W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Niezbędnik historyczny lewicy

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
wtorek, 07 maja 2013 18:56

W Sejmie RP - promocyjne spotkanie "Niezbędnika historycznego lewicy". Od Józefa Piłsudskiego, członka władz PPS i redaktora naczelnego "Robotnika" po Leszka Millera, szefa SLD ,którego podpis widnieje na traktacie akcesyjnym do UE, od XIX wieku po III RP, z przystankami w II RP, PRL, a także II wojną światową - to propozycja ekwipunku historycznego przygotowana przez  Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. Przygotowanego, by lewica, by politycy SLD, mogli w sporze o Polskę mówić własnym językiem i mieć mocne argumenty.

Jak zauważył Leszek Miller, goszczący w sejmie autorów vademecum, "pamięć historyczna jest jednym z narzędzi władzy, tworzenie wyłącznie czarnej legendy poprzedniego systemu służy legitymizacji systemu obecnego, delegitymizacja PRL-u staje się najskuteczniejszą metodą legitymizacji III RP". Niezbędnik przywraca równowagę w debacie o najnowszej historii Polski.

Jeden z autorów książeczki, red. Piotr Szumlewicz, zauważył, że zwłaszcza w zakresie społeczno-gospodarczym ułatwia ona twardą konfrontację z neoliberalną papką, którą wciska TVN jako prawdę objawioną. I przypomniał, że kanclerz Adenauer w krytycznym dla Niemiec okresie wprowadził 90-procentową stawkę podatku, a w USA spór między demokratami i republikanami sięgał stawki 100 proc.


altAutorzy - ponadto Bartosz Machalica, Danuta Waniek, Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska - przywołują m.in. założenia planu Balcerowicza: 3 proc. spadek PKB, 5 proc. spadek produkcji przemysłowej. I rezultaty: "w ciągu dwóch lat dochód narodowy spadł niemal o jedną piątą, produkcja przemysłowa o jedną piątą, płace realne o 36 proc., a dochody rolników o połowę, za to bezrobocie w 1991 roku przekroczyło 2 mln osób. Cel inflacyjny planu, chluba Balcerowicza, poziom jednocyfrowy został osiągnięty... dopiero 9 lat później! Może dlatego od Polski, według klasyfikacji OECD, większe rozwarstwienie majątkowe mają tylko USA, Meksyk,Korea i Turcja.

Według  dr. Krzysztofa Gawkowskiego, sekretarza generalnego SLD, "Niezbędnik" przekazuje wiedzę o najlepszych kartach polskiej lewicy, prezentuje jej wkład w rozwój Polski, jej przetrwanie w różnych momentach historii, jej sukcesy w budowie demokratycznej Polski. Jak za Marksem zauważają autorzy, "tradycja wszystkich zmarłych pokoleń ciąży jak zmora na umysłach żyjących".

(mf)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież