Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Wygrana Trefla w cieniu kontuzji Wlazłego
sobota, 23 stycznia 2021 19:24
Wygrana Trefla w cieniu kontuzji Wlazłego
Trefl przerwał serię porażek i wygrał w Nysie ze Stalą 3:0
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

IX Koźlaki Bielkowskie - największa biesiada na Pomorzu

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 10 września 2012 07:52

Do miejscowości Bielkówko, za Straszynem, w okolice siedziby Browaru Amber, w sobotę 8 września, na święto tradycyjnych smaków zjechało kilka tysięcy miłośników regionalnego jedzenia i piwa.Organizowane już po raz dziewiąty Koźlaki, to przede wszystkim święto ciemnego piwa, czyli Koźlaka produkowanego przez lokalny browar Amber.


altIX Biesiadę Bielkowską, zainaugurowało uroczyste odszpuntowanie drewnianej beczki. Na scenie, w obecności kilku tysięcy zgromadzonych osób, specjalnym młotkiem dokonał tego wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski,


altWzniesiono wspólnie toast za pomyślność, a właściciel browaru Andrzej Przybyło uroczyście otworzył imprezę, zapraszając wszystkich jej uczestników do wspólnej udanej zabawy.


alt


Koźlaki to także Jarmark Regionalnych Produktów, podczas którego swój dorobek prezentują producenci regionalnych produktów spożywczych zrzeszeni w organizacji Slow Food, a także artyści i rzemieślnicy zrzeszeni przy Kołach Gospodyń Wiejskich z całego Pomorza. Na licznych stoiskach można było skosztować i kupić ich wyroby, podziwiać i dotknąć ludową twórczość tradycyjną, a jakże charakterystyczną dla tego regionu. Były to zatem głównie produkty regionalne z Kaszub, Kociewia i Żuław.

- Wiele z tych potraw powstaje w oparciu o mało popularne, lecz bardzo tradycyjne przepisy – powiedział nam Marek Skrętny, dyrektor ds. marketingu Browaru Amber. - Co istotne, że podczas Koźlaków promowane są produkty wytwarzane na Pomorzu, na bazie surowców pochodzących z lokalnych upraw. Chociaż w niektórych przypadkach jest to niemożliwe ponieważ chmiel potrzebny do wyrobu piwa przywozi się aż spod Lublina. A to dlatego, bo na Pomorzu jest zbyt zimno na jego uprawę.


altPodczas biesiady można było posmakować świeżego piwa dostarczanego na bieżąco bezpośrednio z pobliskiego browaru, niefiltrowanego i niepasteryzowanego. Niektóre dania były przyrządzane na oczach publiczności, według tradycyjnych receptur.


altPubliczności była również proponowana tabaka, tak do zażycia jak i do kupienia. Wiadomo, zażywanie tabaki to wieloletnia tradycja kaszubska.
Ale Koźlaki to też święto miłośników bezpretensjonalnej rozrywki. Podczas imprezy wystąpił Teatr pod Orzełkiem, zespoły Rocco Band, Adrian Gustaw Wracławek i Gra Gitara oraz Ramolsi Dopiero około godziny 22 rozpoczęła się potańcówka, do której przygrywał zespół Renewa. Imprezę poprowadził Jarek Janiszewski.


altNa imprezę zjechało również wielu motocyklistów na jednośladowych, „wypasionych” pojazdach godnych zainteresowania.


alt


W sobotę specjalne kursowały autobusy z Dworca Autobusowego w Gdańsku oraz z Pruszcza Gdańskiego. Ostatni powrotny autobus odwiózł biesiadników do domów po północy.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież