Krzyż dziękczynny FMW na Ołtarzu Ojczyzny » Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś... Piotr Duda: W walce o wolność, godność, Boga i rodzinę na brać górnicz... » Z Piotrem Dudą, przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S. Górski- „Wyjeż... Jacek Zdrojewski: Wytarte kolana Czarzastego » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Nagroda dla widowiska Poland: First to Fight » Multimedialne widowisko plenerowe POLAND: FIRST TO FIGHT, będące koprodukcją Muzeum II Wojny Światow... Koncert według twórczości Jacka Kaczmarskiego "Świadectwo" w Gdyni » W Gdyni 13 grudnia br. w kościele oo. franciszkanów przy ul. Ujejskiego, odbędzie się koncert wg. Ja... Refleksje o ludziach ogromnej wiary, pięknych życiorysach » 70 osób reprezentujących różne środowiska i odmienne światopoglądy wzięło udział w 15 debatach panel... Daniel Obajtek: Naturalny wybór - przyszłość Polski » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen rozmawia Marek Formela- Panie Prezesie, po co Wam Energa?Da... Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz » Ok. 16 tys. złotych pobranych z budżetu miasta mogła kosztować dwudniowa wycieczka prezydent Gdańska... Tablice z 21 postulatami MKS mają swoje miejsce w Sali BHP nie w ECS » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” uznaje za niedopuszczalne blokowanie przez Europejskie Centrum So... Orlen przejmuje Energę: Płażyński prostuje polityków PO » Pomorscy politycy PO - Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Mieczysław Struk, marszałek wojewód...
Reklama
Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz
środa, 11 grudnia 2019 21:33
Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz
Ok. 16 tys. złotych pobranych z budżetu miasta mogła kosztować dwu ...
Trefl w Warszawie bez seta i punktów
sobota, 14 grudnia 2019 22:37
Trefl w Warszawie bez seta i punktów
Siatkarze Trefla po raz pierwszy w tym sezonie nie zdołali wygrać w ...
Energa przedłużyła umowę z Lechią Gdańsk
poniedziałek, 09 grudnia 2019 14:52
Energa przedłużyła umowę z Lechią Gdańsk
Piłkarze Lechii Gdańsk kolejny sezon będą grać z logiem Energi na ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Swobodny Marek Wróbel i Gdańsk przez pryzmat
poniedziałek, 09 grudnia 2019 16:08
Swobodny Marek Wróbel i Gdańsk przez pryzmat
Ostatnie tygodnie roku już tradycyjnie przynoszą wzmożony ruch w ga ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Sopot - miasto kobiet

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
piątek, 22 marca 2019 14:24

altKobiety w Sopocie dominują liczebnie i wygrywają statystycznie. Czy ktoś się kiedyś zastanowił nad interesującym faktem, że w Sopocie żyje prawie o trzy tysiące kobiet więcej niż mężczyzn? W Polsce przeciętnie na 100 mężczyzn przypada 107 kobiet, w Sopocie zaś 118 (opierałam się na najnowszych dostępnych danych statystycznych). Czy przekłada się to jakoś na to jak wygląda i funkcjonuje nasze miasto?


Kobiety w Sopocie to potężna siła polityczna, a kobiety po 60tce - jest ich nieco ponad 3500 więcej niż mężczyzn w podobnym wieku, to potęga zdolna całkowicie zmienić miasto. Spójrzmy na to w kontekście wyborów. Radnego wybiera się w gruncie rzeczy niewielką ilością głosów. Trzysta głosów z pewnością wystarcza, żeby wejść do rady miasta, oczywiście z listy ugrupowania, które jako całe otrzyma odpowiedni procent głosów wyborczych. A więc drogie panie zastanówmy się co byśmy chciały mieć w mieście, a czego nam brakuje? I bierzemy się do roboty, do lobbyingu na rzecz naszych wymarzonych zmian w mieście bo żaden rozsądny polityk nie zlekceważy siły politycznej kobiet.

alt


Gdyby zapytać przeciętnego mieszkańca Sopotu czy są różnice pomiędzy sposobem w jaki z miasta "korzystają" kobiety i mężczyźni, pewnie odpowiedzią byłoby wzruszenie ramion na takie feministyczne insynuacje. Jednak, weźmy pierwszy przykład z brzegu; jak pokazują statystyki, kobiety częściej niż mężczyźni korzystają z transportu publicznego. Mają też większe obawy niż mężczyźni żeby samotnie pospacerować po pustym parku i mają inne zainteresowania. Na przykład nie fascynuje ich, aż tak bardzo jak mężczyzn oglądanie gier zespołowych typu piłka nożna czy rugby. Być może wolą pójść z koleżankami na nordic walking czy jogę. I to jest w zupełności naturalne. Jednak nie do końca uświadamiane sobie przez podejmujących decyzje o wydatkowaniu pieniędzy i dotacjach miejskich polityków.


Dzieje się tak zapewne dlatego, że styl życia kobiet i ich potrzeby zmieniają się szybciej niż radni nadążają, szczególnie, że w przytłaczającej większości zarówno w poprzedniej jak i obecnej kadencji są mężczyznami. Dlatego dotacje na kluby sportowe, w których ćwiczą głównie chłopcy, wyścigi samochodów drogą pomiędzy sopockim cmentarzami, boiska, orliki, budowa hal sportowych czy piętrowych parkingów zdają się dominować w naszym budżecie. Są to ważne wydatki (może poza wyścigami samochodowymi pomiędzy cmentarzem, schroniskiem dla zwierząt) ale nie jedyne. Są inne, równie ważne potrzeby. Trzeba zadbać o to, na czym zależy kobietom, czyli o bezpieczne parki do spacerowania czy posiedzenia z książką na ławce, jasno oświetlone ulice, być może miejsca, w których mogłyby umówić się na spotkanie ze znajomymi z dala od nagabujących ich mężów pań z różowymi parasolkami. I jeszcze wielu rzeczy, o którym urzędnicy i radni mogliby się dowiedzieć gdyby zapytali kobiet, w różnych przedziałach wiekowych, czego im najbardziej w mieście brakuje.

alt


Nastawienie lokalnej społeczności do wagi jaką odgrywają w niej kobiety można odczytać prostymi sposobami. Na przykład kontynuacją pamięci o nich przejawiającej się w nazewnictwie ulic. Może z ciekawości policzymy ile nazw sopockich ulic upamiętnia kobiety, a ile mężczyzn. Otóż tylko 7 kobiet było godnych aby ich imieniem nazwać sopocką ulicę (z bardziej współczesnych jest to upamiętniona wraz z mężem Maria Kaczyńska i Agnieszka Osiecka), na 87 mężczyzn, królów, księży, pisarzy i kompozytorów. Może z okazji ubiegłorocznego stulecia praw wyborczych kobiet można było rozpropagować pamięć znanych sopocianek poprzez nazywanie ulic, skwerów czy rond ich nazwiskami? Ale nikt o tym nie pomyślał.
W przyszłości jeśli koniecznie będziemy chcieli postawić pomnik w mieście to przypomnijmy sobie, że wśród pomorzanek były też godne upamiętnienia kobiety. To samo dotyczy honorowych obywatelek naszego miasta.


A w ogóle to zapytajmy samych kobiet czego im brakuje w mieście i co im przeszkadza. Zrobiono to już wielu miastach na świecie, w Barcelonie, Nowym Jorku i małej szwedzkiej Umei. Na pewno dowiemy się ciekawych rzeczy.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież