Komunikat dyrektora MIIWŚ dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny... » Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, wydał komunikat w związku z wydaniem... Grzegorz Bierecki: Skala wyzwań jest ogromna » Z Grzegorzem Biereckim, spółdzielcą, przedsiębiorcą, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-... Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp... Sierpniowa rocznica » Główne uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” o... Porozmawiajmy o „Solidarności” na antenie Radia Gdańsk » Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Po... Odszedł wizjoner biznesu. Piotr Soyka nie żyje » Piotr Soyka, twórca i wieloletni prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding SA, autor globalnego suk... Feederowe Mistrzostwa Koła PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa » 1 sierpnia na kanale Śledziowym w miejscowości Trzcinisko zostały rozegrane Feederowe Mistrzostwa Ko... Tomasz Olenderek: Gdański terminal Krajowej Spółki Cukrowej S.A. będzi... » Rozmowa z Tomaszem Olenderkiem, Członkiem Zarządu KSC- W październiku 2019 roku Krajowa Spółka Cukro... Rafał Chwedoruk: Czas tasowania kart » Z dr hab. Rafałem Chwedorukiem, profesorem UW, komentatorem politycznym, historykiem myśli polityczn...
Reklama
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
środa, 29 lipca 2020 16:09
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
Jerzy Śnieg, b. sekretarz PZPR w gminie Kwidzyn, milczący lider SLD ...
eWinner Apator - Zdunek Wybrzeże LIVE: 55:35
piątek, 07 sierpnia 2020 22:23
eWinner Apator - Zdunek Wybrzeże LIVE: 55:35
W sobotę o godz. 14.00 w Toruniu rozpocznie się mecz eWinner Apatora ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie opowieści Reimescha
poniedziałek, 27 lipca 2020 09:31
Gdańskie opowieści Reimescha
Ragimund Reimesch, austriacki artysta z Braszow, rumuńskiego miasta w ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

J. Bierecki: Co ukrywa marszałek przed opinią publiczną?

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
piątek, 07 listopada 2014 20:56

altRozmowa z Jarosławem Biereckiem, "jedynką" Prawa i Sprawiedliwości na liście kandydatów do Sejmiku Województwa Pomorskiego w okręgu gdyńskim- W Europejskim Indeksie Zdrowia (Euro Health Consumer Index) za 2013 rok Polska zajęła 31 miejsce na 35 krajów, spadając rok do roku o cztery pozycje. Średnia europejska to 34 lekarzy na 10 tysięcy mieszkańców. W Polsce to 22 lekarzy. Jak pan zamierza poprawić kondycję ochrony zdrowia w woj. pomorskim i dostępność pacjenta do opieki medycznej na przyzwoitym poziomie w sytuacji kiedy w Polsce rynek prywatnej opieki zdrowotnej wzrasta dynamicznie, a szpitale przekształcane są w spółki prawa handlowego?

Jarosław Bierecki: Opieka zdrowotna w naszym województwie kuleje. To przecież stwierdzenie oczywiste. Każdy z nas doświadczył tego problemu na własnej skórze, czy to czekając w kolejkach do specjalistów, czy będąc zdawkowo potraktowanym przez lekarza, który po prostu nie miał czasu na wnikliwe przeanalizowanie naszego przypadku. Środki przyznawane pomorskim szpitalom przez Narodowy Fundusz Zdrowia są rozdysponowane według krzywdzącego nas algorytmu. Skoro nie można liczyć na administrację centralną, musimy radzić sobie na poziomie samorządowym. I to właśnie jest rola Sejmiku i jego radnych. Kluczowa jest racjonalizacja wydatków na służbę zdrowia. Najwyższy czas, abyśmy wnikliwie przeanalizowali potrzeby mieszkańców naszego regionu. Budżet można zaplanować tak, aby środki, którymi dysponujemy były wykorzystywane efektywnie. Do tego potrzebna jest  wnikliwa analiza danych i zarządzanie dostępnymi środkami w sposób racjonalny. Nie możemy pozwalać sobie na ich marnotrawienie. W trosce o mieszkańców Pomorza, potrzebny jest precyzyjny plan wydatków oparty o nasze faktyczne potrzeby.


- Czy Pomorska Kolej Metropolitalna budowana dzięki specustawie na Euro 2012 budowana dwa i pól roku po Euro 2012 będzie służyła Pomorzanom i turystom, czy raczej ma promocyjnie przetransportować obecnych włodarzy przez kolejną kadencję? Jaką cenzurkę władzom województwa wystawiają opóźnienia w realizacji tej inwestycji oraz korowody prawne przy jej realizacji m.in. z wywłaszczeniami gruntów?
Jarosław Bierecki: Sam fakt, że PKM powstaje długie lata po Euro 2012 zakrawa na żart. Inwestycja w założeniach ma służyć nam wszystkim, a jednak wszystko wskazuje na to, że potencjalna wizytówka regionu zaczyna przypominać niesławną korwetę Gawron. Nieprzemyślane rozwiązania, nieskuteczne realizacje poważnie rzutują na wdrażany projekt. Projekt, który – muszę zaznaczyć – jest dla Pomorza bardzo istotny. Idea, cel przedsięwzięcia są w swoich założeniach słuszne. Poprawa regionalnej komunikacji, poprawa zaplecza logistycznego regionu to klucz do rozwoju przedsiębiorczości i turystyki. To również klucz do ułatwienia życia mieszkańcom. Jednak błędy popełnione już na etapie planowania PKM stawiają pod znakiem zapytania jego użyteczność. Być może, dzięki właściwym rozwiązaniom, ten projekt można jeszcze uratować i sprawić, że będzie on stanowił korzyść dla nas wszystkich.


- W jednym ze spotów reklamowych wszyscy członkowie zarządu województwa pomorskiego, pretendenci do reelekcji, siedząc za okazałym stołem, przekonują o walorach Pomorza i swoich sukcesach. Jaki ma sens promowania Pomorza na Pomorzu za publiczne pieniądze w trakcie kampanii wyborczej?
Jarosław Bierecki: Wielokrotnie zaznaczałem, że w wielu miejscach naszego regionu muszą zajść poważne zmiany w trosce o grosz publiczny i jasne reguły. Dlatego tak ważne są zbliżające się wybory samorządowe. Cieszą się one umiarkowaną frekwencją, tymczasem to właśnie na poziomie samorządów zapadają decyzje kluczowe dla jakości naszego życia. Dlatego warto zadbać o równy dostęp kandydatów do możliwości zaprezentowania programów wyborczych. To samorządy decydują o tym, jak wydawane są publiczne, czyli nasze pieniądze. Umowy przez nie zawierane powinny być jawne, aby pokazywać i udostępniać opinii publicznej, w jaki sposób są wydawane środki finansowe. To uchroni nas przed marnotrawieniem podatków. Ważne, aby mieszkańcy regionu wypowiedzieli się w sprawie wydatkowania ich pieniędzy. Nadarza się okazja - oddając swój głos 16 listopada.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież