Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż... Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023? » 19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spółką Saur Neptun Gdańsk SA na dostaw... Komunikat dyrektora MIIWŚ dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny... » Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, wydał komunikat w związku z wydaniem... Grzegorz Bierecki: Skala wyzwań jest ogromna » Z Grzegorzem Biereckim, spółdzielcą, przedsiębiorcą, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-... Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp... Sierpniowa rocznica » Główne uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” o... Porozmawiajmy o „Solidarności” na antenie Radia Gdańsk » Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Po...
Reklama
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
niedziela, 09 sierpnia 2020 17:06
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spó ...
Liderzy Zdunek Wybrzeże
niedziela, 09 sierpnia 2020 13:36
Liderzy Zdunek Wybrzeże
eWinner Apator boleśnie zweryfikował formę Zdunek Wybrzeże. Podopi ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Rosvita Stern: Zlot grunwaldzki w 1910 roku w Krakowie

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 29 lipca 2020 15:54

alt15 lipca 1910 roku o godz. 12:00 został uroczyście odsłonięty Pomnik Króla Władysława Jagiełły w Krakowie. Dokładnie w 500-lecie zwycięstwa odsłonięto Pomnik Grunwaldzki przedstawiający Jagiełłę na koniu z napisem "Praojcom na chwałę - braciom na otuchę", który tak jak przed laty, można dzisiaj podziwiać na placu Matejki w Krakowie. ", Fundatorem pomnika był Ś.P. Ignacy Jan Paderewski – wybitny mąż stanu, wielki patriota, kompozytor, pianista. Podczas tych uroczystości 15 lipca 1910 r. 7-tysięczny chór po raz pierwszy odśpiewał "Rotę". Podczas uroczystości po raz pierwszy zainaugurowano pieśń: „Zlot Grunwaldzki”. Słowa Marii Konopnickiej, do muzyki Feliksa Nowowiejskiego. Nie wszyscy wiedzą, że pierwotny tytuł słynnej pieśni: „Rota” nosił tytuł: „Zlot Grunwaldzki”. Dopiero po tej uroczystości przemianowano go na „Rota” (Nie rzucim ziemi skąd nasz ród, nie damy pogrześć mowy, Polski my Naród, Polski Lud, królewski Szczep Piastowy).


Dlaczego „Zlot Grunwaldzki”? Dlatego, że organizowało go Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, a ptak Sokół leci, a nie „zjeżdża”. Jedynie pod zaborem austriackim pozwolono na zorganizowanie tej uroczystości. Do Krakowa zleciało się ponad osiem tysięcy druhów T. Na potrzeby uroczystości "Sokół" zorganizował m.in. opiekę lekarską, a nawet specjalne przewozy kolejowe, które miały ułatwić podróż uczestnikom. Na krakowskich Błoniach zbudowano boisko i trybuny, właśnie tam miała odbyć się główna część obchodów, m.in. mecze piłki nożnej i inne zawody sportowe. Dla wszystkich "Sokołów" i pozostałych uczestników biorących udział w V Zlocie Sokolstwa Polskiego połączonym z obchodami grunwaldzkimi było jasne, że celem tych zawodów i pokazów nie były wyczyny sportowe, lecz demonstracja narodowej niezależności. Tak samo odbierała to licznie zgromadzona publiczność, na której największe wrażenie wywarły zwarte szyki umundurowanych "Sokołów" i oddziały konne udekorowane w narodowe symbole. Zlot Grunwaldzki był największą manifestacją narodową w okresie zaborów, która zgromadziła Polaków ze wszystkich stron świata, m.in. z zaboru pruskiego przybyli Jan Zabłocki i Tadeusz Powidzki, a także grupę Polaków ze Śląska oraz Ameryki, Francji, Belgii, a nawet Gruzji. Szacuje się, że w uroczystościach mogło wziąć udział do 150 tys. Osób. Szkoda, że nie został pokazany w tym roku przez TVP Historia lub inny program film p.t. „Zlot Grunwaldzki 1910”.

alt

Zdjęcie pomnika Króla Władysława Jagiełły w Krakowie


Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” powstało we Lwowie w 1867 r. w trzy lata po klęsce powstania styczniowego. Jako orędownik polskości i niepodległości było symbolem walki o ojczyznę i dlatego cieszyło się ogromną sympatią Polaków. Do Towarzystwa należały często całe rodziny – od dziadków po wnuki.


Wybitnymi druhami byli m.in. Św. Jan Paweł II jeszcze jako Karol Wojtyłła, Ignacy Jan Paderewski, Wojciech Korfanty, Roman Dmowski, Artur Grottger - projektant mundurów dla „Sokołów”, Adam Hrabia Zamoyski, Jan Aleksander Fredro, Generał Władysław Anders, Generał Józef Haller (prawie w całości także „Błękitna Armia”), Marszałek Edward Rydz-Śmigły, Generał Mariusz Zaruski, Henryk Sienkiewicz, Maria Konopnicka, Adam Asnyk, Jan Kasprowicz i wielu jeszcze innych wspaniałych.


„Sokół” stał się symbolem utraconej niepodległości, a jego zrywająca się do lotu sylwetka symbolizowała zerwanie kajdan niewoli. W okresie zaborów znak ten pełnił również funkcję zakamuflowanego przed władzami symbolu narodowego. Utożsamiano go bowiem z Orłem Białym.


P.S. W tym roku ze względu na pandemię nie odbyły się uroczystości na Polu Grunwaldzkim. Zawsze je oglądałam i byłam pełna podziwu dla grup rekonstrukcyjnych inscenizujących Bitwę pod Grunwaldem.

Rosvita Stern

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież