72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Po fali krytyki - stołówki szkolne uratowane!

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
czwartek, 17 listopada 2011 11:28Nie będzie komercjalizacji stołówek szkolnych w Starogardzie Gdańskim. Kucharki zachowają swoje miejsca pracy, a kuchnie wraz z wyposażeniem pozostaną w szkołach. Dzieci i ich rodzice nie będą skazani na obiady z cateringu.
Po fali krytyki prezydent Starogardu  Edmund Stachowicz zmienił swoją decyzję o komercjalizacji stołówek szkolnych.  W wydanym komunikacie prezydent Starogardu Gd. oznajmił, że wprowadzi autopoprawkę do projektu budżetu i stołówki szkolne i organizacja żywienia dzieci pozostają bez zmian.


-  W związku z ponowieniem oceny realności uchwalenia budżetu miasta na rok 2012 podjąłem decyzję o  wprowadzeniu autopoprawką wzrostu nakładów budżetowych na stołówki szkolne. Wobec braku możliwości zwiększenia dochodów bieżących budżetu zaproponuję Radzie Miasta, w trakcie prac nad jego uchwaleniem, przeniesienie środków na finansowanie stołówek z innych planowanych zadań, spoza obszaru oświaty. O niniejszej decyzji poinformowałem dyrektorów szkół, w celu uruchomienia ich działań jako pracodawców – oświadczył Edmund Stachowicz
Dyrektorzy szkół, którzy są pracodawcami szkolnego personelu mogą więc wycofać wręczone 30 kucharkom   wypowiedzenia umów o pracę. Od 1 lutego 2012 roku z kasy miasta nie miała już trafić ani jedna złotówka na finansowanie stołówek.
Plan przygotowany w zaciszu gabinetów starogardzkich włodarzy zakładał, że szkolne stołówki trafią w ręce prywatnych firm. Podmioty komercyjne miały przejąć żywienie starogardzkich uczniów bo prezydent Stachowicz chciał zaoszczędzić 1,3 mln zł na szkolnych stołówkach. To niewiele – niespełna 2 procent szkolnego budżetu Starogardu Gd.
Po wycofaniu się z kontrowersyjnej decyzji stracą też rację bytu wypowiedzenia z pracy. Rodzice uczniów krytykowali decyzję prezydenta Stachowcza, prostując przeciwko spodziewanym wzrostom cen obiadów .
Wycofanie się Stachowicza ze stołówkowych planów nie zatrzymała zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum nad jego odwołaniem.  Nadal aktywnie działają przeciwnicy stylu zarządzania miastem przez Stachowcza. Kolejne osoby przystępują do zainicjowanej przez Marcina Wicherta akcji prowadzonej na portalu internetowym facebook.com "Czy jesteś za odwołaniem prezydenta miasta Starogardu Gdańskiego?". Inicjatywa ma już pół tysiąca zwolenników. W starogardzkim Urzędzie Miasta oraz w biurze Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku został złożony wniosek o przeprowadzenie referendum.  To skomercjalizowane obiady w szkolnych stołówkach stały się powodem kontestowania przez starogardzian społecznego pojmowania rządzenia miastem przez wywodzący się z lewicy tandem Edmund Stachowicz-Henryk Wojciechowski.
 - Nie można z dnia na dzień zwolnić wszystkich pracowników stołówek szkolnych, pozbawić dzieci posiłków przygotowywanych przez te osoby, nie zapewniając nic w zamian, szukając na tym polu wątpliwych oszczędności budżetowych -  uzasadnia wniosek o referendum Marcin Wichert.
Inicjatorzy powinni zebrać pod wnioskiem  3700 podpisów, czyli 10 proc. uprawnionych do głosowania w Starogardzie.    
Stołówki szkolne w Starogardzie, wydają dzisiaj 1599 posiłków dziennie. Co drugie dziecko korzysta z dofinansowania z pomocy społecznej.
 ASG

Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież