72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Rosvita Stern: Nie mogło mnie tam nie być

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
środa, 18 marca 2020 17:50

Nie mogło mnie tam nie być, w Pucku 10 lutego w setną rocznicę Zaślubin Polski z Morzem.


alt

Sylwetka Sokoła z Sopockiego sztandaru Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” (Sokół zrywający się do lotu ku wolności)


1. Obowiązkiem twoim, jako Sokoła jest podniesienie swej dzielności fizycznej i wyrobienie w sobie: karności, spójni i ofiarności, odpowiedzialności za swe czyny, poczucia obowiązku wobec państwa i wszelkich w ogóle cnót obywatelskich, stanowiących podstawy istotnej miłości ojczyzny.

(Pierwsze z dziesięciu przykazań T.G „Sokół”)


Nie mogło mnie tam nie być. Zorganizowałam wycieczkę autokarem do Pucka z parafią „Gwiazda Morza”. Pojechałam tam w imieniu własnym i Druhów Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” zapraszając znajomych i parafian z innych sopockich kościołów. Mama moja Izabella Rothówna sto lat temu witała Generała Józefa Hallera na dworcu w Gdańsku. Miała wówczas 9 lat i 3 miesiące i była już od roku druhną T.G. „Sokół”. Generała Józefa Hallera witała duża grupa druhów T.G. „Sokół” z całego Pomorza. Również mieszkańcy licznie przybyli na powitanie Generała i wspólnie pojechali do Pucka. Generał Józef Haller także był członkiem Towarzystwa „Sokół, członkami byli również w większości żołnierze „Błękitna Armia”. Do Towarzystwa Gimnastycznego Sokół należeli także: Nasz ukochany Papież Jan Paweł II, jeszcze jako Karol Wotyłła, Ignacy Jan Paderewski, Wojciech Korfanty, Generał Władysław Anders, Generał Edward Rydz-Śmigły, Roman Dmowski, Jan Zamoyski, Władysław Zamoyski, kapitan Józef Dambek, ks. Józef Waląg, ks, Bronisław Komorowski, ks. Walter Hoeft, ks. Władysław Szymański, Jan Kiepura. Ojciec Jana Kiepury był Prezesem T.G. „Sokół” w Sosnowcu. Artur Grottger zaprojektował mundury dla T.G. „Sokół”. Adam Asnyk pisał wiersze o „Sokole”. Pisali o nim także Jan Kasprowicz, Władysław Przerwa-Tetmajer, Henryk Sienkiewicz, Maria Konopnicka, Jan Aleksander Fredro i wielu, wielu innych. Oni wszyscy byli obecni z nami duchem w Pucku w setną rocznicę zaślubin Polski z morzem.


Przynależność do T.G. „Sokół” to był ongiś zaszczyt, honor, duma i nobilitacja. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” służyło wiernie Narodowi, Bogu i Ojczyźnie.


Istnieją liczne zdjęcia dokumentujące uroczystości przywitania Generała Józefa Hallera na dworcu w Gdańsku i uroczystości w Pucku. Jest też film dokumentalny z 1932 roku gdy Generał J. Haller przypływa na podwodnym okręcie wojennym do Gdyni i moja Mama wita osobiście Generała wchodząc po trapie na okręt w stroju wioślarskim T.G. „Sokół”

alt

To moja Mama Izabella (pierwszy szereg po prawej) z koleżanką. Prowadzą cały orszak Druhen z Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” na stadionie „Gedanii” w Gdańsku Wrzeszczu.W 1933 r. Mama Izabella Rothówna weszła do Zarządu okręgu I Dzielnicy Pomorskiej jako Naczelniczka i pełniła tę funkcję do wybuchu II Wojny Światowej. Uprawiała gimnastykę, lekkoatletykę i wioślarstwo. Prowadziła także zespół taneczny. Była pierwszą sędziną sportową lekkoatletyki na Pomorzu. Po wybuchu II Wojny Światowej organizacja „Sokół” była z całą bezwzględnością niszczona. Wielu Druhów zabito tylko z powodu przynależności do T.G. „Sokół”.
Po wojnie ginęli również z rąk agentów UB i NKWD.


P.S. Nie mogę zrozumieć jak można było z taką pogardą sprofanować piękną, doniosłą i znaczącą uroczystość naszej Ojczyzny w setną rocznicę zaślubin Polski z morzem.

Totalna opozycjo opanuj się!!!

Rosvita Stern


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież