Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańskie morsy kąpielą powitały 2013 rok - GALERIA

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 01 stycznia 2013 18:45

Już tradycyjnie od 38 lat wspólną kąpielą w Zatoce Gdańskiej powitało Nowy 2013 Rok kilkudziesięciu gdańskich morsów. Przyglądało się temu wielu ciepło poubieranych widzów.


GALERIATemperatura wody wynosiła ok. 3 stopni Celsjusza, a powietrza plus 6 st. C. Przy nikłym wietrze, jak na tę porę roku, było wyjątkowo ciepło.


altLicznie zebranych na plaży w Gdańsku Jelitkowie powitał długoletni prezes Gdańskiego Klubu Morsów Lech Szymaniuk: - Jest to już nasz 38 sezon. Życzę wszystkim wszystkiego dobrego w Nowym Roku, jak najwięcej uśmiechu na twarzy, aby rodzina morsów się powiększała i była ciągle zadowolona z życia. I aby z tych ludzi, którzy przyszli tutaj morsów oglądać, choćby niektórzy do nas wstępowali. Nic to nie kosztuje, a zdrówko jest na pewno zapewnione. Dzisiejszy dzień traktujemy jako zabawę, aby cały ten rok był zdrowy. Tutaj w Jelitkowie kąpiemy się co niedzielę o godzinie 11, zaczynając od gimnastyki i biegu.


altMorsów i licznie zebranych widzów na plaży w Jelitkowie również powitał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz (na zdjęciu w środku wraz z Leszkiem Paszkowskim, dyrektorem MOSiR Gdańsk z lewej oraz rektorem AWFiS Waldemarem Moską z prawej): - Gdańszczanie, gdańszczanki, przyjaciele Gdańska, drogie morsiątka i morsy. Kochani, za nami już 13 godzin nowego roku i jak czujemy jest nieprzeciętnie ciepło. Na twarzach jest uśmiech i to co powiedział pan prezes pozytywne myślenie morsów. To jest klucz do zdrowego życia w rodzinie, społeczeństwie. Wszystkiego najlepszego sobie życzmy, bo ci którzy myślą pozytywnie, optymistycznie, będą zdrowi. Ludzie którzy myślą pozytywnie osiągną sukces, a malkontenci - niestety mam złą wiadomość - za daleko nie zajdą, Dlatego zarażajmy optymizmem i myśleniem pozytywnym. To leczy i powoduje, że relacje międzyludzkie są dobre. Życzę wszystkim zdrowia i odrobinę szczęścia, bo ono zawsze się przyda, nie tylko przy grze w toto lotka. Wszystkiego dobrego, niech żyje Gdańsk i optymistyczne myślenie.


altPrzemówił też Waldemar Moska rektor AWFiS Gdańsk (na zdjęciu z prawej): - Ja myślę, że z powszechną aktywnością fizyczną którą państwo uprawiają, podejmuje coraz większa liczba gdańszczan, Wiąże się z tym pozytywne spojrzenie na życie. Ci, którzy podejmują tą aktywność na życie, będą mieli pewność na później, że będą żyć zdrowiej i lepiej, Dzisiaj, jak tak patrzę na tych państwa którzy przyszli obserwować morsów, to nie tylko po to, aby popatrzeć jak można się kapać w ekstremalnych warunkach, ale być może większa część z państwa zacznie się zastanawiać, a może następnym razem ja sam spróbuję. Zachęcam państwa do tego! To samo zdrowie! Podejmujcie powszechną aktywność fizyczną razem z morsami. Wszystkiego najlepszego w tym roku!


altWyboru najciekawiej przebranych morsów dokonało 5-osobowe jury.  Pierwsze miejsce zajęła chętnie pozująca do zdjęć foczka o imieniu Stenia. - Takiego morsa jeszcze na plaży jelitkowskiej nie widziano, stwierdził prezes Szymaniuk. Drugie miejsce zajął mężczyzna przebrany za budowniczego o imieniu Arek, który jak wyznał publicznie buduje miłość. Trzecie miejsce zajęła cyganeczka. Przyznano też jedno wyróżnienie pani o imieniu Nela z żółtym ozdobnym w kwiaty polne kapeluszu. Osoby te otrzymały drobne upominki od prezydenta Adamowicza.


alt


Głos zabrała też Jadwiga Możdżer mieszkanka Jelitkowa  Powiedziała ona okolicznościowy wierszyk o treści: „Z głębi serca jak z morza wypływają najcenniejsze dary. Szczodrość Bałtyku nie zna czasu, miary. Jak w sieć chwytajmy życie, co cieszy i trudzi. Ceńmy pracę, troskę, mądrość dobrych ludzi”.


Wszystkim obecnym wraz z Anną Chmielewską z rady Osiedla Jelitkowo złożyła życzenia pomyślności w Nowym Roku, a prezydentowi Gdańska wręczyła bursztynowy samorodek złowiony w Bałtyku.


alt


Kilkanaście osób przyjęto w poczet członków Gdańskiego Klubu Morsów. Ustawieni w szeregu na scenie złożyli ślubowanie: „Wstępując w szeregi morsów hartujesz swoje ciało i charakter, smagane morską falą oraz wiatrem”.


Prezes Szymaniuk: - A teraz symbolicznie polewam was zimną wodą i  abyście czuli się młodo i zdrowo i od tej chwili każdy z was może chodzić z wytężonym torsem, wszak został prawdziwym gdańskim morsem. Brawa dla tych odważnych ludzi!
Neptun wszystkich nowicjuszy pasował na morsów swoim trójzębem.  


Miano supermorsa otrzymała 80-letnia Maria Aldona Kozłowska, nadal czynna narciarka i rowerzystka. Od prezydenta Adamowicza otrzymała pamiątkowy grawerton i nagrody. Powiedziała przez mikrofon: - Ja już od 18 lat morsuję. Jeszcze do połowy grudnia się kąpałam, ale zrobiłam małą świateczną przerwę i ponownie zaczynam się kąpać. Bardzo zachęcam do tego innych, trzeba się najpierw dobrze rozgrzać i dopiero kąpać. Kąpiel hartuje i wywołuje przyjemne wrażenie.  Morsy są zdrowsze.    


altPo pamiątkowym wspólnym zdjęciu orszak kilkudziesięciu morsów do wód Zatoki Gdańskiej dostojnie poprowadził Neptun w asyście uroczej Prozerpiny.


alt


Po kąpieli zarówno na morsów, jak i na licznych widzów, czekała na plaży gorąca herbata oraz pierniki. Świąteczną atmosferę zapewniała ustawiona na plaży ozdobiona bombkami choinka.


Gdański Klub Morsów istnieje od 1975 r. i jest najstarszym spośród około 60 tego typu organizacji działających w Polsce. Obecnie zrzesza on około 300 osób w wieku od kilku do prawie 90 lat, z czego jedną czwartą stanowią  kobiety.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież