W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Przedwyborcze debaty w szkołach - uczniowie nie są zainteresowani

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 05 listopada 2014 14:48

Zazwyczaj przy okazji wyborów samorządowych uczniowie organizowali debaty z kandydatami na prezydenta miasta. W tym roku takie inicjatywy nie ma. A kiedyś cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, jak ta w I LO w 2002 roku, kiedy sala pękała w szwach.


Przed dwunastu laty uczniowie zrzeszeni w Klubie Myśli Politycznej I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku zaprosili do debaty jedenastu wówczas startujących kandydatów. Ponadto zaprosili do udziału w niej uczniów z innych szkół, co poskutkowało ogromną frekwencją. – Bardzo miło wspominam to spotkanie – przyznał Marek Formela, który kandydował wtedy z ramienia SLD-UP. – Padło na nim istotne pytanie zadane przez Jacka Kurskiego, które i dziś by mogło paść: Czy pan Adamowicz prowadził chociaż kiosk albo warzywniak? Bo wtedy miałby chociaż jakiekolwiek kwalifikacje do zarządzania dużym miastem.


W tym roku jednak żadna ze szkół nie postanowiła zorganizować podobnej debaty. – Takie spotkania odbywają się na wniosek młodzieży, a ta w tym roku nie zgłosiła takiej chęci – powiedziała Elżbieta Piszczek, dyrektor V LO w Gdańsku. Podobnie jest w Topolówce, szkole której uczniowie zawsze byli dość mocno zaangażowani w polityczne życie miasta. – Uczniowie nie mają najwyraźniej potrzeby – wyjaśnia Bożena Ordak, dyrektor szkoły we Wrzeszczu. – Poprzedni uczniowie byli bardziej zainteresowani takimi rzeczami.


Wprawdzie par. 2 w art. 108 Kodeksu Wyborczego mówi jasno, że zabrania się agitacji wyborczej w szkołach, to Bożena Ordak uważa, że raczej nie w tym rzecz. – To kwestia definicji. Oczywiście mógłby się znaleźć ktoś, kto uznałby to za agitację, bo każdy może mieć inne zdanie, jednak w moim odczuciu nie może być mowy o prowadzeniu kampanii, kiedy o debatę proszą uczniowie – tłumaczy. – Owszem, może się tak zdarzyć, że któryś z kandydatów mógłby wykorzystać uczniów do swojej kampanii, jednak ja mam do nich zaufanie i nie uważam, żeby trzeba było im takich inicjatyw zabraniać.


W zupełni innym tonie wypowiada się gdańska „Jedynka” powołując się właśnie na art. 108 KW. - Szkoła nie może być miejscem kampanii wyborczej. Myślę, że to powód dla którego dyrektorzy szkół nie zgadzają się na spotkania i debaty przedwyborcze w swoich placówkach – powiedziała nam Elżbieta Grabowska, dyrektor liceum.


Zatem potwierdza się powiedzenie, że ile osób, tyle opinii, jednak w przypadku I LO jasno widać, że szkoła ta sama z siebie nie zgodziłaby się na taką debatę, a nie jak w innych dużych gdańskich liceach – dała wybór uczniom.
goch

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież