Radny dzielnicy Chełm walczy o windy na przystankach tramwajowych » Od prawie 2 lat nie działają windy na przystankach tramwajowych Odrzańska i Pohulanka. Zostały wyłąc... Jak nie zmarnować głosu 26 maja? » W niedzielę wybierzemy naszych posłów do Parlamentu Europejskiego, forum debaty politycznej i podejm... Koncert Wojciecha Karolaka w 80. urodziny artysty » Kompozytor, pianista, saksofonista altowy i tenorowy, jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych w ... NFZ i PFRON podpisały porozumienie o współpracy » W gabinecie dyrektora Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku podpisano porozumienie pomiędzy Oddziałe... W sprawie piramidy finansowej Amber Gold: Winni! » Dzisiaj rozpoczęło się odczytywanie w gdańskim Sądzie Okręgowym sentencji wyroku na Marcina P. i jeg... W słońcu i deszczu "Wiosna w ogrodzie" bije frekwencyjny rekord » 17. Ogólnopolska Wystawa Ogrodnicza połączona z kiermaszem "WIOSNA W OGRODZIE" przeszła do historii.... Małgorzata Wassermann: Marcin P. nie wymyślił Amber Gold » Z mec. Małgorzatą Wassermann, przewodniczącą Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości i legalności... W maju ścieżki prowadzą do Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Gdańsk miastem wolności i polskości? » W rocznicę bezwarunkowej kapitulacji Niemiec, kończącej II wojnę światową w Europie, 8 maja br. wyso... Minister Arabski wypaczył instrukcję? Prokurator żąda 1,5 roku pozbawi... » Prokuratora wnioskuje o karę 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata dla Tomasza Arabs...
Reklama
Małgorzata Wassermann: Marcin P. nie wymyślił Amber Gold
czwartek, 16 maja 2019 20:02
Małgorzata Wassermann: Marcin P. nie wymyślił Amber Gold
Z mec. Małgorzatą Wassermann, przewodniczącą Komisji Śledczej do ...
Będzie czwarty mecz Arki z Anwilem
wtorek, 21 maja 2019 18:27
Będzie czwarty mecz Arki z Anwilem
Po dramatycznej walce Anwil Włocławek zdołał zachować szansę na ...
Po historycznym sezonie…. LECHIA W EUROPIE
wtorek, 21 maja 2019 10:23
Po historycznym sezonie…. LECHIA W EUROPIE
W miniony weekend polskie drużyny zakończyły sezon 2018/2019. Lechi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Profesor Pfuhle i jego uczniowie – obraz drugi
wtorek, 14 maja 2019 14:35
Profesor Pfuhle i jego uczniowie – obraz drugi
Niezaprzeczalnym faktem jest przynależność Fritza Pfuhle do narodow ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
niedziela, 24 lutego 2019 16:54
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
Gala Sportu w Hali widowiskowo-sportowej MOSiR Rumia 22 lutego br., po ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Akapit wydawcy: Impresje majowe

Ocena użytkowników: / 42
SłabyŚwietny 
wtorek, 30 kwietnia 2019 19:14

altZ okazji 1 Maja dekorowano mi rowerek kolorową bibułką, a do kierownicy mocowano plastikowy wiatraczek. Z ul. Lendziona we Wrzeszczu byliśmy o krok od trasy pochodu. Miłe, rodzinne wspomnienie.


W szkole średniej - IX LO w Gdańsku - od uczestnictwa w pochodzie mogły zależeć oceny z kilku przedmiotów. Ówczesna wicedyrektor oraz nauczycielka historii, sekretarz szkolnej partii, mobilizowały do udziału prośbą, groźbą oraz perswazją. Były to szykany nieszkodliwe.


Na uczelni - UG - 1 Maja traktowano poważnie. Wykładowcy studium wojskowego wydawali rozkazy i uzależniali stopnie od frekwencji. Kiepsko mieli też uczelniani sportowcy, którym ogłaszano powszechną mobilizację. Ci, którzy ogłaszali, odnaleźli się potem w strukturach nowej władzy. Po fakcie wszystko - obecność i nieobecność - rozchodziło się po kościach.


W Domu Prasy, RSW Prasa-Książka-Ruch, 1 Maja był dniem dojrzałości politycznej. Na otwartych zebraniach nakłaniano do udziału ambitnych, żądnych awansu bezpartyjnych, a partyjni szli w pochodach z przyzwyczajenia. Redaktorzy nosili szyldy gazet i szturmówki. Nikogo za odmowę udziału lub nieobecność na pochodzie nie zwalniano z pracy.


W l. 90 1 Maja wnerwiał Ligę Republikańską. Polityków SLD, partii, która jeszcze wtedy budziła emocje i miała powab, atakowano słowem i czynem. Na drogich garniturach rozbijano tanie jajka. Dziś to zapomniany rytuał. Dziś każdy światopogląd można wyrazić w publicznej demonstracji, co w środowisku POmorskiego aparatu władzy budzi zdziwienie, a nawet sprzeciw.


Rozlewając biedazupki ofiarom swojej polityki jej spikerki i spikerzy doznają wielkanocnych uniesień. Fałsz tych manifestacji podobny jest do pierwszomajowych rytuałów lat 80.


Aleksandra Dulkiewicz i Magdalena Adamowicz stroją się świątecznie na użytek własny. Karmią i pozdrawiają miejski proletariat jak ongiś sekretarze z pierwszomajowej trybuny.
W celu utrzymania władzy raz zdobytej.

Marek Formela


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież