Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Akapit wydawcy: Kerski w depozycie polityki

Ocena użytkowników: / 38
SłabyŚwietny 
czwartek, 13 sierpnia 2020 09:24

alt

Basil Kerski wystawia marna operetkę.

Swoich politycznych zaopatrzeniowców powinien poprosić o lepszy tekst.

Nie jest ważne kto przepisywał postulaty, jest ważne kto postulaty napisał.

Tak mówi Zenon Kwoka, delegat WPK Gdańsk - Gdynia z zajezdni w Redłowie, autor pierwszego komunikatu sygnowanego 16 sierpnia 1980 roku przez Międzyzakładowy (Miejski przez moment - red.) Komitet Strajkowy, w którym żądano utworzenia Wolnych Związków Zawodowych: "Po zakończeniu strajku MKS nie rozwiąże się i będzie kontrolował realizację postulatów oraz organizował WZZ".

Ta ważna idea przyczyniła się do powstania ruchu społecznego "Solidarność" i była sednem zmiany ustrojowej, która wykraczała poza roszczenia socjalno-płacowe spełnione przez dyrektora Klemensa Gniecha. Uprzednio objawione stoczniowcom na plakacie Stanisława Czerwińskiego pokazywanym na różnych wydziałach i ostatecznie wyłożonym do publicznego oglądu na ładowarce Fadromy, z której m.in. przemawiał Jerzy Borowczak.

Spisane na maszynie postulaty to dzieło zbiorowe MKS, dyskutowane i redagowane na podstawie setek opinii delegatów strajkujących zakładów - w czym MKS wsparł Bogdan Borusewicz.

W prezydium MKS uczestniczyli: Lech Wałęsa, Andrzej Kołodziej, Wojciech Gruszecki, Andrzej Gwiazda, Stefan Izdebski, Lech Jendruszewski, Jerzy Kmiecik, Zdzisław Kobyliński, Henryka Krzywonos, Stefan Lewandowski, Józef Przybylski, Jerzy Sikorski, Lech Sobieszek, Tadeusz Stanny, Anna Walentynowicz, Florian Wiśniewski.

Nie jest natomiast znane nazwisko maszynistki, która dzieło zbiorowe ułożone w niedziele rano 17 sierpnia przepisała następnie na czysto; nie jest też znane nazwisko stolarza, który potem udostępnił stoczniową sklejkę i farby.

MKS w Gdańsku to komórka macierzysta "Solidarności", właściciela praw autorskich 21 postulatów, które 31 sierpnia stały się umową społeczną.

To z woli ówczesnych liderów "S" tablice, które trzymano w pierwszej siedzibie we Wrzeszczu zdeponowano w Muzeum Morskim. Dzięki zaś przezorności jego kustosz, Lidii Gorskiej, młody konserwator Mirosław Brucki wykonał ich kopie, wystawione na I zjeździe "S", a po 13 grudnia zarekwirowane przez SB. Bo oryginał szef muzealnej "S" Wiesław Urbański, wspólnie z Dariuszem Chełkowskim, wywiózł z muzeum i przechował do lepszych czasów.

W lepszych czasach nie ma dla nich lepszego miejsca niż historyczna sala BHP, miejsce w którym zostały wpisane do polskiej historii. "Solidarność" jest ich rzeczywistym twórcą i faktycznym właścicielem, a nie ich szlachetni kopiści, a tym bardziej polityczni zstępni budujący własną mitologię.

Piotr Duda czeka do 31 sierpnia by nazwać szefa ECS złodziejem.

Nie warto tyle czekać. Postępowanie B. Kerskiego świetnie opisuje art. 284 kodeksu karnego. Kto bowiem przywłaszcza sobie powierzona mu rzecz ruchomą podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

B. Kerski świadomie tkwi w błędzie prawnym, ma bowiem umowę depozytu a nie darowizny czy kupna. Nadto podczas publicznego spotkania klubu dżentelmena w ECS b. dyrektor Muzeum Morskiego Jerzy Litwin przypomniał mu o tym publicznie.

Nie może więc zasłaniać się niesprawnością Bundespost, co już czynił. Wykazuje się za to niesprawnością polityczną, która wobec rozmiaru 31 sierpnia defektuje jego publiczną rolę.

Marek Formela

PS. Gdańsk Dulkiewicz ogłaszając w 40.rocznice Porozumień Sierpniowych "Święto Wolności i Demokracji", czyli mechanizmu wyłaniania władzy, wyznacza 10 milionom członków "Solidarności" rolę pisaną nonparelem.

Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież