Kurs samoobrony dla kobiet » Stacja Orunia zaprasza na wakacyjną odsłonę kursu samoobrony dla kobiet Combat Self Defense.Na zajęc... Gimnastyka dla seniorów » Przez cały lipiec w Stacji Orunia będzie odbywać się Gimnastyka Dla Seniorów. Zapraszamy osoby powyż... Tadeusz Cymański: Lat zaniedbań nie można zasypać przez kadencję » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem Solidarnej Polski (klub parlamentarny PiS), b. europosłem (2009-14) ro... Liberalizm pogrzebowy » W roku 2010, przy konstruowaniu budżetu na rok następny, za rządów premiera Donalda Tuska, gdy nad f... Były szef kancelarii premiera Tuska skazany za tragiczny lot do Smoleń... » Były szef KPRM z lat 2007-2013 minister Tomasz Arabski został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wol... Wernisaż wystawy "Nie-Wypał" » Wernisaż wystawy "Nie-Wypał" podsumował zajęcia pracowni ceramicznej, plastycznej oraz rysunku i mal... Andrzej Seweryn: Jestem aktorem teatralnym » W ramach cyklu „Ergo Hestia po godzinach” gdański pisarz, dziennikarz, scenarzysta Wojciech Fułek po... Sąd otwiera plac Solidarności » Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał odwołanie złożone przez Europejskie Centrum Solidarności i uchylił decy... Pierwszy wernisaż młodych twórców w Stacji Orunia » Wernisaż prac podsumował rok zajęć twórczych dla rodziców z małymi dziećmi prowadzonych w Stacji Oru... Andrzej Seweryn gościem „ERGO Hestia po godzinach" » 11.06 (wtorek) o g. 16.00 w siedzibie głównej ERGO Hestii w Sopocie odbędzie się wyjątkowe spotkanie...
Reklama
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
poniedziałek, 03 czerwca 2019 14:59
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
Mieczysław Struk, "towarzysz naczelnik Jastarni" w 1988 roku odzyska ...
Arged Malesa - Zdunek Wybrzeże 49:41 87:93
sobota, 15 czerwca 2019 08:58
Arged Malesa - Zdunek Wybrzeże 49:41 87:93
W sobotę o godz. 16.30 w Ostrowie Wielkopolskim rozpocznie się mecz ...
Prezes Lechii zrezygnował! Wojna w rodzinie?
środa, 12 czerwca 2019 20:11
Prezes Lechii zrezygnował! Wojna w rodzinie?
7 czerwca 2019 roku Rada Nadzorcza otrzymała rezygnację Pana Adama M ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Oniryczna sztuka Joanny Śmielowskiej
wtorek, 04 czerwca 2019 14:33
Oniryczna sztuka Joanny Śmielowskiej
Malarstwo Joanny Śmielowskiej usytuowane jest między snem a jawą. M ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

W mętnej wodzie... łatwiej turystów łowić

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 03 czerwca 2019 15:06

altNieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem w przypadku popełnienia wykroczenia, ale może łatwiej ja zrozumieć u przeciętnego mieszkańca, który gubi się w gąszczu przepisów, niż u decydentów w Urzędzie Miasta.


Osoby wynajmujące lokale turystom w Sopocie nie wiedzą prawdopodobnie, że mogą podlegać karze ograniczenia wolności albo grzywny jeżeli świadczą usługi hotelarskie w obiekcie niezgłoszonym do ewidencji w gminie. (Artykuł 60, paragraf 3 punkt 4 Kodeksu Wykroczeń). Jasno trzeba postawić sprawę, że usługi hotelarskie mogą być również świadczone w pokojach gościnnych, apartamentach, willach, hostelach, a ewidencja tych obiektów prowadzona jest w Biurze Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Sopotu. O czym jak się ostatnio okazało podczas spotkania w UM nie wiedzą nawet niektórzy radni.


Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Sopotu jest zobowiązany do "prowadzenia ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie oraz przeprowadzanie kontroli obiektów świadczących usługi hotelarskie w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o usługach turystycznych."


Osoba zgłaszająca do ewidencji obiekt musi spełnić wymogi budowlane, sanitarne i przeciwpożarowe do prowadzenia usług hotelarskich.


Brak jasnego i przejrzystego sposobu informowania mieszkańców i osób spoza Sopotu o tym, w jaki sposób mogą legalnie wynajmować lokale, "dziurawa" ewidencja w Wydziale Promocji, która nie tylko nie utrudnia uregulowanie kwestii najmu, ale również utrudnia ściąganie opłaty uzdrowiskowej bardzo ważnej dla rozwoju miasta niepokoją. Ostatecznie nie wiadomo na czyją rzecz Urząd Miasta działa i czyje prawa chroni? Mieszkańców, w których interesie leży aby opłata uzdrowiskowa, wpływała do kasy miasta, a wynajmowane budynki spełniały wymogi przeciwpożarowe, czy sieciówek z Warszawy czy innych miast, które płacą podatki poza Sopotem?


Niepokoi fakt, że Urząd Miasta na swojej stronie internetowej zachęca mieszkańców, którzy decydują się wynająć swoje mieszkania, do podpisania umowy z jedną z działających na terenie Sopotu firm pośredniczących w najmie.


Na wniosek mieszkańców Komisja Rewizyjna prawdopodobnie wkrótce przeprowadzi kontrolę prawidłowości prowadzonej przez Prezydenta Ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie nie będących obiektami hotelarskimi. Wątpliwości co do możliwych nieprawidłowości wywołane były faktem, że u jednej z firm, która została skontrolowana przez Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej w ostatnich dniach stwierdzono brak wpisu do ewidencji, co wyczerpuje znamiona wykroczenia z artykułu 60, paragraf 4, punkt 3, Kodeksu Wykroczeń.


Zastanawiające jest dlaczego Prezydent Sopotu nie prowadzi ewidencji na tyle rzetelnie aby takie przypadki nie miały miejsca? Od wielu lat Sopot traci opłaty uzdrowiskowe, a mieszkańcy są narażeni na niebezpieczeństwo, gdyż wynajmowane lokale nie posiadają elementarnych zabezpieczeń przeciwpożarowych.


A mieszkańcy słyszą tylko tłumaczenia, że nie da się nic zrobić bo nie ma właściwej ustawy czy innych regulacji dotyczących najmu krótkoterminowego. Tymczasem przepisy istnieją tylko trzeba chcieć z nich korzystać. Czy lata strat dla sopockiego budżetu zostaną mieszkańcom wynagrodzone? Przecież to brak dbałości o interes miasta i dobro mieszkańców.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież