Zmarł Tadeusz Jabłoński » W nocy z 15 na 16 października, tydzień przed swoimi 100. urodzinami zmarł Tadeusz Jabłoński, pisarz... Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
piątek, 18 października 2019 19:44
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
Huśtawkę nastrojów przeżywali kibice w hali Olivia. Ostatecznie fa ...
W niedzielę 43. derby Trójmiasta
środa, 16 października 2019 17:17
W niedzielę 43. derby Trójmiasta
Drużyny PKO Ekstraklasy wracają do ligowej rywalizacji. W Trójmieś ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Jak uwolnić Gdańsk od dymu tytoniowego?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 18 listopada 2011 18:15

altList intencyjny w zakresie działań antytytoniowych Miasta Gdańska został podpisany 18 października 2011 w Urzędzie Miejskim. To pierwsza taka inicjatywa w naszym województwie.


Sygnatariuszami listu byli: w imieniu Prezydenta Miasta Gdańska – zastępca prezydenta Ewa Kamińska oraz – w imieniu Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych – doktor Łukasz Balwicki. Podpisany list intencyjny jest efektem realizowanej przez Miasto Gdańsk oraz PTPZ współpracy w ramach projektu wspieranego przez Bloomberg Initiative.


W liście intencyjnym czytamy m.in.: Jednym z podstawowych praw człowieka jest prawo do oddychania czystym powietrzem, a miejsca i przestrzenie wolne od dymu tytoniowego chronią życie przed szkodliwymi następstwami palenia i zmniejszają liczbę osób rozpoczynających palenie, zaś palaczom pomagają zerwać z nałogiem. Działając na rzecz zdrowia i życia mieszkańców Gdańska oraz osób przyjezdnych, postanowiono opracować i zrealizować strategię działań zmierzających do uwolnienia przestrzeni publicznej Miasta Gdańska od dymu tytoniowego.
Strategia będzie w szczególności dotyczyła:
- miejsc objętych zakazem palenia wraz z ich odpowiednim oznakowaniem,
- skutecznego informowania o obowiązującym prawie antytytoniowym,
- skutecznej egzekucji zakazów palenia,
- promowania idei tworzenia przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego,
- innych działań wspierających życie wolne od nałogu tytoniowego.

Polityka antytytoniowa, objęta przedmiotem niniejszego porozumienia, będzie realizowana przez wszystkie jednostki podległe Prezydentowi Miasta Gdańska.


Strony, w okresie miesiąca od daty podpisania niniejszego listu, zobowiązały się opracować szczegółowy harmonogram działań objętych niniejszym porozumieniem.


Warto przy tej okazji przytoczyć smutne statystyki. Oto kilka danych dotyczących palenia papierosów przez mieszkańców naszego miasta: pali 1/3 wszystkich gdańszczan powyżej 15 roku życia, czyli 116 509 osób, w tym 48 704 kobiet i 67 805 mężczyzn. Każdy palacz wydaje na papierosy średnio 208,52 zł miesięcznie, łącznie mieszkańcy Gdańska wydają na papierosy 291,5 mln złotych rocznie!


Najczęściej sięgają po papierosy osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (kobiety 31 proc., mężczyźni 45 proc.). Najrzadziej sięgają po papierosy kobiety z wykształceniem podstawowym (12 proc.) i mężczyźni z wykształceniem wyższym (23 proc.).

Przyczyną 38 proc. zgonów wśród mężczyzn w przedziale wiekowym 35-69 lat jest właśnie palenie papierosów.
W 2011 roku umrze około 830 gdańszczan z powodu nałogu. Ponadto w samym Gdańsku, co roku diagnozuje się około 330 nowych zachorowań na nowotwór płuc.

Wybrane antytytoniowe działania i projekty Gdańska
1. Warto dodać, że Miasto Gdańsk już od dłuższego czasu podejmuje działania w tym zakresie, m.in. dofinansowuje trzy poradnie antytytoniowe na łączną kwotę 100 000 zł w skali roku. Poradnie mieszczą się w:
- NZOZ Centrum Medyczne VII Dwór, ul. Abrahama 25 (Tel. 58 556 00 22)
- NZOZ „Przychodnia Morena”, ul. Jaśkowa Dolina 105 (Tel 58 340 72 55)
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, ul. Dębinki 7, budynek nr 13 (58 349 25 38).

Na długo przed wprowadzeniem nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z dnia 15 listopada 2010 r. - jak przypomina Dariusz Wołodźko z Biura Prasowego Urzędu Miasta - władze oraz gdańscy radni podejmowali działania ochrony mieszkańców oraz turystów przed szkodliwym dymem tytoniowych. W 2006 roku uchwalono zakaz palenia na przystankach komunikacji miejskiej, a w 2009 roku – zakaz palenia na plażach.

2. Dzięki wsparciu finansowemu Miasta, w Ośrodku Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka rocznie z porady antytytoniowej korzysta ponad 80 proc. rodziców 6-letnich dzieci.

3. W ramach projektu wspierania samorządowej polityki, celem wprowadzania miejsc wolnych od dymu tytoniowego, został wydany poradnik „Szkoły wolne od dymu tytoniowego”, zawierający dobre praktyki gdańskich dyrektorów, którzy skutecznie egzekwują zakaz palenia w szkole.

4. Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego, z pomocą PTPZ zdiagnozował sytuację implementacji prawa w szkolnictwie, przeprowadzając ankietę wśród 70 dyrektorów gdańskich szkół i podejmuje działania zaradcze we współpracy z dyrektorami i strażą miejską.

5. Gdańska Policja i Straż Miejska angażują się w działania antytytoniowe poprzez odbycie specjalnego szkolenia nt. znowelizowanego prawa. Służby skutecznie egzekwujące prawo chronią gdańszczan przed dymem tytoniowym.

6. W Gdańsku w działania antytytoniowe angażują się również rektorzy trzech największych uczelni wyższych, poprzez prowadzenie polityki antytytoniowej na terenie uczelni.

7. Szczególne zainteresowanie bezpieczeństwem oraz ochroną zdrowia, wynikające z uwolnienia przestrzeni publicznej od dymu tytoniowego, wykazują przedstawiciele Biura EURO 2012. Prowadzone są działania zmierzające do uwolnienia od dymu tytoniowego stref kibica i stref oglądalności w trakcie trwania mistrzostw.

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież