Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko... » W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczące... Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie...
Reklama
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
poniedziałek, 26 października 2020 19:18
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
piątek, 23 października 2020 21:10
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
Tylko swojej nieskuteczności piłkarze Lechii mogą zawdzięczać,

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
poniedziałek, 19 października 2020 16:26
Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
W ubiegłym tygodniu pisałem o pierwszych polskich wystawach w

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Widziane z Sopotu: Formuła 1 w sopockich lasach

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
piątek, 21 sierpnia 2020 15:51

altOstatnią upalną niedzielę zamiast na plaży postanowiłam spędzić w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. A konkretnie na rowerze w sopockim lesie.


Każdy kto zna Sopot latem wie, że najgorzej wybrać się na plażę w weekend. Tłum, krzyki, kłopoty z parkowaniem. Do tego często okazuje się, że siedzimy na plaży w upale bez możliwości kąpieli. Bo przypłynęły sinice. A teraz przecież jest jeszcze wirus, który łatwo przenosi się w tłumie. Więc lepiej odrzucić plażę jako opcję wypoczynku i wybrać chłodny, przyjemny sopocki las.


Jedna z najprzyjemniejszych dróg do lasu wiedzie ulicą Reja. Po przejechaniu asfaltową drogą wzdłuż ogródków działkowych trafiamy na leśniczówkę, a następnie dojeżdżamy do rozstaju dróg gdzie możemy wybrać wyprawę w kierunku Gdańska lub Gdyni. Można nawet przeprawić się na druga stronę obwodnicy, ale to już wyprawa dla najbardziej zahartowanych rowerzystów.


Wyruszyłam w kierunku Gdyni ponieważ chciałam zobaczyć Rezerwat Przyrody Łęg nad Swelinią, który znajduje się w okolicach Bernardowa. Ale już tam nie dotarłam.


Już po przejechaniu niewielkiego dystansu z oddali narastał dziwny dźwięk jakby zbliżały się samoloty, które mają zrzucić bomby na ukrywających się w lesie partyzantów. Dźwięk zanikał i pojawiał się znowu, aż w końcu zamienił się w nieustanny ryk.


Chciałam zawrócić, jednak ciekawość zwyciężyła. Postanowiłam sprawdzić czy to możliwe, że mimo protestów i mojego przekonania, że wyścigi samochodowe w sopockich lasach się nie odbywają, są zakazane ze względu na bliskość Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, znowu po asfaltowej drodze obok schroniska dla bezdomnych zwierząt, obok cmentarza i właściwie przez środek lasu pędzą samochody wyścigowe wydając przeraźliwe dźwięki. Nie wspominając o mieszkańcach okolicznego osiedla Brodwino gdzie mieszkańcom zafundowano trzydniowy nieustanny hałas o wysokim natężeniu. Wzmacniany jeszcze przez płynące z megafonów melodie w niewybrednym stylu.

alt


Rzeka samochodów przemieszczająca się w dół ulicy Sopockiej zatrzymała mnie na skaju lasu. Nie sposób było przekroczyć ulicy przez długi czas, później już mi się odechciało dalszej wycieczki.


Tak oto niedzielna wyprawa uświadomiła mi, że to co wydawało mi się oczywiste, że górskich wyścigów samochodowych w Sopocie już nie ma jest tylko moim fałszywym wyobrażeniem o tym jak urządzony jest świat. Czy przez las, obok osiedla w którym mieszkają tysiące osób, obok Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego gdzie wypoczywają ludzie i żyją tysiące zwierząt, obok schroniska dla bezdomnych zwierza i obok sopockich nekropolii może przez trzy dni płynąć rzeka ryczących samochodów wyścigowych? Zaskakująca odpowiedź jest krótka: Tak, może.


Mało tego wyścig jest reklamowany przez Urząd Miasta Sopotu. Na plakatach widnieje nawet logo Sopotu. To co na co przypadkiem się natknęłam w lesie to był „23. Grand Prix Sopot – Gdynia 2020!”. To były samochodowe wyścigi górskie organizowane przez… Sopockie Stowarzyszenie Sportowe Automobilklub Orski.


Nazwisko sopockiego radnego nie pojawiło się przypadkiem. To właśnie od nazwiska radnego pochodzi nazwa Stowarzyszenia, a obecnie w jego Zarządzie zasiada pani Anna Orska Majewicz kontynuując rodzinne tradycje. Pikanterii dodaje fakt, że organizatorka wyścigu samochodowego jednocześnie zasiada w organie nadzoru Sopockiej Organizacji Turystycznej, która zapisała w swojej misji, że jej celem jest „dbanie (…) w szczególności o zachowanie walorów przyrodniczo-krajobrazowych i uzdrowiskowych Sopotu”.


I na koniec jeszcze ciekawostka dotycząca przekazania środków finansowych na promocję miasta w czasie wyścigu. Otóż Sopot przekazał w tym roku 40 tysięcy złotych na konto organizatorów wyścigu. W ubiegłych latach 25 tysięcy. Ciekawe jak głosował radny Orski. Czy się wstrzymał od głosu?

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież