Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż... Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023? » 19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spółką Saur Neptun Gdańsk SA na dostaw... Komunikat dyrektora MIIWŚ dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny... » Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, wydał komunikat w związku z wydaniem... Grzegorz Bierecki: Skala wyzwań jest ogromna » Z Grzegorzem Biereckim, spółdzielcą, przedsiębiorcą, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-... Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp... Sierpniowa rocznica » Główne uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” o... Porozmawiajmy o „Solidarności” na antenie Radia Gdańsk » Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Po...
Reklama
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
niedziela, 09 sierpnia 2020 17:06
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spó ...
Liderzy Zdunek Wybrzeże
niedziela, 09 sierpnia 2020 13:36
Liderzy Zdunek Wybrzeże
eWinner Apator boleśnie zweryfikował formę Zdunek Wybrzeże. Podopi ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Widziane z Sopotu: Skąd się bierze przemoc?

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
piątek, 31 lipca 2020 15:41

altPlanowałam napisać o zbliżających się obchodach sierpnia kiedy mój wzrok padł na artykuł z lokalnej Gazety Wyborczej: „51-letni mężczyzna w poniedziałek wieczorem w jednym z mieszkań w Nowym Stawie pod Malborkiem śmiertelnie ugodził nożem dwie kobiety - swoją siostrę i konkubinę.”


Nie tak dawno temu przeżyliśmy wstrząs kiedy okazało się, że sopocianin zabił swoją żonę na oczach syna, a sam próbował popełnić samobójstwo. Kilka dni temu w jednym z sopockich hoteli policja interweniowała gdyż mąż katował żonę. Rocznie podczas tego typu awantur, kłótni pomiędzy małżonkami czy konkubentami ginie w Polsce od 400 do 500 kobiet. Trudno jest dokładnie ustalić te dane. Kwalifikacja prawna takich przypadków to najczęściej „pobicie ze skutkiem śmiertelnym”. Powinniśmy jednak również brać pod uwagę, jak twierdzi Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet, „samobójstwa kobiet umęczonych, które nie widzą już wyjścia z sytuacji, czy śmierć w wyniku zaostrzenia różnych objawów chorobowych w związku z permanentnym stresem, w jakim żyje kobieta doświadczająca dzień w dzień przemocy.”


Takie dramaty odbywają się codziennie. I nie tylko w rodzinach alkoholików czy narkomanów. W przytłaczającej ilości przypadków osobami narażonymi na przemoc są kobiety. Ale również dzieci. Także te które są świadkami upokarzania i bicia matki.


Wiele osób zastanawia się dlaczego to kobiety częściej są bite i maltretowane przez swoich mężów. Niewątpliwie wpływa na to sposób w jaki wychowuje się dziewczynki. Kobieta wychowywana do posłuszeństwa, podporządkowania może łatwiej stać się ofiarą przemocy. Partner, który jest wściekły o to, że "kobieta nie słucha jego poleceń, nie wie jak powinna zachować się NORMALNA kobieta", jest "złą matką" zachowuje się niezgodnie z tym co powszechnie uważa za "normę' zasługuje na karę, wolno stosować wobec niej przemoc  psychiczną i fizyczną „bo sama jest sobie winna”. Kobieta jest często postrzegana jako sama sobie winna bo nie docenia, że jest w związku z kimś wyjątkowym. "Przemocowi partnerzy „podpinają się” pod nasze zdrowe emocje, pragnienia i reakcje, takie jak lojalność, przywiązanie, nadzieja, wiara w dobro, potrzeba bliskości i bycia kochaną/kochanym.” (Mechanizm przemocy i zachowań przemocowców, Feminoteka).

alt


Czy się do tego przyznajemy czy nie, często posługujemy się stereotypami w odniesieniu do ról kobiet i mężczyzn w społeczeństwie. Ostatecznie jeszcze niedawno kobiety nie miały praw wyborczych ani możliwości studiowania i nadal istnieje przekonanie, że kobiety nie powinny „pchać się” do polityki tylko raczej zająć się sprawami domu, dzieci i sprzątaniem. W krajach Islamskich, jak wszyscy wiemy, sytuacja kobiet jest wybitnie zła. Zdarzają się też kraje gdzie kobiecie nie wolno nawet prowadzić samochodu. Więc nie ma się co dziwić, że także w Polsce istnieją powszechnie uznane wyobrażenia co do tego jak powinna zachowywać się kobieta i co powinna robić.


Sprawa kulturowego uwarunkowania ról społecznych kobiet i mężczyzn jest badana od dawna. Antropolog Bronisław Malinowski już w pierwszej połowie XX wieku stworzył podstawy antropologii kulturowej badającej te role społeczne i tradycje wśród członków danej społeczności, których nie determinuje biologia lecz obyczaj i kultura. Bez wątpienia nie wszystkie kobiety pragną pełnić tradycyjną rolę w społeczeństwie. Jednak niektórzy chcieliby „przywołać kobiety do porządku”, doprowadzić do sytuacji, w której kobieta będzie w jakiś sposób podporządkowana, znajdzie się w podrzędnej sytuacji np. będzie mniej zarabiać, będzie obciążona większą ilością prac domowych co nie pozwoli jej rozwijać się tak jakby chciała. I zarzewie konfliktu gotowe. To tak na marginesie aktualnej dyskusji o Konwencji Stambulskiej czyli Antyprzemocowej. Czy stereotypy i wyobrażenia o tradycyjnej roli kobiet mają znaczenie dla problemu przemocy domowej czy nie? Jak uważacie?

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież