Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz... Bogusław Gołąb: Kadencja pionierów » Z Bogusławem Kazimierzem Gołąbem, uczestnikiem strajków z 1970, 1980 r. i 1988 r., stoczniowcem, w 1... Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka otwarta dla czytelników » Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku jest już otwarta dla czytelników. W związku ze stanem e... Nie żyje legenda polskiego judo shihan Ryszard Zieniawa » Odszedł Ryszard Zieniawa, trener klasy mistrzowskiej judo. Człowiek skromny i twardy w „miękkiej szt...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
eWinner 1. Liga ma ruszyć 11 lipca
środa, 13 maja 2020 18:57
eWinner 1. Liga ma ruszyć 11 lipca
Rywalizacja w żużlowej eWinner 1. Lidze ma się rozpocząć 11 lipca ...
Nalepa i Arak na dłużej w Lechii
poniedziałek, 11 maja 2020 18:03
Nalepa i Arak na dłużej w Lechii
Lechia Gdańsk przedłużyła kontrakty z Jakubem Arakiem oraz Michał ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Dlaczego jako biznes wybieramy Internet?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 18 listopada 2011 18:28

altPo pierwsze - stosunkowo niewysoka cena wejścia na rynek.
Po drugie - powszechnie dostępne narzędzie pracy.
Po trzecie - łatwość w dotarciu do klienta.
Po czwarte - potencjalnie szerokie grono klientów.


To cztery zasadnicze odpowiedzi na pytanie postawione podczas jednego z kilku paneli II międzynarodowej konferencji poświęconej innowacjom NNO3city. Odbyła się ona w Multikinie w Gdańsku Wrzeszczu z udziałem koło 400 osób, głównie przedstawicieli przedsiębiorstw, uczelni wyższych, instytucji otoczenia biznesu i administracji. My jako redakcja Gazety Gdańskiej i portalu wybrzeze24.pl wybraliśmy panel pt. Nie wszystko innowacyjne, co internetowe, poprowadzony przez Rafała Kruczkowskiego z Enterprise Europe Natwork.


alt


Według niego, ze znanych szeroko portali, np. n-k jest zbyt stara technologicznie i obecnie miałaby nikłe szanse wejścia na rynek. No, ale jakoś funkcjonuje i ma sporo użytkowników.


Zastanówmy się więc, jakie są najpowszechniejsze modele biznesu internetowego? Są nimi: reklama, handel, opłaty bankowe, usługi, a także wyszukiwarki i porównywarki. Te dwie ostatnie nie przynoszą dochodów.
   

Z potentatów, w 1999 roku Jack Ma stworzył internetową hurtownię – serwis o nazwie „Alibaba”. Jego kapitał początkowy wynosił 60 tysięcy dolarów. A po ośmiu latach egzystencji przy wejściu na giełdę, wartość ta wzrosła do 28 mld dolarów. Temu serwisowi w 2009 roku Yahoo sprzedało 1,14 proc. swoich udziałów za 150 mln dolarów. Twórca tego serwera Jack Ma, jak się przyznaje, jeszcze w 1996 roku nie umiał korzystać z komputera. Wpadł jednak na doskonały pomysł, wszedł i opanował chiński rynek internetowy. Jego serwis to globalny słup ogłoszeniowy dla azjatyckich producentów. Alibaba.com w 2007 roku wyceniono na 28 mld dolarów, a w 2011 już na 40 mld dolarów. Portal ten swoim zasięgiem objął całe Chiny i tam też ma rekordową ilość odbiorców, z uwagi na ogromną ilość mieszkańców wynoszącą 1,34 mld, co stanowi 22 proc. ludności świata na koniec 2010 roku. Dlatego też Jack Ma, nie przykłada dużej wagi do pozyskania europejskich klientów. W przeciwieństwie do największego pod tym względem światowego potentata – google.


On jak i wszystkie pozostałe wyszukiwarki intensywnie pracują obecnie nad opracowaniem programu umożliwiającego internetowe wyszukiwanie obrazów. Kto pierwszy to opanuje, ten zdominuje wirtualny świat.

altMówiąc o internetowym biznesie, funkcjonuje również wirtualna muzyka Steve’a Joba. Z uwagi na przestrzeganie praw autorskich w USA, umożliwiono wymienianie plików mp3 w sieci. Z kolei w 2003 roku Apple wprowadził iPod3 działający we wszystkich sieciach. Aby uniknąć opłat autorskich, muzykę sprzedawano w kawałkach. Udostępniał on też katalogi muzyczne.

Ci wielcy internetowi usługodawcy wychodzą z założenia, że ludzie zawsze będą czytać i słuchać muzyki. I dlatego też Apple wprowadził kompleksowe zarządzanie biblioteką multimedialną (kupowanie, archiwizowanie oraz odszukiwanie).

altNa polskim rynku od 2010 roku funkcjonuje gruper.pl umożliwiający hurtowe, a co za tym idzie i tańsze robienie zakupów. Jak zatem widzimy, handel w Internecie rozwija się.

Spytajmy więc, co i gdzie kupujemy w sieci? Mężczyźni najwięcej kupują akcji w ilości aż 34 proc., zaś kobiety poprzez Internet dokonują w 25 proc. zakupów w sklepach.

W Polsce – jak się szacuje -  już 47 proc. internautów dokonuje wirtualnych zakupów, a więc pozostałe 53 proc. to potencjalni klienci. Rodzą się pytania. Kto ich przejmie? Jakie są pomysły na e-biznes?

Istnieją już w sieci: e-handel, e-sklepy, serwisy akcyjne, pośrednictwo, serwisy społecznościowe i agregacja danych (porównywarki i wyszukiwarki).
Model biznesowy każdej z tych grup powinien być różny. Co istotne, że i w tej branży liczy się rozmach oraz szybkość działania. Jeśli nie jesteś unikatowy, to przynajmniej bądź w miarę tani, wówczas zrobisz interes także w Internecie.


alt


W nim istotne jest modelowanie serwisu społecznościowego. Im więcej wiemy o użytkownikach – tym lepiej. Z wielu bowiem serwerów korzysta wielu naszych potencjalnych użytkowników. Jak do nich trafić, jak ich przejąć i utrzymać u siebie jak najdłużej?  Im przecież więcej mamy klientów, tym większe szanse na pozyskanie opłacalnych reklam. Warunkiem jest, że na naszym serwisie społecznościowym musi się wiele dziać. Musi być przyciągającym magnesem. Jak to zrobić?

Z takich portali społecznościowych wymieńmy m.in. MyShip.com -  adresowany do społeczności załóg marynarskich i armatorów.  Wielkość tej społeczności ocenia się na około 1,5 mln osób, a wartość szacunkowa tegoż portalu to 2 mln złotych.

E-emigranci.pl to portal Polskiej Emigracji, skupiający już 2 mln osób, głównie z Wielkiej Brytanii.

Głównymi źródłami przychodów takich serwisów społecznościowych są reklamy, usługi Premium i pozostałe usługi.

Ale istnienie takich serwisów pociąga za sobą spore niebezpieczeństwa. I tak na przykład MySpace.com (76 mln użytkowników, wycena 35 mln dolarów) istniejący od 2004 roku, sześć lat później usunął 90 tysięcy swoich użytkowników (głównie pedofilii) z powodu podejrzeń o napaści seksualne.


I na koniec ważna informacja, w Internecie funkcjonuje coraz powszechniej tzw. chmura obliczeniowa (ang. cloud computing). Jest to model przetwarzania oparty na użytkowaniu usług dostarczonych przez zewnętrzne organizacje. Oznacza to eliminację konieczności zakupu licencji czy konieczności instalowania i administracji z oprogramowaniem. Wystarczy tylko mieć dostęp do Internetu.
Wpaść na genialny pomysł i zrobić opłacalny biznes. Powodzenia!

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież