Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Akapit wydawcy: Kerski w depozycie polityki

Ocena użytkowników: / 38
SłabyŚwietny 
czwartek, 13 sierpnia 2020 09:24

alt

Basil Kerski wystawia marna operetkę.

Swoich politycznych zaopatrzeniowców powinien poprosić o lepszy tekst.

Nie jest ważne kto przepisywał postulaty, jest ważne kto postulaty napisał.

Tak mówi Zenon Kwoka, delegat WPK Gdańsk - Gdynia z zajezdni w Redłowie, autor pierwszego komunikatu sygnowanego 16 sierpnia 1980 roku przez Międzyzakładowy (Miejski przez moment - red.) Komitet Strajkowy, w którym żądano utworzenia Wolnych Związków Zawodowych: "Po zakończeniu strajku MKS nie rozwiąże się i będzie kontrolował realizację postulatów oraz organizował WZZ".

Ta ważna idea przyczyniła się do powstania ruchu społecznego "Solidarność" i była sednem zmiany ustrojowej, która wykraczała poza roszczenia socjalno-płacowe spełnione przez dyrektora Klemensa Gniecha. Uprzednio objawione stoczniowcom na plakacie Stanisława Czerwińskiego pokazywanym na różnych wydziałach i ostatecznie wyłożonym do publicznego oglądu na ładowarce Fadromy, z której m.in. przemawiał Jerzy Borowczak.

Spisane na maszynie postulaty to dzieło zbiorowe MKS, dyskutowane i redagowane na podstawie setek opinii delegatów strajkujących zakładów - w czym MKS wsparł Bogdan Borusewicz.

W prezydium MKS uczestniczyli: Lech Wałęsa, Andrzej Kołodziej, Wojciech Gruszecki, Andrzej Gwiazda, Stefan Izdebski, Lech Jendruszewski, Jerzy Kmiecik, Zdzisław Kobyliński, Henryka Krzywonos, Stefan Lewandowski, Józef Przybylski, Jerzy Sikorski, Lech Sobieszek, Tadeusz Stanny, Anna Walentynowicz, Florian Wiśniewski.

Nie jest natomiast znane nazwisko maszynistki, która dzieło zbiorowe ułożone w niedziele rano 17 sierpnia przepisała następnie na czysto; nie jest też znane nazwisko stolarza, który potem udostępnił stoczniową sklejkę i farby.

MKS w Gdańsku to komórka macierzysta "Solidarności", właściciela praw autorskich 21 postulatów, które 31 sierpnia stały się umową społeczną.

To z woli ówczesnych liderów "S" tablice, które trzymano w pierwszej siedzibie we Wrzeszczu zdeponowano w Muzeum Morskim. Dzięki zaś przezorności jego kustosz, Lidii Gorskiej, młody konserwator Mirosław Brucki wykonał ich kopie, wystawione na I zjeździe "S", a po 13 grudnia zarekwirowane przez SB. Bo oryginał szef muzealnej "S" Wiesław Urbański, wspólnie z Dariuszem Chełkowskim, wywiózł z muzeum i przechował do lepszych czasów.

W lepszych czasach nie ma dla nich lepszego miejsca niż historyczna sala BHP, miejsce w którym zostały wpisane do polskiej historii. "Solidarność" jest ich rzeczywistym twórcą i faktycznym właścicielem, a nie ich szlachetni kopiści, a tym bardziej polityczni zstępni budujący własną mitologię.

Piotr Duda czeka do 31 sierpnia by nazwać szefa ECS złodziejem.

Nie warto tyle czekać. Postępowanie B. Kerskiego świetnie opisuje art. 284 kodeksu karnego. Kto bowiem przywłaszcza sobie powierzona mu rzecz ruchomą podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

B. Kerski świadomie tkwi w błędzie prawnym, ma bowiem umowę depozytu a nie darowizny czy kupna. Nadto podczas publicznego spotkania klubu dżentelmena w ECS b. dyrektor Muzeum Morskiego Jerzy Litwin przypomniał mu o tym publicznie.

Nie może więc zasłaniać się niesprawnością Bundespost, co już czynił. Wykazuje się za to niesprawnością polityczną, która wobec rozmiaru 31 sierpnia defektuje jego publiczną rolę.

Marek Formela

PS. Gdańsk Dulkiewicz ogłaszając w 40.rocznice Porozumień Sierpniowych "Święto Wolności i Demokracji", czyli mechanizmu wyłaniania władzy, wyznacza 10 milionom członków "Solidarności" rolę pisaną nonparelem.

Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież