Osteobus przed Galerią Przymorze » W czwartek, 24 października, w godzinach od 9 do 16, przed Centrum Handlowym Galeria Przymorze przy ... „Środa z profilaktyką” w pomorskim NFZ » W środę, 23 października, w ramach cyklicznej akcji „Środa z profilaktyką” w godzinach od 10 do 14 n... W tygodniku „Sieci”: Triumf i ostrzeżenie » W nowym numerze tygodnika „Sieci” dziennikarze i publicyści analizują wyniki wyborów parlamentarnych... Zmarł Waldemar Świerkowski » 16 października zmarł Waldemar Świerkowski, wieloletni dyrektor należącej do RSW Prasa Książka Ruch... Zmarł Tadeusz Jabłoński » W nocy z 15 na 16 października, tydzień przed swoimi 100. urodzinami zmarł Tadeusz Jabłoński, pisarz... Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH przełamał serię porażek
wtorek, 22 października 2019 20:11
Lotos PKH przełamał serię porażek
Hokeiści Lotos PKH wreszcie przełamali serię porażek. Gdańszczani ...
Emocjonujące derby na remis
niedziela, 20 października 2019 15:57
Emocjonujące derby na remis
Ponad sto minut trwały niedzielne derby Trójmiasta – sytuacji bram ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mariusz Hoffman - poeta, grafik, malarz
poniedziałek, 14 października 2019 16:42
Mariusz Hoffman - poeta, grafik, malarz
Mariusz Hoffman posiada wiele talentów, czasami łączy je ze sobą, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Dlaczego jako biznes wybieramy Internet?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 18 listopada 2011 18:28

altPo pierwsze - stosunkowo niewysoka cena wejścia na rynek.
Po drugie - powszechnie dostępne narzędzie pracy.
Po trzecie - łatwość w dotarciu do klienta.
Po czwarte - potencjalnie szerokie grono klientów.


To cztery zasadnicze odpowiedzi na pytanie postawione podczas jednego z kilku paneli II międzynarodowej konferencji poświęconej innowacjom NNO3city. Odbyła się ona w Multikinie w Gdańsku Wrzeszczu z udziałem koło 400 osób, głównie przedstawicieli przedsiębiorstw, uczelni wyższych, instytucji otoczenia biznesu i administracji. My jako redakcja Gazety Gdańskiej i portalu wybrzeze24.pl wybraliśmy panel pt. Nie wszystko innowacyjne, co internetowe, poprowadzony przez Rafała Kruczkowskiego z Enterprise Europe Natwork.


alt


Według niego, ze znanych szeroko portali, np. n-k jest zbyt stara technologicznie i obecnie miałaby nikłe szanse wejścia na rynek. No, ale jakoś funkcjonuje i ma sporo użytkowników.


Zastanówmy się więc, jakie są najpowszechniejsze modele biznesu internetowego? Są nimi: reklama, handel, opłaty bankowe, usługi, a także wyszukiwarki i porównywarki. Te dwie ostatnie nie przynoszą dochodów.
   

Z potentatów, w 1999 roku Jack Ma stworzył internetową hurtownię – serwis o nazwie „Alibaba”. Jego kapitał początkowy wynosił 60 tysięcy dolarów. A po ośmiu latach egzystencji przy wejściu na giełdę, wartość ta wzrosła do 28 mld dolarów. Temu serwisowi w 2009 roku Yahoo sprzedało 1,14 proc. swoich udziałów za 150 mln dolarów. Twórca tego serwera Jack Ma, jak się przyznaje, jeszcze w 1996 roku nie umiał korzystać z komputera. Wpadł jednak na doskonały pomysł, wszedł i opanował chiński rynek internetowy. Jego serwis to globalny słup ogłoszeniowy dla azjatyckich producentów. Alibaba.com w 2007 roku wyceniono na 28 mld dolarów, a w 2011 już na 40 mld dolarów. Portal ten swoim zasięgiem objął całe Chiny i tam też ma rekordową ilość odbiorców, z uwagi na ogromną ilość mieszkańców wynoszącą 1,34 mld, co stanowi 22 proc. ludności świata na koniec 2010 roku. Dlatego też Jack Ma, nie przykłada dużej wagi do pozyskania europejskich klientów. W przeciwieństwie do największego pod tym względem światowego potentata – google.


On jak i wszystkie pozostałe wyszukiwarki intensywnie pracują obecnie nad opracowaniem programu umożliwiającego internetowe wyszukiwanie obrazów. Kto pierwszy to opanuje, ten zdominuje wirtualny świat.

altMówiąc o internetowym biznesie, funkcjonuje również wirtualna muzyka Steve’a Joba. Z uwagi na przestrzeganie praw autorskich w USA, umożliwiono wymienianie plików mp3 w sieci. Z kolei w 2003 roku Apple wprowadził iPod3 działający we wszystkich sieciach. Aby uniknąć opłat autorskich, muzykę sprzedawano w kawałkach. Udostępniał on też katalogi muzyczne.

Ci wielcy internetowi usługodawcy wychodzą z założenia, że ludzie zawsze będą czytać i słuchać muzyki. I dlatego też Apple wprowadził kompleksowe zarządzanie biblioteką multimedialną (kupowanie, archiwizowanie oraz odszukiwanie).

altNa polskim rynku od 2010 roku funkcjonuje gruper.pl umożliwiający hurtowe, a co za tym idzie i tańsze robienie zakupów. Jak zatem widzimy, handel w Internecie rozwija się.

Spytajmy więc, co i gdzie kupujemy w sieci? Mężczyźni najwięcej kupują akcji w ilości aż 34 proc., zaś kobiety poprzez Internet dokonują w 25 proc. zakupów w sklepach.

W Polsce – jak się szacuje -  już 47 proc. internautów dokonuje wirtualnych zakupów, a więc pozostałe 53 proc. to potencjalni klienci. Rodzą się pytania. Kto ich przejmie? Jakie są pomysły na e-biznes?

Istnieją już w sieci: e-handel, e-sklepy, serwisy akcyjne, pośrednictwo, serwisy społecznościowe i agregacja danych (porównywarki i wyszukiwarki).
Model biznesowy każdej z tych grup powinien być różny. Co istotne, że i w tej branży liczy się rozmach oraz szybkość działania. Jeśli nie jesteś unikatowy, to przynajmniej bądź w miarę tani, wówczas zrobisz interes także w Internecie.


alt


W nim istotne jest modelowanie serwisu społecznościowego. Im więcej wiemy o użytkownikach – tym lepiej. Z wielu bowiem serwerów korzysta wielu naszych potencjalnych użytkowników. Jak do nich trafić, jak ich przejąć i utrzymać u siebie jak najdłużej?  Im przecież więcej mamy klientów, tym większe szanse na pozyskanie opłacalnych reklam. Warunkiem jest, że na naszym serwisie społecznościowym musi się wiele dziać. Musi być przyciągającym magnesem. Jak to zrobić?

Z takich portali społecznościowych wymieńmy m.in. MyShip.com -  adresowany do społeczności załóg marynarskich i armatorów.  Wielkość tej społeczności ocenia się na około 1,5 mln osób, a wartość szacunkowa tegoż portalu to 2 mln złotych.

E-emigranci.pl to portal Polskiej Emigracji, skupiający już 2 mln osób, głównie z Wielkiej Brytanii.

Głównymi źródłami przychodów takich serwisów społecznościowych są reklamy, usługi Premium i pozostałe usługi.

Ale istnienie takich serwisów pociąga za sobą spore niebezpieczeństwa. I tak na przykład MySpace.com (76 mln użytkowników, wycena 35 mln dolarów) istniejący od 2004 roku, sześć lat później usunął 90 tysięcy swoich użytkowników (głównie pedofilii) z powodu podejrzeń o napaści seksualne.


I na koniec ważna informacja, w Internecie funkcjonuje coraz powszechniej tzw. chmura obliczeniowa (ang. cloud computing). Jest to model przetwarzania oparty na użytkowaniu usług dostarczonych przez zewnętrzne organizacje. Oznacza to eliminację konieczności zakupu licencji czy konieczności instalowania i administracji z oprogramowaniem. Wystarczy tylko mieć dostęp do Internetu.
Wpaść na genialny pomysł i zrobić opłacalny biznes. Powodzenia!

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież