W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rady Policji dla kierowców

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 27 lipca 2010 11:51

altMija półmetek wakacji. Letnia kanikuła to tradycyjnie okres wzmożonego ruchu na drogach i intensywnej pracy policjantów z drogówki. Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku przygotowała specjalny materiał informacyjny dotyczący wakacyjnej służby funkcjonariuszy ruchu drogowego oraz poradnik dla tych, którzy już wyjechali, albo niebawem planują wyjazd na wakacyjne trasy. Poniżej publikujemy najważniejsze fragmenty tego tekstu.


Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci i młodzieży szkolnej jeszcze przed rozpoczęciem wakacji prowadzono kontrole autokarów. W Gdańsku i w Gdyni wyznaczono dwa punkty kontroli, które funkcjonowały do końca roku szkolnego codziennie od godz. 6:00 do 10:00. Ponadto każdy zainteresowany mógł zgłosić się do terenowych jednostek policji z prośbą o przeprowadzenie kontroli autokaru. Funkcjonariusze mieli pełne ręce pracy. Od maja do czerwca skontrolowano  ponad 1500 autokarów. Podczas takiej kontroli sprawdzany jest stan trzeźwości kierowcy, wymagane dokumenty i uprawnienia, ogólny stan techniczny pojazdu. Potrzebę przeprowadzenia kontroli autokaru należy zgłosić w miejscowej jednostce policji najlepiej na kilka dni przed planowanym wyjazdem.

W okresie wakacyjnym prowadzone są dodatkowo działania pod nazwą „BUS”. Mają one na celu zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych w czasie przewozu osób, ujawnianie i eliminowanie nieprawidłowości występujących w przewozie osób, a w szczególności dzieci i młodzieży.  Każdorazowo podczas takich działań kontrolowanych jest kilkaset pojazdów, ok. 100 dowodów rejestracyjnych jest zatrzymywanych.

 Niestety, nawet największa liczba patroli policyjnych, najnowsze osiągnięcia techniczne w dziedzinie motoryzacji czy drogownictwa, nie są w stanie zapewnić nam 100% bezpieczeństwa. W bardzo dużym stopniu  my sami jako kierujący jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo na drodze. Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku.

Statystyki policyjne, niezmiennie od kilku lat, jako główne przyczyny wypadków drogowych wskazują niedostosowanie prędkości do warunków jazdy oraz nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu.  Przez pierwszy miesiąc wakacji, tj. 25.06 – 25.07 miało miejsce 300 wypadków drogowych, w których 22 osoby zginęły, a 398 odniosło obrażenia ciała. Do większości z tych zdarzeń dochodzi podczas weekendów. Są one powodowane zarówno przez kierujących, jak i pieszych. W tym drugim przypadku główną przyczyną jest wtargnięcie pieszego na jezdnię przed jadący pojazd. Do zdarzenia takiego doszło w powiecie kartuskim, gdzie kierująca samochodem marki VW Lupo potrąciła pieszą, która wtargnęła bezpośrednio pod nadjeżdżający pojazd, przechodząc w miejscu niedozwolonym. W wyniku odniesionych obrażeń piesza zmarła.

Często nasza koncentracja ulega osłabieniu, gdy podróżujemy na długich trasach, autostradą lub drogą szybkiego ruchu. Tam nie spodziewamy się jakichkolwiek zagrożeń. Niestety w ubiegły poniedziałek na autostradzie A-1 doszło do tragicznego wypadku. Jak wynika z ustaleń kierujący pojazdem marki Fiat najechał na rozlany na pasie olej napędowy, wpadł w poślizg i uderzył w tył stojącej naczepy ciągnika siodłowego. W wyniku tego zdarzenia żona kierującego poniosła śmierć na miejscu. 32-letni mężczyzna został przewieziony do szpitala.

 Zbliża się kolejny miesiąc wakacji. Część z nas wraca z urlopu, część dopiero na urlop wyjeżdża. Oto kilka porad, jak bezpiecznie podróżować.


I.  PRZED PODRÓŻĄ

-          sprawdź, czy twój samochód jest sprawny technicznie – układ hamulcowy, kierowniczy, ogumienie, płyn chłodniczy, poziom oleju, itd.; w razie wątpliwości skorzystaj z pomocy diagnosty na stacji kontroli pojazdów

-          zaplanuj swoją podróż – sprawdź trasę dojazdu do wybranej miejscowości, miejsca postoju

-          przygotuj urządzenia pomocne podczas jazdy – GPS, zestaw głośnomówiący do telefonu

-          przygotuj fotel kierowcy – sprawdź kilka ustawień i wybierz to, które najbardziej ci odpowiada

-          bagaż umieść w bagażniku, nie zostawiaj przedmiotów na tylnym siedzeniu – w razie wypadku swobodnie przemieszczające się, nawet niewielkie przedmioty, mogą doprowadzić do poważnych obrażeń

-          nie umawiaj się na konkretną godzinę – w ten sposób unikniesz pośpiechu, a co za tym idzie – gwałtownej jazdy

-          zadbaj, abyś w drogę ruszał wypoczęty


II.  W PODRÓŻY

-          wyjedź odpowiednio wcześnie, tak abyś mógł  podróżować bez nerwów i pośpiechu

-          regularne przerwy podczas jazdy pozwolą na zmianę pozycji, chwilę relaksu, co bezpośrednio przekłada się na poziom koncentracji podczas jazdy; Zaleca się 15 minutowe przerwy co 2 godziny. Jest to szczególnie ważne, gdy podróżujemy samochodem bez klimatyzacji. Te kilka chwil w klimatyzowanym pomieszczeniu, przekąska bądź orzeźwiający napój poprawią komfort podróży.

-          jeżeli jesteś senny, jak najszybciej poszukaj miejsca do bezpiecznego postoju, gdzie będziesz mógł się zdrzemnąć – stacja benzynowa, parking; nie staraj się jechać „na siłę”

-          zachowaj szczególną ostrożność przy wykonywaniu manewrów – np. wyprzedzania, sygnalizuj innym kierującym zamiar wykonania manewru

-          nie przeceniaj własnych umiejętności, jedź tak by mieć kontrolę nad prowadzonym pojazdem

-          pamiętaj o kulturze jazdy – nie jesteś jedynym użytkownikiem drogi


III. PIESZY

Poruszając się po ulicy;

-          zadbaj, abyś był widoczny – element odblaskowy w postaci opaski lub kamizelki w znacznym stopniu poprawia widoczność pieszego

-          poruszaj się lewą stroną jezdni – w ten sposób zarówno ty widzisz pojazdy, jak i kierujący widzą ciebie

- przechodząc przez jezdnię rób to w miejscach dozwolonych, zawsze dokładnie upewnij się, czy nie nadjeżdża pojazd


zebrał: dol

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież