Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 8... » W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, ... Nitras i Karnowski - twarze Trzaskowskiego » Zanim obywatel Trzaskowski udoskonali demokrację eliminując zbędne pytania, towarzysz jego kampanii,... Zarząd Razem za... 0,8 mln zł » Liderzy socjalistycznej partii Razem zarobili... w zarządzie partii Razem w 2019 roku po 200 tys. zł... Tomasz Jakubiak w Radiu Gdańsk » Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popula... Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później...
Reklama
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
wtorek, 07 lipca 2020 17:49
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrekt ...
Południe lepsze od Północy w żuzlowej inauguracji sezonu w Gdańsku
poniedziałek, 06 lipca 2020 20:31
Południe lepsze od Północy w żuzlowej inauguracji sezonu w Gdańsku
Drużyna Południa pokonała na gdańskim torze drużynę Północy 48 ...
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
sobota, 04 lipca 2020 20:44
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
Po słabej grze Lechia przegrała na Stadionie Energa z Cracovią 0:3 ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Sopot - miasto kobiet

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
piątek, 22 marca 2019 14:24

altKobiety w Sopocie dominują liczebnie i wygrywają statystycznie. Czy ktoś się kiedyś zastanowił nad interesującym faktem, że w Sopocie żyje prawie o trzy tysiące kobiet więcej niż mężczyzn? W Polsce przeciętnie na 100 mężczyzn przypada 107 kobiet, w Sopocie zaś 118 (opierałam się na najnowszych dostępnych danych statystycznych). Czy przekłada się to jakoś na to jak wygląda i funkcjonuje nasze miasto?


Kobiety w Sopocie to potężna siła polityczna, a kobiety po 60tce - jest ich nieco ponad 3500 więcej niż mężczyzn w podobnym wieku, to potęga zdolna całkowicie zmienić miasto. Spójrzmy na to w kontekście wyborów. Radnego wybiera się w gruncie rzeczy niewielką ilością głosów. Trzysta głosów z pewnością wystarcza, żeby wejść do rady miasta, oczywiście z listy ugrupowania, które jako całe otrzyma odpowiedni procent głosów wyborczych. A więc drogie panie zastanówmy się co byśmy chciały mieć w mieście, a czego nam brakuje? I bierzemy się do roboty, do lobbyingu na rzecz naszych wymarzonych zmian w mieście bo żaden rozsądny polityk nie zlekceważy siły politycznej kobiet.

alt


Gdyby zapytać przeciętnego mieszkańca Sopotu czy są różnice pomiędzy sposobem w jaki z miasta "korzystają" kobiety i mężczyźni, pewnie odpowiedzią byłoby wzruszenie ramion na takie feministyczne insynuacje. Jednak, weźmy pierwszy przykład z brzegu; jak pokazują statystyki, kobiety częściej niż mężczyźni korzystają z transportu publicznego. Mają też większe obawy niż mężczyźni żeby samotnie pospacerować po pustym parku i mają inne zainteresowania. Na przykład nie fascynuje ich, aż tak bardzo jak mężczyzn oglądanie gier zespołowych typu piłka nożna czy rugby. Być może wolą pójść z koleżankami na nordic walking czy jogę. I to jest w zupełności naturalne. Jednak nie do końca uświadamiane sobie przez podejmujących decyzje o wydatkowaniu pieniędzy i dotacjach miejskich polityków.


Dzieje się tak zapewne dlatego, że styl życia kobiet i ich potrzeby zmieniają się szybciej niż radni nadążają, szczególnie, że w przytłaczającej większości zarówno w poprzedniej jak i obecnej kadencji są mężczyznami. Dlatego dotacje na kluby sportowe, w których ćwiczą głównie chłopcy, wyścigi samochodów drogą pomiędzy sopockim cmentarzami, boiska, orliki, budowa hal sportowych czy piętrowych parkingów zdają się dominować w naszym budżecie. Są to ważne wydatki (może poza wyścigami samochodowymi pomiędzy cmentarzem, schroniskiem dla zwierząt) ale nie jedyne. Są inne, równie ważne potrzeby. Trzeba zadbać o to, na czym zależy kobietom, czyli o bezpieczne parki do spacerowania czy posiedzenia z książką na ławce, jasno oświetlone ulice, być może miejsca, w których mogłyby umówić się na spotkanie ze znajomymi z dala od nagabujących ich mężów pań z różowymi parasolkami. I jeszcze wielu rzeczy, o którym urzędnicy i radni mogliby się dowiedzieć gdyby zapytali kobiet, w różnych przedziałach wiekowych, czego im najbardziej w mieście brakuje.

alt


Nastawienie lokalnej społeczności do wagi jaką odgrywają w niej kobiety można odczytać prostymi sposobami. Na przykład kontynuacją pamięci o nich przejawiającej się w nazewnictwie ulic. Może z ciekawości policzymy ile nazw sopockich ulic upamiętnia kobiety, a ile mężczyzn. Otóż tylko 7 kobiet było godnych aby ich imieniem nazwać sopocką ulicę (z bardziej współczesnych jest to upamiętniona wraz z mężem Maria Kaczyńska i Agnieszka Osiecka), na 87 mężczyzn, królów, księży, pisarzy i kompozytorów. Może z okazji ubiegłorocznego stulecia praw wyborczych kobiet można było rozpropagować pamięć znanych sopocianek poprzez nazywanie ulic, skwerów czy rond ich nazwiskami? Ale nikt o tym nie pomyślał.
W przyszłości jeśli koniecznie będziemy chcieli postawić pomnik w mieście to przypomnijmy sobie, że wśród pomorzanek były też godne upamiętnienia kobiety. To samo dotyczy honorowych obywatelek naszego miasta.


A w ogóle to zapytajmy samych kobiet czego im brakuje w mieście i co im przeszkadza. Zrobiono to już wielu miastach na świecie, w Barcelonie, Nowym Jorku i małej szwedzkiej Umei. Na pewno dowiemy się ciekawych rzeczy.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież