72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Jak uwolnić Gdańsk od dymu tytoniowego?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 18 listopada 2011 18:15

altList intencyjny w zakresie działań antytytoniowych Miasta Gdańska został podpisany 18 października 2011 w Urzędzie Miejskim. To pierwsza taka inicjatywa w naszym województwie.


Sygnatariuszami listu byli: w imieniu Prezydenta Miasta Gdańska – zastępca prezydenta Ewa Kamińska oraz – w imieniu Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych – doktor Łukasz Balwicki. Podpisany list intencyjny jest efektem realizowanej przez Miasto Gdańsk oraz PTPZ współpracy w ramach projektu wspieranego przez Bloomberg Initiative.


W liście intencyjnym czytamy m.in.: Jednym z podstawowych praw człowieka jest prawo do oddychania czystym powietrzem, a miejsca i przestrzenie wolne od dymu tytoniowego chronią życie przed szkodliwymi następstwami palenia i zmniejszają liczbę osób rozpoczynających palenie, zaś palaczom pomagają zerwać z nałogiem. Działając na rzecz zdrowia i życia mieszkańców Gdańska oraz osób przyjezdnych, postanowiono opracować i zrealizować strategię działań zmierzających do uwolnienia przestrzeni publicznej Miasta Gdańska od dymu tytoniowego.
Strategia będzie w szczególności dotyczyła:
- miejsc objętych zakazem palenia wraz z ich odpowiednim oznakowaniem,
- skutecznego informowania o obowiązującym prawie antytytoniowym,
- skutecznej egzekucji zakazów palenia,
- promowania idei tworzenia przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego,
- innych działań wspierających życie wolne od nałogu tytoniowego.

Polityka antytytoniowa, objęta przedmiotem niniejszego porozumienia, będzie realizowana przez wszystkie jednostki podległe Prezydentowi Miasta Gdańska.


Strony, w okresie miesiąca od daty podpisania niniejszego listu, zobowiązały się opracować szczegółowy harmonogram działań objętych niniejszym porozumieniem.


Warto przy tej okazji przytoczyć smutne statystyki. Oto kilka danych dotyczących palenia papierosów przez mieszkańców naszego miasta: pali 1/3 wszystkich gdańszczan powyżej 15 roku życia, czyli 116 509 osób, w tym 48 704 kobiet i 67 805 mężczyzn. Każdy palacz wydaje na papierosy średnio 208,52 zł miesięcznie, łącznie mieszkańcy Gdańska wydają na papierosy 291,5 mln złotych rocznie!


Najczęściej sięgają po papierosy osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (kobiety 31 proc., mężczyźni 45 proc.). Najrzadziej sięgają po papierosy kobiety z wykształceniem podstawowym (12 proc.) i mężczyźni z wykształceniem wyższym (23 proc.).

Przyczyną 38 proc. zgonów wśród mężczyzn w przedziale wiekowym 35-69 lat jest właśnie palenie papierosów.
W 2011 roku umrze około 830 gdańszczan z powodu nałogu. Ponadto w samym Gdańsku, co roku diagnozuje się około 330 nowych zachorowań na nowotwór płuc.

Wybrane antytytoniowe działania i projekty Gdańska
1. Warto dodać, że Miasto Gdańsk już od dłuższego czasu podejmuje działania w tym zakresie, m.in. dofinansowuje trzy poradnie antytytoniowe na łączną kwotę 100 000 zł w skali roku. Poradnie mieszczą się w:
- NZOZ Centrum Medyczne VII Dwór, ul. Abrahama 25 (Tel. 58 556 00 22)
- NZOZ „Przychodnia Morena”, ul. Jaśkowa Dolina 105 (Tel 58 340 72 55)
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, ul. Dębinki 7, budynek nr 13 (58 349 25 38).

Na długo przed wprowadzeniem nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z dnia 15 listopada 2010 r. - jak przypomina Dariusz Wołodźko z Biura Prasowego Urzędu Miasta - władze oraz gdańscy radni podejmowali działania ochrony mieszkańców oraz turystów przed szkodliwym dymem tytoniowych. W 2006 roku uchwalono zakaz palenia na przystankach komunikacji miejskiej, a w 2009 roku – zakaz palenia na plażach.

2. Dzięki wsparciu finansowemu Miasta, w Ośrodku Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka rocznie z porady antytytoniowej korzysta ponad 80 proc. rodziców 6-letnich dzieci.

3. W ramach projektu wspierania samorządowej polityki, celem wprowadzania miejsc wolnych od dymu tytoniowego, został wydany poradnik „Szkoły wolne od dymu tytoniowego”, zawierający dobre praktyki gdańskich dyrektorów, którzy skutecznie egzekwują zakaz palenia w szkole.

4. Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego, z pomocą PTPZ zdiagnozował sytuację implementacji prawa w szkolnictwie, przeprowadzając ankietę wśród 70 dyrektorów gdańskich szkół i podejmuje działania zaradcze we współpracy z dyrektorami i strażą miejską.

5. Gdańska Policja i Straż Miejska angażują się w działania antytytoniowe poprzez odbycie specjalnego szkolenia nt. znowelizowanego prawa. Służby skutecznie egzekwujące prawo chronią gdańszczan przed dymem tytoniowym.

6. W Gdańsku w działania antytytoniowe angażują się również rektorzy trzech największych uczelni wyższych, poprzez prowadzenie polityki antytytoniowej na terenie uczelni.

7. Szczególne zainteresowanie bezpieczeństwem oraz ochroną zdrowia, wynikające z uwolnienia przestrzeni publicznej od dymu tytoniowego, wykazują przedstawiciele Biura EURO 2012. Prowadzone są działania zmierzające do uwolnienia od dymu tytoniowego stref kibica i stref oglądalności w trakcie trwania mistrzostw.

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież