Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sprawdzian dla systemu eWUŚ

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 02 stycznia 2013 17:53

Od 1 stycznia 2013 pacjenci przychodzący do placówek służby zdrowia, takich jak szpitale, przychodnie czy gabinety lekarskie, nie muszą już przynosić ze sobą dokumentów potwierdzających ich ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia. Czyli popularnych książeczek zdrowia. Na miejscu, najczęściej w rejestracji, jej personel może sprawdzić uprawnienia online na podstawie numeru PESEL pacjenta. Zapewnia to dopiero co udrażniany w całym kraju system eWUŚ, czyli Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców.


Jeśli na monitorze komputera zapala się zielone światełko, oznacza to, że dany pacjent jest ubezpieczony, a jak czerwone światełko, to niestety nie. Wówczas można wypełnić druk oświadczenia o przysługującym świadczeniobiorcy prawie do świadczeń opieki zdrowotnej. Należy oprócz danych osobowych i miejsca zamieszkania podać również numer PESEEL, ale jako dowód tożsamości wystarczy mieć przy sobie zamiast dowodu osobistego paszport lub prawo jazdy.


Najlepiej jednak mieć ze sobą dokument ze zdjęciem i numerem PESEL. Chodzi o to, że nawet jeśli zaświeci się nam na monitorze komputera na zielono, to bez dowodu osobistego lekarz nie ma pewności, że to na pewno ta osoba, która stoi przy rejestracyjnym okienku.

System eWUŚ miał usprawnić rejestrację pacjentów, lecz w Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej jakim jest Szpital Specjalistyczny św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie, do pięciu okienek rejestracyjnych 2 stycznia (środa) ustawiona była kolejka. Widocznie sporo czasu zajmowało komputerowe potwierdzanie przysługującego prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Chociaż kierująca tym szpitalnym działem Krystyna Klein zapewniła nas, że żadnych problemów nie ma z rejestracją pacjentów.

Jak działa nowy elektroniczny system rejestracji postanowiłem sprawdzić w swojej osiedlowej przychodni zdrowia, której przez wiele lat byłem pacjentem. Mieści się ona przy ulicy Burzyńskiego na Zaspie i również podlega NFZ. Pani w białym kitlu z rejestracji trzy razy wpisywała mój PESEL w komputer i za każdym razem nie mogła ustalić jaki kolor się wyświetli zielony czy czerwony. Jak zapytałem, dlaczego tak się dzieje, usłyszałem odpowiedź, bo nie mamy takich możliwości technicznych. To podłączony pod system komputer nie jest taką możliwością techniczną? Dwie panie w białych kitlach nie próbowały nawet zadzwonić do centrali NFZ, aby ustalić czy jestem ubezpieczony, czy też nie. Być może nie wiedziały o istnieniu takiej opcji. Szczęście, że tego dnia byłem osobą zdrową i pełnosprawną. Bo zastanowiło mnie, co by mnie czekało, gdybym nie był nawet w stanie wypełnić druku oświadczenia o przysługującym świadczeniobiorcy prawie do świadczeń opieki zdrowotnej...


Przypomnijmy również, że nas pacjentów od niedawna obowiązuje jeszcze jedna zmiana. Otóż w ramach nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, pacjenci mają obowiązek chodzenia ze specjalnymi opaskami na rękach. Są one pomocne w pracy personelu medycznego, bo niektórzy pacjenci są w takich stanach chorobowych i psychicznych, że nie pamiętają swoich danych osobowych. Opaska służy temu, aby pacjentów nie pomylić i szybko ich zidentyfikować. Na opaskach – co istotne - nie wolno wypisywać imienia i nazwiska pacjenta. Wypisywanie było by niezgodne z ustawą o ochronie danych osobowych. Niektórym pacjentom szpitala na Zaspie zakładanie identyfikacyjnych opasek na rękę kojarzyło się z noworodkami, które po urodzeniu również otrzymują podobne identyfikacyjne opaski.

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież