Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili... Co ukrywa senator Kleina? 4,5 mln zł korekty i rozliczenia z Łebą » Kandydat PO do senatu, b. burmistrz Łeby, senator Kazimierz Kleina, do dziś nie odpowiedział na pyta...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
Lechia zasiadła na fotelu lidera
sobota, 28 września 2019 20:14
Lechia zasiadła na fotelu lidera
Czwarte z rzędu zwycięstwo w PKO Ekstraklasie odniosła Lechia. Bia ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

W lasach oliwskich zasadzono 1500 drzewek - GALERIA

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
sobota, 28 marca 2015 14:31

Pod hasłem „Las zaprasza" na terenie leśnictwa Renuszewo odbyła się akcja sadzenia lasu. W ramach akcji zorganizowanej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Gdańsku przez cztery godziny zasadzono 1500 drzewek. W akcji wzięła udział m.in. drużyna harcerska z Sopotu.


GALERIA


- Posadziliśmy 1500 drzewek w miejscu gdzie rok temu wycięliśmy 50 drzew - powiedział Michał Grabowski, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Gdańsk. - Sadzenie odbyło się na powierzchni ćwierć hektara. Stary las, który rósł w tym miejscu zaczął obumierać. Trwałość i stabilność lasu zapewniamy dzięki stopniowej wymianie pokoleń. Posadziliśmy dęby bezszypułkowe, które mają mniejsze wymagania jeśli chodzi o wodę. Mogą rosnąć do 140 lat.


altaltNa przybyłych na miejsce ochotników przed sadzeniem przygotowano instruktaż. - Do sadzenia wykorzystamy sadzonki dęba bezszypułkowego dwuletniego - poinformował przybyłych na sadzenie Ireneusz Konefke, leśniczy leśnictwa Renuszewo. Ta informacja zaskoczyła najmłodszych uczestników akcji, którzy oceniali wiek sadzonek na tygodnie. - Przy sadzeniu trzeba zwrócić uwagę, żeby była zakryta szyja korzeniowa. U dęba bardzo łatwo to poznać ponieważ szyja korzeniowa ma brązowy kolor i widać, kiedy przechodzi w łodygę. Ten brązowy kolor musi być cały zakryty ziemią. Przy sadzeniu trzeba pamiętać, aby nie zawijać korzeni, bo korzenie muszą ciągnąć pokarm z gleby. Po przysypaniu sadzonki nie możemy jej zostawić tak sobie tylko trzeba ziemię przydeptać, żeby wokół sadzonki nie zostały pęcherzyki powietrza i żeby wszystkie korzenie miały styk z glebą. Sadzonki sadzimy w odstępie metra jedna od drugiej. Żeby sprawdzić czy dobrze posadziliśmy sadzonkę chwytamy ją za szczyt dwoma palcami i delikatnie próbujemy wyciągnąć. Jeśli się nie rusza i wychodzi do góry rady to znaczy, że jest dobrze posadzona.


altalt

Ten brązowy kolor musi być cały zakryty ziemią - podkreślał podczas instruktażu Ireneusz Konefke, leśniczy leśnictwa Renuszewo


Po kilkuminutowym instruktażu rozpoczęło się sadzenie. W akcji sadzenia drzewek wzięło udział m.in. 29 harcerzy. - W akcji sadzenia drzewek bierzemy udział przez przypadek - przyznał Michał Kalicki, drużynowy 70 Sopockiej Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego herbu Sulima. - Planowaliśmy zbiórkę drużyny z ogniskiem. Zadzwoniłem do leśniczego, żeby zapytać się czy nie ma jakiejś akcji, która by nam przeszkodziła. Okazało się, że jest planowane sadzenie drzewek. I tak trafiliśmy tutaj i sadzimy drzewka. Dla harcerzy taka akcja jest super. Dużo czasu spędzamy w lesie. Warto dbać o lasy i uczyć młode pokolenie dlaczego tak ważne jest obcowanie z naturą, pilnowanie czystości lasów i branie udziału w takich akcjach.


alt

70 Sopocka Drużyna Harcerzy im. Zawiszy Czarnego herbu Sulima na zbiórce...altalt

i podczas sadzenie drzewek


Na sadzenie przybyło kilka rodzin. Dla niektórych nie było to pierwsze sadzenie. - Jesteśmy po raz trzeci na takiej akcji i można powiedzieć, że co roku wyczekujemy informacji kiedy się odbywa sadzenie - przyznała Aldona Trzebiatowska, który sadziła drzewka z mężem i dwójką dzieci. -  Dwa lata temu sadziliśmy dęby, rok temu sadziliśmy sosny. To świetny sposób na rodzinne spędzenie czasu. Po raz pierwszy udział w sadzeniu drzewek wzięliśmy oczywiście przez przypadek. Dziś ciężko samemu posadzić drzewko. Jest to wyzwanie. Jak się mieszka w mieście ciężko cokolwiek posadzić, chyba, że się ma własną działkę. Jak tylko zobaczyliśmy taką okazję w internecie to od razu skorzystaliśmy. Może nie jest to zbyt skomplikowana praca, ale ciężka, dająca dużo satysfakcji. Mamy już trzy miejsca w których sadziliśmy i co roku je odwiedzamy patrzeć jak rosną nasze drzewka.


alt

Pani Aldona sadziła drzewka w duecie z synem...


alt

a jej mąż z córką


W myśl obowiązujących leśników zasad, po zakończeniu wycinki trzeba odczekać rok, a maksymalnie pięć lat, żeby zacząć sadzić nowy las. Leśnicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku starają się go sadzić po upływie dwóch lat.


alt

Sadzenie drzewek było idealną okazją do rodzinnego spędzenia sobotyalt

Marek Formela, redaktor naczelny Gazety Gdańskiej, upewnia się czy drzewko zostało dobrze posadzone


Swój udział w akcji mieli przedstawiciele Gazety Gdańskiej - Marek Formela i Tomasz Łunkiewicz, którzy zasadzili po drzewku.


alt


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież