Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp... Sierpniowa rocznica » Główne uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” o... Porozmawiajmy o „Solidarności” na antenie Radia Gdańsk » Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Po... Odszedł wizjoner biznesu. Piotr Soyka nie żyje » Piotr Soyka, twórca i wieloletni prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding SA, autor globalnego suk... Feederowe Mistrzostwa Koła PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa » 1 sierpnia na kanale Śledziowym w miejscowości Trzcinisko zostały rozegrane Feederowe Mistrzostwa Ko... Tomasz Olenderek: Gdański terminal Krajowej Spółki Cukrowej S.A. będzi... » Rozmowa z Tomaszem Olenderkiem, Członkiem Zarządu KSC- W październiku 2019 roku Krajowa Spółka Cukro... Rafał Chwedoruk: Czas tasowania kart » Z dr hab. Rafałem Chwedorukiem, profesorem UW, komentatorem politycznym, historykiem myśli polityczn... Akt oskarżenia po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza » Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia wobec siedmiu osób w sprawie odpo... Zmarł Jurek Janczukowicz » Znaliśmy go jako doskonałego płetwonurka. Człowieka od „Rekina” i czołgu z ulicy Hołdu Pruskiego w O... Gdańsk dla Ukrainy » Pomysł padł podczas cotygodniowych posiedzeń sztabu antykryzysowego w gdańskiej Izbie Rzemieślniczej...
Reklama
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
środa, 29 lipca 2020 16:09
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
Jerzy Śnieg, b. sekretarz PZPR w gminie Kwidzyn, milczący lider SLD ...
Zdunek Wybrzeże - Orzeł LIVE 51:39
wtorek, 04 sierpnia 2020 13:23
Zdunek Wybrzeże - Orzeł LIVE 51:39
O godz. 18.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się p ...
Terminarz jesiennej rundy PKO Ekstraklasy
poniedziałek, 27 lipca 2020 17:38
Terminarz jesiennej rundy PKO Ekstraklasy
22 sierpnia zainaugurowany zostanie sezon 2020/2021 PKO Ekstraklasy. T ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie opowieści Reimescha
poniedziałek, 27 lipca 2020 09:31
Gdańskie opowieści Reimescha
Ragimund Reimesch, austriacki artysta z Braszow, rumuńskiego miasta w ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

W szpitalu marszałka - z wyznaniem do okulisty?!

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 czerwca 2015 17:58

Czy wyznanie powinno mieć znaczenie w momencie przyjmowania na oddział szpitala? Nie. Dlaczego zatem w kwestionariuszu karty indywidualnej opieki pielęgniarskiej na Oddziale Okulistycznym Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni znalazło się takie pole?Informację o tym fakcie otrzymaliśmy od jednego z pacjentów, który 20 maja br. musiał zgłosić się do gdyńskiego szpitala na zabieg operacyjny. Na pozór ankieta wydaje się normalna – PESEL, dane adresowe, godność. Ale nie tylko. Wyznanie. Zdziwienie pacjenta było ogromne. Po pierwsze dlatego, że takie pole w kwestionariuszu się w ogóle znalazło, a po drugie, że pielęgniarka go wypełniająca z rozpędu wpisała „katolickie”. – Zakwestionowałem to i podałem „ateista” – mówi pacjent. Pielęgniarka zmieniła wpis, ale czy takie pytanie w ogóle powinno się znajdować w ankiecie szpitalnej?


Oczywiście, wprowadzono klauzulę sumienia, jednak dotyczy ona lekarzy. Czy zatem takie pytanie nie wpływa na ich decyzję? Co z primum non nocere? Dodatkowo to jedno, małe pole narusza wiele aktów prawnych. Międzynarodowy pakt praw obywatelskich, ratyfikowany przez Polskę w 1997 roku (Art. 18.ust.2,3), Europejska Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, ratyfikowana przez Polskę w 1992 roku (Art.9 i Art. 14), Konstytucja RP (Art.1, Art.2, Art.51.ust.1, Art.53.ust.7 i Art.83). Ustawa z 1989 roku o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (Art.2.pkt.5 i Art.10.ust.1) oraz Kodeks Karny, rozdział o przestępstwach przeciwko wolności sumienia i wyznania (Art.194, który zagraża pozbawieniem wolności do lat 2). Tyle właśnie paragrafów narusza to jedno małe pytanie, które szpital postanowił zamieścić w kwestionariuszu.


Nie udało nam się porozmawiać z osobami decyzyjnymi Szpitala Morskiego, ale zostaliśmy poinformowani, że trwają prace nad modernizacją ankiety i feralne pole zostanie usunięte. Nie wiadomo natomiast na jakim są etapie. Władze szpitala postanowiły zatem nie igrać z ogniem. Dalsze umieszczanie pytania o wyznanie mogło by grozić postępowaniem na drodze sądowej. Nie wiadomo dlaczego takie pole w ogóle znalazło się w kwestionariuszu. Kiedy uda nam się skontaktować z osobami odpowiedzialnymi, na pewno o to zapytamy.


- Nie wierzę żeby takie pytanie miało w negatywny sposób wpłynąć na opiekę medyczną – mówi prof. Piotr Czauderna. – Oczywiście jest to rzecz, która w duży sposób narusza prywatność pacjenta i nie wiem czemu ma ona tak naprawdę służyć, być może zapewnieniu odpowiedniej opieki duszpasterskiej, gdyby pacjent jej sobie życzył.


Piotr Czauderna zaznacza także, że odpowiedź na takie pytanie nie może sugerować niczego lekarzowi, bo jego powołaniem jest pomoc innym ludziom. Inaczej byłoby to sprzeczne z przysięgą Hipokratesa. – Przecież nawet na wojnach lekarze pomagają obu stronom, nie patrzą na to czy ktoś jest wrogiem. Wysuwanie wniosków, że pytanie o wyznanie może wpłynąć na opiekę lekarską jest zbyt daleko wysuniętym wnioskiem – stwierdza prof. Czauderna.


Sprawę kwestionariuszy w Szpitalu Morskim w Gdyni będziemy jeszcze sprawdzać. Zobaczymy jak długo potrwa wprowadzenie zmian w życie.

Patryk Gochniewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież