Odszedł wizjoner biznesu. Piotr Soyka nie żyje » Piotr Soyka, twórca i wieloletni prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding SA, autor globalnego suk... Feederowe Mistrzostwa Koła PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa » 1 sierpnia na kanale Śledziowym w miejscowości Trzcinisko zostały rozegrane Feederowe Mistrzostwa Ko... Tomasz Olenderek: Gdański terminal Krajowej Spółki Cukrowej S.A. będzi... » Rozmowa z Tomaszem Olenderkiem, Członkiem Zarządu KSC- W październiku 2019 roku Krajowa Spółka Cukro... Rafał Chwedoruk: Czas tasowania kart » Z dr hab. Rafałem Chwedorukiem, profesorem UW, komentatorem politycznym, historykiem myśli polityczn... Akt oskarżenia po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza » Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia wobec siedmiu osób w sprawie odpo... Zmarł Jurek Janczukowicz » Znaliśmy go jako doskonałego płetwonurka. Człowieka od „Rekina” i czołgu z ulicy Hołdu Pruskiego w O... Gdańsk dla Ukrainy » Pomysł padł podczas cotygodniowych posiedzeń sztabu antykryzysowego w gdańskiej Izbie Rzemieślniczej... Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem » Jerzy Śnieg, b. sekretarz PZPR w gminie Kwidzyn, milczący lider SLD na Pomorzu to najzamożniejszy po... Gdańsk i okolice w malarstwie » Od 6 sierpnia 2020 roku przez najbliższy miesiąc w Kościele św. Jana prezentowana będzie wystawa zat... Dzieło "Solidarności" » Wiele wydarzeń historycznych na świecie "dorobiło się" prawdziwych dzieł sztuki. Rewolucję Francuską...
Reklama
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
środa, 29 lipca 2020 16:09
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
Jerzy Śnieg, b. sekretarz PZPR w gminie Kwidzyn, milczący lider SLD ...
Mecz Zdunek Wybrzeże - Orzeł przełożony na wtorek
niedziela, 02 sierpnia 2020 13:47
Mecz Zdunek Wybrzeże - Orzeł przełożony na wtorek
Zaplanowany na poniedziałek mecz 5. kolejki eWinner 1. Ligi Żużlowe ...
Terminarz jesiennej rundy PKO Ekstraklasy
poniedziałek, 27 lipca 2020 17:38
Terminarz jesiennej rundy PKO Ekstraklasy
22 sierpnia zainaugurowany zostanie sezon 2020/2021 PKO Ekstraklasy. T ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie opowieści Reimescha
poniedziałek, 27 lipca 2020 09:31
Gdańskie opowieści Reimescha
Ragimund Reimesch, austriacki artysta z Braszow, rumuńskiego miasta w ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Akapit wydawcy: Wrzody Westerplatte

Ocena użytkowników: / 35
SłabyŚwietny 
czwartek, 16 maja 2019 19:00

altNie wiedziałem.


Zdaniem "towarzysza naczelnika Jastarni", Struka Mieczysława, ambitnego przywódcy w administracji premiera Messnera i generała Cygana, to Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, jest depozytariuszem historii Westerplatte.


Pod pomnikiem Adama Haupta pani ta poszła śladem swojego zastępcy Grzelaka, który 150 metrów od miejsca kaźni polskich pocztowców stanął w historycznym rozkroku. Stanął po stronie Heinricha, Schaefera, Paulego i im podobnych niemieckich zbrodniarzy.


Rzekomo w sprawie Westerplatte "Polkom i Polakom został odebrany głos", a decyzją polityczna jednej partii zawłaszcza się początek II wojny światowej. Mit tego miejsca jest jednak wymiaru ogólnopolskiego. Czyni to jego lokalizację drugorzędną wobec znaczenia w historii Polski. Była ona wrzodem dla Gdańska Rauschninga, Greisera, Foerstera, bo nie podlegała jurysdykcji Senatu, który NSDAP opanowała do ostatniego fotela.


Działkę na Westerplatte - a nazwę niemiecką zachowano ze względu na znaczenie epizodu wrześniowego dla Polek i Polaków, w tym Dulkiewicz i Struka - wykupił dla Polski Mieczysław Jałowiecki, pierwszy delegat rządu II RP w Gdańsku. Detalicznymi decyzjami Ligi Narodów w l. 1924-25 przyznano jej bezpłatne użytkowanie w Wolnym Mieście Gdańsku państwu polskiemu, w tym na strażnicę wojskową. W styczniu 1926 roku na ORP Mewa przybyło na Westerplatte 22 polskich żołnierzy pod dowództwem por. Stefana Koniecznego - tak powstała eksklawa Rzeczypospolitej Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku.


Bzdury swoje Dulkiewicz, jako wyniesiona do godności publicznej, ogłosiła z tym samym co Grzelak namaszczeniem. Oraz ignorancją.


Udając współczesnego Westerplatczyka chce chronić bowiem ten fragment Polski przed inwazją polskiego rządu, którego nie znosi.


Nadużycie to ma wymiar wyłącznie partyjny. Ma przedstawiać Gdańsk jako eksklawę demokracji w kraju niedemokratycznym. Co mniej komponuje się ze stanem faktycznym, a bardziej z latającym uniwersytetem Tuska.

Smród tych polityczno-histerycznych śmieci staje się nieznośny mimo wiatru znad zatoki. Tłumi za to fetor odpadków nie uprzątanych przez administrację miejską z Westerplatte, za co Dulkiewicz pobiera co miesiąc honorarium.

Myślałem dobrodusznie, że tylko Grzelaka stać na ogłaszanie wojny gminy z państwem na terenie obozu koncentracyjnego Aussenstelle Stutthof.

Marek Formela

PS. Uroczystości patriotyczne na Westerplatte, wyjaśniam wdowie po prezydencie, odbywały się nawet przed wykupieniem strychu na Browarnej. W okresie PRL władza, co trzeba zauważyć, 1 Września traktowała poważnie, a młodzież szkół średnich składała ślubowanie uczniowskie pod pomnikiem,który wystawiono w 1966 roku.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież