Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Dobre wrażenie punktów nie daje
niedziela, 17 stycznia 2021 17:27
Dobre wrażenie punktów nie daje
Hokeiści Stoczniowca po raz kolejny pozostawili po sobie korzystne
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Widziane z Sopotu:Co nam z tego bogactwa?

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
piątek, 07 sierpnia 2020 15:35

altOkazało się właśnie, że Sopot jest jedną z najbogatszych gmin w Polsce.


Polski Instytut Ekonomiczny zestawił dochody budżetów jednostek samorządu terytorialnego per capita w 2019 roku i nasz kurort znalazł się na 7 miejscu tego rankingu. Fakt bogactwa nie wydaje się jednak aż tak interesujący jak mogłoby się pozornie wydawać jak to, że właściwie nic dla mieszkańców z tego nie wynika. Równie dobrze nasza gmina mogłaby być na 50 miejscu i nie odczulibyśmy prawdopodobnie tego spadku. Dlaczego tak się dzieje?


Otóż raport Instytutu Ekonomicznego określa jasno co wynika z bycia bogata gminą: „Gminy te są w stanie dofinansowywać bardziej rozbudowaną opiekę zdrowotną (więcej bezpłatnych badań profilaktycznych, darmową opiekę stomatologiczną w szkołach), usługi rekreacyjne (darmowy park wodny) czy inne bonusy, na przykład dopłaty do wypoczynku wakacyjnego dzieci.”  Czy w Sopocie mieszkańcy mają coś darmowego poza wstępem na molo z kartą sopocką i darmowy koncert z udziałem prezydenta miasta? Nic o tym chyba nie wiadomo?

alt


Jak mówi Ryszard Kajkowski, który od lat analizuje sopocki budżet: „wysoko dofinansowane są: wydarzenia kulturalne i sportowe, natomiast niedofinansowane są: opieka zdrowotna (około 1 milion złotych na usługi zdrowotne dla mieszkańców to śmieszna kwota przy wydatkach ponad 400 milionów) oraz budownictwo komunalne (buduje się tylko około 50/60% planowanych mieszkań).” Według Kajkowskiego wydatek, za który Prezydent i radni powinni się wstydzić to śmiesznie niska kwota na wsparcie dla kobiet w ciąży, co jest zadaniem własnym gminy Sopot. Wydatki na na to wsparcie wyniosły około 10 tysięcy złotych.


Zamiast „marnować” pieniądze na ciężarne kobiety władze miasta wolały zakupić w Porcie Lotniczym udziały za 1,75 miliona zł. (Według Ryszarda Kajkowskiego chciano kupić udziały za 3,5 miliona, ale zablokował on swoją interwencją wpłatę drugiej raty). Jak twierdzi: „Jedynym beneficjentem tego zakupu był Prezydent Sopotu, który za udział w Radzie Nadzorczej Portu Lotniczego otrzymywał przez wiele wynagrodzenie 30/40 tys. rocznie, oraz były Prezes Portu Lotniczego Gdańsk, który był zatrudniany w Radzie Nadzorczej sopockich spółek z udziałem miasta Sopot. Drogo kosztowało sopocian dorabianie Prezydenta Sopotu”.


W ostatni wtorek w związku z szumem medialnym wokół ewentualnego wypowiedzenia przez Polskę Konwencji Stambulskiej zajmującej się kwestią zwalczania przemocy domowej i przemocy wobec kobiet wiceprezydentka Sopotu zorganizowała spotkanie mające na celu omówienie działań na rzecz przeciwdziałania przemocy. Z ciekawości zajrzałam do budżetu miasta, aby zobaczyć wydatki miasta na zwalczanie tego problemu.

alt


Nie uwierzycie jaką kwotę Sopot przeznacza na zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W 2020 roku na „realizację miejskiego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy, w tym miedzy innymi: obsługę prawną Niebieskiej Karty, szkolenie członków grup roboczych, członków Zespołu Interdyscyplinarnego, organizację konferencji przeciwdziałania przemocy, konsultacje psychiatryczno-psychologiczne, przeprowadzenie diagnozy zjawiska przemocy” zostało przeznaczonych 47,500 złotych.


Czyli na ten niezwykle ważny według władz Sopotu (i nie tylko) problem przeznaczono tyle ile wyniosło mniej więcej wynagrodzenie Karnowskiego w Radzie Nadzorczej lotniska.


Ciekawe czy gdyby mieszkańcy, którzy ze swoich podatków w dużej mierze składają się na budżet miasta zechcieli w końcu zabrać głos w sprawie zarządzania gminą to właśnie tak rozłożyliby priorytety w wydatkach budżetu jak robią to obecne władze? Na razie możemy po prostu radować się, że jesteśmy co do zamożności 7 w Polsce gminą choć niewiele z tego dla nas jako mieszkańców z tego radosnego faktu wynika.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież