Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Zmarł Günter Grass

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 13 kwietnia 2015 10:45

W wieku 88 lat zmarł niemiecki pisarz, noblista, Honorowy Obywatel Miasta Gdańska i doktor Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego - Günter Grass.



Grass urodził się w przedwojennym Wolnym Mieście Gdańsku. Jego ojciec był Niemcem, matka Kaszubką, mieszkał we Wrzeszczu, przy obecnej ulicy Lelewela. Gdańsk stanowił ważny element w jego twórczości, oprócz prozy był też poetą, eseistą ale także grafikiem i rzeźbiarzem. Do jego najważniejszych dzieł literackich należą: "Blaszany bębenek" (1959), "Kot i mysz" (1961) ,"Psie lata" (1963), "Z dziennika ślimaka" (1972), "Turbot" (1977), "Szczurzyca" (1986), "Wróżby kumaka" (1992), "Rozległe pole" (1995), "Moje stulecie" (1999), ”Idąc rakiem"(2002).

Po drugiej wojnie światowej zaangażował się w działalność polityczną, przez kilkadziesiąt lat związany był z lewicową, SPD (Socjaldemokratyczną Partią Niemiec), która jest jednym z najstarszych ugrupowań politycznych w Niemczech, jednym z pierwszych jej przywódców była Róża Luksemburg. Lewicową wrażliwość wyraził m.in. podczas jednego z powrotów do Gdańska, kiedy to na początku XXI wieku, odwiedzając swoją byłą dzielnicę stwierdził, ze woli iżby władze miasta wyremontowały wspólne toalety w jego domu rodzinnym niż miano by odlewać jego pomnik w brązie.

Był osobą zaangażowany w proces pojednania polsko-niemieckiego. Za to właśnie i za całokształt twórczości literackiej otrzymał tytuł doktora honorowego UG w 1993 roku zaś rok później otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Był założycielem berlińskiej Fundacji im. Daniela Chodowieckiego, która wspieranie polsko-niemieckie działania kulturalne. W 1999 roku za całokształt twórczości literackiej otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Podczas II wojny światowej starał się o wcielenie do Kriegsmarine, jednak nie został przyjęty i ostatecznie służył w formacji Waffen-SS. Jego przyznanie się do służby w tej zbrodniczej organizacji wywołało lawinę krytyki wobec jego osoby. Wzywano go m.in. do zrzeczenia się Honorowego Obywatelstwa Gdańska. Ostatecznie pisarz wyjaśniając, że do formacji tej nie trafił z własnej woli uciszył nieco szum wokół swojej osoby.


Jerzy Domski

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież