Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wełnicka–Jaśkiewicz: Pacjent nie może zostać bez leków

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 kwietnia 2012 13:38

Z dr hab. nauk medycznych Marzeną Wełnicką–Jaśkiewicz, konsultantem wojewódzkim w zakresie onkologii klinicznej, pracownikiem naukowym Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego rozmawia Artur S. Górski- Chorzy na choroby nowotworowe lada dzień mogą być pozbawieni podstawowych leków stosowanych w terapii. Pod koniec marca w szpitalach onkologicznych zaczęło brakować cytostatyków, czyli preparatów podawanych podczas chemioterapii. To zaskoczyło medyków?

Marzena Wełnicka–Jaśkiewicz: Sytuacja jest dynamiczna i zmienia się z dnia na dzień. Zwróciłam się z zapytaniem do ośrodków onkologicznych i służb ochrony zdrowia i aptek o stan zaopatrzenia w leki przeciwnowotworowe. W aptekach i magazynach stan niektórych leków wynosi zero. Dotycz to leku stosowanego w chorobach nowotworowych - doxorubicyny i etapozydu. Pozostałe leki w niewielkim stopniu, ale były. Chorzy w woj. pomorskim poddawani są terapii. Na ich leczenie leków wystarczy na tydzień, no może dwa tygodnie. Aptekarze i medycy robią co w ich mocy by leki sprowadzić. Chorzy nie mogą pozostać bez pomocy. Jeśli ta dramatyczna sytuacja kogoś zaskoczyła to na pewno nie środowisko lekarskie.


- Alarmowaliście państwo Ministerstwo Zdrowia?
Marzena Wełnicka–Jaśkiewicz: W listopadzie ubiegłego roku wystosowałam pisemne zgłoszenie do krajowego konsultanta w zakresie onkologii. Zgłaszaliśmy braki. Konsultant krajowy przekazał nasze uwagi do Ministerstwa Zdrowia. To na ministerialnym szczeblu zapadają decyzje.


- Jaki zatem jest „lek” na brak leków?
Marzena Wełnicka–Jaśkiewicz: Pozostaje sięgnięcie po zakupy specjalne, po import docelowy. Czekamy na transport leków. Ministerstwo nas zapewnia, że trudności znikną. Oby. Mam nadzieję, że zapewnienia jakie słyszymy za pośrednictwem mediów nie są tylko zapewnieniami. Piszemy więc wnioski i monity o import docelowy.


- Jak to odbije się na kondycji szpitali?
Marzena Wełnicka–Jaśkiewicz: Negatywnie. Ceny leków są wysokie Znacząco wyższe od tych, do których refundacji zobowiązał się NFZ. Fundusz nie dostał dyrektywy ministerialnej, że ma zwracać szpitalom pieniądze za leki kupowane po wyższych cenach. Leki ściągamy jak tylko możemy i staramy się zastąpić brakujące leki innymi, często droższymi. Podejmujemy to finansowe ryzyko. Chory musi być leczony.


- Jak bardzo wzrosły ceny leków przeciwnowotworowych?
Marzena Wełnicka–Jaśkiewicz: Różnie, zależnie od grupy. Od kilku do kilkunastu…


- Procent?
Marzena Wełnicka–Jaśkiewicz: Ależ nie. Od kilku do kilkunastu razy. Ceny powtarzam wzrosły nawet kilkunastokrotnie! Za leki przeciwnowotworowe pomorskie szpitale płacą nawet kilkanaście razy więcej niż przed kilkoma miesiącami.

 
- Zabraknie więc pieniędzy na innego rodzaju terapie. Ministerstwo może was obarczyć odpowiedzialnością i brakiem przewidywania. Nie robiono zakupów na zapas?
Marzena Wełnicka–Jaśkiewicz: Szpital nie może robić zapasów leków. Wymaga to kolejnych znacznych nakładów finansowych. Trzeba też mieć wiedzę, co się dzieje na rynku. Poza tym leki mają przecież określony termin ważności. Powtarzam, że lekarze alarmowali, iż kłopoty będą. To nie medycy, czy dyrektorzy szpitali ponoszą odpowiedzialność…


- Kto zatem jest winien? Były informacje od firm produkujących leki o spodziewanych problemach. Po coś jest przecież Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Ministerstwo Zdrowia zatrudniające setki osób? 
Marzena Wełnicka–Jaśkiewicz: Wolałabym nie wskazywać winnych. Mamy ratować pacjentów…


- Godząc się na zakup poza procedurą. Czy są przypadki, by chorzy byli pozbawieni chemioterapii?
Marzena Wełnicka–Jaśkiewicz: Nie docierają do mnie oficjalne informacje. Nie było takich przypadków w naszej klinice. Z terenu były sygnały, że zabrakło jakiegoś składnika, wówczas pacjent był przewożony do innego ośrodka lub przesuwano termin by znaleźć miejsce w innym szpitalu, przeprowadzającym chemioterapię. Ważne, by pacjent nie pozostał bez leków. Zwykle podczas jednej chemioterapii stosuje się kilka leków z różnych grup cytostatyków podawanych w tym samym dniu. Leki dobiera się tak, aby zwiększyć ich skuteczność.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież