Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Widziane z Sopotu: Skąd się bierze przemoc?

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
piątek, 31 lipca 2020 15:41

altPlanowałam napisać o zbliżających się obchodach sierpnia kiedy mój wzrok padł na artykuł z lokalnej Gazety Wyborczej: „51-letni mężczyzna w poniedziałek wieczorem w jednym z mieszkań w Nowym Stawie pod Malborkiem śmiertelnie ugodził nożem dwie kobiety - swoją siostrę i konkubinę.”


Nie tak dawno temu przeżyliśmy wstrząs kiedy okazało się, że sopocianin zabił swoją żonę na oczach syna, a sam próbował popełnić samobójstwo. Kilka dni temu w jednym z sopockich hoteli policja interweniowała gdyż mąż katował żonę. Rocznie podczas tego typu awantur, kłótni pomiędzy małżonkami czy konkubentami ginie w Polsce od 400 do 500 kobiet. Trudno jest dokładnie ustalić te dane. Kwalifikacja prawna takich przypadków to najczęściej „pobicie ze skutkiem śmiertelnym”. Powinniśmy jednak również brać pod uwagę, jak twierdzi Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet, „samobójstwa kobiet umęczonych, które nie widzą już wyjścia z sytuacji, czy śmierć w wyniku zaostrzenia różnych objawów chorobowych w związku z permanentnym stresem, w jakim żyje kobieta doświadczająca dzień w dzień przemocy.”


Takie dramaty odbywają się codziennie. I nie tylko w rodzinach alkoholików czy narkomanów. W przytłaczającej ilości przypadków osobami narażonymi na przemoc są kobiety. Ale również dzieci. Także te które są świadkami upokarzania i bicia matki.


Wiele osób zastanawia się dlaczego to kobiety częściej są bite i maltretowane przez swoich mężów. Niewątpliwie wpływa na to sposób w jaki wychowuje się dziewczynki. Kobieta wychowywana do posłuszeństwa, podporządkowania może łatwiej stać się ofiarą przemocy. Partner, który jest wściekły o to, że "kobieta nie słucha jego poleceń, nie wie jak powinna zachować się NORMALNA kobieta", jest "złą matką" zachowuje się niezgodnie z tym co powszechnie uważa za "normę' zasługuje na karę, wolno stosować wobec niej przemoc  psychiczną i fizyczną „bo sama jest sobie winna”. Kobieta jest często postrzegana jako sama sobie winna bo nie docenia, że jest w związku z kimś wyjątkowym. "Przemocowi partnerzy „podpinają się” pod nasze zdrowe emocje, pragnienia i reakcje, takie jak lojalność, przywiązanie, nadzieja, wiara w dobro, potrzeba bliskości i bycia kochaną/kochanym.” (Mechanizm przemocy i zachowań przemocowców, Feminoteka).

alt


Czy się do tego przyznajemy czy nie, często posługujemy się stereotypami w odniesieniu do ról kobiet i mężczyzn w społeczeństwie. Ostatecznie jeszcze niedawno kobiety nie miały praw wyborczych ani możliwości studiowania i nadal istnieje przekonanie, że kobiety nie powinny „pchać się” do polityki tylko raczej zająć się sprawami domu, dzieci i sprzątaniem. W krajach Islamskich, jak wszyscy wiemy, sytuacja kobiet jest wybitnie zła. Zdarzają się też kraje gdzie kobiecie nie wolno nawet prowadzić samochodu. Więc nie ma się co dziwić, że także w Polsce istnieją powszechnie uznane wyobrażenia co do tego jak powinna zachowywać się kobieta i co powinna robić.


Sprawa kulturowego uwarunkowania ról społecznych kobiet i mężczyzn jest badana od dawna. Antropolog Bronisław Malinowski już w pierwszej połowie XX wieku stworzył podstawy antropologii kulturowej badającej te role społeczne i tradycje wśród członków danej społeczności, których nie determinuje biologia lecz obyczaj i kultura. Bez wątpienia nie wszystkie kobiety pragną pełnić tradycyjną rolę w społeczeństwie. Jednak niektórzy chcieliby „przywołać kobiety do porządku”, doprowadzić do sytuacji, w której kobieta będzie w jakiś sposób podporządkowana, znajdzie się w podrzędnej sytuacji np. będzie mniej zarabiać, będzie obciążona większą ilością prac domowych co nie pozwoli jej rozwijać się tak jakby chciała. I zarzewie konfliktu gotowe. To tak na marginesie aktualnej dyskusji o Konwencji Stambulskiej czyli Antyprzemocowej. Czy stereotypy i wyobrażenia o tradycyjnej roli kobiet mają znaczenie dla problemu przemocy domowej czy nie? Jak uważacie?

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież