Animatorzy Just Dance zatańczyli dla podopiecznych Fundacji z Pompą » Z okazji Dnia Dziecka dla pacjentów Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii zatańczyli animatorzy... W tygodniku „Sieci”: Tak zaatakuje Rosja » Tygodnik „Sieci” w najnowszym numerze ujawnia szokującą prawdę na temat rosyjskich planów agresji na... Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
niedziela, 31 maja 2020 17:55
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
15. piłkarskie derby Trójmiasta Lechia - Arka na poziomie ekstraklas ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Marian Stec – malarz ”sezonu kolorowych chmur”
wtorek, 26 maja 2020 15:34
Marian Stec – malarz ”sezonu kolorowych chmur”
Marian Stec należy obok Krystyny Jacobson do najstarszych przedstawic ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Co właściwie świętujemy 4 czerwca?

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
piątek, 26 kwietnia 2019 19:33

altSopot jak zwykle jest w awangardzie, czy to w sprawie plastiku, czy betonu więc nikogo nie zaskoczy, że także w politycznej hucpie nie ustępuje pola.


Aby przypodobać się swoim politycznym mocodawcom prezydent Karnowski zgłosił Radzie Miasta Sopotu wniosek o nadanie nazwy "Rondo 4 czerwca 1989 roku" skrzyżowaniu ulic: Władysława Łokietka, Drogi Zielonej i Placu Dwóch miast. (Dla osób słabo znających nazwy sopockich ulic, jest to rondo na pograniczu z Gdańskiem-Żabianką, obok Ergo Areny).


Sama nazwa jest nie najgorsza, bo właściwie mogłaby oznaczać, jak pisał profesor Antoni Dudek - "zadanie przez miliony Polaków, za pomocą kartki wyborczej, śmiertelnego ciosu komunistycznej dyktaturze". Niestety dla prezydenta Sopotu uczczenie wyborów 4 czerwca oznacza coś zgoła innego. Prezydent, jak sam pisze we wniosku o nadanie nazwy rondu, chce świętować "CZĘŚCIOWO wolne wybory do Parlamentu". Według interpretacji prezydenta nazwa ta będzie "stanowiła symbol poszanowania demokracji w Polsce i naszego poszanowania dla europejskich wartości."

alt


Jednak o jakiej demokracji i jakich wartościach mówimy w przypadku wyborów 4 czerwca 1989 roku? Czy takiej, która mimo, iż społeczeństwo w demokratycznym głosowaniu odrzuciło kandydatów wywodzących się z PZPR i jej satelitów, pozwoliła na to, by już 8 czerwca na posiedzeniu tak zwanej Komisji Porozumiewawczej, która spotkała się w Magdalence, przedstawiciele strony opozycyjnej (m.in. Wałęsa, Mazowiecki, Kuroń, Michnik) zgodzili się na niedemokratyczną zmianę ordynacji wyborczej, umożliwiającej bezprawne oddanie PRL-owskim notablom 33 mandatów?


W czasie gdy Komisja Porozumiewawcza 8 czerwca planowała jak zmienić zasady wyborów i zorganizować dodatkowe głosowanie mimo, że wybory już się odbyły, zaprotestował jeden z jej członków, Adam Michnik, mówiąc: "Nie możemy ludzi robić w konia, że te pierwsze wybory, w które uwierzyli, to pic i fotomontaż. Psychologicznie jest to nie do zaakceptowania. To tak, jakby małemu dziecku, które zwymiotowało zupę, kazać ją zjeść ponownie." Ostatecznie jednak doszło do porozumienia o dodatkowych wyborach w dniu 18 czerwca i zmuszono nas do zjedzenia tych wymiocin. Tym samym  zastosowano rozwiązanie zupełnie niewyobrażalne w demokratycznym państwie.

alt


Robienie z wyborów 4 czerwca święta interpretowanego, tak jak to robi prezydent Karnowski, jako święto demokracji, jest nadużyciem.

Społeczeństwo polskie 4 czerwca 1989 roku odrzuciło komunistów. Jednak w niecały tydzień potem ta wola została zdradzona. A teraz w dodatku, po latach mamy to czcić jako święto demokracji i europejskich wartości? I za każdym razie na rondzie "4 czerwca 1989 roku" w Sopocie przypominać sobie jak po raz kolejny daliśmy się wystrychnąć na dutka?


Można próbować zrozumieć tych zwolenników porozumienia z komunistami (choć się z nimi trudno zgodzić), którzy twierdzą, że "dogadanie się" było jedyną rękojmią zapewnienia pokojowego przejęcia władzy. Ale "dogadanie się" ponad głowami społeczeństwa nie jest sprawą, którą się świętuje. A 4 czerwca w istocie świętujemy tajne "dogadanie się". Ta symboliczna data przypominająca zlekceważenie elementarnych zasady demokracji i europejskich wartości nie kwalifikuje się jako nazwa dla ważnego w mieście miejsca.

alt


Pod pretekstem uczczenia częściowo demokratycznych wyborów 4 czerwca w istocie składa się hołd tajnemu porozumieniu z 8 czerwca, czego dowodzi obecność na listach wyborczych Koalicji Obywatelskiej działaczy komunistycznych z okresu PRL jak Leszek Miller czy Włodzimierz Cimoszewicz. Karnowski chce byśmy po 30 latach powtórnie zjedli to co przed 30 laty zwymiotowaliśmy.


Nazwijmy to miejsce rondem Dwóch Miast, bo taka nazwa w odniesieniu do całego placu na którym zbudowano Ergo Arenę spodobała się około pięciu tysiącom mieszkańcom, którzy głosowali na nią w internetowej ankiecie. Bedzie demokratycznie jeśli nazwiemy plac tak, jak sobie życzy nasza lokalna społeczność. Nie mieszajmy wielkiej polityki w życie spokojnego kurortu jakim powinien być Sopot.

Małgorzata Tarasiewicz

Cytat w tekście pochodzi z publikacji “Okrągły Stół” dokumenty i materiały, TOM IV, Warszawa 2004. Publikacja Kancelarii Prezydenta.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież