Liberał na etacie w Brukseli - Lewandowski w interesie Ukrainy » Janusz Lewandowski, pierwszy przewodniczący Kongresu Liberalno-Demokratycznego, minister prywatyzacj... Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Dlaczego 23 Marca to ważna rocznica dla Sopotu?

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
środa, 27 marca 2019 13:36

altW tym roku dzień 23 marca, jak się kiedyś mówiło rocznica "wyzwolenia" Sopotu przez wojska sowieckie, minął bez echa. Nic nie wiadomo o składaniu wieńców na grobach żołnierzy Armii Czerwonej pochowanych w Sopocie. Przynajmniej media nic o tym nie doniosły. Jednak ten dzień nadal skłania, do refleksji nad tym co się wydarzyło 74 lata temu w naszym spokojnym miasteczku.


Wiele lat temu, za czasów, kiedy za mówienie o sowieckich zbrodniach wojennych, o gwałtach i rabunkach można było trafić do więzienia nadano jednej z sopockich ulic nazwę 23 Marca, aby upamiętnić dzień, kiedy w Sopocie zakończyły się działania wojenne, a miasto zdobyły wojska sowieckie. Jak opisywał to w artykule "Sopot w ogniu. Marzec 1945 roku w kurorcie" z marca 2014 roku, Tomasz Kot:
"Rozpoczyna się atak na kurort od strony Kolibek. Rosjanie idą wzdłuż torów kolejowych, ulicami Wejherowską, aleją Niepodległości i nadmorskimi alejkami. Do dziś widocznymi śladami po wojnie są ślady kul na budynku kolejowym przy ulicy Wejherowskiej, opodal stacji SKM Kamienny Potok.

O godz. 6 rano na spowitą wiosenną mgłą sopocką plażę wypełzają czołgi T-34. Otwierają ogień do widocznych we mgle pancernika "Lützow" i niszczycieli Z-31 i Z-34. (...) Druga grupa wojsk sowieckich wkracza do miasta od strony dzisiejszej ul. 23 marca niemal nie napotykając żadnego oporu. Już wcześniej Niemcy wycofali się ze swoich leśnych umocnień, porzucając po drodze sprzęt." https://historia.trojmiasto.pl/Sopot-w-ogniu-Marzec-1945-roku-w-kurorcie-n77930.html#tri


Radni sopoccy nie chcieli zmienić nazwy ulicy 23 Marca upamiętniającej wkroczenie wojsk sowieckich do naszego miasta (było to konieczne ze względu na przepisy dekomunizacyjne), więc wpadli na pomysł, że upamiętnią Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, który przypada też 23 marca i dzięki temu nazwa ulicy pozostanie bez zmian. Nie wpadli na, o wiele bardziej zasadny pomysł, że 23 marca nie tylko wojska sowieckie wkroczyły do miasta (co rzeczywiście trudno upamiętniać biorąc pod uwagę skalę gwałtów i przemocy na ludności cywilnej i sowieckie zbrodnie) ale, że zakończył się niechlubny okres rządów nazistowskich. I zakończyły się wyniszczające działania wojenne. To z pewnością byłoby lepsze uzasadnienie dla pozostawienia nazwy ulicy, niż cwaniackie rozwiązanie radnych.

alt


Tym samym, choć nazwa ulicy pozostała, to następne pokolenia zapewne nie będą pamiętać o generale Wasiliju Popowie, Froncie Białoruskim i natarciu wojsk sowieckich, najwyżej ktoś się zastanowi dlaczego akurat ulica prowadząca przez jedno z sopockich blokowisk ma coś wspólnego z Węgrami. Może tyle, że w Budapeszcie są podobne blokowiska? Tyle osiągnęli radni swoim ahistorycznym podejściem, motywowanym jak można się domyślać niechęcią do PiSowskiej ustawy, a nie głębszymi przemyśleniami na temat obrony pamięci żołnierzy sowieckich, czy bólem po odejściu władzy niemieckiej.


Warto jednak pamięć o tym co się działo w Sopocie 23 marca i jaka była burzliwa historia tego miasteczka przed tą pamiętną datą. Jest to wszakże dziedzictwo historyczne i kulturowe z jakim przyszło nam teraz żyć.


Bezrefleksyjnie oglądając wystawy wnętrz sopockich w Muzeum Miasta Sopotu, umieszczając na Facebooku pocztówki spacerowiczów z sopockiego molo z lat 30, turyści czy sopocianie nie zastanawiają się nad tłem politycznym i społecznym wydarzeń, które w tamtych czasach miały w Sopocie miejsce.


Tego rodzaju podejście wpisuje się w wizję miasta promowaną przez sopockie władze. Miasta bez trudnych tematów, bez trudnej przeszłości, w którym na starych zdjęciach spacerują ładne panie w eleganckich kapeluszach. W sopockim muzeum można obejrzeć porcelanowe filiżanki, z których panie piły herbatę. Czasem na zdjęciach Sopotu niefortunnie znajdzie się flaga ze swastyką, albo jakaś pani w objęciach żołnierza w mundurze Hansa Klosa. Jednak co tam, szybko odkładamy zdjęcie bo dłuższa refleksja mogłaby zaburzyć tworzoną przez wydział promocji miasta wizję idylli, która w Sopocie trwała przecież przez całe wieki; od czasów grodziska aż do teraz.


Można się zastanawiać czemu służy takie zakłamanie, które cwaniackie przerobienie znaczenia nazwy ulicy z rocznicy "wyzwolenia" na dzień przyjaźni polsko-węgierskiej tylko pogłębia.


Domyślamy się, że według władz sopockich "perła Bałtyku" mogłaby wydać się mniej atrakcyjna, a tym samym mogłyby spaść ceny apartamentów na wynajem, gdyby obok hotelu Grand pojawiła się tablica edukacyjna na temat zbrodniczych planów Hitlera dotyczących eutanazji, które właśnie w tym budynku (ówcześnie hotel "Casino") uzgadniał ze swoimi doradcami?

alt


Tworzenie mitów poprzez nierówne rozkładanie akcentów na mniej czy bardziej wygodne elementy historii to pozbawiona sensu manipulacja. Jednak jak widać Sopot jako produkt ma się dobrze sprzedać bez Sowietów, Nazistów i trudnej historii. Tylko czy ma sens uleganie polityce historycznej dewelopera?

Małgorzata Tarasiewicz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież