Radni PiS i poseł Płażyński chcą poszerzenia Parku im. Ronalda Reagana » Procedowany plan zagospodarowania terenów zielonych na wschód od mola w Brzeźnie zakłada budowę 19-,... W tygodniku „Sieci”: Jak sędziowie chronią eSBeków » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” szokujące ustalenia: seria wyroków lekceważących konstytucję i ust... Krzysztof Piekarski: Polityczny fresk mieszczański - od Strasburga do ... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, wykładowcą w Zakładzie Teorii Polityki Instytutu Politologii UG rozmaw... Radio Gdańsk ujawnia: kontrola w fundacji Palium i relacje rodzinne » Do 30 czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ma przeprowadzić kontrolę wydatkowania pie... Co z Gedanią? » Historyczny teren klubu sportowego KKS Gedania w Gdańsku wpisany do rejestru zabytków pod numerem 19... Burmistrz Żukowa w klinczu w sołectwie Nowy Świat » Od zeszłego roku trwa postępowanie administracyjne prowadzone przez gminę Żukowo w celu wydania waru... Poseł i radny próbowali złożyć wniosek o odwołanie prezesa SM Ujeścisk... » Poseł Kacper Płażyński i radny Przemysław Majewski na spotkaniu z mediami przed siedzibą Spółdzielni... „Środa z profilaktyką” w NFZ: walka z otyłością » W środę 15 stycznia, w godzinach od 10 do 14 w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromie... W tygodniku „Sieci”: Potężny mafijny atak na Ziobrę » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” dziennikarze opisują, jak bezwzględna walka Zbigniewa Ziobry z prz... Otwarcie Alei Pawła Adamowicza » W poniedziałek 13 stycznia została otwarta Aleja Pawła Adamowicza, nowa trasa między Pieckami-Migowe...
Reklama
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
poniedziałek, 23 grudnia 2019 22:02
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
Ponad 520 tys. złotych wydał gdański urząd miejski za "usługi res ...
Filary Arki Gdynia zostają nad morzem
poniedziałek, 20 stycznia 2020 12:05
Filary Arki Gdynia zostają nad morzem
Pavels Steinbors i Michał Nalepa – jedni z najlepszych zawodników ...
Rubin minimalnie lepszy od Lechii - wynik
wtorek, 21 stycznia 2020 17:07
Rubin minimalnie lepszy od Lechii - wynik
W drugim meczu sparingowym rozegranym podczas zgrupowania w Turcji Lec ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
wtorek, 14 stycznia 2020 19:23
Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
W wieku 84 lat zmarł nagle prof. Andrzej Dyakowski (ur. 1936), artyst ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Ter ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

J. Bierecki: Co ukrywa marszałek przed opinią publiczną?

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
piątek, 07 listopada 2014 20:56

altRozmowa z Jarosławem Biereckiem, "jedynką" Prawa i Sprawiedliwości na liście kandydatów do Sejmiku Województwa Pomorskiego w okręgu gdyńskim- W Europejskim Indeksie Zdrowia (Euro Health Consumer Index) za 2013 rok Polska zajęła 31 miejsce na 35 krajów, spadając rok do roku o cztery pozycje. Średnia europejska to 34 lekarzy na 10 tysięcy mieszkańców. W Polsce to 22 lekarzy. Jak pan zamierza poprawić kondycję ochrony zdrowia w woj. pomorskim i dostępność pacjenta do opieki medycznej na przyzwoitym poziomie w sytuacji kiedy w Polsce rynek prywatnej opieki zdrowotnej wzrasta dynamicznie, a szpitale przekształcane są w spółki prawa handlowego?

Jarosław Bierecki: Opieka zdrowotna w naszym województwie kuleje. To przecież stwierdzenie oczywiste. Każdy z nas doświadczył tego problemu na własnej skórze, czy to czekając w kolejkach do specjalistów, czy będąc zdawkowo potraktowanym przez lekarza, który po prostu nie miał czasu na wnikliwe przeanalizowanie naszego przypadku. Środki przyznawane pomorskim szpitalom przez Narodowy Fundusz Zdrowia są rozdysponowane według krzywdzącego nas algorytmu. Skoro nie można liczyć na administrację centralną, musimy radzić sobie na poziomie samorządowym. I to właśnie jest rola Sejmiku i jego radnych. Kluczowa jest racjonalizacja wydatków na służbę zdrowia. Najwyższy czas, abyśmy wnikliwie przeanalizowali potrzeby mieszkańców naszego regionu. Budżet można zaplanować tak, aby środki, którymi dysponujemy były wykorzystywane efektywnie. Do tego potrzebna jest  wnikliwa analiza danych i zarządzanie dostępnymi środkami w sposób racjonalny. Nie możemy pozwalać sobie na ich marnotrawienie. W trosce o mieszkańców Pomorza, potrzebny jest precyzyjny plan wydatków oparty o nasze faktyczne potrzeby.


- Czy Pomorska Kolej Metropolitalna budowana dzięki specustawie na Euro 2012 budowana dwa i pól roku po Euro 2012 będzie służyła Pomorzanom i turystom, czy raczej ma promocyjnie przetransportować obecnych włodarzy przez kolejną kadencję? Jaką cenzurkę władzom województwa wystawiają opóźnienia w realizacji tej inwestycji oraz korowody prawne przy jej realizacji m.in. z wywłaszczeniami gruntów?
Jarosław Bierecki: Sam fakt, że PKM powstaje długie lata po Euro 2012 zakrawa na żart. Inwestycja w założeniach ma służyć nam wszystkim, a jednak wszystko wskazuje na to, że potencjalna wizytówka regionu zaczyna przypominać niesławną korwetę Gawron. Nieprzemyślane rozwiązania, nieskuteczne realizacje poważnie rzutują na wdrażany projekt. Projekt, który – muszę zaznaczyć – jest dla Pomorza bardzo istotny. Idea, cel przedsięwzięcia są w swoich założeniach słuszne. Poprawa regionalnej komunikacji, poprawa zaplecza logistycznego regionu to klucz do rozwoju przedsiębiorczości i turystyki. To również klucz do ułatwienia życia mieszkańcom. Jednak błędy popełnione już na etapie planowania PKM stawiają pod znakiem zapytania jego użyteczność. Być może, dzięki właściwym rozwiązaniom, ten projekt można jeszcze uratować i sprawić, że będzie on stanowił korzyść dla nas wszystkich.


- W jednym ze spotów reklamowych wszyscy członkowie zarządu województwa pomorskiego, pretendenci do reelekcji, siedząc za okazałym stołem, przekonują o walorach Pomorza i swoich sukcesach. Jaki ma sens promowania Pomorza na Pomorzu za publiczne pieniądze w trakcie kampanii wyborczej?
Jarosław Bierecki: Wielokrotnie zaznaczałem, że w wielu miejscach naszego regionu muszą zajść poważne zmiany w trosce o grosz publiczny i jasne reguły. Dlatego tak ważne są zbliżające się wybory samorządowe. Cieszą się one umiarkowaną frekwencją, tymczasem to właśnie na poziomie samorządów zapadają decyzje kluczowe dla jakości naszego życia. Dlatego warto zadbać o równy dostęp kandydatów do możliwości zaprezentowania programów wyborczych. To samorządy decydują o tym, jak wydawane są publiczne, czyli nasze pieniądze. Umowy przez nie zawierane powinny być jawne, aby pokazywać i udostępniać opinii publicznej, w jaki sposób są wydawane środki finansowe. To uchroni nas przed marnotrawieniem podatków. Ważne, aby mieszkańcy regionu wypowiedzieli się w sprawie wydatkowania ich pieniędzy. Nadarza się okazja - oddając swój głos 16 listopada.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież