Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Widziane z Sopotu: Jak Sopot może pomóc migrantom?

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
piątek, 18 września 2020 13:43

altTrudno samej mi w to uwierzyć, ale zgadzam się z prezydentem Sopotu w kilku sprawach. Na pewno w tym, że nie warto grabić i usuwać liści z dużych i dzikich parków, że kwietne łąki są bardzo ładne, a także, że warto odtwarzać przedwojenne szpalery drzew. A także w jednej dużo bardziej istotnej sprawie.


Chciałabym żeby Sopot pomógł przynajmniej kilku osobom z obozu dla uchodźców i migrantów Moria w Grecji na wyspie Lesbos i zaprosił ich do zamieszkania w naszym mieście. W ubiegłym tygodniu w nocy z 8 na 9 września obóz prawie całkowicie się spalił. Został najprawdopodobniej podpalony przez kilku młodych Afgańczyków. W tej chwili toczy się w tej sprawie śledztwo.


W wyniku pożaru około 12 tysięcy osób tysięcy osób straciło dach nad głową. Zresztą i przedtem uchodźcy i migranci żyli w bardzo trudnych warunkach. Moria to największy tego typu ośrodek w Europie.


Mieszkańcy Lesbos są udręczeni obecnością obozu na ich niewielkiej wyspie. Wyobraźcie sobie, że w Sopocie jest obóz, w którym znajduje się 5 tysięcy uchodźców i migrantów. To odzwierciedlałoby proporcje z greckiej wyspy. Trudno pozostawić migrantów, często sieroty czy rodziny z małymi dziećmi w tak strasznych warunkach w jakich się znaleźli, ale trudno także nie pomóc mieszkańcom tego małego miasteczka, którzy zawinili wyłącznie tym, że mieszkają na wyspie położonej blisko Turcji, na szlaku, którym przemieszczają się migranci.


Wiem, że kiedy to czytacie zaczynacie obawiać się czy różnica kulturowa pomiędzy nami, a migrantami pochodzącymi z odległych od Polski krajów nie jest zbyt wielka. Być może zresztą oni sami nie chcieliby wcale zamieszkać w Sopocie?


Jednak w tej chwili najważniejsze jest pokazanie życzliwości, współczucia i solidarności w tej szczególnej sytuacji, której znalazł się świat. Kilka dodatkowych osób, które zamieszkałyby w bogatym Sopocie niewiele zmieni jeśli chodzi o nasze dochody czy jakość życia. Zamiast dawać pieniądze na promocje wyścigów samochodowych w sopockich lasach, można przeznaczyć je na pomoc dla rodziny z wycieńczonej konfliktem zbrojnym Syrii.


Nie wiem jakie są motywy działania prezydenta Sopotu, który również opowiada się za przyjęciem migrantów w Sopocie. Być może znowu jest to tylko rozgrywka polityczna z rządem. Wskazywałby na to fakt, że prezydent podobnie jak w przeszłości, kiedy wbrew opinii takich ekspertów jak Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej, chciał sprowadzać do Sopotu sieroty z Aleppo, teraz znowu mówi o sprowadzaniu dzieci. Jest to niezwykle trudne i prawdopodobnie niemożliwe do realizacji ze względu na międzynarodowe przepisy, które otoczyły szczególnymi ograniczeniami migrację dzieci.


Oznaczałoby to, że podobnie jak w przypadku sierot z Aleppo prezydent chce wykorzystać kryzys w Morii do politycznego ataku, a nie realnie pomóc potrzebującym. Ale odłóżmy na bok jego motywacje, bo najważniejszy w tej chwili jest los osób, które znalazły się pułapce na małej greckiej wyspie.


Jak piszą wolontariusze pracujący w obozie: „Na ziemi niczyjej pomiędzy ich dawną ojczyzną a bezpiecznym schronieniem ci ludzie, młodzi i starzy, żyją razem na europejskim terytorium. Nieludzkie warunki życia w Morii prowadzą do chorób zakaźnych i poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym. Ludzie przybywają już z traumą, a pobyt w Morii potęguje ich cierpienie.”
(Guda Scholten i Marieke van de Water z Boat Refugee Foundation). To jak będzie? Pomożecie?

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież