Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Stanowisko Gdyńskiego Stowarzyszenia Promocji Zdrowia ”Serca-Sercom”

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
piątek, 03 kwietnia 2015 21:58

W dniu 31.03.2015 roku odbyło się wspólne posiedzenie Walnego Nadzwyczajnego Zgromadzenia Członków oraz Rady Sponsorów Gdyńskiego Stowarzyszenia Promocji Zdrowia ”Serca-Sercom”. Obrady poświęcone były w całości nowej sytuacji, w jakiej znalazło się Stowarzyszenie po decyzji likwidacji Oddziału Kardiologicznego w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni Redłowie, która formalnie została ogłoszona 17.03.2015. Pomimo szeroko prezentowanej w mediach publicznej dyskusji z udziałem ekspertów medycznych i konsultantów ds. kardiologii, krytycznych opinii wielu środowisk, negatywnego stanowiska samorządowców zawartego w uchwałach Rady Miasta Gdyni i Sopotu a także zdecydowanego sprzeciwu szerokiej rzeszy pacjentów – zarząd i właściciel Spółki Szpitale Wojewódzkie w Gdyni zrealizowali plan koncentracji bazy kardiologicznej wyłącznie w Szpitalu Św. Wincentego a Paulo.


Walne Zgromadzenie Członków i Rada Sponsorów Stowarzyszenia przyjmują decyzję organu założycielskiego nie tylko z głębokim rozczarowaniem i ubolewaniem, ale są przekonane, iż w procesie decyzyjnym zabrakło wnikliwej analizy społecznych skutków i kosztów tego rozwiązania. Istnieje realne niebezpieczeństwo (w okresie przejściowym uznać je należy za pewność), odczuwalnego w skali całej populacji chorych kardiologicznych, pogorszenia dostępności i jakości specjalistycznej opieki szpitalnej. Taki punkt widzenia reprezentują również uznane autorytety medyczne, osoby zaufania publicznego, samorząd lekarski i środowisko pacjentów.


Nasz zawód  i rozgoryczenie są tym większe, iż tak Zarząd Stowarzyszenia, jak i Rada Sponsorów podejmowały w ostatnich 2 latach nie tylko różnorakie, intensywne działania na rzecz uratowania istniejącego potencjału kardiologicznego w Redłowie, którego istnienie uzasadnione było szczególnymi potrzebami bazy onkologicznej, ale również lub przede wszystkim usiłowały przekonać decydentów o istnieniu innego, alternatywnego rozwiązania, zarysowanego szczegółowo w niezależnych opiniach konsultantów krajowego i wojewódzkiego ds. kardiologii. Sprowadzały się one w istocie do reaktywacji w Szpitalu Morskim im. PCK projektu Ośrodka Diagnostyki i Leczenia Niewydolności Serca, placówki zajmującej się kompleksową opieką nad chorym z niewydolnością krążenia – tej prawdziwej epidemii XXI wieku. Ośrodek, jako realizacja założeń i wytycznych programu „Zdrowie dla Pomorzan”, powołany został na bazie Oddziału i Poradni Kardiologicznej w roku 2007, a jego funkcjonowanie i harmonijny rozwój przerwały kontrowersyjne decyzje kontraktowe NFZ z 2011 i 2013 roku oraz wygenerowane w ich efekcie narastające kłopoty finansowe placówki.


Podjęta przez Marszałka Województwa Pomorskiego Pana Mieczysława Struka 17.03.2015 r. i niezwłocznie wcielona w życie przez Zarząd Spółki Szpitale Wojewódzkie w Gdyni decyzja likwidacji 20 pełno-profilowych, centralnie monitorowanych stanowisk kardiologicznych i przeniesienie łóżek do Szpitala a Paulo a następnie utworzenie w to miejsce Oddziału Okulistyki oznacza, iż praktycznie z dnia na dzień zniknęła duża, dobrze wyposażona i przyjazna pacjentom placówka kardiologiczna, od 20 lat skutecznie realizująca swoją misję medyczną.


Jak stwierdza w opinii z 23.03.2015 konsultant wojewódzki ds. kardiologii prof. Grzegorz Raczak „zdecydowano się zlikwidować w swojej obecnej lokalizacji dobrze działający oddział, odpowiednio wyremontowany i zorganizowany, oferujący chorym sprawdzoną opiekę na wysokim poziomie, gdzie wszystkie ścieżki organizacyjne są dopracowane poprzez wieloletnią praktykę”.


Nie można przy tym pominąć faktu, o kapitalnym społecznie znaczeniu, że kardiologia w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni Redłowie od szeregu lat korzystała ze stałej pomocy finansowej sponsorów, a kilkumilionowa kwota środków niepublicznych, przekazana etapami na konto Gdyńskiego Stowarzyszenia Promocji Zdrowia „Serca-Sercom”, umożliwiła gruntowny remont i modernizację placówki. Walne Zgromadzenie Członków i Rada Sponsorów Stowarzyszenia nie może więc w tym momencie ukryć swojej dezaprobaty dla działań, które w istocie hamują energię społeczną i prowadzą do marnotrawienia gromadzonych mozolnie środków materialnych oraz niszczą kapitał zaufania publicznego – tą jakże wciąż delikatną tkankę tożsamości społeczeństwa obywatelskiego.


Gorzką refleksją napawa fakt, że jeszcze w połowie 2014 roku Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk w piśmie kierowanym do Zarządu oraz Rady Sponsorów wyrażał Stowarzyszeniu podziękowanie za aktywność społeczną i gratulował skuteczności w działaniach na rzecz poprawy i dalszego rozwoju w Gdyni  specjalistycznej opieki kardiologicznej. Stanowisko Pana Marszałka odebraliśmy jako akceptację przyjętej przez Stowarzyszenie strategii dalszego rozwijania i umacniania w Szpitalu PCK potencjału kardiologicznego oraz dostrzeżenie stojących przed nim wielkich możliwości rozwojowych.


Uważamy, że Stowarzyszenie znalazło się dzisiaj w nowej i niesłychanie trudnej sytuacji. Możemy nie tylko utracić swój potencjał materialny, ale również zagubić istotę działania. Dlatego tak ważną kwestią jest kontynuowanie, a w przyszłości rozwijanie, naszej podstawowej, statutowej powinności tj. szeroko pojętej misji na rzecz prewencji i profilaktyki schorzeń sercowo-naczyniowych. Bezcenne są nasze wieloletnie doświadczenia i osiągnięcia w zakresie realizacji takich programów jak: ”Cor Sanum”,”Gdynia-Kard”, Prewencja Wtórna u pacjentów po Zawale Serca i Udarze Mózgu, Gdyńska Szkoła Edukacji w Niewydolności Serca i inne.


Należy zatem podjąć pracę koncepcyjną i organizacyjną w celu stworzenia w Gdyni kolejnego, wieloletniego programu prewencji wtórnej dotyczącego kardioonkologii lub monitorowania opieki kardiologicznej nad osobami w wieku podeszłym i pełnienia w nim organizacyjnie roli ośrodka koordynującego. Niezbędne jest w tej sytuacji publiczne promowanie naszej działalności i zainteresowanie nią środowiska medycznego. Stowarzyszenie liczy również na dobrą i twórczą współpracę z Samorządem Gdyni oraz jego pomoc i wsparcie przy tworzeniu kolejnych programów profilaktycznych. Ponieważ Stowarzyszenie powinno mieć status organizacji pożytku publicznego, Zarząd winien podjąć kroki formalne i organizacyjne do jego uzyskania.    


Równocześnie oczekujemy od Zarządu Stowarzyszenia, poza bieżącym monitorowaniem sytuacji, opracowania planu najbliższej strategii działania, analizy aktualnej sytuacji prawnej, tak w odniesieniu do utraconego, jak i posiadanego potencjału materialnego, oraz rozważenia miejsca siedziby z ewentualną możliwością utrzymania dalszej współpracy ze Spółką Szpitale Wojewódzkie w Gdyni. Zarząd zobowiązany jest również do nadzoru nad majątkiem trwałym Stowarzyszenia oraz przeprowadzenia jego wyceny, po dokładnej inwentaryzacji z udziałem rzeczoznawcy. Czuwać on także winien nad efektywnym i zgodnym ze statutem wykorzystaniem posiadanego sprzętu medycznego wyłącznie na zasadach użyczenia oraz przestrzegania pierwotnej woli darczyńców. Prezesa Stowarzyszenia i Przewodniczącego Rady Sponsorów upoważnia się również do uzyskania od Zarządu Spółki Szpitale Wojewódzkie w Gdyni jednoznacznej deklaracji co do jej zamiarów odnośnie ułożenia obecnych i przyszłych wzajemnych relacji ze Stowarzyszeniem – w zgodzie z poszanowaniem prawa, dobrych obyczajów i zasadą odnoszenia symetrycznych korzyści.


Wierzymy, że bolesne, traumatyczne i rozczarowujące doświadczenia ostatnich tygodni na przekór wszystkiemu sprawią, że nie stracimy wiary w dalszy sens działania „pro publico bono”.


Walne Nadzwyczajne Zgromadzenie Członków i Rada Sponsorów Gdyńskiego Stowarzyszenia Promocji Zdrowia ”Serca-Sercom"

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież