Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Energa nagrodziła najlepsze prace doktorskie o tematyce energetycznej

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 30 marca 2015 17:22

W Dworze Artusa wręczono nagrody w konkursie o nagrodę prezesa zarządu Energa SA na najlepszą pracę doktorską poświęconą technicznym i ekonomicznym problemom przetwarzania, przesyłu, dystrybucji i obrotu energią elektryczną. Zwycięzca, dr Łukasz Rosłaniec z Politechniki Warszawskiej, otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł.- Nagrody są symboliczne, ale dokonania nagrodzonych doktorantów już takie symboliczne nie są - powiedział Mirosław Bieliński, Prezes Zarządu Energa SA, który wręczył nagrody laureatom konkursu. - Konkurs na najlepszą pracę doktorską jest jednym z wielu przykładów działań Grupy ENERGA mających na celu promocję i wspieranie nauki, pracy i osiągnięć polskich naukowców. Współpracujemy z wieloma instytucjami naukowymi i badawczymi, nie tylko w Trójmieście, ale również w całym kraju i za granicą. Stawiamy na projekty, które w przewidywalnej przyszłości pozwolą nam wdrażać innowacyjne rozwiązania i stawiać czoła wyzwaniom, z którymi mierzy się branża energetyczna.


Energa już po raz kolejny nagrodziła autorów najlepszych prac doktorskich. - Do tej pory konkurs był realizowany lokalnie - powiedział Mirosław Czapiewski, dyrektor do spraw instytucjonalnych ENERGA SA. - Laureaci byli nagradzani na uroczystym posiedzeniu senatu Politechniki Gdańskiej. Tematyka prac, które mogą brać udział w konkursie dotyczy zagadnień technicznych i technologicznych związanych z energią elektryczną. Przy ocenie brana jest pod uwagę ich aplikacyjność czyli czy te rzeczy, które zostały nam przedstawione będą przedmiotem naszych zainteresowań, czy będziemy rozważali możliwość wykorzystania tych osiągnięć i badań w praktyce.


- Od tego roku rozszerzyliśmy konkurs i do tej edycji mogli się zgłaszać doktoranci z uczelni z terenu całej Polski - powiedział Jakub Skonieczny, starszy specjalista do spraw publikacji naukowych Energa SA. - Pierwsze dwie edycje były skierowane tylko do doktorantów Politechniki Gdańskiej. Do konkursu mogą się zgłaszać doktoranci prac już obronionych. Regulamin określa ściśle z jakich lat mają to być prace.  Ponieważ rok temu konkurs się nie odbył do tej edycji przyjmowaliśmy prace obronione na przestrzeni dwóch lat.


Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym doktoranci nadsyłali w formie papierowej i elektronicznej swoje prace, wraz z oświadczeniami promotora, dziekana wydziału oraz opinią recenzentów i wyciągiem z obrony. W drugim etapie jury, pod przewodnictwem prof. Jana Majewskiego oraz członków:  prof. Kazimierza Jakubiuka (Politechnika Gdańska), prof. Tomasza Tarasiuka (Akademia Morska w Gdyni), a także gościa specjalnego prof. Stanisława Witczaka (Politechnika Opolska), wybrało laureatów.


altZwycięzca, dr Łukasz Rosłaniec z Politechniki Warszawskiej, otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości  15 tys. zł za pracę opracowaną w języku angielskim pod tytułem „Grid-tie inverter cooperating with renewable energy sources used for voltage quality improvment” („Falownik sprzęgający odnawialne źródło energii z systemem elektroenergetycznym, umożliwiającym poprawę jakości napięcia”).


Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 10 tys. zł jury przyznało dr. Krzysztofowi Dobrzyńskiemu za pracę pt. „Metodyka szacowania maksymalnej generacji rozproszonej ulokowanej w elektrowniach wiatrowych”, wykonaną i obronioną na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej. - Ta nagroda przede wszystkim oznacza to, że praca, którą wykonujemy na Politechnice Gdańskiej jest zauważana - stwierdził dr Krzysztof Dobrzyński. - Miłe jest to, że przedsiębiorcy poszukują rozwiązań nie tylko zagranicą, ale również w ośrodkach naukowych w Polsce. I to jest w pewien sposób budujące. Energa jest blisko nas, jest lokalnym przedsiębiorstwem i dla nas, dla Politechniki, ważne jest, aby współpraca między politechniką i Energą zacieśniała. Bardzo mi miło, że kapituła zauważyła tą pracę, że Energa zechciała ją dojrzeć, bo ona również miała udział w wyborze nagrodzonych prac. Takie wyróżnienia jest bardzo ważne, bo zachęca do dalszej pracy. Praca naukowa bardzo często wiąże się z tym, że siedzimy przez wiele miesięcy, pracujemy nad czymś i nie widać efektów. Widać je w wersji papierowej, a nie materialnej, której możemy dotknąć.


Jury zdecydowało o przyznaniu dwóch równorzędnych trzecich nagród w wysokości 5 tys. zł. Otrzymali je: dr Beata Bochentyn za pracę pt. „Właściwości strukturalne i transportowe kompozytorów tytanianu strontu z tlenkami przewodzącymi jonowo”, obronioną na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej oraz dr Wojciech Adamczyk za pracę pt. „Modeling of tech oxy-fuel combustion process within the circulating fluidized bed” („Modelowanie procesu spalania tlenowego w cyrkulacyjnej warstwie fluidalnej”), obronioną na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach.


Z inicjatywy prezesa Mirosław Bieliński, wyniki najciekawszych rozpraw, zostaną zaprezentowane w postaci artykułów i opublikowane na łamach kwartalnika naukowego „Acta Energetica" wydawanego przez Energę we współpracy z Politechniką Gdańską ”, a Energa pokryje koszt specjalnego wydawnictwa.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież