Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rosvita Stern: Nie mogło mnie tam nie być

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
środa, 18 marca 2020 17:50

Nie mogło mnie tam nie być, w Pucku 10 lutego w setną rocznicę Zaślubin Polski z Morzem.


alt

Sylwetka Sokoła z Sopockiego sztandaru Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” (Sokół zrywający się do lotu ku wolności)


1. Obowiązkiem twoim, jako Sokoła jest podniesienie swej dzielności fizycznej i wyrobienie w sobie: karności, spójni i ofiarności, odpowiedzialności za swe czyny, poczucia obowiązku wobec państwa i wszelkich w ogóle cnót obywatelskich, stanowiących podstawy istotnej miłości ojczyzny.

(Pierwsze z dziesięciu przykazań T.G „Sokół”)


Nie mogło mnie tam nie być. Zorganizowałam wycieczkę autokarem do Pucka z parafią „Gwiazda Morza”. Pojechałam tam w imieniu własnym i Druhów Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” zapraszając znajomych i parafian z innych sopockich kościołów. Mama moja Izabella Rothówna sto lat temu witała Generała Józefa Hallera na dworcu w Gdańsku. Miała wówczas 9 lat i 3 miesiące i była już od roku druhną T.G. „Sokół”. Generała Józefa Hallera witała duża grupa druhów T.G. „Sokół” z całego Pomorza. Również mieszkańcy licznie przybyli na powitanie Generała i wspólnie pojechali do Pucka. Generał Józef Haller także był członkiem Towarzystwa „Sokół, członkami byli również w większości żołnierze „Błękitna Armia”. Do Towarzystwa Gimnastycznego Sokół należeli także: Nasz ukochany Papież Jan Paweł II, jeszcze jako Karol Wotyłła, Ignacy Jan Paderewski, Wojciech Korfanty, Generał Władysław Anders, Generał Edward Rydz-Śmigły, Roman Dmowski, Jan Zamoyski, Władysław Zamoyski, kapitan Józef Dambek, ks. Józef Waląg, ks, Bronisław Komorowski, ks. Walter Hoeft, ks. Władysław Szymański, Jan Kiepura. Ojciec Jana Kiepury był Prezesem T.G. „Sokół” w Sosnowcu. Artur Grottger zaprojektował mundury dla T.G. „Sokół”. Adam Asnyk pisał wiersze o „Sokole”. Pisali o nim także Jan Kasprowicz, Władysław Przerwa-Tetmajer, Henryk Sienkiewicz, Maria Konopnicka, Jan Aleksander Fredro i wielu, wielu innych. Oni wszyscy byli obecni z nami duchem w Pucku w setną rocznicę zaślubin Polski z morzem.


Przynależność do T.G. „Sokół” to był ongiś zaszczyt, honor, duma i nobilitacja. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” służyło wiernie Narodowi, Bogu i Ojczyźnie.


Istnieją liczne zdjęcia dokumentujące uroczystości przywitania Generała Józefa Hallera na dworcu w Gdańsku i uroczystości w Pucku. Jest też film dokumentalny z 1932 roku gdy Generał J. Haller przypływa na podwodnym okręcie wojennym do Gdyni i moja Mama wita osobiście Generała wchodząc po trapie na okręt w stroju wioślarskim T.G. „Sokół”

alt

To moja Mama Izabella (pierwszy szereg po prawej) z koleżanką. Prowadzą cały orszak Druhen z Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” na stadionie „Gedanii” w Gdańsku Wrzeszczu.W 1933 r. Mama Izabella Rothówna weszła do Zarządu okręgu I Dzielnicy Pomorskiej jako Naczelniczka i pełniła tę funkcję do wybuchu II Wojny Światowej. Uprawiała gimnastykę, lekkoatletykę i wioślarstwo. Prowadziła także zespół taneczny. Była pierwszą sędziną sportową lekkoatletyki na Pomorzu. Po wybuchu II Wojny Światowej organizacja „Sokół” była z całą bezwzględnością niszczona. Wielu Druhów zabito tylko z powodu przynależności do T.G. „Sokół”.
Po wojnie ginęli również z rąk agentów UB i NKWD.


P.S. Nie mogę zrozumieć jak można było z taką pogardą sprofanować piękną, doniosłą i znaczącą uroczystość naszej Ojczyzny w setną rocznicę zaślubin Polski z morzem.

Totalna opozycjo opanuj się!!!

Rosvita Stern


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież