Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
W niedzielę 43. derby Trójmiasta
środa, 16 października 2019 17:17
W niedzielę 43. derby Trójmiasta
Drużyny PKO Ekstraklasy wracają do ligowej rywalizacji. W Trójmieś ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Energa nagrodziła najlepsze prace doktorskie o tematyce energetycznej

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 30 marca 2015 17:22

W Dworze Artusa wręczono nagrody w konkursie o nagrodę prezesa zarządu Energa SA na najlepszą pracę doktorską poświęconą technicznym i ekonomicznym problemom przetwarzania, przesyłu, dystrybucji i obrotu energią elektryczną. Zwycięzca, dr Łukasz Rosłaniec z Politechniki Warszawskiej, otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł.- Nagrody są symboliczne, ale dokonania nagrodzonych doktorantów już takie symboliczne nie są - powiedział Mirosław Bieliński, Prezes Zarządu Energa SA, który wręczył nagrody laureatom konkursu. - Konkurs na najlepszą pracę doktorską jest jednym z wielu przykładów działań Grupy ENERGA mających na celu promocję i wspieranie nauki, pracy i osiągnięć polskich naukowców. Współpracujemy z wieloma instytucjami naukowymi i badawczymi, nie tylko w Trójmieście, ale również w całym kraju i za granicą. Stawiamy na projekty, które w przewidywalnej przyszłości pozwolą nam wdrażać innowacyjne rozwiązania i stawiać czoła wyzwaniom, z którymi mierzy się branża energetyczna.


Energa już po raz kolejny nagrodziła autorów najlepszych prac doktorskich. - Do tej pory konkurs był realizowany lokalnie - powiedział Mirosław Czapiewski, dyrektor do spraw instytucjonalnych ENERGA SA. - Laureaci byli nagradzani na uroczystym posiedzeniu senatu Politechniki Gdańskiej. Tematyka prac, które mogą brać udział w konkursie dotyczy zagadnień technicznych i technologicznych związanych z energią elektryczną. Przy ocenie brana jest pod uwagę ich aplikacyjność czyli czy te rzeczy, które zostały nam przedstawione będą przedmiotem naszych zainteresowań, czy będziemy rozważali możliwość wykorzystania tych osiągnięć i badań w praktyce.


- Od tego roku rozszerzyliśmy konkurs i do tej edycji mogli się zgłaszać doktoranci z uczelni z terenu całej Polski - powiedział Jakub Skonieczny, starszy specjalista do spraw publikacji naukowych Energa SA. - Pierwsze dwie edycje były skierowane tylko do doktorantów Politechniki Gdańskiej. Do konkursu mogą się zgłaszać doktoranci prac już obronionych. Regulamin określa ściśle z jakich lat mają to być prace.  Ponieważ rok temu konkurs się nie odbył do tej edycji przyjmowaliśmy prace obronione na przestrzeni dwóch lat.


Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym doktoranci nadsyłali w formie papierowej i elektronicznej swoje prace, wraz z oświadczeniami promotora, dziekana wydziału oraz opinią recenzentów i wyciągiem z obrony. W drugim etapie jury, pod przewodnictwem prof. Jana Majewskiego oraz członków:  prof. Kazimierza Jakubiuka (Politechnika Gdańska), prof. Tomasza Tarasiuka (Akademia Morska w Gdyni), a także gościa specjalnego prof. Stanisława Witczaka (Politechnika Opolska), wybrało laureatów.


altZwycięzca, dr Łukasz Rosłaniec z Politechniki Warszawskiej, otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości  15 tys. zł za pracę opracowaną w języku angielskim pod tytułem „Grid-tie inverter cooperating with renewable energy sources used for voltage quality improvment” („Falownik sprzęgający odnawialne źródło energii z systemem elektroenergetycznym, umożliwiającym poprawę jakości napięcia”).


Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 10 tys. zł jury przyznało dr. Krzysztofowi Dobrzyńskiemu za pracę pt. „Metodyka szacowania maksymalnej generacji rozproszonej ulokowanej w elektrowniach wiatrowych”, wykonaną i obronioną na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej. - Ta nagroda przede wszystkim oznacza to, że praca, którą wykonujemy na Politechnice Gdańskiej jest zauważana - stwierdził dr Krzysztof Dobrzyński. - Miłe jest to, że przedsiębiorcy poszukują rozwiązań nie tylko zagranicą, ale również w ośrodkach naukowych w Polsce. I to jest w pewien sposób budujące. Energa jest blisko nas, jest lokalnym przedsiębiorstwem i dla nas, dla Politechniki, ważne jest, aby współpraca między politechniką i Energą zacieśniała. Bardzo mi miło, że kapituła zauważyła tą pracę, że Energa zechciała ją dojrzeć, bo ona również miała udział w wyborze nagrodzonych prac. Takie wyróżnienia jest bardzo ważne, bo zachęca do dalszej pracy. Praca naukowa bardzo często wiąże się z tym, że siedzimy przez wiele miesięcy, pracujemy nad czymś i nie widać efektów. Widać je w wersji papierowej, a nie materialnej, której możemy dotknąć.


Jury zdecydowało o przyznaniu dwóch równorzędnych trzecich nagród w wysokości 5 tys. zł. Otrzymali je: dr Beata Bochentyn za pracę pt. „Właściwości strukturalne i transportowe kompozytorów tytanianu strontu z tlenkami przewodzącymi jonowo”, obronioną na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej oraz dr Wojciech Adamczyk za pracę pt. „Modeling of tech oxy-fuel combustion process within the circulating fluidized bed” („Modelowanie procesu spalania tlenowego w cyrkulacyjnej warstwie fluidalnej”), obronioną na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach.


Z inicjatywy prezesa Mirosław Bieliński, wyniki najciekawszych rozpraw, zostaną zaprezentowane w postaci artykułów i opublikowane na łamach kwartalnika naukowego „Acta Energetica" wydawanego przez Energę we współpracy z Politechniką Gdańską ”, a Energa pokryje koszt specjalnego wydawnictwa.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież