Trzeci koncert z cyklu „Błogosławieni Kapłani polscy w Wolnym Mieście ... » 6 grudnia o godz. 17:00 w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Gdańsku, odbędzie się koncert zespołu ... Otwarcie wystawy plenerowej „The Airmen” » W niedzielę, 6 grudnia, na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowana zostanie n... Portfele gdańskich prezesów » Od 13 do 22 tysięcy złotych miesięcznie zarabiają prezesi gdańskich spółek komunalnych - najmniej w ... Hiszpanie potrafią w Gdańsku zarabiać na parkingach i dojeździe do nic... » Jak się w Gdańsku robi interesy z potentatem europejskim w dziedzinie parkingów? Przyjmuje się go d... „Zaciemnienie” zgłoszone przez PiS do prokuratury » Zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezyde... Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej - nie... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Hokeistki Stoczniowca efektownie pokonały Unię
sobota, 05 grudnia 2020 21:03
Hokeistki Stoczniowca efektownie pokonały Unię
Ostatni w tym roku weekendowy dwumecz hokeistki Stoczniowca
Lechia ponownie bez bramki i punktu
sobota, 05 grudnia 2020 21:42
Lechia ponownie bez bramki i punktu
Trwa zła seria Lechii. Biało-zieloni w trzecim kolejnym meczu nie

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Solidarność” uruchamia społeczną kontrolę nad politykami

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 05 maja 2014 14:55

alt5 maja,  w samo południe w Sali BHP gdańskiej stoczni szczegóły akcji społecznej kontroli nad politykami przedstawił Piotr Duda, lider związku. Przewodniczący NSZZ „Solidarność” rozpoczął tym samym kampanię, której celem będzie rozliczanie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego kandydatów z ich aktywności w Sejmie i Senacie. Wybory do parlamentu są okazją do przedstawienia i przypomnienia działań polityków na arenie krajowej, ponieważ wielu z nich, jak mówi Duda, „chce czmychać do Europarlamentu”. Związkowcy zamierzają piętnować tych kandydatów do PE, którzy będąc ministrami, posłami i senatorami, głosowali za przyjęciem antypracowniczych przepisów.


Rusza więc kampania społeczna, czyli billboardy i spoty radiowe i telewizyjne, a przede wszystkim strona internetowa –  www.sprawdzampolityka.pl. Nie obyło się bez prób zablokowania emisji. Prawnicy reprezentujący kilku kandydatów powoływali się przy tym na…ochronę wizerunku swoich klientów.
- Dzięki stronie w sposób łatwo można skontrolować reprezentanta, to jak głosował w sprawie wieku emerytalnego, kodeksu pracy, ustawy o zgromadzeniach. Jak zachował się wobec naszych obywatelskich wniosków referendalnych dotyczących wieku emerytalnego czy obowiązku szkolnego 6-latków – mówi Duda i dodaje, że wyborcy będą mogli zapoznać się z aktywnością polityków ze swojego okręgu wyborczego.
– Pokażemy, że można mieć kontrolę nad politykami. Jako społeczeństwo musimy doprowadzić do sytuacji, gdzie politycy będą bardziej bali się wyborców, niż szefa swojej partii – podsumował Duda.


Polacy wybiorą w maju 51 europosłów w 13 okręgach wyborczych. W wyborach do Europarlamentu startuje 123 posłów i senatorów. Klikając na ikonkę Eurowybory można zobaczyć jak kandydaci głosowali w Polsce, bo tak samo będą głosować w Parlamencie Europejskim.  Są tam informacje o działalności wszystkich parlamentarzystów.
- Wśród kandydatów na europosłów jest 70 takich, którzy powinni się zapaść pod ziemię ze wstydu. Przez lata głosowali w Sejmie nad antypracowniczymi rozwiązaniami, a teraz ci hipokryci mają czelność stawać przed wyborcami i prosić o ich głosy – komentował Duda, przypominając, że w  następnej kadencji w PE będą się toczyły bardzo ważne dyskusje na tematy istotne dla pracowników m.in. nad dyrektywami w sprawie czasu pracy i płacy minimalnej. Pytany przez nas o propozycję europejskiej płacy minimalnej wysuniętą przez Jean-Claude Junckera, kandydata EPL (do której to frakcji nomen omen należą europosłowie PO i PSL) na przewodniczącego Komisji Europejskiej opowiedział się za wprowadzeniem na terenie Unii Europejskiej równej płacy minimalnej, Duda stwierdził, że reprezentanci PO i PSL na pewno zagłosują tak, jak głosowali w kraju.


alt


Z kolei odnosząc się do programu SLD i OPZZ „Ku Europie społecznej” i hasła „3xTak”, czyli podniesienia najniższych emerytur, ograniczenia umów czasowych i podniesienia minimalnej płacy poprzez podniesienie stawek godzinowych, Duda stwierdził:
- Widać, że niektórzy politycy dojrzeli i rozumieją, że trzeba przywrócić godność pracy. Podzielają nasze stanowisko, choć co prawda nieco je zmodyfikowali.  Wybory do Europarlamentu to wybory między Europą socjalną, a liberalną – mówi Duda i dodaje, że to co stało się w Niemczech, gdzie w końcu wprowadzono minimalną stawkę godzinową wynagrodzenia to efekt także działań związkowych, podjętych w interesie niemieckich pracowników.


Przypomnijmy, że podczas rozmów koalicyjnych CDU/CSU a SPD ustalona została minimalna stawka godzinowa w niemieckich landach. Przeciwna temu rozwiązaniu była właśnie CDU, jednak po utworzeniu w grudniu 2013 roku koalicyjnego rządu z socjaldemokratami, którzy od dawna domagali się płacy minimalnej, wycofali swój sprzeciw. Nowe regulacje mają obowiązywać od 2015 roku. Płaca minimalna będzie jednakowa dla wschodnich i zachodnich landów i będzie wynosiła 8,5 EUR za godzinę. Niemiecka minister pracy i spraw socjalnych Andrea Nahles uważa, że dzięki temu pracownicy niemieccy będą chronieni przed dumpingiem płacowym, a pracownicy zagraniczni przed wynagrodzeniem uwłaczającym ludzkiej godności.

Tymczasem związkowcy krytykują tych, którzy torpedują takie rozwiązania w Polsce m.in. startujących z list PO: Adama Szejnfelda, Julię Piterę (za poparcie restrykcyjnego prawa o zgromadzeniach), Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, Barbarę Kudrycką, Michała Boniego, Dariusza Rosatkiego, w przeszłości m.in. członka rady nadzorczej FOZZ i ministra z czasów koalicji SLD-PSL, byłego ministra finansów Jacka Vincent-Rostowskiego oraz PSL-owskiego ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza i kandydata Twojego Ruchu Kazimierza Kutza.


„Solidarność” zwraca uwagę, jak kandydaci głosowali w sprawie podniesienia wieku emerytalnego (i referendum nad tym rozwiązaniem) i uelastycznienia czasu pracy.


Podobne akcje kontrolne przed wyborami prowadzi od lat największa amerykańska centrala związkowa AFL-CIO, analizując aktywność polityków i ich wierność deklarowanym przekonaniom, rozliczając kongresmanów. 
ASG

fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+1 #1 Jakubek 2014-05-06 11:47
Dotychczas wmawiano, że związek zawodowy nie ma0 prawa mieszać się do polityki. Takie hasło wymyślili ci politycy, którzy boją się kontroli społecznej. A na rządowe filmy propagandowe z pieniędzy nas, ludzi pracy, idą miliony!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież