Odszedł wizjoner biznesu. Piotr Soyka nie żyje » Piotr Soyka, twórca i wieloletni prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding SA, autor globalnego suk... Feederowe Mistrzostwa Koła PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa » 1 sierpnia na kanale Śledziowym w miejscowości Trzcinisko zostały rozegrane Feederowe Mistrzostwa Ko... Tomasz Olenderek: Gdański terminal Krajowej Spółki Cukrowej S.A. będzi... » Rozmowa z Tomaszem Olenderkiem, Członkiem Zarządu KSC- W październiku 2019 roku Krajowa Spółka Cukro... Rafał Chwedoruk: Czas tasowania kart » Z dr hab. Rafałem Chwedorukiem, profesorem UW, komentatorem politycznym, historykiem myśli polityczn... Akt oskarżenia po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza » Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia wobec siedmiu osób w sprawie odpo... Zmarł Jurek Janczukowicz » Znaliśmy go jako doskonałego płetwonurka. Człowieka od „Rekina” i czołgu z ulicy Hołdu Pruskiego w O... Gdańsk dla Ukrainy » Pomysł padł podczas cotygodniowych posiedzeń sztabu antykryzysowego w gdańskiej Izbie Rzemieślniczej... Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem » Jerzy Śnieg, b. sekretarz PZPR w gminie Kwidzyn, milczący lider SLD na Pomorzu to najzamożniejszy po... Gdańsk i okolice w malarstwie » Od 6 sierpnia 2020 roku przez najbliższy miesiąc w Kościele św. Jana prezentowana będzie wystawa zat... Dzieło "Solidarności" » Wiele wydarzeń historycznych na świecie "dorobiło się" prawdziwych dzieł sztuki. Rewolucję Francuską...
Reklama
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
środa, 29 lipca 2020 16:09
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
Jerzy Śnieg, b. sekretarz PZPR w gminie Kwidzyn, milczący lider SLD ...
Mecz Zdunek Wybrzeże - Orzeł przełożony na wtorek
niedziela, 02 sierpnia 2020 13:47
Mecz Zdunek Wybrzeże - Orzeł przełożony na wtorek
Zaplanowany na poniedziałek mecz 5. kolejki eWinner 1. Ligi Żużlowe ...
Terminarz jesiennej rundy PKO Ekstraklasy
poniedziałek, 27 lipca 2020 17:38
Terminarz jesiennej rundy PKO Ekstraklasy
22 sierpnia zainaugurowany zostanie sezon 2020/2021 PKO Ekstraklasy. T ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie opowieści Reimescha
poniedziałek, 27 lipca 2020 09:31
Gdańskie opowieści Reimescha
Ragimund Reimesch, austriacki artysta z Braszow, rumuńskiego miasta w ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Co właściwie świętujemy 4 czerwca?

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
piątek, 26 kwietnia 2019 19:33

altSopot jak zwykle jest w awangardzie, czy to w sprawie plastiku, czy betonu więc nikogo nie zaskoczy, że także w politycznej hucpie nie ustępuje pola.


Aby przypodobać się swoim politycznym mocodawcom prezydent Karnowski zgłosił Radzie Miasta Sopotu wniosek o nadanie nazwy "Rondo 4 czerwca 1989 roku" skrzyżowaniu ulic: Władysława Łokietka, Drogi Zielonej i Placu Dwóch miast. (Dla osób słabo znających nazwy sopockich ulic, jest to rondo na pograniczu z Gdańskiem-Żabianką, obok Ergo Areny).


Sama nazwa jest nie najgorsza, bo właściwie mogłaby oznaczać, jak pisał profesor Antoni Dudek - "zadanie przez miliony Polaków, za pomocą kartki wyborczej, śmiertelnego ciosu komunistycznej dyktaturze". Niestety dla prezydenta Sopotu uczczenie wyborów 4 czerwca oznacza coś zgoła innego. Prezydent, jak sam pisze we wniosku o nadanie nazwy rondu, chce świętować "CZĘŚCIOWO wolne wybory do Parlamentu". Według interpretacji prezydenta nazwa ta będzie "stanowiła symbol poszanowania demokracji w Polsce i naszego poszanowania dla europejskich wartości."

alt


Jednak o jakiej demokracji i jakich wartościach mówimy w przypadku wyborów 4 czerwca 1989 roku? Czy takiej, która mimo, iż społeczeństwo w demokratycznym głosowaniu odrzuciło kandydatów wywodzących się z PZPR i jej satelitów, pozwoliła na to, by już 8 czerwca na posiedzeniu tak zwanej Komisji Porozumiewawczej, która spotkała się w Magdalence, przedstawiciele strony opozycyjnej (m.in. Wałęsa, Mazowiecki, Kuroń, Michnik) zgodzili się na niedemokratyczną zmianę ordynacji wyborczej, umożliwiającej bezprawne oddanie PRL-owskim notablom 33 mandatów?


W czasie gdy Komisja Porozumiewawcza 8 czerwca planowała jak zmienić zasady wyborów i zorganizować dodatkowe głosowanie mimo, że wybory już się odbyły, zaprotestował jeden z jej członków, Adam Michnik, mówiąc: "Nie możemy ludzi robić w konia, że te pierwsze wybory, w które uwierzyli, to pic i fotomontaż. Psychologicznie jest to nie do zaakceptowania. To tak, jakby małemu dziecku, które zwymiotowało zupę, kazać ją zjeść ponownie." Ostatecznie jednak doszło do porozumienia o dodatkowych wyborach w dniu 18 czerwca i zmuszono nas do zjedzenia tych wymiocin. Tym samym  zastosowano rozwiązanie zupełnie niewyobrażalne w demokratycznym państwie.

alt


Robienie z wyborów 4 czerwca święta interpretowanego, tak jak to robi prezydent Karnowski, jako święto demokracji, jest nadużyciem.

Społeczeństwo polskie 4 czerwca 1989 roku odrzuciło komunistów. Jednak w niecały tydzień potem ta wola została zdradzona. A teraz w dodatku, po latach mamy to czcić jako święto demokracji i europejskich wartości? I za każdym razie na rondzie "4 czerwca 1989 roku" w Sopocie przypominać sobie jak po raz kolejny daliśmy się wystrychnąć na dutka?


Można próbować zrozumieć tych zwolenników porozumienia z komunistami (choć się z nimi trudno zgodzić), którzy twierdzą, że "dogadanie się" było jedyną rękojmią zapewnienia pokojowego przejęcia władzy. Ale "dogadanie się" ponad głowami społeczeństwa nie jest sprawą, którą się świętuje. A 4 czerwca w istocie świętujemy tajne "dogadanie się". Ta symboliczna data przypominająca zlekceważenie elementarnych zasady demokracji i europejskich wartości nie kwalifikuje się jako nazwa dla ważnego w mieście miejsca.

alt


Pod pretekstem uczczenia częściowo demokratycznych wyborów 4 czerwca w istocie składa się hołd tajnemu porozumieniu z 8 czerwca, czego dowodzi obecność na listach wyborczych Koalicji Obywatelskiej działaczy komunistycznych z okresu PRL jak Leszek Miller czy Włodzimierz Cimoszewicz. Karnowski chce byśmy po 30 latach powtórnie zjedli to co przed 30 laty zwymiotowaliśmy.


Nazwijmy to miejsce rondem Dwóch Miast, bo taka nazwa w odniesieniu do całego placu na którym zbudowano Ergo Arenę spodobała się około pięciu tysiącom mieszkańcom, którzy głosowali na nią w internetowej ankiecie. Bedzie demokratycznie jeśli nazwiemy plac tak, jak sobie życzy nasza lokalna społeczność. Nie mieszajmy wielkiej polityki w życie spokojnego kurortu jakim powinien być Sopot.

Małgorzata Tarasiewicz

Cytat w tekście pochodzi z publikacji “Okrągły Stół” dokumenty i materiały, TOM IV, Warszawa 2004. Publikacja Kancelarii Prezydenta.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież