Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Jubileusz X-lecia Konsulatu Królestwa Hiszpanii w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
niedziela, 15 grudnia 2013 19:22

Jubileusz X-lecia Konsulatu Królestwa Hiszpanii w Gdańsku obchodzono 13 grudnia (piątek) w Sali Kameralnej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Uroczystość była połączona z przypadającym na 6 grudnia świętem konstytucji hiszpańskiej. Wzięli w niej udział przedstawiciele wszystkich konsulatów mających swoje siedziby w woj. pomorskim, a także ludzie nauki, kultury i biznesu.


W roli gospodarza uroczystości wystąpił Jego Ekscelencja Augustín Nuñez Martínez, Ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce. Wręczył on dwóm wybitnym postaciom Gdańska wysokie odznaczenia Krzyże Komandorskie z Gwiazdą Orderu za Zasługi Cywilne, przyznane w imieniu Jego Królewskiej Mości Juana Carlosa I – Króla Hiszpanii.


altJako pierwszy tego zaszczytu, w dowód uznania m.in. za godne goszczenie przedstawicielki władz Hiszpanii podczas UEFA Euro 2012, doznał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który z nieukrywanym zaskoczeniem podziękował za tak wysokie wyróżnienie. Stwierdził, że Gdańsk ma coraz większą współpracę z firmami hiszpańskimi, czego ewidentnym przykładem jest spółka OHL,wiercąca ogromną maszyną o nazwie Damroka dwa tunele drogowe pod Martwą Wisłą.


Jubileuszową uroczystość poprowadziła Małgorzata Rakowiec, prezenterka TVP Gdańsk (na powyższym zdjęciu z prawej).


altKrzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu za Zasługi Cywilne otrzymał również Konsul Honorowy Konsulatu Królestwa Hiszpanii w Gdańsku Maciej Dobrzyniecki. Tę funkcje pełni już 10 lat i jak wyznał, w tym okresie miał czterech, a teraz ma piątego szefa z którymi również ściśle współpracuje. Dwukrotnie podejmował członków rodu królewskiego. W Gdańsku wspólnie z Hiszpanami świętował wejście Polski 1 maja 2004 roku do Unii Europejskiej. Przyczynił się do nawiązania współpracy naukowej uczelni hiszpańskich z Politechniką Gdańską.


Uznano też dotychczasowe starania konsula Macieja Dobrzynieckiego na rzecz stanowienia pomostu i promowania na gdańskim Wybrzeżu języka i kultury hiszpańskiej. W dwóch gdańskich liceach ogólnokształcących i w jednym gimnazjum uruchomiono naukę języka hiszpańskiego. Ponadto w Polsce jedynie na Uniwersytecie Gdańskim uruchomiono kształcenie w zakresie iberystyki. Organizowane są też liczne wystawy dzieł hiszpańskich artystów w Muzeum Narodowym w Gdańsku.


altWśród oficjalnie przemawiających byli również wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak, który przyznał się do tego, że kibicuje hiszpańskiemu Realowi Madryt, a wicemarszałek pomorska Hanna Zych-Cisoń (na powyższym zdjęciu) dzięki UEFE Euro 2012 miała możliwość po raz pierwszy w życiu obejrzeć na żywo na gdańskiej PGE Arena mecz piłkarski z udziałem drużyny hiszpańskiej.


Życzenia i kwiaty na ręce konsula złożył przedstawiciel hotelu Mistral Sport z Gniewina, w którym podczas Euro 2012 mieszkała i trenowała piłkarska reprezentacja Hiszpanii. Dzięki temu o pobyt w tym hotelu zabiega obecnie wiele polskich i zagranicznych drużyn piłkarskich, w tym nawet ze słonecznej Turcji.


altW trakcie oficjalnej części wieczoru wystąpiła wyróżniona licznymi nagrodami, światowej sławy pochodząca z Barcelony tancerka flamenco Maria Belén Cabanes Altes, która swoją karierę zawodową rozpoczęła nauką w prestiżowym Profesjonalnym Konserwatorium Tańca w Madrycie. W swoim dorobku artystka ma m.in. wygraną w konkursie "VI Certamen de Coreografia de Danza Espanola y Flamenco", a także nagrodę krytyków na Festiwalu de Jerez. Tego wieczoru wystąpiła przy gitarowym akompaniamencie Andreasa Maria Germekiem, pochodzącym z Austrii.


altPonad 200 gości, w asyście hiszpańskich hostess, przemieściło się naprzeciw do Sali Jazz, w której zostali podjęci uroczystym, wykwintnym bankietem przygotowanym ze smakiem przez gdańską restaurację Amber Side. Przeważały dania katalońskie i wyłącznie hiszpańskie wina.


altZwieńczeniem wieczoru było rozkrojenie pierwszych porcji jubileuszowego tortu z jubileuszową dedykacją przez ambasadora i konsula Hiszpanii.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież