Tadeusz Cymański: Lat zaniedbań nie można zasypać przez kadencję » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem Solidarnej Polski (klub parlamentarny PiS), b. europosłem (2009-14) ro... Liberalizm pogrzebowy » W roku 2010, przy konstruowaniu budżetu na rok następny, za rządów premiera Donalda Tuska, gdy nad f... Były szef kancelarii premiera Tuska skazany za tragiczny lot do Smoleń... » Były szef KPRM z lat 2007-2013 minister Tomasz Arabski został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wol... Wernisaż wystawy "Nie-Wypał" » Wernisaż wystawy "Nie-Wypał" podsumował zajęcia pracowni ceramicznej, plastycznej oraz rysunku i mal... Andrzej Seweryn: Jestem aktorem teatralnym » W ramach cyklu „Ergo Hestia po godzinach” gdański pisarz, dziennikarz, scenarzysta Wojciech Fułek po... Sąd otwiera plac Solidarności » Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał odwołanie złożone przez Europejskie Centrum Solidarności i uchylił decy... Pierwszy wernisaż młodych twórców w Stacji Orunia » Wernisaż prac podsumował rok zajęć twórczych dla rodziców z małymi dziećmi prowadzonych w Stacji Oru... Andrzej Seweryn gościem „ERGO Hestia po godzinach" » 11.06 (wtorek) o g. 16.00 w siedzibie głównej ERGO Hestii w Sopocie odbędzie się wyjątkowe spotkanie... "Dzień Słuchacza" po raz piąty w CKZiU nr 1 » 31 maja w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku odbył się "Dzień Słuchacza", ... Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos - wyzwanie globalne » W czwartek, 30 maja, w Gdańsku odbyła się debata "Połączenie kapitałowe PKN Orlen i Grupy Lotos, jeg...
Reklama
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
poniedziałek, 03 czerwca 2019 14:59
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
Mieczysław Struk, "towarzysz naczelnik Jastarni" w 1988 roku odzyska ...
Arged Malesa - Zdunek Wybrzeże 49:41 87:93
sobota, 15 czerwca 2019 08:58
Arged Malesa - Zdunek Wybrzeże 49:41 87:93
W sobotę o godz. 16.30 w Ostrowie Wielkopolskim rozpocznie się mecz ...
Prezes Lechii zrezygnował! Wojna w rodzinie?
środa, 12 czerwca 2019 20:11
Prezes Lechii zrezygnował! Wojna w rodzinie?
7 czerwca 2019 roku Rada Nadzorcza otrzymała rezygnację Pana Adama M ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Oniryczna sztuka Joanny Śmielowskiej
wtorek, 04 czerwca 2019 14:33
Oniryczna sztuka Joanny Śmielowskiej
Malarstwo Joanny Śmielowskiej usytuowane jest między snem a jawą. M ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Jak uwolnić Gdańsk od dymu tytoniowego?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 18 listopada 2011 18:15

altList intencyjny w zakresie działań antytytoniowych Miasta Gdańska został podpisany 18 października 2011 w Urzędzie Miejskim. To pierwsza taka inicjatywa w naszym województwie.


Sygnatariuszami listu byli: w imieniu Prezydenta Miasta Gdańska – zastępca prezydenta Ewa Kamińska oraz – w imieniu Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych – doktor Łukasz Balwicki. Podpisany list intencyjny jest efektem realizowanej przez Miasto Gdańsk oraz PTPZ współpracy w ramach projektu wspieranego przez Bloomberg Initiative.


W liście intencyjnym czytamy m.in.: Jednym z podstawowych praw człowieka jest prawo do oddychania czystym powietrzem, a miejsca i przestrzenie wolne od dymu tytoniowego chronią życie przed szkodliwymi następstwami palenia i zmniejszają liczbę osób rozpoczynających palenie, zaś palaczom pomagają zerwać z nałogiem. Działając na rzecz zdrowia i życia mieszkańców Gdańska oraz osób przyjezdnych, postanowiono opracować i zrealizować strategię działań zmierzających do uwolnienia przestrzeni publicznej Miasta Gdańska od dymu tytoniowego.
Strategia będzie w szczególności dotyczyła:
- miejsc objętych zakazem palenia wraz z ich odpowiednim oznakowaniem,
- skutecznego informowania o obowiązującym prawie antytytoniowym,
- skutecznej egzekucji zakazów palenia,
- promowania idei tworzenia przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego,
- innych działań wspierających życie wolne od nałogu tytoniowego.

Polityka antytytoniowa, objęta przedmiotem niniejszego porozumienia, będzie realizowana przez wszystkie jednostki podległe Prezydentowi Miasta Gdańska.


Strony, w okresie miesiąca od daty podpisania niniejszego listu, zobowiązały się opracować szczegółowy harmonogram działań objętych niniejszym porozumieniem.


Warto przy tej okazji przytoczyć smutne statystyki. Oto kilka danych dotyczących palenia papierosów przez mieszkańców naszego miasta: pali 1/3 wszystkich gdańszczan powyżej 15 roku życia, czyli 116 509 osób, w tym 48 704 kobiet i 67 805 mężczyzn. Każdy palacz wydaje na papierosy średnio 208,52 zł miesięcznie, łącznie mieszkańcy Gdańska wydają na papierosy 291,5 mln złotych rocznie!


Najczęściej sięgają po papierosy osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (kobiety 31 proc., mężczyźni 45 proc.). Najrzadziej sięgają po papierosy kobiety z wykształceniem podstawowym (12 proc.) i mężczyźni z wykształceniem wyższym (23 proc.).

Przyczyną 38 proc. zgonów wśród mężczyzn w przedziale wiekowym 35-69 lat jest właśnie palenie papierosów.
W 2011 roku umrze około 830 gdańszczan z powodu nałogu. Ponadto w samym Gdańsku, co roku diagnozuje się około 330 nowych zachorowań na nowotwór płuc.

Wybrane antytytoniowe działania i projekty Gdańska
1. Warto dodać, że Miasto Gdańsk już od dłuższego czasu podejmuje działania w tym zakresie, m.in. dofinansowuje trzy poradnie antytytoniowe na łączną kwotę 100 000 zł w skali roku. Poradnie mieszczą się w:
- NZOZ Centrum Medyczne VII Dwór, ul. Abrahama 25 (Tel. 58 556 00 22)
- NZOZ „Przychodnia Morena”, ul. Jaśkowa Dolina 105 (Tel 58 340 72 55)
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, ul. Dębinki 7, budynek nr 13 (58 349 25 38).

Na długo przed wprowadzeniem nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z dnia 15 listopada 2010 r. - jak przypomina Dariusz Wołodźko z Biura Prasowego Urzędu Miasta - władze oraz gdańscy radni podejmowali działania ochrony mieszkańców oraz turystów przed szkodliwym dymem tytoniowych. W 2006 roku uchwalono zakaz palenia na przystankach komunikacji miejskiej, a w 2009 roku – zakaz palenia na plażach.

2. Dzięki wsparciu finansowemu Miasta, w Ośrodku Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka rocznie z porady antytytoniowej korzysta ponad 80 proc. rodziców 6-letnich dzieci.

3. W ramach projektu wspierania samorządowej polityki, celem wprowadzania miejsc wolnych od dymu tytoniowego, został wydany poradnik „Szkoły wolne od dymu tytoniowego”, zawierający dobre praktyki gdańskich dyrektorów, którzy skutecznie egzekwują zakaz palenia w szkole.

4. Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego, z pomocą PTPZ zdiagnozował sytuację implementacji prawa w szkolnictwie, przeprowadzając ankietę wśród 70 dyrektorów gdańskich szkół i podejmuje działania zaradcze we współpracy z dyrektorami i strażą miejską.

5. Gdańska Policja i Straż Miejska angażują się w działania antytytoniowe poprzez odbycie specjalnego szkolenia nt. znowelizowanego prawa. Służby skutecznie egzekwujące prawo chronią gdańszczan przed dymem tytoniowym.

6. W Gdańsku w działania antytytoniowe angażują się również rektorzy trzech największych uczelni wyższych, poprzez prowadzenie polityki antytytoniowej na terenie uczelni.

7. Szczególne zainteresowanie bezpieczeństwem oraz ochroną zdrowia, wynikające z uwolnienia przestrzeni publicznej od dymu tytoniowego, wykazują przedstawiciele Biura EURO 2012. Prowadzone są działania zmierzające do uwolnienia od dymu tytoniowego stref kibica i stref oglądalności w trakcie trwania mistrzostw.

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież