W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wełnicka–Jaśkiewicz: Pacjent nie może zostać bez leków

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 kwietnia 2012 13:38

Z dr hab. nauk medycznych Marzeną Wełnicką–Jaśkiewicz, konsultantem wojewódzkim w zakresie onkologii klinicznej, pracownikiem naukowym Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego rozmawia Artur S. Górski- Chorzy na choroby nowotworowe lada dzień mogą być pozbawieni podstawowych leków stosowanych w terapii. Pod koniec marca w szpitalach onkologicznych zaczęło brakować cytostatyków, czyli preparatów podawanych podczas chemioterapii. To zaskoczyło medyków?

Marzena Wełnicka–Jaśkiewicz: Sytuacja jest dynamiczna i zmienia się z dnia na dzień. Zwróciłam się z zapytaniem do ośrodków onkologicznych i służb ochrony zdrowia i aptek o stan zaopatrzenia w leki przeciwnowotworowe. W aptekach i magazynach stan niektórych leków wynosi zero. Dotycz to leku stosowanego w chorobach nowotworowych - doxorubicyny i etapozydu. Pozostałe leki w niewielkim stopniu, ale były. Chorzy w woj. pomorskim poddawani są terapii. Na ich leczenie leków wystarczy na tydzień, no może dwa tygodnie. Aptekarze i medycy robią co w ich mocy by leki sprowadzić. Chorzy nie mogą pozostać bez pomocy. Jeśli ta dramatyczna sytuacja kogoś zaskoczyła to na pewno nie środowisko lekarskie.


- Alarmowaliście państwo Ministerstwo Zdrowia?
Marzena Wełnicka–Jaśkiewicz: W listopadzie ubiegłego roku wystosowałam pisemne zgłoszenie do krajowego konsultanta w zakresie onkologii. Zgłaszaliśmy braki. Konsultant krajowy przekazał nasze uwagi do Ministerstwa Zdrowia. To na ministerialnym szczeblu zapadają decyzje.


- Jaki zatem jest „lek” na brak leków?
Marzena Wełnicka–Jaśkiewicz: Pozostaje sięgnięcie po zakupy specjalne, po import docelowy. Czekamy na transport leków. Ministerstwo nas zapewnia, że trudności znikną. Oby. Mam nadzieję, że zapewnienia jakie słyszymy za pośrednictwem mediów nie są tylko zapewnieniami. Piszemy więc wnioski i monity o import docelowy.


- Jak to odbije się na kondycji szpitali?
Marzena Wełnicka–Jaśkiewicz: Negatywnie. Ceny leków są wysokie Znacząco wyższe od tych, do których refundacji zobowiązał się NFZ. Fundusz nie dostał dyrektywy ministerialnej, że ma zwracać szpitalom pieniądze za leki kupowane po wyższych cenach. Leki ściągamy jak tylko możemy i staramy się zastąpić brakujące leki innymi, często droższymi. Podejmujemy to finansowe ryzyko. Chory musi być leczony.


- Jak bardzo wzrosły ceny leków przeciwnowotworowych?
Marzena Wełnicka–Jaśkiewicz: Różnie, zależnie od grupy. Od kilku do kilkunastu…


- Procent?
Marzena Wełnicka–Jaśkiewicz: Ależ nie. Od kilku do kilkunastu razy. Ceny powtarzam wzrosły nawet kilkunastokrotnie! Za leki przeciwnowotworowe pomorskie szpitale płacą nawet kilkanaście razy więcej niż przed kilkoma miesiącami.

 
- Zabraknie więc pieniędzy na innego rodzaju terapie. Ministerstwo może was obarczyć odpowiedzialnością i brakiem przewidywania. Nie robiono zakupów na zapas?
Marzena Wełnicka–Jaśkiewicz: Szpital nie może robić zapasów leków. Wymaga to kolejnych znacznych nakładów finansowych. Trzeba też mieć wiedzę, co się dzieje na rynku. Poza tym leki mają przecież określony termin ważności. Powtarzam, że lekarze alarmowali, iż kłopoty będą. To nie medycy, czy dyrektorzy szpitali ponoszą odpowiedzialność…


- Kto zatem jest winien? Były informacje od firm produkujących leki o spodziewanych problemach. Po coś jest przecież Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Ministerstwo Zdrowia zatrudniające setki osób? 
Marzena Wełnicka–Jaśkiewicz: Wolałabym nie wskazywać winnych. Mamy ratować pacjentów…


- Godząc się na zakup poza procedurą. Czy są przypadki, by chorzy byli pozbawieni chemioterapii?
Marzena Wełnicka–Jaśkiewicz: Nie docierają do mnie oficjalne informacje. Nie było takich przypadków w naszej klinice. Z terenu były sygnały, że zabrakło jakiegoś składnika, wówczas pacjent był przewożony do innego ośrodka lub przesuwano termin by znaleźć miejsce w innym szpitalu, przeprowadzającym chemioterapię. Ważne, by pacjent nie pozostał bez leków. Zwykle podczas jednej chemioterapii stosuje się kilka leków z różnych grup cytostatyków podawanych w tym samym dniu. Leki dobiera się tak, aby zwiększyć ich skuteczność.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież