Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej, nie ... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

STREETWAVES na Olszynce i Siedlcach

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 31 maja 2013 20:47

Już po raz szósty będziemy mieli okazję zawędrowania w nieco nieznane dzielnice w ramach Streetwaves, czyli weekendowej akcji miejskiej.  Tym razem dzielnicami-stolicami dla działań kulturalnych będą Olszynka (1 czerwca) i Siedlce (2 czerwca).– Nie zabraknie koncertów w nietypowych miejscach, wystaw na odrapanych ścianach, warsztatów na ulicach i skwerach, ulotnych akcji i niespodziewanych interwencji. Nie zabraknie także warsztatów dla dzieci i seniorów, projektów artystycznych w olszyńskich ogródkach działkowych, podwórkowych gier rodem z dzieciństwa dzisiejszych trzydziestolatków. Miłośnicy sportu i miejskiej turystyki będą mogli wybierać w pieszych, rowerowych i kajakowych wycieczkach po dzielnicach-stolicach. Na Olszynce wokół pompy wodnej, którą mieszkańcy nazywają zdrojem – urządzimy pijalnię soków. Na Siedlcach będziemy głaskać mopsy i buldogi, grać w zbijaka, a na zakończenie zatańczymy na balu w Parku Grodzisko – Natalia Cyrzan, koordynatorka działań Streetwaves, twórczyni programu.

1 czerwca – OLSZYNKA
– Wymarzyłam sobie Olszynkę już dwa lata temu. Zapuszczałam się w te strony podczas jazdy na rowerze i po prostu się nią zachwyciłam. To prawdziwie sielska kraina – mówi Natalia Cyrzan. To ona właśnie sprawia, że gdańszczanie mogą co roku poznawać nowe miejsca. – Myślę, że Olszynka to będzie taki dobry trop dla mieszkańców Gdańska, właśnie po to, aby odkryć sielskość, „zieloność”, taką wakacyjność pośród miasta.

Miejskie akcje i atrakcje rozpoczną się o godz. 11.00 pod Klubem Wodnym „Żabi Kruk”.  Chętni na spływ kajakowy ruszą z przewodnikami z „Dziarsko przez Perz” w dół Motławą. Spływ zakończy się na Olszynce, gdzie o 13.00, przy żółtym mostku nad opływem rzeki, zagra Budyń solo. Przestrzeń dzielnicy będzie zmieniać się dzięki współpracy artystów i mieszkańców. Między 12.00 a 14.00 odbędą się warsztaty i akcje artystyczne w okolicach SP nr 59 na ul. Modrej 2.

W programie między innymi: wystawa prac Paper Girl Trójmiasto (prac plastycznych przekazanych nieodpłatnie przez chętne osoby), które będą potem na rowerach rozdawane przypadkowo spotkanym przechodniom; warsztaty plastyczne i artystyczne dla dzieci i dorosłych (prowadzenie: Karo Koto, Anna Reinert, Iza Gagani, Kasia Bielicka, Maria Ostrowska), miejska kolorowanka – przemiana przystanku autobusowego pod okiem Anity Wasik, akcja „Wymianka – nadruk za książkę” (Bang Bang Design umożliwi stworzenie nadruku sitodrukiem na gratisową torbę płócienną w zamian za przyniesioną książkę, która zasili bibliotekę społeczną na Olszynce). Judyta Warzecha pokaże jak przygotować smaczne, piknikowe jedzenie, a o 14.00 ruszy kolejna, tym razem rowerowa wycieczka prowadzona przez „Dziarsko przez Perz”, na końcu której koncert zagrają Komety (róg ul. Maki i Dworkowej – 15.30).


alt


Równolegle (14.00) rozpocznie się koncert Anthony Chorale, który odbywając się na tyłach stadionu żużlowego GKS zmieni jego sportowy charakter i nada miejscu muzyczny rys. Od 15.00 na rogu ulic Wąskotorowej i Maki w przestrzeń miejską wejdą artyści – Michał Pecko z instalacją – „Przestrzeń pomiędzy” oraz namalowany zostanie mural Uwaga Inwazja – „Bliskie spotkanie”. 1 czerwca nie zapominamy o dzieciach! Na podwórku przy ul. Dworkowej, o godz. 16.00 trupa teatralna Circo Barbaro wystąpi ze spektaklem kukiełkowym – „O rybaku i syrence” oraz przeprowadzi warsztaty muzyczne i plastyczne przy akompaniamencie akordeonu. Na chodniku przy tej samej ulicy Agata Królak poprowadzi akcję „Wyskokowe Kredki Plenerowe”. Celem artystki jest zachęcenie mieszkańców do rozmów i posiłku przy wspólnym stole, a przede wszystkim – rysowania. Dzięki Markowi Rogala z eskaem.pl będzie można ozdobić wybraną ścianę budynku własnoręcznie wykonaną wycinanką! Wspólnie z mieszkańcami stworzy on instalację „PapierMiasto” (godz. 16.00-17.00, ul. Zielna 25). W tym samym miejscu o 16.30 rozpocznie się koncert Etamskiego, po którym odbędą się organizowane przez Gdańsk Cycle Chic warsztaty ozdabiania rowerów kwiatami. Tak ustrojonymi pojazdami w radosnym przejedźcie uczestnicy i uczestniczki udadzą się do ogródków działkowych przy ul. Bratki. Dla tych, którzy preferują alternatywne formy transportu od 17.00 kursować będzie (z tymczasowego przystanku u zbiegu ulic Zielnej i Dworkowej) autobus Subiektywnej Linii Autobusowej, który przewiezie uczestników Streetwaves na ul. Bartki. Tam wraz ze Stowarzyszeniem Rozwój w Biały Dzień i Pracownią Duży Pokój zorganizowana będzie akcja „Działki bez ogródek”. W programie m.in. Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego na działkach, porady działkowców, dla lubiących ruch i muzykę potańcówka przy winylach, a dla zgłodniałych piknik (posiłek zapewni mobilny pawilon Moniki Wierzby i Stanleya Kempy z napojami i przekąskami Dagmary Rusinek). Całość ozdobiona będzie plenerową wystawą fotograficzną z portretami działkowców.

W Gdańsku też mamy swój zdrój! Przy przystanku na ul. Olszyńskiej będzie można skosztować napojów przygotowanych z wody z okolicznej pompy/ zdroju (19.00 – 21.00). Przyrządzać je będą Katarzyna Zachara, Michalina Brokos i Mikołaj Klejbach. W tym samym miejscu Kapselmistrz Szczepan Troka Wysocki zaprasza na „Specjal Time – ławeczkę zdrojową” – miejsce spotkania ludzi i wytchnienia po pracy.

Dalej akcje przenoszą się na wały nad Motławą, gdzie koncertować będzie Borowski i Miegoń (19.00 – 19.30). Streetwaves wkracza w miejsca na co dzień niewykorzystywane. Na jeden wieczór w galerię sztuki zamienią się ruiny stajni napoleońskich Dworu Olszyńskiego, gdzie między 19.00 a 21.00 zawiśnie niezwykła wystawa – „Zawaliło się”. Będzie można na niej zobaczyć prace Michała Andrysiaka, Marcina Bobera, Bogny Burskiej, Macieja Chodzińskiego, Filipa Kalkowskiego, Anny Orbaczewskiej, Joanny Rusinek, Macieja Salamona, Marcina Sosińskiego, Michała Sosińskiego i Tomasza Wierzchowskiego. Po wystawie, z galerii  Dwór Olszyński zmieni się w salę koncertową, w której zagra duet Napszykłat. Most wiodący z Olszynki na Dolne Miasto także uzyska dodatkową funkcję – zostanie na nim umieszczona instalacja Tomasza Wlaźlaka „Super heros”. W tym samym miejscu o 21.15 zagra trójmiejski wykonawca Hatti Vatti. Rowerowi zapaleńcy z ozdobionymi kwiatami pojazdami będą mogli na specjalnych warsztatach nauczyć się, jak zrobić światełka rowerowe (21.30, Reduta Wyskok). Końcówka Streetwaves na Olszynce zapowiada się koncertowo. Na Reducie Wyskok/Reducie Miś – już po stronie Dolnego Miasta – zagra California Stories Uncoverd (od 22.00), a o 23.00 warszawski zespół Kim Nowak. Po koncertach Nocny Przejazd Gdańsk Cycle Chic z oświetlonymi i ukwieconymi rowerami zaprowadzi uczestników i uczestniczki akcji na Streetwaves'owe after party w Klubie Zajezdnia na Dolnym Mieście (róg ul. Toruńskiej i Wróblej).


alt


2 czerwca – SIEDLCE
– Siedlce natomiast wzięły się stąd, że zgłosili się do nas fantastyczni radni z Rady Osiedla Edyta Petelska i Jędrzej Włodarczyk. I przyznam, że nie doceniałam tego miejsca. Kojarzymy ulicę Kartuską, ale już mało kto wie o Kolonii Zręby czy ulicy Malczewskiego – to bardzo nieodkryte tereny. Skarpy, tarasy, to jest bardzo piękny teren – zapewnia koordynatorka wydarzenia.

Drugi dzień Streetwaves również rozpoczyna się aktywnie –  od pieszej wycieczki po fortyfikacjach Góry Gradowej z „Dziarsko przez Perz” (start –  12.00, Zbiornik przy ul. Powstańców Warszawskich). W tym samym miejscu i o tej samej godzinie ruszy gra miejska „Przeszukiwacze Siedlec” organizowana przez Stowarzyszenie Waga i Mericurius. Artystycznie dzień otworzy performance Aurory Lubos –  „Akty – fragment”. Od 12.00 do 14.00 mieszkańcy „startują do mat” –  czyli aktywnie się relaksują. W parku pomiędzy ul. Nowe Ogrody, Powstańców Warszawskich i Dąbrowskiego (Centrum Hewelianum) będzie można odpocząć w specjalnie wyznaczonej sferze, w której odbędą się zajęcia z: jogi, pilatesu, dbania o zdrowy kręgosłup czy acro – yogi. W tym czasie spotkają się także miłośnicy i miłośniczki mopsów oraz innych, przyjaźnie nastawionych czworonogów. Dla zgłodniałych dostępne będą przekąski i napoje Dagmary Rusinek w mobilnym pawilonie Moniki Wierzby i Stanleya Kempy.

Przyroda jest naturalnym otoczeniem dla sztuki, co w swym performance w parku przy ul. Bema wykorzysta Leon Dziemaszkiewicz (14.00). W tych samych „okolicznościach przyrody” będzie można zobaczyć wystawę plakatu Weroniki Rafa i Anny Burzyńskiej –  „Ladacznica”, posłuchać koncertu Nawrocki Folk Computer Band, a o 15.00 ruszyć na rowerową wycieczkę z przewodnikami z Dziarsko przez Perz.

Ulice Siedlec nabiorą tego dnia nowego charakteru. Na co dzień raczej spokojne, zmienią się w zaplecze mody, pikników, warsztatów i gier i zabaw dla dzieci.


Ulica Sowińskiego przekształci się w ul. Piknikowo-Warsztatową. W tle trwać będzie winylowy koncert życzeń, a na ulicy odbywać się będą warsztaty z naszymi animatorami: Sarą Podwysocką – tworzenie instalacji z materiałów recyklingowych, Marią Ostrowską –  tworzenie biżuterii dla miasta, Justyną Łuczywo –  tworzenie lampionów, Anią Pelc – warsztaty tworzenia bomb z nasion, Judytą Warzechą – warsztaty piknikowe, Olą Krotowską – Cacha – warsztaty zapachowe, Michałem i Marcinem Dryglaskimi – fotograficzne, Barbarą Serwatką, Magdaleną Pelą, Łukaszem Bugalskim, Michałem Garnowskim – tworzenia origami.

Ulica Tarasy zamieni się w ulicę Mody, na której oprawę muzyczną zapewni DJ BTR, a całość prowadzić będą projektantki z Show Your Fashion. Warsztaty modowe obejmować będą: tworzenie toreb ze Streetwaves (Show Your Fashion), szycie toreb z filcu (Pan Pepe Puszcza z Torbami”), koszulkowy recycling (Katarzyna Królak, Shirt Happens), warsztaty rysunku żurnalowego (Klauda Lademann), warsztat „Stylizacje Brystolowe” (Grupa Graficzna Parking). W Showroomie zobaczymy ubrania i kreacje Bambaks & PillowsAndCreatures / Bang Bang Design / Barbara Peszkowska / Coolawoola / Craftoholic Mom / Filimoniuk Design / Gagani / Galaxyclothes / Goshko / Halina Botor / Łyko / Misstery / MM / Monopolka / Monika Pek / Pan Pepe / PąPą / Piny- Kulturalny Kolektyw UG / Projekt Mleko / Prulla. Odważnym i kreatywnym Michał Andrysiak z Pauliną Mroczyńską proponują sesje zdjęciowe w stylizacjach z wykorzystaniem ubrań prezentowanych przez projektantów.


alt


Na ul. Winnickiej zorganizowane będzie Podwórko Gier i Zabaw Dziecięcych prowadzone przez Anikę Połom, na którym Punkt KA zaproponuje warsztaty tworzenia instrumentów z warzyw i warsztaty recyklingowe, a Luiza Bielińska i Marta Rose pokażą zabawowe podejście do kreatywnego pisania. W miejscu dawnych zabaw podwórkowych będzie można zagrać m.in. w gumę, kapsle, klasy oraz zaproponować uczestnikom własną grę z dzieciństwa.

Na drzwiach garaży przy ul. Wieniawskiego zawiśnie natomiast dokumentacja fotograficzna Marii Pela „Działki. Siedlce i okolice”. 

Kulturalne fale Streetwaves wchodzą też do wnętrz budynków mieszkalnych. W siedzibie Rady Siedlce przy ul. Kartuskiej 63/65 będzie można zażyć relaksu w Gabinecie Masażu Ucha Wewnętrznego (godz. 14.00 – 18.00). Jest to projekt prowadzony przez Jacka Mazurkiewicza i Patryka Zakrockiego, który polega na organizowaniu kameralnych koncertów dla jednego słuchacza, w formie gabinetu masażu dźwiękiem. Dwójka „specjalistów” za pomocą precyzyjnego badania ustala tonację i charakter utworu indywidualnie dla każdego pacjenta. To nie jedyne wydarzenie w tej okolicy, ponieważ w oknie pod numerem 75b zagrają Dick4Dick (godz. 15.30), a na ul. Zakopiańskiej 38 (garaże) o 16.15 rozpocznie się koncert Michała Bieli. Kawałek dalej, pod numerem 40, w niezwykłej sali bankietowej dawnego Hotelu Północnego zagra kultowy zespół 19 Wiosen (godz. 17.00).

Jedną z bardziej nietypowych akcji dziejących się podczas Streetwaves będzie bARTer – wystawa i wymiana sztuki zainicjowana i prowadzona przez Martę Pruskę i Martę Zasępę. Na bARTer można załapać się między 14.00 a 18.00 w holu dawnego Hotelu Północnego przy ul. Zakopiańskiej 40.

Sztuka wchodzi w podwórka i ożywia bure ściany. Ciekawie zapowiadają się instalacje i wystawy oraz koncert w podwórku i budynku do rozbiórki przy ul. Malczewskiego 85/87 (18.30 – 19.30). Zagra tam duet z projektu muzycznego Piętnastka (Piotr Kurek, Hubert Zemler), a obejrzymy prace: Agaty Królak „Na – niby”, Justyny Krzywickiej „Lokatorzy”, Joanny Zofii Krzempek - „Mistrz i Małgorzata”, Zuzy Golińskiej „Brudna robota” i instalację Honoraty Martin „Dom”. Mile zdziwi się pokolenie dzisiejszych 30-latków, odkrywając, że w lokalu przy ul. Kartuskiej 74 otwarta będzie jednodniowa wypożyczalnia kaset VHS „Video Terror”. Prowadzić ją będą Krystian Kujda z VHS Hell i Jakub Babczyński. Nie mniej zdziwieni będą mieszkańcy ul. Malczewskiego, w której podwórku koncert pt. „Schidlitz al dente” zagra Maja Siemińska i Pan Stanisław Kujawski (20.00). Ponad to, prowadzone będą retrospekcje dziecięcych, podwórkowych zabaw. Na placu przy ul. Górka 11 odbędzie się turniej w zbijaka „Tak, jak pamiętasz z podstawówki” - artyści/artystki kontra muzycy/muzyczki komentowany przez kabareciarzy: Szymona Jachimka aka Mariush i Wojciecha Tremiszewskiego aka Klaudiusz Jajko. Mariush nie powstrzyma się od wykonania swoich największych przebojów – tym razem po raz pierwszy przy akompaniamencie Prawdziwych Muzyków czyli: Olo Walickiego, Tomka Ziętka i Kuby Staruszkiewicza. słowem: Zespół Cieśni bez Tańca feat. Mariush.

Nieopodal, na ul. Górka 12 prezentowane będą instalacje i fotografie artystek i artystów: Michał Rumas „Pamiętnik z podwórka”, Joanna Grochocka „Cześć”, Katarzyna Wrzecha „Serca dwa” (film), Joanna Stachowiak –  „Bajki mydlane – Przenośny Zakład Produkcji”.


alt


W Gdańsku na ul. Długiej funkcjonuje Teatr w Oknie, a na Streetwaves będzie także Kino w Oknie zaaranżowane w mieszkaniu przy ul. Górka 13B. Prezentowane w nim będą krótkometrażowe filmy dokumentalne z Gdańsk Doc Film preview „Why Poverty?/Dlaczego bieda?” (20.30 – 23.00).

Po meczu w zbijaka na placu przy ul. Górka 11 zagrają –  Łona i Webber (22.00). Wielość form i przekazu artystycznego to charakterystyka Streetwaves, dlatego w tym samym czasie na fasadzie domu przy ul. Rogaczewskiego 45  (od strony placu przy ul. Górka 11) pokazywane będzie video Tomasza Wlaźlaka „Sąd ostateczny”. Od 23.15 akcja Streetwaves przenosi się z powrotem do parku, w którym akcja zaczęła się w południe: pomiędzy ul. Nowe Ogrody, Powstańców Warszawskich i Dąbrowskiego (Centrum Hewelianum), gdzie plenerowy koncert zagra trójmiejska Trupa Trupa, a po północy rozpocznie się (również „pod chmurką”) Bal na zakończenie Streetwaves 2013 –  „Bartosz i Bartłomiej prezentują Coctail Party”. Napoje w czasie Balu zapewni Cafe Lamus w mobilnym pawilonie Moniki Wierzby i Stanleya Kempy.
(UA)

fot. Natalia Cyrzan


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież