Szymon Pawlicki, aktor, odważny człowiek – nie żyje » Nie żyje Szymon Pawlicki, aktor, człowiek “Solidarności”. Zmarł 25 stycznia br. w konińskim szpitalu... Tomasz Augustyniak, szef pomorskiego sanepidu, odwołany » Tomasz Augustyniak został odwołany z funkcji Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanita... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Rządowi wystawiłbym czwórk... » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wywiad z prezydentem RP Andrzejem Dudą, który za walkę z epid... Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Stoczniowiec rozbity w końcówce
niedziela, 24 stycznia 2021 20:25
Stoczniowiec rozbity w końcówce
Hokeiści Stoczniowca w Nowym Targu trzymali przyzwoity wynik do 54
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia
niedziela, 17 stycznia 2021 13:37
Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia
Ostatni raz ze Zbyszkiem Szczepankiem spotkałem się w październiku

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Solidarność” chce realizacji socjalnego programu Polski Solidarnej

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
niedziela, 09 września 2012 22:58

- Być człowiekiem „Solidarności” może oznaczać także być człowiekiem największego ruchu społecznego w naszej historii. „Solidarność” była wielka i powinna pozostać wielka, bowiem zmieniła Polskę, Europę i świat. Pozostaje ona niewyczerpanym źródłem inspiracji – mówił w sobotę w Sali BHP Stoczni Gdańskiej Jarosław Kaczyński, prezes PiS.Jego bratanica Marta Kaczyńska, córka tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, została wiceprezesem ruchu społecznego noszącego imię jej ojca. 

Roli jaką były prezydent Lech Kaczyński odegrał najnowszej historii, w tworzeniu NSZZ „Solidarność” poświęcona była konferencja „Lech Kaczyński człowiekiem Solidarności”, która odbyła się w sobotę w Sali BHP, zorganizowana przez Ruch Społeczny  im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „S”. Uczestniczyli m.in. Jarosław Kaczyński, Marta Kaczyńska, Sławomir Cenckiewicz, Krzysztof Wyszkowski, Grzegorz Bierecki i wielu innych. Na wstępie prezes Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego Maciej Łopiński poinformował gości, że Marta Kaczyńska weszła do zarządu Ruchu.

Konferencję otworzył lider gdańskiej "S" Krzysztof Dośla. 

- Jesteście u siebie, tutaj gdzie rodziła się „Solidarność”. Dzisiejszy dzień poświęcamy   działalności naszego wielkiego przyjaciela Lecha Kaczyńskiego jako człowieka „Solidarności”. Lech Kaczyński: prawnik, naukowiec, opozycjonista, polityk, mąż stanu, prezydent RP, ale też związkowiec. Lech Kaczyński człowiek „Solidarności” wierny zasadom i ideałom, wierny, aż do ostatnich chwil, autor programu Polski Solidarnej. Taką Polskę, taką ojczyznę, chcielibyśmy mieć. Jako ojczyzny dla każdego. I dla tych, którzy potrafią zadbać sami o siebie oraz dla tych, którym ojczyzna musi pomagać i ich wspierać. Tak jak zapisywał to – jako współautor programu „Solidarności” Lech Kaczyński, który całym swoim życiem realizował program, który streszcza jego zdanie: „nie wierze w mit budowania dobrobytu kosztem godności pracownika”. „Solidarność” zrobi wszystko, aby to, co do nas pisał i o czym mówił Lech Kaczyński, aby te ideały, którymi żył i je realizował były nadal realizowane. To mu jesteśmy winni – powitał przewodniczący ZRG „S” Krzysztof Dośla, kilkaset osób, które przyjęli zaproszenie do Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

- Tak. Lech Kaczyński był człowiekiem „Solidarności” nawet już jako członek przedsierpniowej opozycji, jako prawnik, intelektualista, jako prezydent RP. „Solidarność” to jedno z jego głównych przesłań w jego spuściźnie – powiedział Maciej Łopiński, były prezydencki minister i prezes Ruchu im. Lecha Kaczyńskiego i przypomniał, jak ze zdjęć  z sierpnia 1988 usuwane były nieraz postacie Lecha i Jarosława Kaczyńskich.

- Dzisiaj chcemy dać świadectwo – podsumował Łopiński.Jarosław Kaczyński był szczególnie owacyjnie witany. 

- Chciałbym powiedzieć tylko kilka słów na temat, który jest tytułem dzisiejszego spotkania. Tytułem, który rzeczywiście znakomicie oddaje istotę tego wszystkiego, co mój śp. brat robił w życiu publicznym. Był człowiekiem „Solidarności”, był nim, mówił o tym, tak go zresztą żegnano, tak mówił na jego pogrzebie przewodniczący Śniadek. I to było najkrótsze i najlepsze podsumowanie sensu jego poczynań w ciągu przeszło najważniejszych trzydziestu kilku lat jego życia. Być człowiekiem „Solidarności” może oznaczać wiele różnych sytuacji i stanów. Lech był człowiekiem „Solidarności” w tym najprostszym sensie – członkiem organizacji, pełnił funkcje formalne, a także nieformalne, wtedy gdy „S” była nie do końca sformalizowana. I to jest, można powiedzieć, najprostsza odpowiedź na pytanie, co to znaczy. Być człowiekiem „S” może oznaczać także, często o tym zapominamy, być człowiekiem największego ruchu społecznego w naszej historii, ale także co najmniej jednego z dwóch największych w historii świata, bo tylko ruch Ghandiego można porównać do ruchu „Solidarności” – powiedział Jarosław Kaczyński i przypomniał datę 17 września 1980 roku, kiedy to organizacje związkowe, które powstawały w Polsce, zjednoczyły się w jeden ruch –  „Solidarność”.- Ta nieprosta operacja, która odbywała się kilka kilometrów stąd, we Wrzeszczu, była przeprowadzona z walnym udziałem Lecha Kaczyńskiego. Bo byli jej przeciwnicy, nie chcę wymieniać ich nazwisk, bo nie to dziś jest ważne, nie mieli złej woli, ale stanowili mocny front i trzeba było ich ominąć. Trzeba było przeskoczyć tę barierę, która od kilkunastu dni była stawiana tym, którzy chcieli tego zjednoczenia. W tym kontekście trzeba wspomnieć Karola Modzelewskiego i działaczy z Dolnego Śląska. Ale ich usiłowania były bezskuteczne. A w tej całej, można powiedzieć, intrydze Lech Kaczyński odegrał zasadniczą rolę. A później, gdy kierownictwo nie było jeszcze całkiem sformalizowane, należał do niego aż do marca ‘81, kiedy, jak można przeczytać w aktach SB, został z niego wyeliminowany, co SB traktowała jako swój sukces. 

Później działał dalej, było internowanie oraz co dzisiaj może dziwić, była wieloletnia współpraca z Lechem Wałęsą i podziemiem, z bardzo wieloma instytucjami podziemia – wspominał Kaczyński i dodał mówiąc o swoim bracie:

- Nie zdradził, nigdy nie zdradził – nawet gdy przeszedł do innych funkcji – w kancelarii prezydenta, NIK, później już jako minister sprawiedliwości, prezydent Warszawy i Polski. To głębokie przeświadczenie, że idea Solidarności był czymś niezwykle ważnym w dziejach kraju i świata, i że należy te idee wcielać w życie było mu niezwykle bliskie. Wiele osób przyznaje się dziś do autorstwa koncepcji Polski solidarnej. Byłem przy tym – autorem tej koncepcji był Lech Kaczyński. Niestety, jak wiadomo, w roku 1989-1990 r. w Polsce sprowadzono z zewnątrz ideologię liberalną – kontynuował prezes PiS.
ASG


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież