Prof. Gwizdała złożył mandat Rektora Uniwersytetu Gdańskiego » Dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG z dniem 28 września 2020 r. na ręce Przewodniczącego Rady Uni... „Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos... Pierwsza myjnia tunelowa Grupy LOTOS » Przy ul. Kołobrzeskiej na Przymorzu Grupa LOTOS otworzyła pierwszą w swojej sieci i jedną z nieliczn... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » System TETRA, który sprawdził się w różnych sytuacjach kryzysowych, jest przydatny także do działań ...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
niedziela, 27 września 2020 19:18
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
Do 34 minuty Stoczniowiec prowadził z KH Energą Toruń. Po
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
poniedziałek, 14 września 2020 11:23
Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
Pisząc o graficznych tekach poświęconych Gdańskowi nie sposób

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Akapit wydawcy: Kerski w depozycie polityki

Ocena użytkowników: / 38
SłabyŚwietny 
czwartek, 13 sierpnia 2020 09:24

alt

Basil Kerski wystawia marna operetkę.

Swoich politycznych zaopatrzeniowców powinien poprosić o lepszy tekst.

Nie jest ważne kto przepisywał postulaty, jest ważne kto postulaty napisał.

Tak mówi Zenon Kwoka, delegat WPK Gdańsk - Gdynia z zajezdni w Redłowie, autor pierwszego komunikatu sygnowanego 16 sierpnia 1980 roku przez Międzyzakładowy (Miejski przez moment - red.) Komitet Strajkowy, w którym żądano utworzenia Wolnych Związków Zawodowych: "Po zakończeniu strajku MKS nie rozwiąże się i będzie kontrolował realizację postulatów oraz organizował WZZ".

Ta ważna idea przyczyniła się do powstania ruchu społecznego "Solidarność" i była sednem zmiany ustrojowej, która wykraczała poza roszczenia socjalno-płacowe spełnione przez dyrektora Klemensa Gniecha. Uprzednio objawione stoczniowcom na plakacie Stanisława Czerwińskiego pokazywanym na różnych wydziałach i ostatecznie wyłożonym do publicznego oglądu na ładowarce Fadromy, z której m.in. przemawiał Jerzy Borowczak.

Spisane na maszynie postulaty to dzieło zbiorowe MKS, dyskutowane i redagowane na podstawie setek opinii delegatów strajkujących zakładów - w czym MKS wsparł Bogdan Borusewicz.

W prezydium MKS uczestniczyli: Lech Wałęsa, Andrzej Kołodziej, Wojciech Gruszecki, Andrzej Gwiazda, Stefan Izdebski, Lech Jendruszewski, Jerzy Kmiecik, Zdzisław Kobyliński, Henryka Krzywonos, Stefan Lewandowski, Józef Przybylski, Jerzy Sikorski, Lech Sobieszek, Tadeusz Stanny, Anna Walentynowicz, Florian Wiśniewski.

Nie jest natomiast znane nazwisko maszynistki, która dzieło zbiorowe ułożone w niedziele rano 17 sierpnia przepisała następnie na czysto; nie jest też znane nazwisko stolarza, który potem udostępnił stoczniową sklejkę i farby.

MKS w Gdańsku to komórka macierzysta "Solidarności", właściciela praw autorskich 21 postulatów, które 31 sierpnia stały się umową społeczną.

To z woli ówczesnych liderów "S" tablice, które trzymano w pierwszej siedzibie we Wrzeszczu zdeponowano w Muzeum Morskim. Dzięki zaś przezorności jego kustosz, Lidii Gorskiej, młody konserwator Mirosław Brucki wykonał ich kopie, wystawione na I zjeździe "S", a po 13 grudnia zarekwirowane przez SB. Bo oryginał szef muzealnej "S" Wiesław Urbański, wspólnie z Dariuszem Chełkowskim, wywiózł z muzeum i przechował do lepszych czasów.

W lepszych czasach nie ma dla nich lepszego miejsca niż historyczna sala BHP, miejsce w którym zostały wpisane do polskiej historii. "Solidarność" jest ich rzeczywistym twórcą i faktycznym właścicielem, a nie ich szlachetni kopiści, a tym bardziej polityczni zstępni budujący własną mitologię.

Piotr Duda czeka do 31 sierpnia by nazwać szefa ECS złodziejem.

Nie warto tyle czekać. Postępowanie B. Kerskiego świetnie opisuje art. 284 kodeksu karnego. Kto bowiem przywłaszcza sobie powierzona mu rzecz ruchomą podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

B. Kerski świadomie tkwi w błędzie prawnym, ma bowiem umowę depozytu a nie darowizny czy kupna. Nadto podczas publicznego spotkania klubu dżentelmena w ECS b. dyrektor Muzeum Morskiego Jerzy Litwin przypomniał mu o tym publicznie.

Nie może więc zasłaniać się niesprawnością Bundespost, co już czynił. Wykazuje się za to niesprawnością polityczną, która wobec rozmiaru 31 sierpnia defektuje jego publiczną rolę.

Marek Formela

PS. Gdańsk Dulkiewicz ogłaszając w 40.rocznice Porozumień Sierpniowych "Święto Wolności i Demokracji", czyli mechanizmu wyłaniania władzy, wyznacza 10 milionom członków "Solidarności" rolę pisaną nonparelem.

Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież