Wręczono nagrody w pierwszej edycji konkursu "Pro bono Poloniae" » W sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej podczas uroczystej gali wręc... „8 tygodni do zdrowia” » „8 tygodni do zdrowia” to tytuł programu profilaktyczno-treningowego przygotowanego przez Akademię N... Prof. Gwizdała złożył mandat Rektora Uniwersytetu Gdańskiego » Dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG z dniem 28 września 2020 r. na ręce Przewodniczącego Rady Uni... „Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
niedziela, 27 września 2020 19:18
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
Do 34 minuty Stoczniowiec prowadził z KH Energą Toruń. Po
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krystynie Górskiej
czwartek, 24 września 2020 09:50
Wspomnienie o Krystynie Górskiej
Kiedy w 2012 roku przygotowywałem się do spotkania z Krystyną

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

W mętnej wodzie... łatwiej turystów łowić

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 03 czerwca 2019 15:06

altNieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem w przypadku popełnienia wykroczenia, ale może łatwiej ja zrozumieć u przeciętnego mieszkańca, który gubi się w gąszczu przepisów, niż u decydentów w Urzędzie Miasta.


Osoby wynajmujące lokale turystom w Sopocie nie wiedzą prawdopodobnie, że mogą podlegać karze ograniczenia wolności albo grzywny jeżeli świadczą usługi hotelarskie w obiekcie niezgłoszonym do ewidencji w gminie. (Artykuł 60, paragraf 3 punkt 4 Kodeksu Wykroczeń). Jasno trzeba postawić sprawę, że usługi hotelarskie mogą być również świadczone w pokojach gościnnych, apartamentach, willach, hostelach, a ewidencja tych obiektów prowadzona jest w Biurze Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Sopotu. O czym jak się ostatnio okazało podczas spotkania w UM nie wiedzą nawet niektórzy radni.


Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Sopotu jest zobowiązany do "prowadzenia ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie oraz przeprowadzanie kontroli obiektów świadczących usługi hotelarskie w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o usługach turystycznych."


Osoba zgłaszająca do ewidencji obiekt musi spełnić wymogi budowlane, sanitarne i przeciwpożarowe do prowadzenia usług hotelarskich.


Brak jasnego i przejrzystego sposobu informowania mieszkańców i osób spoza Sopotu o tym, w jaki sposób mogą legalnie wynajmować lokale, "dziurawa" ewidencja w Wydziale Promocji, która nie tylko nie utrudnia uregulowanie kwestii najmu, ale również utrudnia ściąganie opłaty uzdrowiskowej bardzo ważnej dla rozwoju miasta niepokoją. Ostatecznie nie wiadomo na czyją rzecz Urząd Miasta działa i czyje prawa chroni? Mieszkańców, w których interesie leży aby opłata uzdrowiskowa, wpływała do kasy miasta, a wynajmowane budynki spełniały wymogi przeciwpożarowe, czy sieciówek z Warszawy czy innych miast, które płacą podatki poza Sopotem?


Niepokoi fakt, że Urząd Miasta na swojej stronie internetowej zachęca mieszkańców, którzy decydują się wynająć swoje mieszkania, do podpisania umowy z jedną z działających na terenie Sopotu firm pośredniczących w najmie.


Na wniosek mieszkańców Komisja Rewizyjna prawdopodobnie wkrótce przeprowadzi kontrolę prawidłowości prowadzonej przez Prezydenta Ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie nie będących obiektami hotelarskimi. Wątpliwości co do możliwych nieprawidłowości wywołane były faktem, że u jednej z firm, która została skontrolowana przez Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej w ostatnich dniach stwierdzono brak wpisu do ewidencji, co wyczerpuje znamiona wykroczenia z artykułu 60, paragraf 4, punkt 3, Kodeksu Wykroczeń.


Zastanawiające jest dlaczego Prezydent Sopotu nie prowadzi ewidencji na tyle rzetelnie aby takie przypadki nie miały miejsca? Od wielu lat Sopot traci opłaty uzdrowiskowe, a mieszkańcy są narażeni na niebezpieczeństwo, gdyż wynajmowane lokale nie posiadają elementarnych zabezpieczeń przeciwpożarowych.


A mieszkańcy słyszą tylko tłumaczenia, że nie da się nic zrobić bo nie ma właściwej ustawy czy innych regulacji dotyczących najmu krótkoterminowego. Tymczasem przepisy istnieją tylko trzeba chcieć z nich korzystać. Czy lata strat dla sopockiego budżetu zostaną mieszkańcom wynagrodzone? Przecież to brak dbałości o interes miasta i dobro mieszkańców.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież