Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Widziane z Sopotu:Co nam z tego bogactwa?

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
piątek, 07 sierpnia 2020 15:35

altOkazało się właśnie, że Sopot jest jedną z najbogatszych gmin w Polsce.


Polski Instytut Ekonomiczny zestawił dochody budżetów jednostek samorządu terytorialnego per capita w 2019 roku i nasz kurort znalazł się na 7 miejscu tego rankingu. Fakt bogactwa nie wydaje się jednak aż tak interesujący jak mogłoby się pozornie wydawać jak to, że właściwie nic dla mieszkańców z tego nie wynika. Równie dobrze nasza gmina mogłaby być na 50 miejscu i nie odczulibyśmy prawdopodobnie tego spadku. Dlaczego tak się dzieje?


Otóż raport Instytutu Ekonomicznego określa jasno co wynika z bycia bogata gminą: „Gminy te są w stanie dofinansowywać bardziej rozbudowaną opiekę zdrowotną (więcej bezpłatnych badań profilaktycznych, darmową opiekę stomatologiczną w szkołach), usługi rekreacyjne (darmowy park wodny) czy inne bonusy, na przykład dopłaty do wypoczynku wakacyjnego dzieci.”  Czy w Sopocie mieszkańcy mają coś darmowego poza wstępem na molo z kartą sopocką i darmowy koncert z udziałem prezydenta miasta? Nic o tym chyba nie wiadomo?

alt


Jak mówi Ryszard Kajkowski, który od lat analizuje sopocki budżet: „wysoko dofinansowane są: wydarzenia kulturalne i sportowe, natomiast niedofinansowane są: opieka zdrowotna (około 1 milion złotych na usługi zdrowotne dla mieszkańców to śmieszna kwota przy wydatkach ponad 400 milionów) oraz budownictwo komunalne (buduje się tylko około 50/60% planowanych mieszkań).” Według Kajkowskiego wydatek, za który Prezydent i radni powinni się wstydzić to śmiesznie niska kwota na wsparcie dla kobiet w ciąży, co jest zadaniem własnym gminy Sopot. Wydatki na na to wsparcie wyniosły około 10 tysięcy złotych.


Zamiast „marnować” pieniądze na ciężarne kobiety władze miasta wolały zakupić w Porcie Lotniczym udziały za 1,75 miliona zł. (Według Ryszarda Kajkowskiego chciano kupić udziały za 3,5 miliona, ale zablokował on swoją interwencją wpłatę drugiej raty). Jak twierdzi: „Jedynym beneficjentem tego zakupu był Prezydent Sopotu, który za udział w Radzie Nadzorczej Portu Lotniczego otrzymywał przez wiele wynagrodzenie 30/40 tys. rocznie, oraz były Prezes Portu Lotniczego Gdańsk, który był zatrudniany w Radzie Nadzorczej sopockich spółek z udziałem miasta Sopot. Drogo kosztowało sopocian dorabianie Prezydenta Sopotu”.


W ostatni wtorek w związku z szumem medialnym wokół ewentualnego wypowiedzenia przez Polskę Konwencji Stambulskiej zajmującej się kwestią zwalczania przemocy domowej i przemocy wobec kobiet wiceprezydentka Sopotu zorganizowała spotkanie mające na celu omówienie działań na rzecz przeciwdziałania przemocy. Z ciekawości zajrzałam do budżetu miasta, aby zobaczyć wydatki miasta na zwalczanie tego problemu.

alt


Nie uwierzycie jaką kwotę Sopot przeznacza na zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W 2020 roku na „realizację miejskiego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy, w tym miedzy innymi: obsługę prawną Niebieskiej Karty, szkolenie członków grup roboczych, członków Zespołu Interdyscyplinarnego, organizację konferencji przeciwdziałania przemocy, konsultacje psychiatryczno-psychologiczne, przeprowadzenie diagnozy zjawiska przemocy” zostało przeznaczonych 47,500 złotych.


Czyli na ten niezwykle ważny według władz Sopotu (i nie tylko) problem przeznaczono tyle ile wyniosło mniej więcej wynagrodzenie Karnowskiego w Radzie Nadzorczej lotniska.


Ciekawe czy gdyby mieszkańcy, którzy ze swoich podatków w dużej mierze składają się na budżet miasta zechcieli w końcu zabrać głos w sprawie zarządzania gminą to właśnie tak rozłożyliby priorytety w wydatkach budżetu jak robią to obecne władze? Na razie możemy po prostu radować się, że jesteśmy co do zamożności 7 w Polsce gminą choć niewiele z tego dla nas jako mieszkańców z tego radosnego faktu wynika.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież