Trzeci koncert z cyklu „Błogosławieni Kapłani polscy w Wolnym Mieście ... » 6 grudnia o godz. 17:00 w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Gdańsku, odbędzie się koncert zespołu ... Otwarcie wystawy plenerowej „The Airmen” » W niedzielę, 6 grudnia, na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowana zostanie n... Portfele gdańskich prezesów » Od 13 do 22 tysięcy złotych miesięcznie zarabiają prezesi gdańskich spółek komunalnych - najmniej w ... Hiszpanie potrafią w Gdańsku zarabiać na parkingach i dojeździe do nic... » Jak się w Gdańsku robi interesy z potentatem europejskim w dziedzinie parkingów? Przyjmuje się go d... „Zaciemnienie” zgłoszone przez PiS do prokuratury » Zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezyde... Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej - nie... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Hokeistki Stoczniowca efektownie pokonały Unię
sobota, 05 grudnia 2020 21:03
Hokeistki Stoczniowca efektownie pokonały Unię
Ostatni w tym roku weekendowy dwumecz hokeistki Stoczniowca
Lechia ponownie bez bramki i punktu
sobota, 05 grudnia 2020 21:42
Lechia ponownie bez bramki i punktu
Trwa zła seria Lechii. Biało-zieloni w trzecim kolejnym meczu nie

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdański pirat wraca na ulice i szlaki wodne miasta

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 18 kwietnia 2012 13:13

Gdańsk ma następcę wielkich korsarzy, którzy służyli też w dawnych wiekach miastu, jak gdański kaper Paweł Beneke, dowodzący karaką "Piotr z Gdańska" oraz morskich zbójców służących sobie i ówczesnym władcom jak Francis Drake, William Dampier, Charles Henri d'Estaing, Hajraddin Barbarossa, czy Eryk Pomorski. Ich godnym następcą - zdaniem jurorów z miejskiej komisji - zostanie 35-letni Krzysztof Kucharski.Nowy pirat zaprezentował się w XVII-wiecznym stroju korsarzy. W pierwszych słowach Krzysztof Kucharski zwierzył się dziennikarzom, że nie zamierza łupić gdańszczan i gości. Nowy korsarz został wybrany na rok, swoją funkcję ma pełnić społecznie. O piracką rolę ubiegali się czterej kandydaci. Po konkursie opartym na serii pytań i prezentacji pirackich kreacji Kucharski ostał się na placu boju.  Przypomnijmy, że Gdańsk miał w swej najnowszej historii legendarnego pirata Andrzeja Sulewskiego, którzy przez 20 lat przechadzał się po Głównym Mieście.  Był uwielbiany przez dzieci i dorosłych. Stanowił jeden z symboli Gdańska. Sulewski zmarł 12 sierpnia 2010 r.


Z kolei Kucharski stylizuje się na stroju korsarza kapitana Henry'ego Morgana. Ten grasujący w XVII wieku Walijczyk w służbie Karola II Stuarta szczególnie dał się we znaki Hiszpanom. Po latach wiernej brytyjskiej służby otrzymał tytuł szlachecki i jako wicegubernator osiadł na Jamajce. Sir Henry Morgan został producentem wyśmienitego rumu, który nazwał swoim imieniem. Receptura trunku pozostała niezmienna od XVII wieku. Korsarze byli piratami, działającymi na zlecenie władcy w czasie wojny lub pokoju. To dzięki korsarzom władca mógł szkodzić flocie przeciwnika. Korsarz, oprócz łupów, otrzymywał od monarchy list kaperski, który dawał mu prawo do wpływania do portów królestwa tego monarchy, na którego służbie pozostawał.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież