Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ... Stanowcze stanowisko Solidarności w sprawie szkoły w Kokoszkach » Stanowisko Prezydium Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ws... Korzystny wyrok dla MIIWŚ w sprawie zmian na wystawie głównej » 15 października 2020 r. zapadł wyrok w sprawie wprowadzonych zmian i uzupełnień na wystawie głównej ...
Reklama
Gdańsk w strefie czerwonej
piątek, 16 października 2020 15:17
Gdańsk w strefie czerwonej
Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Śniadek: Funkcjonowanie gospodarki finansujemy nędzą przyszłych emerytów

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
czwartek, 30 maja 2013 17:14

altZ Januszem Śniadkiem, posłem PiS, byłym liderem NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur Górski


Praca jest czynnikiem stabilizacji. Gra toczy się o naszą przyszłość, o to, czy nasze emerytury będzie miał kto wypracować, czy też pogrążymy się w ekonomicznej i demograficznej zapaści, skoro nadal jedyną sensowną alternatywą dla młodych, wykształconych ludzi jest praca na „umowę śmieciową” lub emigracja „za chlebem”. PiS zaprezentował w Sejmie Narodowy Program Zatrudnienia. Cała opozycja głosowała za projektem. Koalicja – przeciw. Sejm głosami koalicji PO-PSL odrzucił 24 maja projekt ustawy. Za odrzuceniem było 227 posłów, przeciwko 208.

- Platforma Obywatelska już w pierwszym czytaniu odrzuciła Narodowy Program Zatrudnienia przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość. Napracowaliście się. I co? I nic…
Janusz Śniadek: Każdy, może z jednym wyjątkiem, mojego projektu dotyczącego „umów śmieciowych”, projekt opozycji ląduje w koszu. Arogancja władzy przechodzi po raz kolejny dopuszczalne granice. Nie ma dziś w Polsce ważniejszej sprawy niż praca. Mamy ponad dwa miliony bezrobotnych, 2,5 mln młodych Polaków opuściło kraj w poszukiwaniu pracy, mamy półmilionowe ukryte bezrobocie na wsi. Co trzecie dziecko żyje w biedzie, co dziesiąty pracujący pogrąża się w nędzy bo płaca nie wystarcza na elementarne potrzeby. Donald Tusk zapowiada, że ktokolwiek zgłosi propozycję zaradzenia tym problemom, to jego propozycja będzie analizowana. Kilka dni po tej wypowiedzi głosami PO projekt opozycji ląduje w koszu. Argumentacja strony rządowej na ten szczegółowy projekt by aktywizować tereny, z których młodzi ludzie wyjeżdżają, była prawie żadna.


- Mieliście nadzieję, że ten obszerny, 160-stronicowy dokument stanie się podstawą  debaty sejmowej?
Janusz Śniadek: Takich złudzeń nie miałem. Ta filozofia władzy, ta mentalność reprezentowana przez PO, brak troski o ludzi, werbalne jedynie deklaracje, mające przykryć dbanie wyłącznie o interesy własnej, wąskiej grupy, znajdzie swój kres przy wyborczych urnach.


- Czyżby wierzył pan sondażom, dającym PiS wątłą przewagę nad PO?
Janusz Śniadek: Nie tylko sondażom przyglądam się uważnie. Przede wszystkim jeżdżę po naszym pomorskim regionie. Słucham co ludzie mają do powiedzenia. Katalog jest jeden: bezrobocie, strach o pracę, zapaść w ochronie zdrowia, zwijająca się edukacja, lęk przed zamknięciem szkoły. Te tematy pojawiają się na spotkaniach w Tczewie, w Chojnicach, w Starej Kiszewie. Rozmawiamy z ludźmi równoważąc propagandowy przekaz władzy i części sprzyjających jej mediów.


- Pielgrzymujecie po kraju, a „tuskobus” stoi w garażu. Starczy wam sił?
Janusz Śniadek: Zapewniam, że tak. Nie czas na żarty. Oto w Sejmie przedstawiane były dane o czekających nas zwolnieniach grupowych. Grozi nam do tego emerytalna zapaść. Obecny stan kraju jest finansowany biedą przyszłych emerytów. To jest dramat Polski, który za chwilę będzie stanowił barierę rozwoju. Oto obecny 62-procentowy stosunek emerytury do ostatniego wynagrodzenia ma się zmniejszyć do 30 procent. To nędza. 25 lat trzeba opłacać składki, by załapać się na minimalną emeryturę. Ilu dzisiaj pracujących na czarno, na umowach śmieciowych, tułających się po zagranicy wypracuje sobie 25-letni okres składkowy? Co drugi? Być może i to nie. A podstawowa emerytura wystarczy jedynie dosłownie na chleb. Już bez masła. Brak pracy, bark zabezpieczeń socjalnych to problem gospodarczy i demograficzny. 


alt


- Chcecie to zmienić programami, które i tak lądują w koszu? Kartel władzy trzyma się mocno…
Janusz Śniadek: Chcemy by Polacy nam zaufali, chcemy by ten, jak pan to nazwał, kartel władzy, odszedł w niesławie. Taka będzie, to wiem, decyzja Polaków przy wyborczej urnie. Już nie dajemy wodzić się za nos…


- Czyżby?
Janusz Śniadek: Tak. Proszę spojrzeć na fenomen popularności niezależnych tygodników „Sieci”, „Do Rzeczy”. Na czytelnictwo „Gazety Polskiej”, na fenomen niezależnych telewizji, a nawet na lokalną, tą niezależną, prasę. Na spotkania z nami przychodzą setki osób.


- Wygracie wybory i co? Wróci projekt Narodowego Programu Zatrudnienia? Koszt tego planu sięga jakoby 60 miliardów złotych.
Janusz Śniadek: W Sejmie objawiła się po raz kolejny hipokryzja Platformy, która kieruje się wyłącznie względami politycznymi. Propozycja opozycji, a w szczególności PiS nie jest dla rządzącej partii warta zastanowienia.  Żadne inne powody nie spowodowały, że koalicja odrzucała już w pierwszym czytaniu nasz projekt. Czy utworzymy 1 milion 200 tysięcy miejsc pracy, milion, czy pół miliona to będzie z zyskiem. Przedstawiamy propozycje w ochronie zdrowia, w systemie emerytalnym, w gospodarce. Wrócimy do tego projektu. Proponujemy szereg ulg dla przedsiębiorców, którzy będą zatrudniali osoby poszukujące pracy, przedstawiamy propozycje dotyczące pracowników.  Bezrobocie  w grupie młodych ludzi  dotyczy ponad miliona osób. Polska młodzież jest skazana albo na bezrobocie albo na emigrację.  Polityka, prowadzona przez rząd na rynku pracy jest gospodarką rabunkową.   Pieniądze na bezrobotnych z Funduszu Pracy były obcięte o połowę w 2010 roku i w latach kolejnych. Powinny być przeznaczone na miejsca pracy, a nie na to by się słupki zgadzały w tabelkach wicepremiera Rostowskiego. Uruchomienie skromnej części środków z funduszu w tym roku spowodowało, że bezrobocie nie wzrosło na razie do poziomu 16 procent.


- Kto ma tworzenie miejsca pracy sfinansować?
Janusz Śniadek: Nasze rozwiązania dotyczą podatków, pożyczek i kredytów ze środków publicznych na tworzenie miejsc pracy, dopłat bezpośrednich, ulg podatkowych, pomoc dla pozostających w niepełnym zatrudnieniu. Podobne projekty realizowane są przez kraje Unii Europejskiej. To się będzie opłacało tak ekonomicznie, jak i społecznie. Nie ma już czasu na uciekanie się do    poglądów czerpanych od zatwardziałych liberałów.   W Polsce nadmiernie elastyczny rynek pracy, czyli zastępowanie umowy o pracę innymi formami zatrudnienia, najczęściej tymczasowymi, rujnuje system emerytalny i system ochrony zdrowia. Powtórzę, że funkcjonowanie gospodarki finansujemy dzisiaj nędzą przyszłych emerytów.  To jest możliwe tylko w Polsce pod rządami obecnej koalicji, zdominowanej przez PO.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież