Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Projekt budżetu Gdańska na 2016 rok: mniej na inwestycje

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 listopada 2015 15:06

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, przedstawił projekt budżetu miasta na rok 2016. Radni o budżecie, którego projekt otrzymają w tym tygodniu, będą dyskutować na sesji 17 grudnia.- Przyszłoroczny budżet będzie drugim z kolei budżetem, w którym kończymy duże inwestycje dofinansowywane ze środków unijnych na lata 2007 – 2014. Wydatki na inwestycje spadają, podobnie jak po stronie dochodów spadają udziały dotacji z Unii Europejskiej  – powiedział prezydent Adamowicz.


Prezydent zapowiedział, że w przyszłym roku podwyżki, nie licząc nauczycieli otrzyma 6570 osób. Przeznaczone na to zostanie ponad 14 mln złotych. Podwyżki otrzymają pracownicy kultury, opieki społecznej, pracownicy urzędu, straży miejskiej, zarządu dróg i zieleni, pracownicy administracji w szkołach.


Na przyszły rok przewidziany jest w budżecie deficyt na poziomie 22 mln złotych. Rok 2015 ma się zakończyć z nadwyżką 22 mln złotych. Dochody miasta mają być mniejsze o 10 % i wyniosą 2 miliardy 430 milionów złotych. Bieżące dochody mają wynieść 2 mld 200 milionów, a majątkowe na poziomie 230 milionów złotych. Planowany jest wzrost dochodów z podatku od osób fizycznych (5 %). O 17 % mniejszy będzie dochód z mienia.
Wydatki miasta będą mniejsze o prawie 9 %. Wydatki majątkowe czyli inwestycyjne będą mniejsze o ponad 37 %. Mniejsze środki zostaną przeznaczone na opiekę społeczną i zadania w zakresie polityki społecznej. Spadek o 3 % wynika z mniejszych dotacji rządowych.


Bardzo poważną pozycją w budżecie jest finansowanie komunikacji miejskiej. Wpływy z biletów planowane są na poziomie 120 mln złotych. Zakup usług ma kosztować 230 mln co oznacza, że miasto doda do komunikacji ponad 110 mln złotych. Prezydent Gdańska stwierdził, że w tej chwili nie są przewidywane podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej, ale na przełomie maja i czerwca przedstawiona zostanie analiza kosztów funkcjonowania komunikacji publicznej. Jeżeli analizy będą niekorzystne - wykażą wzrastającą różnicę między wpływami z biletów i dotacją miejską to podwyżka nie jest wykluczona.


Dopłata do edukacji będzie wynosić 370 milionów.


altWśród największych inwestycji w 2016 roku będzie kończenie tunelu pod Martwą Wisłą, na co zaplanowano 108 mln złotych. Na modernizacje szkół i przedszkoli przewidziano ponad 20 mln zł, 13 mln pochłoną remonty dróg. Taka sama kwota zostanie przeznaczona na remonty chodników. Budowa Centrum Sportu Młodzieżowego GOKF przy al. Grunwaldzkiej kosztować ma 9,5 mln zł, a budowa kolejnej linii tramwajowej w rejonie ul. Nowej Bulońskiej Północnej – 15 mln zł. Kolejne lata upłyną pod znakiem budowy nowych basenów. W przyszłym roku oddany zostanie basen na Osowej, w 2017 roku – na Stogach, a w 2018 roku na Oruni.


W przyszłorocznym budżecie 55 milionów przeznaczono na projekty inwestycyjne, które otrzymają dofinansowanie z Unii Europejskiej do roku 2020. Rozpoczęcie się budowa mostu zwodzonego na Wyspę Sobieszewską. Zarezerwowano na ten cel 17 mln zł. Rozbudowana zostanie ulica Budowlanych, węzeł Szadółki.


Dług na 1 stycznia 2016 roku ma wynosić 994 469 360 zł. Dług nominalny wynosi 37,63 proc. Prognozowany dług nominalny na koniec roku 2016 – 42,63 proc.
- Warto przypomnieć, że w 2012 roku zadłużenie miasta wynosiło 1 miliard 400 milionów złotych. Dziś spadło poniżej 1 miliarda. To pokazuje jak dużo udało się już spłacić. Zmniejszenie zadłużenia otwiera przed nami nowe możliwości kredytowe i inwestycyjne w najbliższych latach – podkreśliła skarbnik miasta Teresa Blacharska.


- Myślę, że to jeden z lepszych budżetów w ostatnich latach i przede wszystkim bardzo bezpieczny – podsumował projekt Budżetu Gdańska na 2016 rok Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska.


Projekt uchwały budżetowej zgodnie z terminem ustawowym musi trafić do Rady Miasta przed 15 listopada. Przedmiotem głosowania będzie podczas sesji Rady w dniu 17 grudnia.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież