Zmarł Tadeusz Jabłoński » W nocy z 15 na 16 października, tydzień przed swoimi 100. urodzinami zmarł Tadeusz Jabłoński, pisarz... Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
piątek, 18 października 2019 19:44
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
Huśtawkę nastrojów przeżywali kibice w hali Olivia. Ostatecznie fa ...
W niedzielę 43. derby Trójmiasta
środa, 16 października 2019 17:17
W niedzielę 43. derby Trójmiasta
Drużyny PKO Ekstraklasy wracają do ligowej rywalizacji. W Trójmieś ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Po fali krytyki - stołówki szkolne uratowane!

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
czwartek, 17 listopada 2011 11:28Nie będzie komercjalizacji stołówek szkolnych w Starogardzie Gdańskim. Kucharki zachowają swoje miejsca pracy, a kuchnie wraz z wyposażeniem pozostaną w szkołach. Dzieci i ich rodzice nie będą skazani na obiady z cateringu.
Po fali krytyki prezydent Starogardu  Edmund Stachowicz zmienił swoją decyzję o komercjalizacji stołówek szkolnych.  W wydanym komunikacie prezydent Starogardu Gd. oznajmił, że wprowadzi autopoprawkę do projektu budżetu i stołówki szkolne i organizacja żywienia dzieci pozostają bez zmian.


-  W związku z ponowieniem oceny realności uchwalenia budżetu miasta na rok 2012 podjąłem decyzję o  wprowadzeniu autopoprawką wzrostu nakładów budżetowych na stołówki szkolne. Wobec braku możliwości zwiększenia dochodów bieżących budżetu zaproponuję Radzie Miasta, w trakcie prac nad jego uchwaleniem, przeniesienie środków na finansowanie stołówek z innych planowanych zadań, spoza obszaru oświaty. O niniejszej decyzji poinformowałem dyrektorów szkół, w celu uruchomienia ich działań jako pracodawców – oświadczył Edmund Stachowicz
Dyrektorzy szkół, którzy są pracodawcami szkolnego personelu mogą więc wycofać wręczone 30 kucharkom   wypowiedzenia umów o pracę. Od 1 lutego 2012 roku z kasy miasta nie miała już trafić ani jedna złotówka na finansowanie stołówek.
Plan przygotowany w zaciszu gabinetów starogardzkich włodarzy zakładał, że szkolne stołówki trafią w ręce prywatnych firm. Podmioty komercyjne miały przejąć żywienie starogardzkich uczniów bo prezydent Stachowicz chciał zaoszczędzić 1,3 mln zł na szkolnych stołówkach. To niewiele – niespełna 2 procent szkolnego budżetu Starogardu Gd.
Po wycofaniu się z kontrowersyjnej decyzji stracą też rację bytu wypowiedzenia z pracy. Rodzice uczniów krytykowali decyzję prezydenta Stachowcza, prostując przeciwko spodziewanym wzrostom cen obiadów .
Wycofanie się Stachowicza ze stołówkowych planów nie zatrzymała zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum nad jego odwołaniem.  Nadal aktywnie działają przeciwnicy stylu zarządzania miastem przez Stachowcza. Kolejne osoby przystępują do zainicjowanej przez Marcina Wicherta akcji prowadzonej na portalu internetowym facebook.com "Czy jesteś za odwołaniem prezydenta miasta Starogardu Gdańskiego?". Inicjatywa ma już pół tysiąca zwolenników. W starogardzkim Urzędzie Miasta oraz w biurze Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku został złożony wniosek o przeprowadzenie referendum.  To skomercjalizowane obiady w szkolnych stołówkach stały się powodem kontestowania przez starogardzian społecznego pojmowania rządzenia miastem przez wywodzący się z lewicy tandem Edmund Stachowicz-Henryk Wojciechowski.
 - Nie można z dnia na dzień zwolnić wszystkich pracowników stołówek szkolnych, pozbawić dzieci posiłków przygotowywanych przez te osoby, nie zapewniając nic w zamian, szukając na tym polu wątpliwych oszczędności budżetowych -  uzasadnia wniosek o referendum Marcin Wichert.
Inicjatorzy powinni zebrać pod wnioskiem  3700 podpisów, czyli 10 proc. uprawnionych do głosowania w Starogardzie.    
Stołówki szkolne w Starogardzie, wydają dzisiaj 1599 posiłków dziennie. Co drugie dziecko korzysta z dofinansowania z pomocy społecznej.
 ASG

Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #2 Rex 2011-11-18 10:20
To Wojciechowski jest odpowiedzialny za ten głupi pomysł i powinien zostać zdymisjonowany!
Cytować
 
 
+2 #1 Kociewiak 2011-11-17 21:22
teraz edek posunie henka i heniek osobiście zalożu firmę kateringowa -ugotuje zonie gar zupy
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież