieszczeń.
Jak się dowiadujemy oferta ministerstwa jest ostateczna. Co się stanie, gdy prezes PB "Górski" Bogdan Górski nie zgodzi się na ofertę ministra Jarosława Gowina? Gdańskie sądy czeka wówczas poważna logistyczna operacja. Zaplanowane wokandy zostaną przełożone, a sędziowie i urzędnicy sądowi będą musieli poszukać innej siedziby. O problemach z finalizacją umowy niechętnie rozmawia rzecznik gdańskiego Sądu Okręgowego sędzia Tomasz Adamski.
- Koncentrujemy się na orzekaniu, na prowadzeniu wokand - stwierdza sędzia Adamski i odsyła nas do dyrektora gdańskiego Sądu Okręgowego Jana M. Brodnickiego, który m.in. odpowiada za prowadzenie działalności inwestycyjnej Sądu Okręgowego w Gdańsku i Sądów Rejonowych na obszarze okręgu.


alt


-  Temat nieruchomości przy ul. 3 Maja nie jest zamknięty. Co prawda negocjacje zostały zawieszone, ale będziemy starali się niebawem do nich wrócić by osiągnąć jakieś porozumienie. Doprecyzowanie informacji kiedy ono nastąpi i na jakich zasadach w tej sytuacji byłoby przedwczesna - oświadczył w rozmowie z portalem wybrzeze24.pl dyrektor Brodnicki.
 

W budynkach sąsiadujących z gdańskim PUP pracują dwa wydziały Sądu Okręgowego i część wydziałów Sądu Rejonowego Gdańsk – Południe. Te mozolne negocjacje między Ministerstwem Sprawiedliwości a Przedsiębiorstwem Budowlanym „Górski” owiane są aurą tajemniczości. W siedzibie przedsiębiorstwa poinformowano nas, że jedynie prezes PB "Górski" może się wypowiadać na ich temat. Prezes Bogdan Górski przebywa w Chinach, ale telefonicznie poinformował nas, że porozmawia o pacie w negocjacjach, ale po powrocie, czyli za tydzień. 


- Proszę o wyrozumiałość. To kwestia, o której możemy porozmawiać dopiero po moim powrocie   – stwierdził pytany przez nas o stan rozmów i swoje stanowisko w negocjacjach Bogdan Górski, założyciel i prezes wywodzącego się z Kartuz Przedsiębiorstwa Budowlanego „Górski” Sp. z o.o., bardzo aktywnego na rynku gdańskich nieruchomości. Na razie bowiem to PB "Górski" jest właścicielem budynków gdańskich sądów, posadowionych przy ul. 3 Maja w myśl zasady – czyj grunt tego budynek. 

Firma Górskiego była już właścicielem kilku działek  przy 3 Maja przed inwestycją. W ramach PPP deweloper zgodził się na wymianę innych działek. W zamian z kilkadziesiąt mieszkań, które przekazał do zasobów komunalnych oraz działki przekazane miastu przy ul. Toruńskiej, otrzymał pozostały grunt przy ul. 3 Maja pod zabudowę na rzecz sądów.


Co do oferty przedstawionej przez Ministerstwo Sprawiedliwości także Górski się nie wypowiada, gdyż, jak mówi - podpisał zobowiązanie do zachowania poufności. 


Jak się nieoficjalnie dowiadujemy termin dzierżawy pomieszczeń w nowym kompleksie upłynął w lutym. Wydziały Sądu Rejonowego i Sądu Okręgowego nadal funkcjonują w budynkach przy ul. 3-go Maja.
 

Roboczą nazwą Centrum Sprawiedliwości określa się kompleks budynków prokuratury i sądów mających mieć lokalizację przy ul. 3 Maja w Gdańsku w sąsiedztwie dworca PKS i Powiatowego Urzędu Pracy. Do nowych obiektów mają się też wprowadzić prokuratury Apelacyjna i Okręgowa.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież