Projekt uchwały radnych PiS w sprawie 80. rocznicy wybuchu II Światowe... » W czwartek radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli do Biura Rady Miasta Gdańska projekt uchwały w spra... O złowrogim pakcie Ribbentrop – Mołotow w Muzeum II Wojny Światowej » 23 i 24 sierpnia 2019 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się konferencja naukowa przy... Gdańscy radni PiS nie zgadzają się na fałszowanie historii przez Rosję » - Nie ma naszej zgody na fałszowanie historii - powiedział Kacper Płażyński, przewodniczący klubu ra... Instytut Solidarności: co dalej z ECS? » 31 sierpnia br. zostanie w Gdańsku podpisana umowa o powołaniu Instytutu Dziedzictwa Solidarności. D... Gdańska demokracja w Fundacji Gdańskiej » Skarbnik Gdańska, Teresa Blacharska, nie podaje w swoim oświadczeniu majątkowym, że jest członkiem r... Prawie 13 mln złotych więcej na leczenie na Pomorzu » Dodatkowe prawie 13 mln zł na leczenie pacjentów przeznaczy Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ na przeł... Pomorska drużyna PiS » Podczas briefingu prasowego przy hali Olivia Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kandydatów do Sejmu... Posłowie i radni na listach PiS » Zjednoczona Prawica idąca do wyborów parlamentarnych pod szyldem PiS zaprezentowała w piątek 16 sier... Kobiety liderkami Lewicy na Pomorzu » Beata Maciejewska z Wiosny w Gdańsku i Joanna Senyszyn z SLD w Gdyni mają otwierać listy Lewicy (SLD... Gedania - bastion polskości w Wolnym Mieście Gdańsku » Historia Gedanii, najstarszego polskiego klubu w Gdańsku, jego działalności sportowej i patriotyczne...
Reklama
Pomorska drużyna PiS
poniedziałek, 19 sierpnia 2019 16:28
Pomorska drużyna PiS
Podczas briefingu prasowego przy hali Olivia Prawo i Sprawiedliwość ...
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
sobota, 10 sierpnia 2019 12:10
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
Będzie tor Formuły 1, na plaży strefa Rajdu Dakar, a nad Bałtykiem ...
Lechia poległa w Bełchatowie
niedziela, 18 sierpnia 2019 18:40
Lechia poległa w Bełchatowie
Piłkarze Lechii po raz pierwszy w tym sezonie nie zdobyli nawet punkt ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
sobota, 17 sierpnia 2019 11:36
Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
Odszedł na zawsze z naszego grona Krzysztof Kamiński…Był jedną z ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

W mętnej wodzie... łatwiej turystów łowić

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 03 czerwca 2019 15:06

altNieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem w przypadku popełnienia wykroczenia, ale może łatwiej ja zrozumieć u przeciętnego mieszkańca, który gubi się w gąszczu przepisów, niż u decydentów w Urzędzie Miasta.


Osoby wynajmujące lokale turystom w Sopocie nie wiedzą prawdopodobnie, że mogą podlegać karze ograniczenia wolności albo grzywny jeżeli świadczą usługi hotelarskie w obiekcie niezgłoszonym do ewidencji w gminie. (Artykuł 60, paragraf 3 punkt 4 Kodeksu Wykroczeń). Jasno trzeba postawić sprawę, że usługi hotelarskie mogą być również świadczone w pokojach gościnnych, apartamentach, willach, hostelach, a ewidencja tych obiektów prowadzona jest w Biurze Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Sopotu. O czym jak się ostatnio okazało podczas spotkania w UM nie wiedzą nawet niektórzy radni.


Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Sopotu jest zobowiązany do "prowadzenia ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie oraz przeprowadzanie kontroli obiektów świadczących usługi hotelarskie w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o usługach turystycznych."


Osoba zgłaszająca do ewidencji obiekt musi spełnić wymogi budowlane, sanitarne i przeciwpożarowe do prowadzenia usług hotelarskich.


Brak jasnego i przejrzystego sposobu informowania mieszkańców i osób spoza Sopotu o tym, w jaki sposób mogą legalnie wynajmować lokale, "dziurawa" ewidencja w Wydziale Promocji, która nie tylko nie utrudnia uregulowanie kwestii najmu, ale również utrudnia ściąganie opłaty uzdrowiskowej bardzo ważnej dla rozwoju miasta niepokoją. Ostatecznie nie wiadomo na czyją rzecz Urząd Miasta działa i czyje prawa chroni? Mieszkańców, w których interesie leży aby opłata uzdrowiskowa, wpływała do kasy miasta, a wynajmowane budynki spełniały wymogi przeciwpożarowe, czy sieciówek z Warszawy czy innych miast, które płacą podatki poza Sopotem?


Niepokoi fakt, że Urząd Miasta na swojej stronie internetowej zachęca mieszkańców, którzy decydują się wynająć swoje mieszkania, do podpisania umowy z jedną z działających na terenie Sopotu firm pośredniczących w najmie.


Na wniosek mieszkańców Komisja Rewizyjna prawdopodobnie wkrótce przeprowadzi kontrolę prawidłowości prowadzonej przez Prezydenta Ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie nie będących obiektami hotelarskimi. Wątpliwości co do możliwych nieprawidłowości wywołane były faktem, że u jednej z firm, która została skontrolowana przez Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej w ostatnich dniach stwierdzono brak wpisu do ewidencji, co wyczerpuje znamiona wykroczenia z artykułu 60, paragraf 4, punkt 3, Kodeksu Wykroczeń.


Zastanawiające jest dlaczego Prezydent Sopotu nie prowadzi ewidencji na tyle rzetelnie aby takie przypadki nie miały miejsca? Od wielu lat Sopot traci opłaty uzdrowiskowe, a mieszkańcy są narażeni na niebezpieczeństwo, gdyż wynajmowane lokale nie posiadają elementarnych zabezpieczeń przeciwpożarowych.


A mieszkańcy słyszą tylko tłumaczenia, że nie da się nic zrobić bo nie ma właściwej ustawy czy innych regulacji dotyczących najmu krótkoterminowego. Tymczasem przepisy istnieją tylko trzeba chcieć z nich korzystać. Czy lata strat dla sopockiego budżetu zostaną mieszkańcom wynagrodzone? Przecież to brak dbałości o interes miasta i dobro mieszkańców.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież