Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
wtorek, 02 marca 2021 20:17
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
W pięknym stylu piłkarze Arki Gdynia awansowali do półfinału
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

17 września: dzień zdrady, dzień niepodległości

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
czwartek, 17 września 2020 10:56

alt17 września to data potrójnie symboliczna. 17 września 1980 r. powstał NSZZ „Solidarność” jako jeden, ogólnopolski związek zawodowy. Tego przedstawiciele ruchu związkowego z całego kraju na miejsce spotkania wybrali stoczniowy hotel we Wrzeszczu, czyli "Ster”. Nazwę „Solidarność” zaproponował historyk, dysydent, syndykalista Karol Modzelewski, który w więzieniach PRL za „politykę” przesiedział blisko 9 lat. Koncepcję i statut Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Wybrzeża przygotowali prawnicy: narodowiec Wiesław Chrzanowski, jego główny autor i socjalista Jan Olszewski. Nie przeszła koncepcja tworzenia regionalnych, branżowych związków. Nowy ruch związkowy mógł uzyskać i utrzymać niezależność pod warunkiem jednolitego i solidarnego działania.


Kończył się pierwszy etap syndykalistycznego protestu, w którym to robotnicy zdołali przejąć zakłady pracy i zabezpieczyli swoje warsztaty, aby ratować podupadająca gospodarkę. Rozpoczęła się budowa alternatywnego wobec PRL porządku, chociaż w zapisach uznano Konstytucję PRL.


Do 1980 r. w opozycji działo około tysiąca osób (nie licząc ruchów oazowych i duszpasterstw). W SB służyło 20 tysięcy oficerów, w WSW drugie tyle. Mimo to postulat społecznego wpływu na losy państwa i obywateli zjednał szybko ponad 9 milionów rodaków, którzy zdawali się być po jednej stronie. Okazało się jednak, że podział, który ujawnił się już podczas strajku w 1980 roku, stawał się coraz bardziej wyraźny.


I jeszcze jedno wrześniowe memento. 23 sierpnia 1939 r. pakt nazistowsko-sowiecki utworzył nową polityczną konfigurację wbrew głównym graczom Wielkiej Brytanii i Francji. Skończył się wersalski ład. Brytyjczycy i Francuzi musieli się z tym pogodzić jak w 1938 r. lub „grać” na wojnę. Nowy podział stref doprowadził do zniszczenia Rzeczpospolitej. Ustanowienie wspólnej niemiecko-sowieckiej granicy zbliżyło do siebie państwa będące w przyjaźni od lat 20, przepojone poczuciem krzywdy po Wielkiej Wojnie. W efekcie o świcie 17 września 1939 r. na bohatersko walczącą z nazistowskimi Niemcami, chaotycznie dowodzoną, osamotnioną Polskę runęła Armia Czerwona. Wepchnięci w wojnę zostaliśmy pozostawieni sami sobie. Cztery lata później alianci po raz wtóry nas zdradzili, bez oporu pozwalając, by na Europę, na wschód od Łaby po granice Grecji, spadła żelazna kurtyna.


Podstawą sowieckiej dominacji była niepożądana obecność robotniczo-chłopskiej Armii Czerwonej na terytorium państw satelickich. 17 września 1993 roku w rocznicę agresji na Polskę z 1939 roku, po 54 latach żołnierze Federacji Rosyjskiej opuścili naszą ziemię. W Belwederze ówczesny prezydent RP Lech Wałęsa, przewodniczący MKZ NSZZ „Solidarność” z 1980 roku pożegnał grupę oficerów Północnej Grupy Wojsk. 18 września 1993 o godz. 9:20 wiozący ich pociąg przekroczył granicę w Terespolu. Kończył się jałtański porządek świata.

Artur S. Górski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież