Oczekiwanie na usunięcie zaćmy może być krótsze » Od 1 kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje zabiegi usunięcia zaćmy bez limitów, co spowodowało... Żużel na miejskim stadionie » 10 lipca zapadł wyrok w wieloletnim przewodzie sądowym o użytkowanie wieczyste terenu, na którym zna... M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów » Magdalena Adamowicz udaje się do Brukseli z majątkiem wartym ok. 2 miliony euro. Leszek Miller, b. p... 759. Jarmark Św. Dominika » W dniach 27 lipca-18 sierpnia w Gdańsku będzie się odbywał 759. Jarmark Św. Dominika.Uroczyste rozpo... Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska? » Jarosław Sellin w Gdańsku, Marcin Horała w Gdyni. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ogłosił nazwiska li... Inauguracja projektu "Muzeum na wodzie" » W sobotę 13 lipca z udziałem Jarosława Sellina, ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego, posła Kazi... Marcin Strzelczyk: Koalicja lewicowa byłaby spójna programowo » Z Platformą Obywatelską, czy z lewicowymi ugrupowaniami. Ważą się decyzje dotyczące startu kandydató... POmorskie krętactwa - czyj to testament? » Aleksandra Dulkiewicz w rozmowie Radiem Gdańsk minęła się z prawdą w sprawie swojego członkostwa w r... Prezydent Dulkiewicz spotkała się z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha... » Przy Kawiarni Kuźnia spotkaniem z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha - Lipiec prezydent Aleksandra D... Mieczysław Struk usłyszał sześć zarzutów poświadczenia nieprawdy w ośw... » Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk ...
Reklama
M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów
środa, 17 lipca 2019 21:35
M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów
Magdalena Adamowicz udaje się do Brukseli z majątkiem wartym ok. 2 m ...
Fatalna inauguracja ligowa Arki
piątek, 19 lipca 2019 19:00
Fatalna inauguracja ligowa Arki
Gorzka pigułkę musieli przełknąć na inaugurację PKO Ekstraklasy ...
Bezbramkowa inauguracja Lechii w Łodzi
piątek, 19 lipca 2019 21:09
Bezbramkowa inauguracja Lechii w Łodzi
Lechia Gdańsk sezon 2019/2020 zaczęła od zdobycia punktu. Biało-zi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia
wtorek, 16 lipca 2019 19:53
Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia
Gdański artysta malarz Ryszard Kowalewski znany taternik, alpinista, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Akapit wydawcy: Impresje majowe

Ocena użytkowników: / 44
SłabyŚwietny 
wtorek, 30 kwietnia 2019 19:14

altZ okazji 1 Maja dekorowano mi rowerek kolorową bibułką, a do kierownicy mocowano plastikowy wiatraczek. Z ul. Lendziona we Wrzeszczu byliśmy o krok od trasy pochodu. Miłe, rodzinne wspomnienie.


W szkole średniej - IX LO w Gdańsku - od uczestnictwa w pochodzie mogły zależeć oceny z kilku przedmiotów. Ówczesna wicedyrektor oraz nauczycielka historii, sekretarz szkolnej partii, mobilizowały do udziału prośbą, groźbą oraz perswazją. Były to szykany nieszkodliwe.


Na uczelni - UG - 1 Maja traktowano poważnie. Wykładowcy studium wojskowego wydawali rozkazy i uzależniali stopnie od frekwencji. Kiepsko mieli też uczelniani sportowcy, którym ogłaszano powszechną mobilizację. Ci, którzy ogłaszali, odnaleźli się potem w strukturach nowej władzy. Po fakcie wszystko - obecność i nieobecność - rozchodziło się po kościach.


W Domu Prasy, RSW Prasa-Książka-Ruch, 1 Maja był dniem dojrzałości politycznej. Na otwartych zebraniach nakłaniano do udziału ambitnych, żądnych awansu bezpartyjnych, a partyjni szli w pochodach z przyzwyczajenia. Redaktorzy nosili szyldy gazet i szturmówki. Nikogo za odmowę udziału lub nieobecność na pochodzie nie zwalniano z pracy.


W l. 90 1 Maja wnerwiał Ligę Republikańską. Polityków SLD, partii, która jeszcze wtedy budziła emocje i miała powab, atakowano słowem i czynem. Na drogich garniturach rozbijano tanie jajka. Dziś to zapomniany rytuał. Dziś każdy światopogląd można wyrazić w publicznej demonstracji, co w środowisku POmorskiego aparatu władzy budzi zdziwienie, a nawet sprzeciw.


Rozlewając biedazupki ofiarom swojej polityki jej spikerki i spikerzy doznają wielkanocnych uniesień. Fałsz tych manifestacji podobny jest do pierwszomajowych rytuałów lat 80.


Aleksandra Dulkiewicz i Magdalena Adamowicz stroją się świątecznie na użytek własny. Karmią i pozdrawiają miejski proletariat jak ongiś sekretarze z pierwszomajowej trybuny.
W celu utrzymania władzy raz zdobytej.

Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież