Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Projekt budżetu Gdańska na 2016 rok: mniej na inwestycje

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 listopada 2015 15:06

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, przedstawił projekt budżetu miasta na rok 2016. Radni o budżecie, którego projekt otrzymają w tym tygodniu, będą dyskutować na sesji 17 grudnia.- Przyszłoroczny budżet będzie drugim z kolei budżetem, w którym kończymy duże inwestycje dofinansowywane ze środków unijnych na lata 2007 – 2014. Wydatki na inwestycje spadają, podobnie jak po stronie dochodów spadają udziały dotacji z Unii Europejskiej  – powiedział prezydent Adamowicz.


Prezydent zapowiedział, że w przyszłym roku podwyżki, nie licząc nauczycieli otrzyma 6570 osób. Przeznaczone na to zostanie ponad 14 mln złotych. Podwyżki otrzymają pracownicy kultury, opieki społecznej, pracownicy urzędu, straży miejskiej, zarządu dróg i zieleni, pracownicy administracji w szkołach.


Na przyszły rok przewidziany jest w budżecie deficyt na poziomie 22 mln złotych. Rok 2015 ma się zakończyć z nadwyżką 22 mln złotych. Dochody miasta mają być mniejsze o 10 % i wyniosą 2 miliardy 430 milionów złotych. Bieżące dochody mają wynieść 2 mld 200 milionów, a majątkowe na poziomie 230 milionów złotych. Planowany jest wzrost dochodów z podatku od osób fizycznych (5 %). O 17 % mniejszy będzie dochód z mienia.
Wydatki miasta będą mniejsze o prawie 9 %. Wydatki majątkowe czyli inwestycyjne będą mniejsze o ponad 37 %. Mniejsze środki zostaną przeznaczone na opiekę społeczną i zadania w zakresie polityki społecznej. Spadek o 3 % wynika z mniejszych dotacji rządowych.


Bardzo poważną pozycją w budżecie jest finansowanie komunikacji miejskiej. Wpływy z biletów planowane są na poziomie 120 mln złotych. Zakup usług ma kosztować 230 mln co oznacza, że miasto doda do komunikacji ponad 110 mln złotych. Prezydent Gdańska stwierdził, że w tej chwili nie są przewidywane podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej, ale na przełomie maja i czerwca przedstawiona zostanie analiza kosztów funkcjonowania komunikacji publicznej. Jeżeli analizy będą niekorzystne - wykażą wzrastającą różnicę między wpływami z biletów i dotacją miejską to podwyżka nie jest wykluczona.


Dopłata do edukacji będzie wynosić 370 milionów.


altWśród największych inwestycji w 2016 roku będzie kończenie tunelu pod Martwą Wisłą, na co zaplanowano 108 mln złotych. Na modernizacje szkół i przedszkoli przewidziano ponad 20 mln zł, 13 mln pochłoną remonty dróg. Taka sama kwota zostanie przeznaczona na remonty chodników. Budowa Centrum Sportu Młodzieżowego GOKF przy al. Grunwaldzkiej kosztować ma 9,5 mln zł, a budowa kolejnej linii tramwajowej w rejonie ul. Nowej Bulońskiej Północnej – 15 mln zł. Kolejne lata upłyną pod znakiem budowy nowych basenów. W przyszłym roku oddany zostanie basen na Osowej, w 2017 roku – na Stogach, a w 2018 roku na Oruni.


W przyszłorocznym budżecie 55 milionów przeznaczono na projekty inwestycyjne, które otrzymają dofinansowanie z Unii Europejskiej do roku 2020. Rozpoczęcie się budowa mostu zwodzonego na Wyspę Sobieszewską. Zarezerwowano na ten cel 17 mln zł. Rozbudowana zostanie ulica Budowlanych, węzeł Szadółki.


Dług na 1 stycznia 2016 roku ma wynosić 994 469 360 zł. Dług nominalny wynosi 37,63 proc. Prognozowany dług nominalny na koniec roku 2016 – 42,63 proc.
- Warto przypomnieć, że w 2012 roku zadłużenie miasta wynosiło 1 miliard 400 milionów złotych. Dziś spadło poniżej 1 miliarda. To pokazuje jak dużo udało się już spłacić. Zmniejszenie zadłużenia otwiera przed nami nowe możliwości kredytowe i inwestycyjne w najbliższych latach – podkreśliła skarbnik miasta Teresa Blacharska.


- Myślę, że to jeden z lepszych budżetów w ostatnich latach i przede wszystkim bardzo bezpieczny – podsumował projekt Budżetu Gdańska na 2016 rok Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska.


Projekt uchwały budżetowej zgodnie z terminem ustawowym musi trafić do Rady Miasta przed 15 listopada. Przedmiotem głosowania będzie podczas sesji Rady w dniu 17 grudnia.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież