Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

W szpitalu marszałka - z wyznaniem do okulisty?!

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 czerwca 2015 17:58

Czy wyznanie powinno mieć znaczenie w momencie przyjmowania na oddział szpitala? Nie. Dlaczego zatem w kwestionariuszu karty indywidualnej opieki pielęgniarskiej na Oddziale Okulistycznym Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni znalazło się takie pole?Informację o tym fakcie otrzymaliśmy od jednego z pacjentów, który 20 maja br. musiał zgłosić się do gdyńskiego szpitala na zabieg operacyjny. Na pozór ankieta wydaje się normalna – PESEL, dane adresowe, godność. Ale nie tylko. Wyznanie. Zdziwienie pacjenta było ogromne. Po pierwsze dlatego, że takie pole w kwestionariuszu się w ogóle znalazło, a po drugie, że pielęgniarka go wypełniająca z rozpędu wpisała „katolickie”. – Zakwestionowałem to i podałem „ateista” – mówi pacjent. Pielęgniarka zmieniła wpis, ale czy takie pytanie w ogóle powinno się znajdować w ankiecie szpitalnej?


Oczywiście, wprowadzono klauzulę sumienia, jednak dotyczy ona lekarzy. Czy zatem takie pytanie nie wpływa na ich decyzję? Co z primum non nocere? Dodatkowo to jedno, małe pole narusza wiele aktów prawnych. Międzynarodowy pakt praw obywatelskich, ratyfikowany przez Polskę w 1997 roku (Art. 18.ust.2,3), Europejska Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, ratyfikowana przez Polskę w 1992 roku (Art.9 i Art. 14), Konstytucja RP (Art.1, Art.2, Art.51.ust.1, Art.53.ust.7 i Art.83). Ustawa z 1989 roku o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (Art.2.pkt.5 i Art.10.ust.1) oraz Kodeks Karny, rozdział o przestępstwach przeciwko wolności sumienia i wyznania (Art.194, który zagraża pozbawieniem wolności do lat 2). Tyle właśnie paragrafów narusza to jedno małe pytanie, które szpital postanowił zamieścić w kwestionariuszu.


Nie udało nam się porozmawiać z osobami decyzyjnymi Szpitala Morskiego, ale zostaliśmy poinformowani, że trwają prace nad modernizacją ankiety i feralne pole zostanie usunięte. Nie wiadomo natomiast na jakim są etapie. Władze szpitala postanowiły zatem nie igrać z ogniem. Dalsze umieszczanie pytania o wyznanie mogło by grozić postępowaniem na drodze sądowej. Nie wiadomo dlaczego takie pole w ogóle znalazło się w kwestionariuszu. Kiedy uda nam się skontaktować z osobami odpowiedzialnymi, na pewno o to zapytamy.


- Nie wierzę żeby takie pytanie miało w negatywny sposób wpłynąć na opiekę medyczną – mówi prof. Piotr Czauderna. – Oczywiście jest to rzecz, która w duży sposób narusza prywatność pacjenta i nie wiem czemu ma ona tak naprawdę służyć, być może zapewnieniu odpowiedniej opieki duszpasterskiej, gdyby pacjent jej sobie życzył.


Piotr Czauderna zaznacza także, że odpowiedź na takie pytanie nie może sugerować niczego lekarzowi, bo jego powołaniem jest pomoc innym ludziom. Inaczej byłoby to sprzeczne z przysięgą Hipokratesa. – Przecież nawet na wojnach lekarze pomagają obu stronom, nie patrzą na to czy ktoś jest wrogiem. Wysuwanie wniosków, że pytanie o wyznanie może wpłynąć na opiekę lekarską jest zbyt daleko wysuniętym wnioskiem – stwierdza prof. Czauderna.


Sprawę kwestionariuszy w Szpitalu Morskim w Gdyni będziemy jeszcze sprawdzać. Zobaczymy jak długo potrwa wprowadzenie zmian w życie.

Patryk Gochniewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież