Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Widziane z Sopotu: Najważniejsze - przeczekać

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
piątek, 13 marca 2020 18:41

altOd kiedy zaczęłam się przyglądać sprawom Sopotu zaobserwowałam ważną prawidłowość, której mechanizm w przestrzeni społecznej jest zapewne powszechnie znanym zjawiskiem. Na pewno jest znany prezydentowi Sopotu Jackowi Karnowskiemu i radnym z jego ugrupowania. Polega on na umiejętności przeczekania zarzutów o niegospodarność, oburzenia mieszkańców z powodu źle zagospodarowanego terenu, bezsensownego wycięcia starych drzew. Przeczekując nie należy wykazywać paniki, nie można wpadać w popłoch, bo to mogłoby wzbudzić niepotrzebne zainteresowanie. Przeczekujący mogą mieć blisko stuprocentową pewność, że upływający czas łaskawie spowoduje, że oburzające działania władz z czasem wydadzą się małym niedociągnięciem, a następnie znikną w ogóle z pamięci mieszkańców. Na zasadzie "pokrzyczą, pokrzyczą i przestaną".


Coś, co w pierwszej chwili mogło się wydawać gwoździem do trumny panującego w Sopocie układu biznesowo-politycznego po latach zazwyczaj wydaje się coraz mniej realne. Coraz rzadziej pojawia się w mediach, w naszych dyskusjach czy pamięci, aż wreszcie zostaje całkowicie wyparte przez inne ważne sprawy jak chociażby koronawirus.


Taką sprawą chociażby jest nieudana zabudowa wokół Placu Przyjaciół Sopotu i jego nieudolne zagospodarowanie, z którego żartuje sobie Polska od Bałtyku do Tatr nazywając go betonowym pasem startowym.

alt


Problem zagospodarowania placu i wybudowanego wokół niego Centrum Haffnera wraz z Domem Zdrojowym po dłuższej przerwie wrócił jednak ostatnio do świadomości mieszkańców ze względu na absurdalne próby postawienia na jego betonowej powierzchni drewnianych pomostów za milion złotych, na których w donicach rosłyby drzewa i krzewy.


Jak to określił Piotr Puchalski na portalu Radia Gdańsk: "Tereny, na których stoi Centrum, Hotel Sheraton i Dom Zdrojowy zostały 12 lat temu "wymienione" na tunel pod deptakiem, centrum informacji turystycznej i pijalnię wód solankowych (instytucje te znajdują się w Domu Zdrojowym)."


Trzeba więc obiektywnie przyznać, że za jedne z najdroższych gruntów w Polsce wniesione do Partnerstwa Publiczno-Prywatnego Sopot mógł uzyskać więcej. Zamiast absurdalnego Domu Zdrojowego będącego kopią analogicznego budynku z Ustki mógł domagać się czegoś bardziej architektonicznie interesującego i funkcjonalnego.

alt


Obecnie powszechnie jest określanie Centrum Haffnera mianem architektonicznego koszmarka i sztampy. Jednak jak pisze Piotr Puchalski: "Urzędnicy od lat przypominają, że teren, który został wniesiony aportem był zaniedbany. Dzięki temu, że zniknęły drewniane budki bazaru Neptun, a pojawiło się Centrum Haffnera, miasto lepiej wygląda i funkcjonuje. Sopot jest atrakcyjniejszy, czym przyciąga usługobiorców, inwestorów i turystów."


Wątpliwa jest ta analiza wziąwszy pod uwagę, że poza zamianą naszych najatrakcyjniejszych gruntów na kilka nieciekawych sztampowych budynków bez zgody konserwatora rozebrano zabytkową rotundę Domu Zdrojowego i przede wszystkim zniszczono zieleń na Placu, który został zabetonowany.


Pojawiła się teraz szansa zazielenienia Placu Przyjaciół Sopotu (swoją drogą: czy to deweloper wymyślił tę dziwną nazwę?) drzewami posadzonymi w ziemi i trawą! Mieszkańcy nie chcą drewnianych platform z betonowymi donicami. Niewykluczone, że władze miasta właśnie dlatego zaczęły się wycofywać z pierwotnego planu "zazielenienia" za pomocą betonu. Gdyby nareszcie zazieleniono plac w sposób jakiego sobie życzą mieszkańcy to może przykre wspomnienie zaprzepaszczenia wartych miliony gruntów w centrum miasta znowu odejdzie w niepamięć?

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież