Pomorska drużyna PiS » Podczas briefingu prasowego przy hali Olivia Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kandydatów do Sejmu... Posłowie i radni na listach PiS » Zjednoczona Prawica idąca do wyborów parlamentarnych pod szyldem PiS zaprezentowała w piątek 16 sier... Kobiety liderkami Lewicy na Pomorzu » Beata Maciejewska z Wiosny w Gdańsku i Joanna Senyszyn z SLD w Gdyni mają otwierać listy Lewicy (SLD... Gedania - bastion polskości w Wolnym Mieście Gdańsku » Historia Gedanii, najstarszego polskiego klubu w Gdańsku, jego działalności sportowej i patriotyczne... Jerzy Barzowski: Jak prowadzić dialog z milczącym marszałkiem Strukiem... » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Wycieczkowiec » Jobst Bittner, niemiecki prelegent komercyjnej konferencji o pojednaniu, którą z okazji 80 rocznicy ... Ile kosztuje pojednanie? 250 złotych, ale w promocji i z ”bożą pomocą”... » Ile kosztuje pojednanie polsko-niemiecko-żydowskie? Jeśli wierzyć promocyjnej ofercie Fundacji Pojed... „Gdański Styczeń” - nowa publikacja Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotek... » „Gdański Styczeń” to nowa publikacja Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Z jed... CBA wzięło pod lupę lidera PO na Pomorzu » Przedwyborcze wakacje są gorące. Odczuje to m.in. Sławomir Neumann, poseł klubu PO-KO i lider Platfo... Zaproszenie na III Pomorski Piknik Strzelecki » W niedzielę 11 sierpnia, w godzinach 11:00-15:00 odbędzie się III Pomorski Piknik Strzelecki. Organi...
Reklama
Pomorska drużyna PiS
poniedziałek, 19 sierpnia 2019 16:28
Pomorska drużyna PiS
Podczas briefingu prasowego przy hali Olivia Prawo i Sprawiedliwość ...
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
sobota, 10 sierpnia 2019 12:10
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
Będzie tor Formuły 1, na plaży strefa Rajdu Dakar, a nad Bałtykiem ...
Lechia poległa w Bełchatowie
niedziela, 18 sierpnia 2019 18:40
Lechia poległa w Bełchatowie
Piłkarze Lechii po raz pierwszy w tym sezonie nie zdobyli nawet punkt ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
sobota, 17 sierpnia 2019 11:36
Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
Odszedł na zawsze z naszego grona Krzysztof Kamiński…Był jedną z ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Akapit wydawcy: Wrzody Westerplatte

Ocena użytkowników: / 35
SłabyŚwietny 
czwartek, 16 maja 2019 19:00

altNie wiedziałem.


Zdaniem "towarzysza naczelnika Jastarni", Struka Mieczysława, ambitnego przywódcy w administracji premiera Messnera i generała Cygana, to Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, jest depozytariuszem historii Westerplatte.


Pod pomnikiem Adama Haupta pani ta poszła śladem swojego zastępcy Grzelaka, który 150 metrów od miejsca kaźni polskich pocztowców stanął w historycznym rozkroku. Stanął po stronie Heinricha, Schaefera, Paulego i im podobnych niemieckich zbrodniarzy.


Rzekomo w sprawie Westerplatte "Polkom i Polakom został odebrany głos", a decyzją polityczna jednej partii zawłaszcza się początek II wojny światowej. Mit tego miejsca jest jednak wymiaru ogólnopolskiego. Czyni to jego lokalizację drugorzędną wobec znaczenia w historii Polski. Była ona wrzodem dla Gdańska Rauschninga, Greisera, Foerstera, bo nie podlegała jurysdykcji Senatu, który NSDAP opanowała do ostatniego fotela.


Działkę na Westerplatte - a nazwę niemiecką zachowano ze względu na znaczenie epizodu wrześniowego dla Polek i Polaków, w tym Dulkiewicz i Struka - wykupił dla Polski Mieczysław Jałowiecki, pierwszy delegat rządu II RP w Gdańsku. Detalicznymi decyzjami Ligi Narodów w l. 1924-25 przyznano jej bezpłatne użytkowanie w Wolnym Mieście Gdańsku państwu polskiemu, w tym na strażnicę wojskową. W styczniu 1926 roku na ORP Mewa przybyło na Westerplatte 22 polskich żołnierzy pod dowództwem por. Stefana Koniecznego - tak powstała eksklawa Rzeczypospolitej Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku.


Bzdury swoje Dulkiewicz, jako wyniesiona do godności publicznej, ogłosiła z tym samym co Grzelak namaszczeniem. Oraz ignorancją.


Udając współczesnego Westerplatczyka chce chronić bowiem ten fragment Polski przed inwazją polskiego rządu, którego nie znosi.


Nadużycie to ma wymiar wyłącznie partyjny. Ma przedstawiać Gdańsk jako eksklawę demokracji w kraju niedemokratycznym. Co mniej komponuje się ze stanem faktycznym, a bardziej z latającym uniwersytetem Tuska.

Smród tych polityczno-histerycznych śmieci staje się nieznośny mimo wiatru znad zatoki. Tłumi za to fetor odpadków nie uprzątanych przez administrację miejską z Westerplatte, za co Dulkiewicz pobiera co miesiąc honorarium.

Myślałem dobrodusznie, że tylko Grzelaka stać na ogłaszanie wojny gminy z państwem na terenie obozu koncentracyjnego Aussenstelle Stutthof.

Marek Formela

PS. Uroczystości patriotyczne na Westerplatte, wyjaśniam wdowie po prezydencie, odbywały się nawet przed wykupieniem strychu na Browarnej. W okresie PRL władza, co trzeba zauważyć, 1 Września traktowała poważnie, a młodzież szkół średnich składała ślubowanie uczniowskie pod pomnikiem,który wystawiono w 1966 roku.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież