Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Akademicki szpital w miękkiej likwidacji

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 13 września 2012 10:18

Platforma Obywatelska na Pomorzu nie radzi sobie z majątkiem szpitali i nie ma strategicznego planu działania. Przykład – ZOZ dla Szkół Wyższych. Kolejny raz zamiast jasnych decyzji podejmowane są kunktatorskie działania, czyli fuzja szpitala z UCK (częścią GUMed).



1 października Uniwersyteckie Centrum Kliniczne przejmie szpital akademicki. Najpewniej operacja skutkować będzie przeprowadzoną „na miękko” likwidacją szpitala. Kwestią czasu jest kiedy szpital zniknie z mapy Gdańska, a działka - własność Politechniki Gdańskiej, zostanie wystawiona na sprzedaż.


Opozycja zamierza we wtorek szczegółowo przepytać na Komisji zdrowia Sejmiku Zarząd województwa co do planów wobec tego ZOZ i innych placówek ochrony zdrowia.  


ZOZ dla Szkół Wyższych w Gdańsku cieszył się dobrą opinią pacjentów. W skład szpitala akademickiego wchodziły m.in. oddziały: chirurgiczny, kardiologiczny oraz chorób wewnętrznych. Szpital dysponował też szeregiem pracowni diagnostycznych i poradniami specjalistycznymi.  Tak było dopóki zarządzał nim Andrzej Kałużny, obecnie radny Sopotu z PiS. Z czasem Kałużny musiał poszukać sobie innych zajęć, a szpital poprzez zmiany na stanowiskach zarządzających i braku jasnej koncepcji jego działania w 2011 r. stracił kontrakty na kardiologię i chirurgię ogólną z Narodowym Funduszem Zdrowia.


Od ponad roku było więc jasne, że placówka się nie utrzyma. Jednak władze województwa nie podjęły decyzji ani o jego likwidacji, ani o przekształceniu, mimo, że ZOZ przy Al. Zwycięstwa stracił  ekonomiczne podstawy funkcjonowania. W końcu zapadła decyzja o fuzji ZOZ z UCK
Tymczasem i szpitala kliniczne są w stanie dramatycznym. Przykład:
- Granice naszych możliwości zostały już przekroczone. Bez systemowych zmian groźba załamania wysokospecjalistycznego leczenia pediatrycznego staje się bardzo realna - napisał w dramatycznym liście do rządu Tuska Maciej Kowalczyk szef Stowarzyszenia Dyrektorów Szpitali Klinicznych i alarmuje, że wprowadzenie dodatkowych restrykcji zagraża bezpieczeństwu pacjentów.


Optymizmu można więc pozazdrościć dyrekcji UCK, która zapewnia, że zmiany wyjdą wszystkim „na zdrowie”. Tadeusz Jędrzejczyk, wicedyrektor ds. medycznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w mediach tłumaczył, że dzięki fuzji ZOZ i UCK zostaną zagospodarowane dwa piętra w Szpitalu Studenckim poprzez planowany w nich Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Na razie nie wiadomo, jakie oszczędności ma przynieść fuzja.


- Zadamy szereg pytań co do planów związanych ze szpitalem akademickim. Chcemy wiedzieć, jakie oddziały będą prowadzone w obiekcie, a jakie  przychodnie ulegną likwidacji. Nie może być bowiem mowy o dublowaniu usług w UCK i przejętym za kilka tygodni ZOZ – zapowiada Przemysław Marchlewicz, radny pomorski i podziela opinię, że fuzja ma prowadzić do „miękkiej” likwidacji szpitala rękami UCK.
- Brak kontraktów z NFZ wprowadził szpital akademicki na równię pochyłą. Przez rok czekano z decyzjami by w końcu wybrać efemeryczne rozwiązanie. Nie pozyskano inwestora, nie podjęto decyzji. Po przejściu szpitala akademickiego do UCK kontrola społeczna ze strony samorządu nad placówką zniknie – przekonuje Marchlewicz.


Jak jednak szukać inwestora, skoro grunt jest własnością Politechniki Gdańskiej? To jeden z argumentów urzędu:
- Szpital dla Szkół Wyższych w Gdańsku utracił kontrakty NFZ w istotnych dla swojej działalności obszarach, m.in. kardiologii i chirurgii jednego dnia. Taki rozwój zdarzeń spowodował pogorszenie się sytuacji finansowej jednostki. Podejmowane od paru lat próby ratowania jednostki poprzez znalezienie niszy na rynku zdrowia nie powiodły się m. in. ze względu na fakt, że właścicielem nieruchomości jest Politechnika Gdańska, co zniechęcało potencjalnych inwestorów strategicznych. Wykup nieruchomości od uczelni czynił zaś inwestycję nieatrakcyjną ekonomicznie – informuje nas Departament Zdrowia UMWP za pośrednictwem rzeczniczki urzędu marszałkowskiego Małgorzaty Pisarewicz.


Przykład szpitala miejskiego w Gdyni, posadowionego na działce należącej  do jednego z żeńskich zakonów, pokazuje, że jeśli władza ma projekt i wystarczająco determinacji sytuację można na drodze ugody rozwiązać.
- Sytuacja akademickiego ZOZ pokazuje, że de facto rządząca województwem PO prowadzi nieudolną politykę wobec majątku szpitali – dodaje Marchlewicz.


Przypomnijmy, że po wchłonięciu szpitala przez UCK od października pozostanie w nim tylko podstawowa opieka zdrowotna, okulistyka, chirurgia, laryngologia i medycyna pracy. Do likwidacji jest izba przyjęć, w której zazwyczaj otrzymuje się pierwszą medyczną pomoc i poradnie kardiologiczna, stomatologiczna, dermatologiczna, ortopedyczna, neurologiczna i ginekologiczna.


Nie wiadomo, co zdecyduje NFZ co do dalszego kontraktowania pozostałych usług po połączeniu ZOZ i UCK.  Pacjenci trafią więc do poradni Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Nie skróci to kolejek i czasu oczekiwania na lekarską pomoc.  Urzędnicy mimo to zapewniają:
- Połączenie Szpitala dla Szkół Wyższych z Uniwersyteckim Centrum Medycznym Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku zapewnia ciągłość udzielania świadczeń zdrowotnych w ramach publicznej ochrony zdrowia, która opiera się prawie w 100% na kontraktowaniu świadczeń z NFZ. UCK zapewni właściwy dostęp chorym dotychczas korzystającym z pomocy w Szpitalu dla Szkół Wyższych. Za prawidłową organizację udzielania świadczeń po połączeniu obu jednostek odpowiadać będzie UCK. Kolejki do specjalistów są wypadkową kilku czynników, np.  liczby personelu czy wielkości kontraktów z NFZ. UCK dysponuje znacznie większymi możliwościami zapewnienia dostępności do świadczeń zdrowotnych niż zadłużający systematycznie Szpital dla Szkół Wyższych, jednostka mała i pozbawiona perspektyw rozwoju – informuje nas Pisarewicz, rzeczniczka UMWP.
Przed administracją UCK też kolejne zadanie – zawarcie nowych umów z lekarzami pracującymi dotychczas w akademickim ZOZ. 


Przypomnijmy, że w grudniu 2011 r. zarząd woj. pomorskiego planował wystawienie szpitala studenckiego na sprzedaż, gdyż obawiano się, że szpital kupi firma, prowadząca usługi medyczne konkurencyjne wobec gdańskich szpitali i przychodni. W końcu radni Sejmiku wyrazili   zgodę na przyłączenie Szpitala Studenckiego w Gdańsku do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Tymczasem z danych NIK wynika, że na 16 szpitali instytutów podległych Ministrowi Zdrowia tylko jeden nie przynosi strat. W fatalnej sytuacji jest Centrum Zdrowia Dziecka, okręt flagowy polskiej pediatrii. Ta zapaść staje się niebezpieczna dla pacjentów i fajerwerki „erudycji” ministrów Donalda Tuska na konferencjach prasowych sytuacji nie poprawią.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież