Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
W niedzielę 43. derby Trójmiasta
środa, 16 października 2019 17:17
W niedzielę 43. derby Trójmiasta
Drużyny PKO Ekstraklasy wracają do ligowej rywalizacji. W Trójmieś ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Zmarł Günter Grass

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 13 kwietnia 2015 10:45

W wieku 88 lat zmarł niemiecki pisarz, noblista, Honorowy Obywatel Miasta Gdańska i doktor Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego - Günter Grass.Grass urodził się w przedwojennym Wolnym Mieście Gdańsku. Jego ojciec był Niemcem, matka Kaszubką, mieszkał we Wrzeszczu, przy obecnej ulicy Lelewela. Gdańsk stanowił ważny element w jego twórczości, oprócz prozy był też poetą, eseistą ale także grafikiem i rzeźbiarzem. Do jego najważniejszych dzieł literackich należą: "Blaszany bębenek" (1959), "Kot i mysz" (1961) ,"Psie lata" (1963), "Z dziennika ślimaka" (1972), "Turbot" (1977), "Szczurzyca" (1986), "Wróżby kumaka" (1992), "Rozległe pole" (1995), "Moje stulecie" (1999), ”Idąc rakiem"(2002).

Po drugiej wojnie światowej zaangażował się w działalność polityczną, przez kilkadziesiąt lat związany był z lewicową, SPD (Socjaldemokratyczną Partią Niemiec), która jest jednym z najstarszych ugrupowań politycznych w Niemczech, jednym z pierwszych jej przywódców była Róża Luksemburg. Lewicową wrażliwość wyraził m.in. podczas jednego z powrotów do Gdańska, kiedy to na początku XXI wieku, odwiedzając swoją byłą dzielnicę stwierdził, ze woli iżby władze miasta wyremontowały wspólne toalety w jego domu rodzinnym niż miano by odlewać jego pomnik w brązie.

Był osobą zaangażowany w proces pojednania polsko-niemieckiego. Za to właśnie i za całokształt twórczości literackiej otrzymał tytuł doktora honorowego UG w 1993 roku zaś rok później otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Był założycielem berlińskiej Fundacji im. Daniela Chodowieckiego, która wspieranie polsko-niemieckie działania kulturalne. W 1999 roku za całokształt twórczości literackiej otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Podczas II wojny światowej starał się o wcielenie do Kriegsmarine, jednak nie został przyjęty i ostatecznie służył w formacji Waffen-SS. Jego przyznanie się do służby w tej zbrodniczej organizacji wywołało lawinę krytyki wobec jego osoby. Wzywano go m.in. do zrzeczenia się Honorowego Obywatelstwa Gdańska. Ostatecznie pisarz wyjaśniając, że do formacji tej nie trafił z własnej woli uciszył nieco szum wokół swojej osoby.


Jerzy Domski

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież