Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

W lasach oliwskich zasadzono 1500 drzewek - GALERIA

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
sobota, 28 marca 2015 14:31

Pod hasłem „Las zaprasza" na terenie leśnictwa Renuszewo odbyła się akcja sadzenia lasu. W ramach akcji zorganizowanej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Gdańsku przez cztery godziny zasadzono 1500 drzewek. W akcji wzięła udział m.in. drużyna harcerska z Sopotu.


GALERIA


- Posadziliśmy 1500 drzewek w miejscu gdzie rok temu wycięliśmy 50 drzew - powiedział Michał Grabowski, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Gdańsk. - Sadzenie odbyło się na powierzchni ćwierć hektara. Stary las, który rósł w tym miejscu zaczął obumierać. Trwałość i stabilność lasu zapewniamy dzięki stopniowej wymianie pokoleń. Posadziliśmy dęby bezszypułkowe, które mają mniejsze wymagania jeśli chodzi o wodę. Mogą rosnąć do 140 lat.


altaltNa przybyłych na miejsce ochotników przed sadzeniem przygotowano instruktaż. - Do sadzenia wykorzystamy sadzonki dęba bezszypułkowego dwuletniego - poinformował przybyłych na sadzenie Ireneusz Konefke, leśniczy leśnictwa Renuszewo. Ta informacja zaskoczyła najmłodszych uczestników akcji, którzy oceniali wiek sadzonek na tygodnie. - Przy sadzeniu trzeba zwrócić uwagę, żeby była zakryta szyja korzeniowa. U dęba bardzo łatwo to poznać ponieważ szyja korzeniowa ma brązowy kolor i widać, kiedy przechodzi w łodygę. Ten brązowy kolor musi być cały zakryty ziemią. Przy sadzeniu trzeba pamiętać, aby nie zawijać korzeni, bo korzenie muszą ciągnąć pokarm z gleby. Po przysypaniu sadzonki nie możemy jej zostawić tak sobie tylko trzeba ziemię przydeptać, żeby wokół sadzonki nie zostały pęcherzyki powietrza i żeby wszystkie korzenie miały styk z glebą. Sadzonki sadzimy w odstępie metra jedna od drugiej. Żeby sprawdzić czy dobrze posadziliśmy sadzonkę chwytamy ją za szczyt dwoma palcami i delikatnie próbujemy wyciągnąć. Jeśli się nie rusza i wychodzi do góry rady to znaczy, że jest dobrze posadzona.


altalt

Ten brązowy kolor musi być cały zakryty ziemią - podkreślał podczas instruktażu Ireneusz Konefke, leśniczy leśnictwa Renuszewo


Po kilkuminutowym instruktażu rozpoczęło się sadzenie. W akcji sadzenia drzewek wzięło udział m.in. 29 harcerzy. - W akcji sadzenia drzewek bierzemy udział przez przypadek - przyznał Michał Kalicki, drużynowy 70 Sopockiej Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego herbu Sulima. - Planowaliśmy zbiórkę drużyny z ogniskiem. Zadzwoniłem do leśniczego, żeby zapytać się czy nie ma jakiejś akcji, która by nam przeszkodziła. Okazało się, że jest planowane sadzenie drzewek. I tak trafiliśmy tutaj i sadzimy drzewka. Dla harcerzy taka akcja jest super. Dużo czasu spędzamy w lesie. Warto dbać o lasy i uczyć młode pokolenie dlaczego tak ważne jest obcowanie z naturą, pilnowanie czystości lasów i branie udziału w takich akcjach.


alt

70 Sopocka Drużyna Harcerzy im. Zawiszy Czarnego herbu Sulima na zbiórce...altalt

i podczas sadzenie drzewek


Na sadzenie przybyło kilka rodzin. Dla niektórych nie było to pierwsze sadzenie. - Jesteśmy po raz trzeci na takiej akcji i można powiedzieć, że co roku wyczekujemy informacji kiedy się odbywa sadzenie - przyznała Aldona Trzebiatowska, który sadziła drzewka z mężem i dwójką dzieci. -  Dwa lata temu sadziliśmy dęby, rok temu sadziliśmy sosny. To świetny sposób na rodzinne spędzenie czasu. Po raz pierwszy udział w sadzeniu drzewek wzięliśmy oczywiście przez przypadek. Dziś ciężko samemu posadzić drzewko. Jest to wyzwanie. Jak się mieszka w mieście ciężko cokolwiek posadzić, chyba, że się ma własną działkę. Jak tylko zobaczyliśmy taką okazję w internecie to od razu skorzystaliśmy. Może nie jest to zbyt skomplikowana praca, ale ciężka, dająca dużo satysfakcji. Mamy już trzy miejsca w których sadziliśmy i co roku je odwiedzamy patrzeć jak rosną nasze drzewka.


alt

Pani Aldona sadziła drzewka w duecie z synem...


alt

a jej mąż z córką


W myśl obowiązujących leśników zasad, po zakończeniu wycinki trzeba odczekać rok, a maksymalnie pięć lat, żeby zacząć sadzić nowy las. Leśnicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku starają się go sadzić po upływie dwóch lat.


alt

Sadzenie drzewek było idealną okazją do rodzinnego spędzenia sobotyalt

Marek Formela, redaktor naczelny Gazety Gdańskiej, upewnia się czy drzewko zostało dobrze posadzone


Swój udział w akcji mieli przedstawiciele Gazety Gdańskiej - Marek Formela i Tomasz Łunkiewicz, którzy zasadzili po drzewku.


alt


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież