Nowa Wyzwolenia: Miasto zignoruje zdanie mieszkańców Nowego Portu? » 29 kwietnia Biuro Rozwoju Gdańska przedstawiło projekt planu Nowy Port – Letnica rejon ulic Wyzwolen... Oczekiwanie na usunięcie zaćmy może być krótsze » Od 1 kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje zabiegi usunięcia zaćmy bez limitów, co spowodowało... Żużel na miejskim stadionie » 10 lipca zapadł wyrok w wieloletnim przewodzie sądowym o użytkowanie wieczyste terenu, na którym zna... M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów » Magdalena Adamowicz udaje się do Brukseli z majątkiem wartym ok. 2 miliony euro. Leszek Miller, b. p... 759. Jarmark Św. Dominika » W dniach 27 lipca-18 sierpnia w Gdańsku będzie się odbywał 759. Jarmark Św. Dominika.Uroczyste rozpo... Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska? » Jarosław Sellin w Gdańsku, Marcin Horała w Gdyni. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ogłosił nazwiska li... Inauguracja projektu "Muzeum na wodzie" » W sobotę 13 lipca z udziałem Jarosława Sellina, ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego, posła Kazi... Marcin Strzelczyk: Koalicja lewicowa byłaby spójna programowo » Z Platformą Obywatelską, czy z lewicowymi ugrupowaniami. Ważą się decyzje dotyczące startu kandydató... POmorskie krętactwa - czyj to testament? » Aleksandra Dulkiewicz w rozmowie Radiem Gdańsk minęła się z prawdą w sprawie swojego członkostwa w r... Prezydent Dulkiewicz spotkała się z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha... » Przy Kawiarni Kuźnia spotkaniem z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha - Lipiec prezydent Aleksandra D...
Reklama
M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów
środa, 17 lipca 2019 21:35
M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów
Magdalena Adamowicz udaje się do Brukseli z majątkiem wartym ok. 2 m ...
Fatalna inauguracja ligowa Arki
piątek, 19 lipca 2019 19:00
Fatalna inauguracja ligowa Arki
Gorzka pigułkę musieli przełknąć na inaugurację PKO Ekstraklasy ...
Janusz Biesiada prezesem Lechii
niedziela, 21 lipca 2019 17:48
Janusz Biesiada prezesem Lechii
Od 19 lipca nowym Prezesem Zarządu Lechii Gdańsk SA jest Janusz Bies ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia
wtorek, 16 lipca 2019 19:53
Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia
Gdański artysta malarz Ryszard Kowalewski znany taternik, alpinista, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Sopot - miasto kobiet

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
piątek, 22 marca 2019 14:24

altKobiety w Sopocie dominują liczebnie i wygrywają statystycznie. Czy ktoś się kiedyś zastanowił nad interesującym faktem, że w Sopocie żyje prawie o trzy tysiące kobiet więcej niż mężczyzn? W Polsce przeciętnie na 100 mężczyzn przypada 107 kobiet, w Sopocie zaś 118 (opierałam się na najnowszych dostępnych danych statystycznych). Czy przekłada się to jakoś na to jak wygląda i funkcjonuje nasze miasto?


Kobiety w Sopocie to potężna siła polityczna, a kobiety po 60tce - jest ich nieco ponad 3500 więcej niż mężczyzn w podobnym wieku, to potęga zdolna całkowicie zmienić miasto. Spójrzmy na to w kontekście wyborów. Radnego wybiera się w gruncie rzeczy niewielką ilością głosów. Trzysta głosów z pewnością wystarcza, żeby wejść do rady miasta, oczywiście z listy ugrupowania, które jako całe otrzyma odpowiedni procent głosów wyborczych. A więc drogie panie zastanówmy się co byśmy chciały mieć w mieście, a czego nam brakuje? I bierzemy się do roboty, do lobbyingu na rzecz naszych wymarzonych zmian w mieście bo żaden rozsądny polityk nie zlekceważy siły politycznej kobiet.

alt


Gdyby zapytać przeciętnego mieszkańca Sopotu czy są różnice pomiędzy sposobem w jaki z miasta "korzystają" kobiety i mężczyźni, pewnie odpowiedzią byłoby wzruszenie ramion na takie feministyczne insynuacje. Jednak, weźmy pierwszy przykład z brzegu; jak pokazują statystyki, kobiety częściej niż mężczyźni korzystają z transportu publicznego. Mają też większe obawy niż mężczyźni żeby samotnie pospacerować po pustym parku i mają inne zainteresowania. Na przykład nie fascynuje ich, aż tak bardzo jak mężczyzn oglądanie gier zespołowych typu piłka nożna czy rugby. Być może wolą pójść z koleżankami na nordic walking czy jogę. I to jest w zupełności naturalne. Jednak nie do końca uświadamiane sobie przez podejmujących decyzje o wydatkowaniu pieniędzy i dotacjach miejskich polityków.


Dzieje się tak zapewne dlatego, że styl życia kobiet i ich potrzeby zmieniają się szybciej niż radni nadążają, szczególnie, że w przytłaczającej większości zarówno w poprzedniej jak i obecnej kadencji są mężczyznami. Dlatego dotacje na kluby sportowe, w których ćwiczą głównie chłopcy, wyścigi samochodów drogą pomiędzy sopockim cmentarzami, boiska, orliki, budowa hal sportowych czy piętrowych parkingów zdają się dominować w naszym budżecie. Są to ważne wydatki (może poza wyścigami samochodowymi pomiędzy cmentarzem, schroniskiem dla zwierząt) ale nie jedyne. Są inne, równie ważne potrzeby. Trzeba zadbać o to, na czym zależy kobietom, czyli o bezpieczne parki do spacerowania czy posiedzenia z książką na ławce, jasno oświetlone ulice, być może miejsca, w których mogłyby umówić się na spotkanie ze znajomymi z dala od nagabujących ich mężów pań z różowymi parasolkami. I jeszcze wielu rzeczy, o którym urzędnicy i radni mogliby się dowiedzieć gdyby zapytali kobiet, w różnych przedziałach wiekowych, czego im najbardziej w mieście brakuje.

alt


Nastawienie lokalnej społeczności do wagi jaką odgrywają w niej kobiety można odczytać prostymi sposobami. Na przykład kontynuacją pamięci o nich przejawiającej się w nazewnictwie ulic. Może z ciekawości policzymy ile nazw sopockich ulic upamiętnia kobiety, a ile mężczyzn. Otóż tylko 7 kobiet było godnych aby ich imieniem nazwać sopocką ulicę (z bardziej współczesnych jest to upamiętniona wraz z mężem Maria Kaczyńska i Agnieszka Osiecka), na 87 mężczyzn, królów, księży, pisarzy i kompozytorów. Może z okazji ubiegłorocznego stulecia praw wyborczych kobiet można było rozpropagować pamięć znanych sopocianek poprzez nazywanie ulic, skwerów czy rond ich nazwiskami? Ale nikt o tym nie pomyślał.
W przyszłości jeśli koniecznie będziemy chcieli postawić pomnik w mieście to przypomnijmy sobie, że wśród pomorzanek były też godne upamiętnienia kobiety. To samo dotyczy honorowych obywatelek naszego miasta.


A w ogóle to zapytajmy samych kobiet czego im brakuje w mieście i co im przeszkadza. Zrobiono to już wielu miastach na świecie, w Barcelonie, Nowym Jorku i małej szwedzkiej Umei. Na pewno dowiemy się ciekawych rzeczy.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież