Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż... Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023? » 19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spółką Saur Neptun Gdańsk SA na dostaw... Komunikat dyrektora MIIWŚ dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny... » Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, wydał komunikat w związku z wydaniem... Grzegorz Bierecki: Skala wyzwań jest ogromna » Z Grzegorzem Biereckim, spółdzielcą, przedsiębiorcą, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-... Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp... Sierpniowa rocznica » Główne uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” o... Porozmawiajmy o „Solidarności” na antenie Radia Gdańsk » Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Po...
Reklama
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
niedziela, 09 sierpnia 2020 17:06
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spó ...
Liderzy Zdunek Wybrzeże
niedziela, 09 sierpnia 2020 13:36
Liderzy Zdunek Wybrzeże
eWinner Apator boleśnie zweryfikował formę Zdunek Wybrzeże. Podopi ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Rosvita Stern: Nie mogło mnie tam nie być

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
środa, 18 marca 2020 17:50

Nie mogło mnie tam nie być, w Pucku 10 lutego w setną rocznicę Zaślubin Polski z Morzem.


alt

Sylwetka Sokoła z Sopockiego sztandaru Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” (Sokół zrywający się do lotu ku wolności)


1. Obowiązkiem twoim, jako Sokoła jest podniesienie swej dzielności fizycznej i wyrobienie w sobie: karności, spójni i ofiarności, odpowiedzialności za swe czyny, poczucia obowiązku wobec państwa i wszelkich w ogóle cnót obywatelskich, stanowiących podstawy istotnej miłości ojczyzny.

(Pierwsze z dziesięciu przykazań T.G „Sokół”)


Nie mogło mnie tam nie być. Zorganizowałam wycieczkę autokarem do Pucka z parafią „Gwiazda Morza”. Pojechałam tam w imieniu własnym i Druhów Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” zapraszając znajomych i parafian z innych sopockich kościołów. Mama moja Izabella Rothówna sto lat temu witała Generała Józefa Hallera na dworcu w Gdańsku. Miała wówczas 9 lat i 3 miesiące i była już od roku druhną T.G. „Sokół”. Generała Józefa Hallera witała duża grupa druhów T.G. „Sokół” z całego Pomorza. Również mieszkańcy licznie przybyli na powitanie Generała i wspólnie pojechali do Pucka. Generał Józef Haller także był członkiem Towarzystwa „Sokół, członkami byli również w większości żołnierze „Błękitna Armia”. Do Towarzystwa Gimnastycznego Sokół należeli także: Nasz ukochany Papież Jan Paweł II, jeszcze jako Karol Wotyłła, Ignacy Jan Paderewski, Wojciech Korfanty, Generał Władysław Anders, Generał Edward Rydz-Śmigły, Roman Dmowski, Jan Zamoyski, Władysław Zamoyski, kapitan Józef Dambek, ks. Józef Waląg, ks, Bronisław Komorowski, ks. Walter Hoeft, ks. Władysław Szymański, Jan Kiepura. Ojciec Jana Kiepury był Prezesem T.G. „Sokół” w Sosnowcu. Artur Grottger zaprojektował mundury dla T.G. „Sokół”. Adam Asnyk pisał wiersze o „Sokole”. Pisali o nim także Jan Kasprowicz, Władysław Przerwa-Tetmajer, Henryk Sienkiewicz, Maria Konopnicka, Jan Aleksander Fredro i wielu, wielu innych. Oni wszyscy byli obecni z nami duchem w Pucku w setną rocznicę zaślubin Polski z morzem.


Przynależność do T.G. „Sokół” to był ongiś zaszczyt, honor, duma i nobilitacja. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” służyło wiernie Narodowi, Bogu i Ojczyźnie.


Istnieją liczne zdjęcia dokumentujące uroczystości przywitania Generała Józefa Hallera na dworcu w Gdańsku i uroczystości w Pucku. Jest też film dokumentalny z 1932 roku gdy Generał J. Haller przypływa na podwodnym okręcie wojennym do Gdyni i moja Mama wita osobiście Generała wchodząc po trapie na okręt w stroju wioślarskim T.G. „Sokół”

alt

To moja Mama Izabella (pierwszy szereg po prawej) z koleżanką. Prowadzą cały orszak Druhen z Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” na stadionie „Gedanii” w Gdańsku Wrzeszczu.W 1933 r. Mama Izabella Rothówna weszła do Zarządu okręgu I Dzielnicy Pomorskiej jako Naczelniczka i pełniła tę funkcję do wybuchu II Wojny Światowej. Uprawiała gimnastykę, lekkoatletykę i wioślarstwo. Prowadziła także zespół taneczny. Była pierwszą sędziną sportową lekkoatletyki na Pomorzu. Po wybuchu II Wojny Światowej organizacja „Sokół” była z całą bezwzględnością niszczona. Wielu Druhów zabito tylko z powodu przynależności do T.G. „Sokół”.
Po wojnie ginęli również z rąk agentów UB i NKWD.


P.S. Nie mogę zrozumieć jak można było z taką pogardą sprofanować piękną, doniosłą i znaczącą uroczystość naszej Ojczyzny w setną rocznicę zaślubin Polski z morzem.

Totalna opozycjo opanuj się!!!

Rosvita Stern


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież